Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#702292 Ναι, για ραντεβού περιμένω.
Στο έντυπο της κατάθεσης (απόδειξη παράδοσης-παραλαβής και δήλωση ακινησίας του άρθ. 22 του ν. 2367/1953 έχω) πάντως δεν αναγράφεται χρονική διάρκεια διατήρησης των πινακίδων και της άδειας.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#702296 Κανονικά επρεπε να το αναγράφει. Κάθε ΔΟΥ είχε φτιάξει δικά της έντυπα... τρέχα γύρευε. Ισχύει παντως το 18μηνο που σας λεω.
Υπ' όψιν ότι καταστρέφονται μόνο οι πινακίδες, όχι η άδεια κυκλοφορίας η οποία θα πρέπει να κατατεθεί σε Δ/νση μεταφορών για να εκδοθεί νέα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#702298 Άρα το ραντεβού δεν το γλιτώνουμε, ας έχει μείνει μόνο η άδεια τελικά. :vava:
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#702299 Πρέπει να πληρώσεις τέλη κυκλοφορίας που γινεται μονο στη ΔΟΥ εφ οσον προκειται για παλιά αρση ακινησίας, και να σου δώσουν βεβαίωση καταστροφής των πινακίδων, αν όντως έχουν καταστραφεί.
Στην περίπτωση που έχουν καταστραφεί και θα εκδοθούν νέες ρώτησε στη Δ/νση Μεταφορων αν θα χρειαστεί να πληρώσεις e paravolo 30 ευρω για ανταλλακτικές πινακίδες. Στη Θεσσαλονίκη μας βάζουν και πληρώνουμε, ενώ έχω ΑΚΟΥΣΕΙ οτι σε αλλες περιφερειακές ενότητες δεν πληρώνουν παράβολο οι ανταλλακτικές λόγω καταστροφής απο ΔΟΥ.

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#702302 Τα 30€ δεν νομίζω πως γλιτώνονται, είναι το κόστος των πινακίδων(τσίγκος), είτε αγοράζεις καινούργιο, μτχ εισαγωγής, whatever...
Και εφόσον η ΔΟΥ αναφέρει την περίοδο...χάριτος(18μηνο), είναι στο δικό σου χέρι μετά τι θα κάνεις.
Γενικά τόοοτε που τα ΤΚ εκτοξεύτηκαν-ειδικά 2λιτρα και άνω- πολλοί ήταν που κατέθεταν πινακίδες με σκοπό να τις πάρουν όταν το πράμα στρώσει. Επειδή όμως αφενός δεν...έστρωσε, αφετέρου βολεύτηκε μόνιμα ο κόσμος με κάτι μικρότερο-οικοκομικότερο, οι ΔΟΥ γέμισαν με τσίγκο, βουνά ολόκληρα. Έκτοτε έβαλαν χρονικό περιορισμό, του τύπου "δεν θα γίνουμε εμείς αποθήκη του λαουτζίκου".
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#702305 Άλλο πράγμα είναι η ταξινόμηση νέου αυτοκινήτου, άλλο πράγμα οι ανταλλακτικές πινακίδες και το παράβολό τους.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#703597 Μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται η μεταβίβαση; ΚΕΠ με άδεια κυκλοφορίας και ταυτότητα ή θέλει και κάτι άλλο. Ποιος πληρώνει τι;
Αφενός σκέφτομαι να πουλήσω το δικό μου που κάθεται σε ακινησία και αφετέρου βλέπω να οικονομάω του πεθερού μου που κάθεται επειδή ο πεθερός έχει φυράνει και δεν μπορεί να οδηγήσει πια.
Και με επιπλέον βαθμό δυσκολίας. Επειδή ο πεθερός δεν έχει πρόβλημα να το χρησιμοποιώ αλλά ίσως να μην θελήσει να μου μεταβιβάσει το αυτοκίνητο (για να νιώθει ότι είναι δικό του, ιδιοκτησία του, καμάρι του) πόσο πιο δύσκολη είναι η μεταβίβαση αφού πεθάνει; Το αυτοκίνητο είναι αστείας εμπορικής (και αυτοκινητικής) αξίας.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#703620 Τα έγγραφα είναι εδώ: https://www.diekpereoseis.gr/yphresies/ ... aytokinhta
Το κόστος μεταβίβασης βαραίνει τον αγοραστή.
Η μεταβίβαση κληρονομικού δεν είναι δύσκολη, εφ' όσον βγει χαρτί απ' την εφορία που να δείχνει σε ποιον μεταβιβάζεται το αυτοκίνητο. Αν έχει διαθήκη, παίρνει λίγο χρόνο παραπάνω.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#703716
rocsta έγραψε:Η μεταβίβαση κληρονομικού δεν είναι δύσκολη, εφ' όσον βγει χαρτί απ' την εφορία που να δείχνει σε ποιον μεταβιβάζεται το αυτοκίνητο. Αν έχει διαθήκη, παίρνει λίγο χρόνο παραπάνω.
Για να βγει χαρτί από την εφορία κάπου κάποιος θα πρέπει να το πει. Και ποιος έχει το δικαίωμα να το πουλήσει και ποιος θα πάρει τα ελάχιστα ή εικονικά λεφτά; Φοβάμαι ότι θα έχουμε ληξιαρχική πράξη θανάτου, πιστοποιητικό εγγυτέρων συγγενών, διαθήκη που πρέπει να δημοσιευτεί μέσω δικαστηρίων, άλλο που να λέει ότι δεν έχει γίνει άρνηση αποδοχής κλπ κλπ μέχρι κάποιος ή κάποιοι από τους κληρονόμους να το πάρει στο όνομά του και μετά να μου το πουλήσει; Και θα πληρώνουμε μεταβίβαση 2 φορές; Μπελάς ακούγεται, το καλό που του θέλω να μου το μεταβιβάσει εν ζωή... :lol:
Άβαταρ μέλους
By bebes
#704139 Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε σε περίπτωση που δώσουμε ενα αυτοκίνητο για ανταλλακτικά;
Μεταβίβαση λογικά δεν συμφέρει να γίνει, για διαγραφή βλέπω οτι πρέπει να το πάμε σε κέντρο ανακύκλωσης...

