Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#746907 Κάπου τόσο ήταν κι ο δικός μου.
Στα 7 ξεκίνησε μόνος του σε παιδικό καρτ

Τώρα πια ζητάει τα γρήγορα :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By postruck
#746921 Geo,δεν ξέρω αν έχεις δει οτι η πίστα στην Κόρινθο είναι σχεδόν έτοιμη και πάλι,μετά απο αρκετά χρόνια εγκατάλειψης.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#746922 :lipsealed: :lipsealed:
Αυτη??
Εικόνα
Εικόνα

Το καλοκαιρι ηταν ενα αχουρι παρατημενο!!!!!!!!!!!!!!

Πολυ παλια καπου το 1994 πηγαινα σε εκεινη στον Ισθμο. Την ειχες προλαβει???
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#746942 1995 2022. Αν θέλετε και μια φωτό στη μέση χρονικά, εχω φίλων που τους έβγαζα φωτό το 2007 :P
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#746944
JimClark έγραψε:1995 2022. Αν θέλετε και μια φωτό στη μέση χρονικά, εχω φίλων που τους έβγαζα φωτό το 2007 :P

Ναι να εχουμε ολοκληρωμενη εικονα του evolution :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#852361 12/01 τελευταιο ποστ 13 σημερα 2 χρονια μετα

Πηγαμε για καρτακι την περασμενη Κυριακη μετα απο πολλααααααα χρονια.
Μπαμπαδες μαμαδες παιδια κλπ. Χαμουλης. Στην Βαρη
https://www.speedforce.gr/

Ειχε πολλα παιδια 8-12 που το απολαμβαναν.
Ακριβυνε και αυτο...και μειωθηκε ο χρονος,
Παλια πρεπει να ηταν 3,000 δρχ το δεκαλεπτο.
Τωρα 12 ευρ 7-8 λεπτα.
Διθεσιο 18 ευρ
και το 'γρηγορο' 390cc 20 €!!!

Και για λογους covid κλπ ηθελε και μπαλακλαβα. Πιασε 10 ειπαμε
50€!!! :lipsealed:

Γερασαμε οι μπουχεσες. Το ιδιο βραδυ ποναγαν τα κορμια :help: :help:
Εκει να γινει καμια συναντηση του φορουμ :shifty: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#852389 Είχα πάει πριν 1-2 χρόνια με φίλο που συχνάζει στην πίστα αυτή. Με τα παιδιά μας, ωραία φάση. Λειτουργεί καλά η επιχείριση και η όλη εμπειρία ήταν πολύ ευχάριστη και ασφαλής.
Από αθλητικής πλευράς τώρα, τυπική μικρή εμπορική μου φάνηκε. Δεν νομίζω ότι είμαι σε θέση να κρίνω την σχεδίαση της πίστας μπορώ όμως να συγκρίνω, παρόμοια με μερικές άλλες στην Αττική (Γέρακα, Αγ Μαρίνα) αλλά καμία σχέση με πίστες που έχω πάει στην Αγγλία, πολύ πιο μεγάλες και με μεγαλύτερες ταχύτητες που έκαναν την όλη εμπειρία πιο απαιτητική και σωματικά και πνευματικά (αλλά βέβαια έτρεχα με κανονικά δίχρονα κάρτ που έφταναν περί τα 100-120χλμ/ώ, όχι νοικιάρικα, τα ρυθμίζαμε μόνοι μας κλπ). Εκεί έπρεπε και να φρενάρεις, δυνατά αλλά χωρίς να το χάσεις, και αυτό είναι κάτι που κάνει μεγάλη διαφορά σε χρόνους. Εδώ, με τα νοικιάρικα και το βάρος μου, με εκμάθηση για τους πρώτους 2-3 γύρους και αποφυγή των λαθών στη συνέχεια ήταν απλά γύρω γύρω χωρίς να πατάω φρένα ποτέ. Μάλλον χρειαζόταν το ισχυρότερο μοντέλο για να γίνει καλύτερο παιχνίδι, χειρισμοί στο όριο, drift, προσπεράσεις αλλά και τετακέ κλπ. Βέβαια κάποιος μπορεί να πει, και μάλλον σωστά, ότι θα αρκούσε να χάσω 10-15 κιλά για μια τελείως διαφορετική εμπειρία. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#852404
sknipper έγραψε:...Εδώ, με τα νοικιάρικα και το βάρος μου, με εκμάθηση για τους πρώτους 2-3 γύρους και αποφυγή των λαθών στη συνέχεια ήταν απλά γύρω γύρω χωρίς να πατάω φρένα ποτέ...


Δεν εχω ιδεα για την περιπτωση που αναφερεσαι (πιστα, κρατημα και γκαζι που ειχαν τα καρτακια) αλλα μου θυμησες μια ιστορια...

Ειχαμε μπει για καρτ με ενα φιλο, στα ιδια κιλα/κοψια και οι δυο μας. Του εριχνα 2" στο γυρο και μετα πιασαμε την κουβεντα για το που χανεται ο χρονος. Με μεγαλη του εκπληξη ο φιλος μου καταλαβε οτι εγω πατουσα φρενο (προφανως ελαχιστο) σε 2 στροφες τις οποιες ο ιδιος εστριβε με τερμα γκαζι. Αυτο τον εκανε να φρικαρει ακομα περισσοτερο καθως εψαχνε τα 2 χαμενα δευτερολεπτα!

Εν κατακλειδι... Ο χρονος στην πιστα βγαινει με πολυ ειδικο τροπο. Οποιαδηποτε γλυστρα ειναι χαμενος χρονος και οχι κερδισμενος επειδη "ειχα το γκαζι τερμα αφου". Γενικα θελει πολυ προπονηση για να καταλαβει καποιος το πως ακριβως βγαινει ο χρονος :s_wink