Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By melos86
#357764
nass έγραψε:Μόνο που δεν είπα αυτό που λες, στο οποίο εννοείται ότι συμφωνώ.
Είπα ότι ΕΓΩ εμπιστεύομαι περισσότερο την έρευνα του ΕΜΠ, για τους λόγους που ανέφερα (α), (β) και "κρυφό ρεζερβουάρ". Για τους οποίους λόγους δεν είπες τίποτα, αντιθέτως εύκολα έριξες λάσπη στο μεγαλύτερο τεχνολογικό πανεπιστήμιο της χώρας :thumbsdown:

Οχι ευκολα και οχι αδικα... Υπαρχει τεραστιο σκανδαλο 80+ εκατομυριων πριν απο 1,5 χρονο!
Το θεμα μου δεν εινια το ΕΜΠ ομως, αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι οταν πληρωνεις μεσω χορηγιων καποιον και εχεις μια οικονομικη εξαρτηση τα αποτελεσματα της ερευνας αυτου του καποιου δεν μπορει να ειναι αξιοπιστα!!! Ειναι το ιδιο πραγμα με το γνωστο πλεον αρθρο σε 10αδες sites Τα 10 καλυτερα εστιατορια της Αθηνας που πρεπει φας!! Και τα 10 εχουν πληρωσει την διαφημιση τους στο site και περιμενουν το αποτελεσμα και εσυ τα βλεπεις και λες αν ειναι δυνατον...

Ουτε δικαιολογω το κλεψιμο!! Πρωτοι ειμαστε εμεις που θελουμε να πιαστουν τα λαμογια... Αν εσενα σε κλεβει 1 ευρω στο γεμισα εμενα μου στερει χιλιαδων ευρω απο τις πωλησεις μου!!
Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως αυτη η ερευνα μας βοηθαει να εξυγιανουμε την αγορα! Ειναι απλα ενημερωση? Ειναι απλα σπιλωση των ανθρωπων που αποτελουν τον κλαδο μας? Ποιες κυρωσεις προεκυψαν απο αυτη την ερευνα?
Οπως επισης και τα τεχνικα στοιχεια! Πως εγινε η μετρηση? Ποιος την εκανε? Μιλαμε για μετρηση ογκου? Μετρηση βαρους? Ποιος καθηγητης την εκπονησε? Το δειγμα των πρατηριων εφερε σηματα? Ηταν ΑΠ? Ηταν ιδιολειτουργουμενα?

Dodger έγραψε:Το διυλιστήριο κλέβει την εγκατάσταση, η εγκατάσταση κλέβει το βυτίο, ο βυτιατζής κλέβει το πρατήριο, ο πρατηριούχος κλέβει τον πελάτη. Άλλος πολύ, άλλος λίγο και άλλος τίποτα. Φαύλος κύκλος.

Παρεμπιπτόντως το link παραπάνω είναι 5+ετίας. Τα μισά και παραπάνω που γνωρίζω, δεν υπάρχουν με αυτές τις επωνυμίες, πχ ο Τραγκουμανίδης (Aegean) στο 30χλμ Αθηνών Κορίνθου έχει κλείσει 3 χρόνια τώρα.

Η τελευταια του εγραφη ειναι απο το 2011! Το ξερω ειναι γνωστο και φαινεται και ευκολα... Το point μου ομως ειναι οτι στους επισημους ελεγχους του κρατους πιαστηκαν και ιδιολειτουργουμενα πρατηρια τα οποια θελουν να περασουν οι εταιριες ως και καλα τα πλεον ασφαλη μερη για ανεφοδιασμο!
Άβαταρ μέλους
By nass
#357778
melos86 έγραψε:
nass έγραψε:Μόνο που δεν είπα αυτό που λες, στο οποίο εννοείται ότι συμφωνώ.
Είπα ότι ΕΓΩ εμπιστεύομαι περισσότερο την έρευνα του ΕΜΠ, για τους λόγους που ανέφερα (α), (β) και "κρυφό ρεζερβουάρ". Για τους οποίους λόγους δεν είπες τίποτα, αντιθέτως εύκολα έριξες λάσπη στο μεγαλύτερο τεχνολογικό πανεπιστήμιο της χώρας :thumbsdown:

Οχι ευκολα και οχι αδικα... Υπαρχει τεραστιο σκανδαλο 80+ εκατομυριων πριν απο 1,5 χρονο!