Εχει κάνει κανείς;
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#704149 Αν το πας σε κέντρο ανακύκλωσης αναλαμβάνουν αυτοί τα διαδικαστικά και σου δίνουν στο χέρι τουλάχιστον 150e.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#704153 βρηκα κάποιον που εχει ενα ιδιο και λεει να το παρει για ανταλλακτικα

400€
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#704192
bebes έγραψε:Γνωρίζει κανείς τι κάνουμε σε περίπτωση που δώσουμε ενα αυτοκίνητο για ανταλλακτικά;
Μεταβίβαση λογικά δεν συμφέρει να γίνει, για διαγραφή βλέπω οτι πρέπει να το πάμε σε κέντρο ανακύκλωσης...

Εχει κάνει κανείς;

To κέντρο ανακύκλωσης το κόβει κάπου εγκάρσια. Σιγούρεψε με τον αγοραστή ότι δεν έχει πρόβλημα, ή ακόμα καλύτερα να είναι εκεί ο ίδιος ώστε να σιγουρέψει ότι δεν θα κοπεί κάτι χρήσιμο για αυτόν. Μετά βέβαια δυσκολεύει πολύ η μεταφορά του.
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#737421 Παίδες, έβαλα πωλητήριο στο Caliber και μέσα σε μια ώρα βρέθηκε αγοραστής από Κατερίνη. Οκ, σκέφτομαι, πάμε στο ζουμί. Από δω από κει, καλή η τιμή πως θα γίνει να το πάρω; Έχω λέει φίλο που ανεβαίνει με αυτοκινητάμαξα (μεταφορική), θα σου δώσει στο χέρι 5 χιλιάρικα και θα σου κάνω εξουσιοδότηση να πας στα ΚΕΠ εσύ, να κάνεις τη μεταβίβαση. Και αν θες βγάλε και τις πινακίδες για να μην ανησυχείς. Αυτό ήταν που με παραξένεψε, οι πινακίδες αλλά και το να κάνει εξουσιοδότηση σε μένα ώστε να το κάνω σαν πωλητής και αγοραστής. Και όχι στο όνομα του, και καλά στον συνεταίρο του. Ο τύπος έχει μαγαζί με αυτοκίνητα στη Κατερίνη, Auto Moto Group. Δε βρωμάει η υπόθεση ή εγώ είμαι προκατειλημμένος;
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#737423 Άπαξ και σε εξοφλήσει, βάλεις και τα χρήματα στην τράπεζα να βεβαιωθείς ότι δεν είναι μόνο για monopoly και μετά κάνεις όλη τη διαδικασία, δε νομίζω ότι υπάρχει ρίσκο για εσένα.