Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By rafi
#776752 Που γεμίζουμε με καλό πετρέλαιο το captur κοντά στο Γαλάτσι και ΒΠ; Θα είναι ανοιχτά 15αυγουστο;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#776762 Μόλις μπήκε το 65άρι του fuel pass 2 στον τραπεζικό λογαριασμό, στις 16:45.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#776808 Είδα αρκετά βενζινάδικα με κάτω από 2. Έβαλα βενζινούλα προσχθές με κάτω από 2 και μάλιστα 98άρα (Shell την Τρίτη που την έχει μόνο 3 λεπτά πάνω από την απλή).
Άβαταρ μέλους
By edmond
#776811 Η οποία προσφορά της σελλ, κάποτε ήταν ακριβώς στην τιμή της 95άρας, έπειτα πήγε στο 1 σεντ διαφορά, μετά στα 2 και πλέον έχει κάτσει στα 3.
Με 2.01 της 98άρας, γέμισα προχθές για το ταξίδι με λιγότερο από 60€ μετά από πολλούς μήνες :lipsealed:
Θα έδινα ακόμα λιγότερα αν ενέδιδα στα 1.90 γειτονικού μου...πλυντηρίου :shifty: αλλά δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο.
Άντε, και εις κατώτερα :lol:
Άβαταρ μέλους
By melos86
#776827
edmond έγραψε:Η οποία προσφορά της σελλ, κάποτε ήταν ακριβώς στην τιμή της 95άρας, έπειτα πήγε στο 1 σεντ διαφορά, μετά στα 2 και πλέον έχει κάτσει στα 3.
Με 2.01 της 98άρας, γέμισα προχθές για το ταξίδι με λιγότερο από 60€ μετά από πολλούς μήνες :lipsealed:
Θα έδινα ακόμα λιγότερα αν ενέδιδα στα 1.90 γειτονικού μου...πλυντηρίου :shifty: αλλά δεν νομίζω πως αξίζει τον κόπο.
Άντε, και εις κατώτερα :lol:

Σιγουρα ΔΕΝ θα εδινες λιγοτερα!

Η τιμη ναι μεν θα ηταν χαμηλωτερη αλλα θα πληρωνες 3-4 λιτρα αερα (περιπου 10% ειναι η κλοπη σε αυτα τα μαγαζια)!
Για την ιδια ακριβως συναλλαγη θα σου εβαζαν 33 λιτρα (αντι για τα 30 που εβαλες τωρα!) με 1,90€/λιτρο οποτε η λυπητερη θα ηταν 62,70€ αντι για τα 60 που εδωσες! Απλα στην αποδειξη θα εγραφε τιμη 1,90!

Εγω προσωπικα τους παραδεχομαι! Ειναι πανεξυπνο αυτο που εχουν κανει αυτα τα "μαγαζια"....
Βλεπω πρατηριο που σφραγιστηκε για 10 μερες για νοθεια εδω στην περιοχη μου 20 μερες μετα το ανοιγμα του να εχει ακομα χαμηλωτερες τιμες και τα αυτοκινητα να κανουν ξανα ουρες!!!

Ο καταναλωτης ειναι απλα καθυστερημενος!! Δεν μπορει να ξεκολλησει το μυαλο του απο την "τιμη" που βλεπει!
Στο φθηνο θα κανει ουρες ακομα και αν αποδεδειγμενα το "φθηνο" ειναι εν τελει αρκετα ακριβοτερο!!
Άβαταρ μέλους
By mirage
#776834 Πέρασα πριν από ένα μήνα μπροστά από πρατήριο που σφραγιστηκε on camera στην Θεσσαλονίκη και στο μεταξύ ειχε ανοιξει παλι. Φυσικα υπήρχε ουρά από αυτοκίνητα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την λογική. Και εννοείται ειναι οι ίδιοι που φωνάζουν που ειναι το κράτος να μας προστατέψει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776836 Πρεπει να τους κλεινουν για 3 μηνες καθε φορα. Διαστημα που να ξερουν οτι δε βγαινουν τα σπασμενα και δε συμφερει να ξανακλεψουν οταν ανοιξουν. Εκτος αν ανοιξουν μετα και πουλανε σκετο διαλυτη με 1€ (αγορα 0.10€) και κανουν 1 χιλιομετρο ουρα τα προβατα. Ετσι παλι θα βγουνε τα σπασμενα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Morx
#776909
mirage έγραψε:Πέρασα πριν από ένα μήνα μπροστά από πρατήριο που σφραγιστηκε on camera στην Θεσσαλονίκη και στο μεταξύ ειχε ανοιξει παλι. Φυσικα υπήρχε ουρά από αυτοκίνητα. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω αυτή την λογική. Και εννοείται ειναι οι ίδιοι που φωνάζουν που ειναι το κράτος να μας προστατέψει.


Το θεμα ειναι απλο.

Ο κοσμος διαβαζει την ειδηση που θελει να διαβασει.
Οταν οι ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΙ "ενημερωνονται" απο το tik-tok, facebook, instagram ... ή απο κατι κωλοsite τυπου "ΤΡΟΜΠΑΚΤΙΚΟ.GR" ή "NewsFIST" ριχνοντας μια ματια στα hot news για το αν η Τουνη θα γεννησει αγορι/κοριτσι κλπ της showbizzzzz, σιγα μην παρει ποτε πρεφα το τι πραγματικα συμβαινει.