Νταξ... :dizzy: επειδή κάποιοι εργαζόμενοι (καθηγητές ? διοικητικοί ? ειδικό προσωπικό ?) ΙΣΩΣ να έκαναν κάποια λαθροχειρία (διότι άλλο "διερευνάται από το ΣΔΟΕ" και άλλο σχετική δικαστική απόφαση όπως στην περίπτωση του Πάντειου) χώρια που το ΕΜΠ δεν φορολογείται άρα πως προκύπτει "φοροδιαφυγή 20 εκατ. από το ΕΜΠ" ?) άρα συλλήβδην αναξιόπιστο το σύνολο του ιδρύματος και όλων των δραστηριοτήτων του :vava:

melos86 έγραψε:Το θεμα μου δεν εινια το ΕΜΠ ομως, αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι οταν πληρωνεις μεσω χορηγιων καποιον και εχεις μια οικονομικη εξαρτηση τα αποτελεσματα της ερευνας αυτου του καποιου δεν μπορει να ειναι αξιοπιστα!!!


Αρα όλη η έρευνα σε όλόκληρο τον κόσμο, που βασίζεται εν μέρει ή εξ ολοκλήρου σε ιδιωτικά κεφάλαια "δεν μπορεί να είναι αξιόπιστη" σωστά ?
Υπάρχει ξέρεις και κάτι που λέγεται επιστημονική δεοντολογία.

melos86 έγραψε:Ειναι το ιδιο πραγμα με το γνωστο πλεον αρθρο σε 10αδες sites Τα 10 καλυτερα εστιατορια της Αθηνας που πρεπει φας!! Και τα 10 εχουν πληρωσει την διαφημιση τους στο site και περιμενουν το αποτελεσμα και εσυ τα βλεπεις και λες αν ειναι δυνατον...


Ισα κι όμοια το ΕΜΠ ή το ΑΠΘ με το "Athens Magazine" :help: Τσουβάλιασμα επειδή δεν μας αρέσουν τα αποτελέσματα μιας έρευνας.

melos86 έγραψε:Ουτε δικαιολογω το κλεψιμο!! Πρωτοι ειμαστε εμεις που θελουμε να πιαστουν τα λαμογια... Αν εσενα σε κλεβει 1 ευρω στο γεμισα εμενα μου στερει χιλιαδων ευρω απο τις πωλησεις μου!!


Κοίτα από λόγια από διάφορες επαγγελματικές ομάδες που με τον έναν ή τον άλλον τρόπο κάποια μέλη τους προκαλούν το κοινωνικό σύνολο (χαρακτηριστικό παράδειγμα: οι ταξιτζήδες) έχουμε χορτάσει, με ενδιαφέρει λοιπόν τι κάνετε για να σταματήσετε να σας κλέβουν (διότι μέχρι στιγμής είστε "να ασχοληθούν πρώτα με τους άλλους") και για να απομονώσετε τους κλέφτες.
Πχ. πληρώστε το ΑΠΘ (αφού το ΕΜΠ είναι αναξιόπιστο) να κάνει μια έρευνα για εσάς, ίσως τότε μάθετε μερικά πράγματα για τη δεοντολογία που λέγαμε. Δεν είναι τόοοοσο πια ακριβά :)
'Η καρφώστε στις Αρχές τα λαμόγια αφού (είμαι σίγουρος) τα ξέρετε (inb4 "ααααα εμείς δεν είμαστε ρουφιάνοι" ΟΚ λουστείτε τα τώρα)

melos86 έγραψε:Απλα δεν μπορω να καταλαβω πως αυτη η ερευνα μας βοηθαει να εξυγιανουμε την αγορα! Ειναι απλα ενημερωση? Ειναι απλα σπιλωση των ανθρωπων που αποτελουν τον κλαδο μας? Ποιες κυρωσεις προεκυψαν απο αυτη την ερευνα?


