Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#401146
edmond έγραψε:Πως γίνεται να ακυρωθεί η μεταβίβαση μονομερώς; αυτό εξήγησε μου και όλα τα άλλα κουμπώνουν.


:hmmm: Δεν το ξέρω, αλλά φαντάζομαι πως άμα γίνει κάποια φασαρία μπροστά στον υπάλληλο κάτι θα κάνει... :hmmm:


Ωραία, εσύ λοιπόν πρώτα πάρε την επιταγή και μετά δώσε τα χαρτιά. :rtfm: :lol:

Εν πάσει περιπτώσει, τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο, εγώ πρότεινα κάτι που θεωρώ πως είναι το πιο ασφαλές, αν κάποιος δεν βολεύεται, δεν θα μαλώσουμε κιόλας... :lol:
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#401152
edmond έγραψε:Ευκολάκι δηλαδή.
Σου περνάει τα λεφτά και μετά αν θες εσυ την κάνεις(λέμε τώρα).
Χάνω κάτι;
Για να μην τα πολυλογούμε. Η μεταβίβαση στηρίζεται στην καλή πίστη και των 2 πλευρών. Αν μιλάμε για 2 ξένους φυσικά, αλλιώς μεταξύ φίλων, γνωστών είμαστε οκ.
Αν μια πλευρά θέλει να την κάνει, θα την κάνει την μπινιά.


Έχουμε ανταλλαξει όμως υπεύθυνες δηλώσεις που συμφωνούμε στην αγορά.

Δε ξέρω τι νομική υπόσταση έχει αυτό, αλλά αν εννοείς ότι θα μπορούσα να το παίξω τρελιτσα και να σκισω τα χαρτιά ναι, αλλά μετά το ξύλο ποιος θα το φάει?



< >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#401160 Τις τελευταίες φορές που πούλησα αυτοκίνητο πήγα με τον αγοραστή στο υπουργείο, εκεί μας δώσανε το χαρτί για τα παράβολα και στην τράπεζα που πληρώνει ο αγοραστής το παράβολο μου δίνει τα λεφτά, τα καταθέτω στον λογαριασμό μου, κατευθείαν υπουργείο υπογραφές παίρνει αυτοκίνητο κλειδιά κλπ και καλορίζικο. Αν δεν θέλει έτσι δεν το δίνω απλά.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#401165 Μιλάμε πάντα για ακραίες καταστάσεις, αλλά ο edmond έχει δίκιο. Η διαδικασία βασίζεται στην καλή πίστη των 2 και μόνο.

Obelix έγραψε:Τις τελευταίες φορές που πούλησα αυτοκίνητο πήγα με τον αγοραστή στο υπουργείο, εκεί μας δώσανε το χαρτί για τα παράβολα και στην τράπεζα που πληρώνει ο αγοραστής το παράβολο μου δίνει τα λεφτά, τα καταθέτω στον λογαριασμό μου, κατευθείαν υπουργείο υπογραφές παίρνει αυτοκίνητο κλειδιά κλπ και καλορίζικο. Αν δεν θέλει έτσι δεν το δίνω απλά.


