Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#393247 Ανεξήγητη , αλλά ευπρόσδεκτη, η βουτιά 5-8 λεπτων τις τελευταιες 15 μέρες στο αέριο LPG. Άντε κ η βενζίνη έπεσε 3 4 λεπτά, το αέριο αισίως τοσο οσο ανέφερα.
Άβαταρ μέλους
By melos86
#393254 Μειωση των διεθνων τιμων... :)
Και τα υγρα καυσιμα εχουν αντιστοιχες πτωσεις!
Άβαταρ μέλους
By Govus
#393280 Επειδή δεν έχω καταλάβει ακριβώς, τελικά τα καύσιμα που πωλούνται σήμερα στα πρατήρια, σε ποια συμφωνημένη τιμή έχουν αγοραστεί και πότε :hmmm: ;
Τι θέλω να πω : όταν "τσιμπάει" ένα δολλάριο το πετρέλαιο στις αγορές, αμέσως έχουμε αυξήσεις στα ΕΛ πρατήρια, ενώ όταν πέφτει, οι τιμές ακολουθούν (με μια νωχελικότητα είναι η αλήθεια :shifty: ...).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#393472 Εγω νομιζω οτι τα καυσιμα προπληρωνονται απο το πρατηριο αλλα οι αλλαγες στην τιμη γινεται αναλογα με την τιμη του πετρελαιου.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#393520 Εγώ δεν είδα μείωση στο πρατήριο που βάζω βενζίνη. Έβαλα σήμερα στην ίδια τιμή που έβαλα και στις 29/4. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#393555
GTS έγραψε:Εγω νομιζω οτι τα καυσιμα προπληρωνονται απο το πρατηριο αλλα οι αλλαγες στην τιμη γινεται αναλογα με την τιμη του πετρελαιου.


Αναλόγως τη συμφωνία που έχει κάνει ο κάθε πρατηριούχος με την εταιρεία. Άλλοι προπληρώνουν (έμβασμα), άλλοι έχουν επιταγή μερικών ημερών, άλλοι έχουν ππιστωτικό όριο (από 10χιλ έως 100χιλ). Πλέον, επειδή παλιά πρατήρια χρωστάνε τα μαλιοκέφαλα τους από τη dolce vita, πληρώνουν κασέρι. Έχουν; Παίρνουν. Μόνο τα εταιρικά δεν πληρώνουν κασέρι.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#393577
JimClark έγραψε:Ανεξήγητη , αλλά ευπρόσδεκτη, η βουτιά 5-8 λεπτων τις τελευταιες 15 μέρες στο αέριο LPG. Άντε κ η βενζίνη έπεσε 3 4 λεπτά, το αέριο αισίως τοσο οσο ανέφερα.

Το αέριο Γερμανία στα 0,52€ το άφησα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#394052 H Shell (Coral) μετα τις προσφορες "Vpower" δίνει τωρα και το αεριο με 3 λεπτα έκπτωση (αυτη την εβδομαδα ηταν την Τεταρτη)
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#394058 Πλεον θα υπαρχει κι αυτη
http://www.protothema.gr/car-and-speed/ ... ia-active/


Αλλά η καλυτερη ολων ειναι αυτη
http://www.real.gr/DefaultArthro.aspx?p ... 1&catID=14
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#402810 Φουλάρισμα σήμερα Aral Ultimate 102 με τιμή λίτρου 1,499€
πήρε 49,37λτ και 74,01€
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#413448 Μια και κάνω πολύ λίγα χλμ λέω να βάζω 100άρα μια και βλέπω διαφορά σε επιδόσεις και όχι μόνο. Με ανησυχεί όμως ότι αν δεν βάζουν πολλοί μπορεί να μην είναι φρέσκια συν το ότι είναι πιο πιθανό να είναι νοθευμένη.
Έχετε υπόψη σας πρατήρια στην ευρύτερη περιοχή λεκανοπεδίου, με προτίμηση κοντά στους άξονες Κηφισίας-Μεσογείων-Σπάτων με λογικές τιμές και καλή 100άρα;
Άβαταρ μέλους
By iceman
#413480 Βλέπεις παραπάνω χιλιόμετρα και επιδόσεις; απο κατανάλωση;
Ισως δοκιμάσω καποια στιγμή και εγω, αλλα βάζοντας αμόλυβδη σε εταιρικό εκο με 1,38 εχω γλυκαθεί.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#413486
iceman έγραψε:Βλέπεις παραπάνω χιλιόμετρα και επιδόσεις; απο κατανάλωση;
Ισως δοκιμάσω καποια στιγμή και εγω, αλλα βάζοντας αμόλυβδη σε εταιρικό εκο με 1,38 εχω γλυκαθεί.
Ναι με 100άρα (η BMW E39 520iA) αρπάζει καλύτερα χαμηλά και σε συγκεκριμένες δοκιμές που έκανα παλιότερα πάντα κέρδιζε (πχ από φανάρι μέχρι ένα σημείο πάντα είχε περί τα 5χλμ παραπάνω κάπου γύρω στα 110). Κατανάλωση δεν το είχα πολυψάξει αλλά όσο το κοίταξα δεν είχα δει διαφορά σταθερή ώστε να ξεπεράσει το σφάλμα μέτρησης και τυχόν μικροδιαφορών στις συνθήκες.
Αλλά η διαφορά σε άλλα αυτοκίνητα μπορεί να μην υπάρχει ή να μην είναι αντιληπτή.
Άβαταρ μέλους
By iceman
#413503
sknipper έγραψε:
iceman έγραψε:Βλέπεις παραπάνω χιλιόμετρα και επιδόσεις; απο κατανάλωση;
Ισως δοκιμάσω καποια στιγμή και εγω, αλλα βάζοντας αμόλυβδη σε εταιρικό εκο με 1,38 εχω γλυκαθεί.
Ναι με 100άρα (η BMW E39 520iA) αρπάζει καλύτερα χαμηλά και σε συγκεκριμένες δοκιμές που έκανα παλιότερα πάντα κέρδιζε (πχ από φανάρι μέχρι ένα σημείο πάντα είχε περί τα 5χλμ παραπάνω κάπου γύρω στα 110). Κατανάλωση δεν το είχα πολυψάξει αλλά όσο το κοίταξα δεν είχα δει διαφορά σταθερή ώστε να ξεπεράσει το σφάλμα μέτρησης και τυχόν μικροδιαφορών στις συνθήκες.
Αλλά η διαφορά σε άλλα αυτοκίνητα μπορεί να μην υπάρχει ή να μην είναι αντιληπτή.


Ευχαριστώ. Για επιδόσεις και περισσότερα χιλιόμετρα μου λέει και φίλος με 335 του 2009 ...
στο τρικύλινδρο της X1 μου δεν εχω δοκιμασει ακομα.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#414869 Ξαναρωτώ :)
sknipper έγραψε:...Έχετε υπόψη σας πρατήρια στην ευρύτερη περιοχή λεκανοπεδίου, με προτίμηση κοντά στους άξονες Κηφισίας-Μεσογείων-Σπάτων με λογικές τιμές και καλή 100άρα;