Ποιόν ρωτάς ? Το ΕΜΠ ? Μα αν το ΕΜΠ έκανε μια έρευνα κατά παραγγελία του ΣΕΕΠ τότε (ανάλογα με τη συμφωνία) τα αποτελέσματα της έρευνας "ανήκουν" στο ΣΕΕΠ. Προφανώς δημοσιεύτηκαν τα αποτελέσματα εκείνα που βόλευαν το ΣΕΕΠ και με τον τρόπο που βόλευε το ΣΕΕΠ αλλά σημασία έχει πως διαβάζεις το άρθρο. Πχ. "το 10% των πρατηρίων σε Μαγνησία, Αχαία, Θεσσαλονίκη κλέβουν" σημαίνει (α) "το πολύ 10% αν ήταν περισσότερα θα έγραφαν περισσότερα" (β) "λιγότερο από 10% στους άλλους νομούς" και βασικά για μένα τον καταναλωτή το σημαντικότερο (γ) "ε το πολύ 10% δεν είναι τόσο τραγικό, περίμενα πολύ χειρότερα" με άλλα λόγια για μένα η έρευνα είναι ΘΕΤΙΚΗ για τους βενζινοπώλες ε τώρα θίχτηκαν οι φίλοι μας σε Βόλο, Πάτρα και Θεσσαλονίκη ΟΚ...

melos86 έγραψε:Οπως επισης και τα τεχνικα στοιχεια! Πως εγινε η μετρηση? Ποιος την εκανε? Μιλαμε για μετρηση ογκου? Μετρηση βαρους? Ποιος καθηγητης την εκπονησε? Το δειγμα των πρατηριων εφερε σηματα? Ηταν ΑΠ? Ηταν ιδιολειτουργουμενα?


Ρώτα το ΣΕΕΠ. Πάω στοίχημα πάντως ότι δεν υπήρχε θέμα μεθοδολογίας κτλ.
Καθηγητής μάλλον ξέρω ποιός ήταν, έχω συνεργαστεί επαγγελματικά μαζί του με άριστες εντυπώσεις (όχι ότι αποδεικνύει τίποτα, ενδεικτικά το γράφω).
Άβαταρ μέλους
By melos86
#357789 Ειναι δυνατον ρε μεγαλε να συγκρινω το ΕΜΠ με το athensvoice? Αυτο καταλαβες απο ολο το σκεπτικο μου?
Με καθε σεβασμο νομιζω οτι εσυ εισαι αυτος που χανει την ουσια τωρα...
Μια χονδειδεστατη γενικευση εκανα για να σου δωσω να καταλαβεις οτι πληρωμενες ερευνες δεν αποτελουν κριτιριο κατα την αποψη μου! Εσυ εχεις καθε δικαιωμα να συμφωνεις και να βγαζεις τα συμπερασματα σου!

Οσο για την επιστημονικη δεοντολογια στα ελληνικα πανεπιστημια ευχαριστω πολυ αλλα δεν θα παρω... Στην Ελλαδα εισαι φιλε nass και φανταζομαι οπως και εγω περασες απο καποιο απο δαυτα! Εγω στην 4ετη μου φοιτηση ειχα απο ΜΚΟ παραταξεων με πρυτανεις, καθηγητες και πρωτοκλασατα πρωην στελεχη της ΝΔ στο κολπο για διαχειρηση επιδοτησεων και εσοδων απο τα παρτυ στα φουαγιε, συλληψη για σεξουαλικο εκβιασμο, κατηγορια καθηγητη για λογοκλοπη στη διδακτορικη του εργασια ενω επι των ημερων μου ξεσκεπαστηκε και μια κλοπη 9.000.000 λιτρων πετρελαιου θερμανσης μιας και ειμαστε στο θεμα! Οπως καταλαβαινει στο επιπεδο των καθηγητων δεν τους εχω σε μεγαλη εκτιμηση!

Επειδη μαλλον θα κουρασουμε και τους συνφορουμιστες μας ας συμφωνησουμε απλα στο οτι διαφωνουμε! Ουτε εσυ θα με πεισεις και φανταζομαι οτι αμοιβαια ειναι και η δικη σου αντιμετωπιση! :)
Άβαταρ μέλους
By nass
#357807 ΟΚ αν και οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός μικρή σχέση με την ουσία έχουν. Πχ. οι δικές μου ήταν πολύ διαφορετικές αλλά μάλλον είμαι παλιότερος από σένα. Και επίσης παρέβλεψες ότι έχω συνεργαστεί πολλά χρόνια με αυτούς που εσύ θεωρείς λαμόγια (και το στηρίζεις και σε άρθρο εφημερίδας :s_yes) για επαγγελματική ανάλυση καυσίμων και έχω (προσωπική άποψη, που σύμφωνα με σένα μετράει πολύ, για να την παραθέτεις) άριστες εντυπώσεις επαγγελματισμού και δεοντολογίας.

Απλή ερώτηση του κλάδου σου: η ΕΛΙΝ λέει (έλεγε ?) ότι τα καύσιμά της είναι ελεγμένα από το ΕΜΠ (και άμα το ψάξεις λέει και λεπτομέρειες για συχνότητα δειγματοληψίας κτλ.). Την πιστεύουμε ?
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#357824
nass έγραψε:ΟΚ αν και οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός μικρή σχέση με την ουσία έχουν. Πχ. οι δικές μου ήταν πολύ διαφορετικές αλλά μάλλον είμαι παλιότερος από σένα. Και επίσης παρέβλεψες ότι έχω συνεργαστεί πολλά χρόνια με αυτούς που εσύ θεωρείς λαμόγια (και το στηρίζεις και σε άρθρο εφημερίδας :s_yes) για επαγγελματική ανάλυση καυσίμων και έχω (προσωπική άποψη, που σύμφωνα με σένα μετράει πολύ, για να την παραθέτεις) άριστες εντυπώσεις επαγγελματισμού και δεοντολογίας.

Απλή ερώτηση του κλάδου σου: η ΕΛΙΝ λέει (έλεγε ?) ότι τα καύσιμά της είναι ελεγμένα από το ΕΜΠ (και άμα το ψάξεις λέει και λεπτομέρειες για συχνότητα δειγματοληψίας κτλ.). Την πιστεύουμε ?


Πριν μια δεκαετια, που ειχα σχεση με φοιτητρια χημ μηχ του ΕΜΠ, ειχαν μοιρασει στος φοιτητες πρατηρια της REVOIL ανα νομο της αρεσκειας τους, ουτως ωστε οταν γυρνουσαν απο τις διακοπες να γινουν μετρησεις. Οχι για κλεψια στη ποσοτητα αλλα για νοθεια. Η δικια μου ειχε νομο Αρκαδιας και Λακωνιας, γυρνωντας Αθηνα ειχα 5 τελαρα με δοχεια γεματα βενζινη και πετρελαιο.

Επισης, στην ΕΚΟ και στη ΒΡ υπαρχει "κρυφος πελατης" που κανει ελεγχους.
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#357870 Ισχυει. 2010-11 ο κολλητος μου ειχε αναλαβει τα πρατήρια Ελιν της Λημνου!

< >
Άβαταρ μέλους
By melos86
#357880
nass έγραψε:ΟΚ αν και οι προσωπικές εμπειρίες του καθενός μικρή σχέση με την ουσία έχουν. Πχ. οι δικές μου ήταν πολύ διαφορετικές αλλά μάλλον είμαι παλιότερος από σένα. Και επίσης παρέβλεψες ότι έχω συνεργαστεί πολλά χρόνια με αυτούς που εσύ θεωρείς λαμόγια (και το στηρίζεις και σε άρθρο εφημερίδας :s_yes) για επαγγελματική ανάλυση καυσίμων και έχω (προσωπική άποψη, που σύμφωνα με σένα μετράει πολύ, για να την παραθέτεις) άριστες εντυπώσεις επαγγελματισμού και δεοντολογίας.

Απλή ερώτηση του κλάδου σου: η ΕΛΙΝ λέει (έλεγε ?) ότι τα καύσιμά της είναι ελεγμένα από το ΕΜΠ (και άμα το ψάξεις λέει και λεπτομέρειες για συχνότητα δειγματοληψίας κτλ.). Την πιστεύουμε ?

Ας μην βαζουμε λογια ο ενας στο στομα του αλλου, δεν χαρακτηρισα λαμογιο κανενα! Απλα ανεφερα οτι ακομα και ενα απο τα καλυτερα ερευνητικα κεντρα της χωρας μας ειναι διατρητο σε οτι αφορα τα οικονομικα συμφεροντα! Ενδεχομενως η ερευνα να ειναι αψογη, αλλα δεν εχουμε δει το παραμικρο απο αυτη! Μονο τους τιτλους στα sites που δημοσιοποιηθηκε!

Ολες οι εταιριες εχουν εσωτερικους ελενχους! Η ΕΛΙΝ το κανει με εξωτερικους συνεργατες (ΕΜΠ) γιατι δεν εχει ιδια μεσα, αλλες εταιριες εχουν ιδιοκτητα βανακια-χημικα εργαστηρια και διενεργουν οι ιδιοι τους ελεγχους στα πρατηρια ενω προσφατως ειδαμε την ΕΚΟ να δινει κιτακια στους πελατες για να κανουν τον ελεγχο! Ωραιο μαρκετιστικο τρικ... Καποιες το εχουν παει ενα βημα παραπανω οπως αναφερθηκε και στελνουν μυστικους επισκεπτες για να ελεγχουν την συνολικη εξυπηρετηση του πρατηριου.. Καλοι ειναι ολοι αυτοι οι ελεγχοι αλλα νομιζω εινια καθαρα για "εσωτερικη" χρηση και ετσι πρεπει! Γινονται αν θες στα πλαισια της προληψης γιατι πολλες φορες και οι αντλιες μας ειναι μηχανηματα και οπως ολα τα μηχανηματα απορυθμιζονται και χωρις δολο!
Vagnar έγραψε:Define το «...πληρωμενες ερευνες...»

Το εγραψα και πριν... Ο ΣΕΕΠΕ που παρηγγηλε την ερευνα αυτη ειναι χορηγος του ΕΜΠ σε επιπεδο υποτροφιων! Υπαρχει δηλαδη μια συνεργασια των δυο πλευρων!
Άβαταρ μέλους
By nass
#357884 Ελα ρε συ, μην παίζεις με τις λέξεις. Με το "πληρωμένες έρευνες" εννοείς "μη αξιόπιστες έρευνες", εξάλλου το έχεις γράψει καθαρά παραπάνω. Και σου απάντησα για επιστημονική δεοντολογία. Και αν δεν τους είπες κατευθείαν "λαμόγια", ως απάντηση στην έρευνα έβαλες δημοσίευμα "κακοδιαχείριση 80 εκατ. στο ΕΜΠ διερευνά το ΣΔΟΕ". ΟΚ :whistlink: Μεγάλα παιδιά είμαστε νομίζω.

Και γω βέβαια δεν ήμουν σαφής, όταν έγραψα "καύσιμα ελεγμένα από το ΕΜΠ" και ρωτούσα "την πιστεύουμε" δεν εννοούσα αν όντως κάνουν ελέγχους, αυτό το πιστεύω εύκολα, εννοούσα αν πιστεύουμε το "αξιόπιστα καύσιμα" που υπαινίσσεται η διαφήμιση της ΕΛΙΝ. Πχ. μάθαμε ότι λόγω της μεθοδολογίας της έρευνας (σε ό,τι μάθαμε τουλάχιστον) δεν γίνεται έλεγχος ποσότητας μόνο ποιότητας (και έχω μερικά σχόλια για αυτό επειδή έχω ασχοληθεί με το θέμα, αργότερα).

EDIT: Για να το κλείσουμε εδώ: θεωρώ ότι το βασικό μήνυμά της αρχικής σου δημοσίευσης ήταν τα κίνητρα του ΣΕΕΠΕ να παραγγείλει και να δημοσιεύσει (όπως δημοσίευσε) την έρευνα του ΕΜΠ. Και σε αυτό με έχεις 100% σύμμαχο και συμφωνώ μαζί σου ότι δεν ήταν "αγνά" τα κίνητρα, να προστατεύσουν το δόλιο τον καταναλωτή. Και το πήγα μάλιστα ένα βήμα παραπάνω, ότι τελικά εγώ τουλάχιστον την εξέλαβα θετικά τη δημοσίευση για τους βενζινοπώλες.

Ομως όταν το προχώρησες με τη λάσπη προς το ΕΜΠ (διότι περί λάσπης πρόκειται όταν θέτεις ερωτήματα χωρίς καμία τεκμηρίωση εκ μέρους σου περί αξιοπιστίας (βασική αρχή της λογικής: εσύ πρέπει να τεκμηριώσεις τη θέση σου περί "μη αξιόπιστης έρευνας" όχι το αντίθετο) και όταν ως απάντηση σε εύλογες αντιρρήσεις φέρνεις δημοσίευμα για "σκάνδαλο") τότε έχασες τη στόχευσή σου και άθελά σου μετατόπισες τη συζήτηση από εκεί που είχες δίκιο προς εκεί που είχες άδικο. Και το αρχικό μήνυμα χάθηκε κάπου ανάμεσα στις γραμμές.

Αυτά :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By melos86
#357901 Δεν μπορω να αμφισβητησω τα κινητρα μιας ερευνας?!? :dizzy:
Αυτο κανω απο την πρωτη στιγμη λοιπον για να ξεκαθαρισω και την θεση μου γιατι καπου μπερδευτηκαμε!!
Προσωπικα λοιπον, αμφισβητω και τα κινητρα του ΣΕΕΠΕ που παρηγγηλε την ερευνα, και την μεθοδολογια που ακολουθηθηκε απο το ΕΜΠ μεχρι να μας παρουσιαστουν τα στοιχεια!

Απο τη στιγμη λοιπον που εισαι στον ακαδημαικο χωρο νομιζω πως θα επρεπε να εισαι υπερ του να εξετασεις την ερευνα λιγο παραπανω! Ποιο ειναι το δειγμα, πως επιλεχθηκε, με ποιο τροπο ελεγχθηκαν τα πρατηρια, χρησιμοποιηθηκε ογκος, βαρος και πολλα πολλα αλλα ερωτηματα!
Καμια επιστημονικη ερευνα δεν παρουσιαζει μονο τα αποτελεσματα!!! Πολυ δε περισσοτερο οταν καταφερεσαι εναντια σε εναν ολοκληρο κλαδο...
Μεχρι λοιπον να παρουσιαστουν αυτα τα στοιχεια εγω θα υποστηριζω οτι η συγκεκριμενη ερευνα εγινε παραγγελια καποιου ιδιωτη και τα αποτελεσματα ηταν αυτα που ηθελε να παρουσιαστουν απο τον ιδιωτη! Νομιζω εχω αυτο το δικαιωμα...
Άβαταρ μέλους
By nass
#357907
melos86 έγραψε:Δεν μπορω να αμφισβητησω τα κινητρα μιας ερευνας?!? :dizzy:


Δεν είπα αυτό, αντιθέτως, διάβασε προσεκτικότερα τι έγραψα για τον ΣΕΕΠΕ.

melos86 έγραψε:Απο τη στιγμη λοιπον που εισαι στον ακαδημαικο χωρο


Δεν είμαι, ήμουν πριν πολλά χρόνια.
Είπα ξεκάθαρα για "επαγγελματική" σχέση για ανάλυση καυσίμων (τους πάω δείγματα και τα ελέγχουν).

melos86 έγραψε:Μεχρι λοιπον να παρουσιαστουν αυτα τα στοιχεια εγω θα υποστηριζω οτι η συγκεκριμενη ερευνα εγινε παραγγελια καποιου ιδιωτη και τα αποτελεσματα ηταν αυτα που ηθελε να παρουσιαστουν απο τον ιδιωτη! Νομιζω εχω αυτο το δικαιωμα...


Οχι δεν το έχεις, έχεις υποχρέωση με βάση τους νόμους της λογικής να τεκμηριώσεις εσύ τη θέση σου περί μη αξιοπιστίας της έρευνας (και όταν ρωτήθηκες σχετικά παρουσίασες άκυρο δημοσίευμα για "σκάνδαλο"). Το ό,τι δεν γνωρίζεις τις λεπτομέρειές της δεν τεκμηριώνει αναξιοπιστία, τεκμηριώνει έλλειψη γνώσης. Επρεπε να το αφήσεις εκεί, όλα τα άλλα τα λέω "λάσπη".