Μάλιστα. Τις τελευταίες φορές που αγόρασες αυτοκίνητο έκανες το ίδιο;
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#401166 Το Γκολφ το έδωσα Θεσσαλονίκη. Ανέβηκα, βρεθήκαμε με τον αγοραστή, πήγαμε στην τράπεζα, κατέθεσε τα λεφτά στο λογαριασμό μου και από εκεί ΚΕΠ για εξουσιοδότηση και στο καπάκι σε διεκπεραιωτη. Με πήγε και στα ΚΤΕΛ ο άνθρωπος. Με το Μαζντα πήγαμε με τον πωλητή παρέα παντού, Διεύθυνση Μεταφορών, Τράπεζα για παράβολα , άλλη τράπεζα για τα λεφτά και από εκεί πίσω στην διεύθυνση μεταφορών για την νέα άδεια. Μου είχε δώσει ήδη τα κλειδιά με το που βρεθήκαμε, ενώ μου είχε προτείνει να μου το φέρει και σπίτι από την προηγούμενη μέρα.
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#401170 Τα δυο ήταν σε έκθεση και τους κατέθεσα τα λεφτά την μέρα που τους πήγα τα χαρτιά για την μεταβίβαση για να προχωρήσουμε . Το προηγούμενο ραλί το πήρα με ανταλλαγή και διάφορα από τον αγοραστή οπότε πάλι έτσι έγινε μου έδωσε τα λεφτά στην τράπεζα , το τελευταίο από φίλο του έστειλα χαρτιά γιατί ήταν εκτός Αθήνας μου έκανε και την μεταβίβαση και τη μέρα που μου το έφερε του έδωσα λεφτά γιατί τα ήθελε μετρητά.
Γενικά τα τελευταία χρόνια έχω αλλάξει αρκετά αυτοκίνητά και προσπαθώ να είμαι καλυμμένος.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#401245
xenos έγραψε:Μιλάμε πάντα για ακραίες καταστάσεις, αλλά ο edmond έχει δίκιο. Η διαδικασία βασίζεται στην καλή πίστη των 2 και μόνο.


Όπως και κάθε συναλλαγή. :innocent: :lol:

Ποιος λέει πχ στον φούρναρη που πάω για ψωμί ότι τη στιγμή που μου δίνει τη σακούλα με τη φρατζόλα, αντί να τον πληρώσω δεν θα την κάνω;;; :twisted: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By xenos
#401577 Μια φορά περίμενα να εκδικαστεί μια υπόθεση που ήμουν μάρτυρας. Μέχρι τότε λοιπόν χαζοπαρακολουθούσα τις προηγούμενες. Αυτό είχε γίνει σε μία ήταν το εξής: μία τύπισα είχε δώσει σε κάποιον γνωστό της, "μαντρά" το αμάξι της να το πουλήσει. Περνούσε ο καιρός, τπτ. Μετά τον έψαχνε να το πάρει πίσω αλλά δεν ον έβρισκε. :lipsealed:
Αυτός λοιπόν με μία πλαστή υπεύθυνη δήλωση/εξουσιοδότηση το είχε πουλήσει σε κάποιον 3ο, ο οποίος το είχε πάλι πουλήσει και αυτός! :dizzy:
Ο αστυνομικός, του οποίου η δήλωση είχε την υπογραφή δήλωση ότι ουδέποτε υπέγραψε.
Τι να απέγινε τελικά; Μάλλον τπτ.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#401637 Τα χρήματα ζεστά και εν τη παλάμη και τα χαρτιά επί τόπου και όχι με εξουσιοδότηση να κάνει αυτός την μεταβίβαση γιατί μπορεί να μην την κάνει ποτέ και να σου έρχονται οι κλίσεις, μπορεί να εμπλακεί σε ατύχημα ή ληστεία και να τρέχεις με τους μήνες και τα χρόνια να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελάφαντας κλπ πονηρά της σημερινής πραγματικότητας.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#401647 Τελικά καταλήξαμε στο εξής.

Αφού ετοιμάσουμε όλα τα χαρτιά, πάμε υπουργείο για τη μεταβίβαση και την ίδια στιγμή μου δίνει στο χέρι τραπεζική επιταγή και τέλος.

Απλά θα χρειαστώ εξουσιοδότηση από τη σύζυγο γιατί είναι στο όνομά της, οπότε επόμενη ερώτηση.

Η εξουσιοδότηση με γνήσιο υπογραφής γίνεται στο ΚΕΠ ή στο ΑΤ ?

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#412176 Δε ξέρω αν αυτό πρέπει να το βάλω εδώ ή στα περί ασφάλισης.