Πραγματικα λοιπον, πιστευεις οτι αν εξαιρεσουμε τις ειδησεις, ο Σαλονικιος θα εχει ματια να κοιταξει οσο οδηγαει με το ζμαρφον στο κουτελο στα δεξια του δρομου το πρατηριο που σφραγιστηκε και γιατι σφραγιστηκε οταν τελευταια στιγμη στη Γεωργ. Σχολης αναψε δεξι φλας απο αριστερη λωριδα να χωθει να παει να φαει τα "γκουρμε" του και να φωτοσοπαρει για ινσταγραμ στην ταβερνα πιο κατω;;;

Αν δεν υπηρχαν προβατα δε θα υπηρχαν λυκοι!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#776947
melos86 έγραψε:...Ο καταναλωτης ειναι απλα καθυστερημενος!! Δεν μπορει να ξεκολλησει το μυαλο του απο την "τιμη" που βλεπει!
Στο φθηνο θα κανει ουρες ακομα και αν αποδεδειγμενα το "φθηνο" ειναι εν τελει αρκετα ακριβοτερο!!
Καταλαβαίνω τι λες και μας το λες χρόνια τώρα.
Και στο έχω ξαναπεί, το θέμα είναι ότι το "όχι φτηνό" δεν είναι αποδεδειγμένα καλύτερο οπότε θεωρείς ότι όλοι σε κλέβουν, φτηνοί και ακριβοί, οπότε τουλάχιστον ας πληρώσεις λιγότερο.

Οι πιο προσεκτικοί ίσως μετά από κάποιες δοκιμές καταλήξουν σε κάποια πρατήρια που μοιάζει να μην κλέβουν (για την ακρίβεια να μην κλέβουν σε ποσότητα ή ποιότητα τόσο που να μπορείς να καταλάβεις-υπολογίσεις). Όταν έβαζα συχνά βενζίνη κατέγραφα μέση κατανάλωση σπό γέμισμα σε γέμισμα και διαφορά αυτής από αυτήν του υπολογιστή του αυτοκινήτου καθώς και εντυπώσεις. Όταν ο υπολογιστής έλεγε πχ10λτ/100χλμ και ο υπολογισμός λίτρα/χλμ 11,5 η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη ώστε να ξέρεις ότι μπήκαν λιγότερα λίτρα και αν το αυτοκίνητο τραβάει καλύτερα (εγώ το νιώθω στις χαμηλομεσαίες στροφές στο άρπαγμα) ξέρεις ότι είναι καλή/πυκνή η βενζίνη. Κάποτε είχα και συγκεκριμένη δοκιμασία, φανάρι ευθεία ελαφριά ανηφορική για 1χλμ πόσα χλμ έπιανε εκεί που τελείωνε η νησίδα.
Άβαταρ μέλους
By Serf
#776949 Η πραγματικότητα είναι η εξής: οι υπερβολικά φθηνοί 99% κλέβουν, οι υπόλοιποι χ% κλέβουν. Όπου Χ σίγουρα μικρότερο. Άρα και ψυχρά μαθηματικά, πάμε σε όχι υπερβολικά φθηνό.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#776985 Τελικά κανένα καλό πρατήριο στα ΒΠ και τριγύρω για diesel ξέρει κανείς να προτείνει;
Αύριο η μεθαύριο πρέπει να γεμίσω..

.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#776986
rafi έγραψε:Τελικά κανένα καλό πρατήριο στα ΒΠ και τριγύρω για diesel ξέρει κανείς να προτείνει;
Αύριο η μεθαύριο πρέπει να γεμίσω..

.

Κανενα εταιρικο ΕΚΟ ή Σελλ κι εισαι σχετικα ασφαλης :s_wink
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#777004
rafi έγραψε:Τελικά κανένα καλό πρατήριο στα ΒΠ και τριγύρω για diesel ξέρει κανείς να προτείνει;
Αύριο η μεθαύριο πρέπει να γεμίσω..

.
Η ΕΚΟ στην Δημιρδεσιου στην Νεάπολη Νέας Ιωνίας και η Σελλ στο τέρμα της Βυζαντίου στην Καλογρέζα, είναι και εταιρικό πρατήριο.
Αυτά τα ξέρω και τα εμπιστεύομαι.

.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#777013 80€ στην άυλη της Alpha τελικά. Ενώ είχα μπει χθες στο app, δε τα έβλεπα, τώρα μου λέει ότι μπήκαν προχτές.

Όσον αφορά τα πρατήρια, το ΕΚΟ που αναφέρει παραπάνω ο Νίκος δεν είναι εταιρικό, αλλά ήταν από τα πρατήρια, που όσο δουλεύω στην ΕΚΟ, δεν είχαμε "ακούσει" κάτι άσχημο. Ισα ίσα, είναι πρατήριο που παίρνει αρκετά κυβικά ανά δύο μέρες, ίσως και καθημερινά. Τα δύο εταιρικά Καλυψώ στην Κηφισιά επι της Τατοϊου επίσης είναι καλά.