Οπως είπες σωστά, ας συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε, σου είπα που συμφωνώ μαζί σου και που θεωρώ ότι είσαι φάουλ, εσύ πάλι θεωρείς ότι τα έχεις κάνει όλα σωστά, ΟΚ, καλή καρδιά. :s_bye
Άβαταρ μέλους
By g8777
#357920 Melos με εχεις μπερδεψει :hmmm:

Απο την μια δεν αμφισβητεις οτι υπαρχει νοθεια/κλοπη στην αντλια (;) απο την αλλη εισαι ετοιος να αμφισβητησεις με εωλα αντεπιχειρηματα οποιαδηποτε ερευνα τεκμηριωνει το γεγονος. Τελικα εμεις σαν καταναλωτες σε ποιον θα αποδωσουμε την ευθυνη για την κοροιδια; Μην μου πεις, ξερω, σε ολους, αλλα το μικροτερο μεριδιο ευθυνης το φερει ο πρατηριουχος. Αν φερει.
Σωστα;
Άβαταρ μέλους
By melos86
#357943
g8777 έγραψε:Melos με εχεις μπερδεψει :hmmm:

Απο την μια δεν αμφισβητεις οτι υπαρχει νοθεια/κλοπη στην αντλια (;) απο την αλλη εισαι ετοιος να αμφισβητησεις με εωλα αντεπιχειρηματα οποιαδηποτε ερευνα τεκμηριωνει το γεγονος. Τελικα εμεις σαν καταναλωτες σε ποιον θα αποδωσουμε την ευθυνη για την κοροιδια; Μην μου πεις, ξερω, σε ολους, αλλα το μικροτερο μεριδιο ευθυνης το φερει ο πρατηριουχος. Αν φερει.
Σωστα;

Οχι φιλε μου κανεις λαθος! Αμφισβητω ερευνα που τεκμηριωνει το προβλημα αλλα ΔΕΝ δινει τα αποτελεσματα της ειτε στις αρχες, ειτε στη δημοσιοτητα ενω και ο φορεας που παραγγελνει τη συγκεκριμενη ερευνα και εχει τα στοιχεια στα χερια του δεν προβαινει σε καμια κινηση βελτιωσης και ως εκ τουτου δεν προσφερουν κανεις το παραμικρο... Ουτε τιμωρουν τον παραβατη, ουτε ενημερωνουν τον καταναλωτη για να φυλαγεται, ουτε βοηθαν τον πρατηριουχο που πουλαει εντιμα τη σωστη ποσοτητα!

Ευθυνη? Μεγαλη κουβεντα... Σε εναν ιδανικο κοσμο την ευθυνη θα την ειχε ο ελεγκτικος μηχανισμος! Στη δικη μας ζουγκλα νομιζω ο μονος τροπος ειναι να προστατεψει ο ιδιος ο καταναλωτης τον εαυτο του! Να προσπαθησει ακομα και σε καιρους δυσκολους να δει περα απο την τιμη που αναγραφεται στους πινακες των πρατηριων και να προσπαθησει -με τη μεθοδο των τριων που αναφερθηκε και πιο πανω- να υπολογισει το πραγματικο του κοστος!
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#357954 Σε εναν ιδανικο κοσμο την ευθυνη θα την ειχε ο ελεγκτικος μηχανισμος!

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος ότι θα ήταν αδιάβλητος ο μηχανισμός, και ο ΣΔΟΕ υποτίθεται ότι έτσι πρέπει να είναι αλλά πολλά έχουν βγεί στη φόρα κατά καιρούς για τα καμάρια του έτσι δεν είναι ?

Στην Ελλάδα είμαστε και ότι έχει να κάνει με χρήμα, κουμπαριά, εξυπηρέτηση εγώ κρατάω μικρό καλάθι αφού πολλές φορές έχει πονέσει ο κώλος μου από τάχα μου αδέκαστους και αδιάβλητους, άλλωστε κάθε τόσο βγαίνουν στην φόρα διάφορα διαμάντια.