Περίπου πριν δυο εβδομάδες πούλησα το golf. Αποφασίσαμε μαζί με τον αγοραστή τη μεταβίβαση να τη κάνουμε στο ΚΕΠ. Μας ενημέρωσε η υπάλληλος του ΚΕΠ όμως ότι η άδεια θα έρθει στον καινούριο ιδιοκτήτη το Σεπτέμβρη. Το δεχθήκαμε και οι δυο και προχωρήσαμε στη μεταβίβαση, καθώς μας διαβεβαίωσε ότι το αυτοκίνητο μπορεί με το χαρτί που μας δίνουν να το ασφαλίσουν στον νέο ιδιοκτήτη.

Προχωρήσαμε και όλα καλά.

Αμέσως μετά ζήτησα να κόψω την ασφάλεια και έστειλα κάποια χαρτιά στην ασφαλιστική για να μου πιστώσουν τη διαφορά από τα ασφάλιστρα και για να κοπεί η ασφάλεια.

Σήμερα με πήρε ο ασφαλιστής μου και μου είπε ότι εφόσον η άδεια μπορεί να έρθει και τον Σεπτέμβρη στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη, το αυτοκίνητο αφού κόψουμε την ασφάλεια θα φαίνεται ανασφάλιστο στη σύζυγό μου (ήταν στο όνομά της) και ότι μπορεί να έρθει πρόστιμο στον ιδιοκτήτη (σύζυγο) που στα χαρτιά φαίνεται ακόμα.

Αφού ο καινούριος ιδιοκτήτης το ασφάλισε σε δική του ασφάλεια τη ρωτάω, πως είναι δυνατόν να φαίνεται ανασφάλιστο? Μου είπε ότι τυπικά το αυτοκίνητο πρέπει να ασφαλίζεται βάσει το τι γράφει η άδεια και ότι τώρα τα κοιτάνε όλα.

Ισχύει κάτι τέτοιο ή ασφάλεια προσπαθεί να μην επιστρέψει τα ασφάλιστρα και να το κρατήσει ασφαλισμένο μέχρις ότου να βγει η άδεια στον νέο ιδιοκτήτη?

Και δεύτερη ερώτηση, μπορούμε να πάμε στο ΚΕΠ, να πάρουμε τα χαρτιά και να πάμε στο υπουργείο να κάνουμε τη μεταβίβαση για να τελειώσουμε?

Μπλέξαμε ρε γμτ...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#412187 Ισχύει ο,τι σου λένε από την ασφαλιστική.
Εφ'οσον δεν υπάρχει καινούργια άδεια, μεταβιβασμενη στον νέο ιδιοκτήτη, ιδιοκτήτης είσαι ο ίδιος. Άσχετα με το τι σου είπαν στο ΚΕΠ, το χαρτί που δίνουν αναφέρει ότι απλά έχουν παραληφθεί όλα τα δικαιολογητικά για τη μεταβίβαση και σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί το χαρτί αυτό άδεια κυκλοφορίας.
Κακως που δεχτηκατε να περιμενετε 3 μήνες την νέα άδεια και φυσικά ακόμα πιο κακως που το προτείνει αυτό δημόσιος φορέας.
Το να πάρεις πίσω την άδεια πλέον από το ΚΕΠ μου φαίνεται δύσκολο γιατί λογικά θα έχει φύγει για μηχανολογικό.
Ο νέος ιδιοκτήτης σε τί όνομα το ασφάλισε; Αφού η μοναδική άδεια κυκλοφορίας που υπάρχει είναι της συζύγου σου. Το σωστό πάντως είναι να πληρώσει ο νέος ιδιοκτήτης ασφάλεια που φυσικά θα είναι με την παλιά άδεια κυκλοφορίας και να κυκλοφορεί ημινόμιμος με φωτοτυπία άδειας στο όνομα της συζύγου σου.

Συμπέρασμα προς γνώση για όλους: Όπως έχει η τωρινή κατάσταση δεν πάμε ποτέ σε ΚΕΠ για μεταβίβαση.

< >
Τελευταία επεξεργασία από rocsta και 29 Ιουν 2017, 11:11, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά