Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#682919
rocsta έγραψε:
Scotch έγραψε:Σε περίπτωση αγοράς από έμπορο, ποια είναι η (λογική) διαδικασία μεταβίβασης;

Δίνεις το χρήμα και κανεις εξουσιδοτηση για να τελειωσει τη μεταβιβαση.


< >


Κι αν δεν τον ξαναδείς μέχρι να την κάνει;

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#682920 Η προυποθεση για να κανεις οποιαδηποτε δουλεια ειναι η εμπιστοσύνη. Αν δεν τον εμπιστευεσαι ή δεν κανεις τη δουλεια, ή βαζεις δικηγορο να σου συνταξει ιδιωτικο συμφωνητικο.

< >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#682922 Προσωπικά θα εμπιστευόμουν κάποιον (πολύ) γνωστό μου ή την επίσημη αντιπροσωπεία. Ακόμη και συμφωνητικό να φτιάξω, αν ο άλλος την κάνει, θα κάνω 2+ χρόνια να δω τα λεφτά μου (κι αν τα δω).

Μήπως έχουμε άποψη για τον συγκεκριμένο; --> https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... 549-bmw-i3

Θα έπρεπε όμως να υπάρχει κάποια εξασφάλιση για τον αγοραστή. Άπαξ και γίνει η κατάθεση, πρέπει να παραδοθεί άμεσα το αυτοκίνητο (κι ας μην το κυκλοφορήσει μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση).

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#682928
Scotch έγραψε:Προσωπικά θα εμπιστευόμουν κάποιον (πολύ) γνωστό μου ή την επίσημη αντιπροσωπεία. Ακόμη και συμφωνητικό να φτιάξω, αν ο άλλος την κάνει, θα κάνω 2+ χρόνια να δω τα λεφτά μου (κι αν τα δω).

Μια χαρά έχουν γίνει παρόμοιες λαμογιές και με αντιπροσώπους πάντως. Το ότι έχουν μια ταμπέλα από πάνω, δεν τους κάνει αγίους.

Scotch έγραψε:Θα έπρεπε όμως να υπάρχει κάποια εξασφάλιση για τον αγοραστή. Άπαξ και γίνει η κατάθεση, πρέπει να παραδοθεί άμεσα το αυτοκίνητο (κι ας μην το κυκλοφορήσει μέχρι να ολοκληρωθεί η μεταβίβαση).

Εσύ δηλαδή θα έδινες το αυτοκίνητο σου σε κάποιον ιδιώτη που το έχει πληρώσει, χωρίς να ολοκληρωθεί και επίσημα η μεταβίβαση, λέγοντας σου "Μείνε ήσυχος, δε θα το κυκλοφορήσω";
Όταν υπάρχει συναλλαγή μεταξύ επιτηδευματία και ιδιώτη, προφανώς ο ιδιώτης θα πρέπει να δείξει εμπιστοσύνη στον επιτηδευματία και όχι το ανάποδο.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#682932 Λαμογιές γίνονται παντού. Απλά οι πιθανότητες να σου τη φέρει ο αντιπρόσωπος σε σχέση με το άγνωστο μαγαζί, πιστεύω ότι είναι αρκετά μικρότερες.

Τι μπορεί να μου κάνει άπαξ και με έχει πληρώσει, έχουμε ανταλλάξει υπεύθυνες δηλώσεις και έχω δηλώσει στην ασφαλιστική ότι το πούλησα και διακόπτω; Εντάξει, θεωρητικά μπορεί να μπλέξεις, αλλά πάλι θεωρώ το ρίσκο μικρότερο σε σχέση με το να δώσεις τα λεφτά και μετά να κυνηγάς.



< >
Άβαταρ μέλους
By MONMAN
#682961 Τα τελευταία δυο χρόνια έχουμε αγοράσει και πουλήσει 2+2 αυτοκίνητα το 1+1 αφορούσε αγοραπωλησία με ιδιώτες .

Στην πώληση που έγινε στην πόλη μου πήγαμε στην τράπεζα έκανε μεταφορά τα χρήματα στον λογαριασμό μου του έδωσα επιτόπου τα κλειδιά και τις εξουσιοδοτήσεις που φτιάξαμε σε ενα ΚΕΠ για να κάνει αυτός την μεταβίβαση , ημέρα Πέμπτη, την Δευτέρα με πήρε τηλ όλα ΟΚ είχε την καινούργια άδεια στα χέρια του . Μου την στέλνει σε φωτο , για σιγουριά μπήκα και στο https://www.hic.gr/hic/Check_ins.aspx και είδα οτι το αυτοκίνητο ήταν στο ΑΦΜ του και ασφαλισμένο.
Προωθώ την φωτο στην ασφαλιστική μου εταιρεία που τότε ήταν η HD και μου επιστρέφει μετα απο 15 ημέρες και ενα ποσό.

Στην αγορά πήραμε ενα αυτοκίνητο απο Αθήνα δίνουμε τα λεφτά στον άνθρωπο πάλι εξουσιοδοτήσεις στα ΚΕΠ , πήγαμε σε γραφείο μεταβιβάσεων στην Λάρισα εκει άργησαν μια εβδομάδα ήταν και γιορτές πέρσι τέτοια εποχή όμως το αυτοκίνητο δεν το κυκλοφορούσαμε μεχρι να βγεί η άδεια και να το ασφαλίσουμε.

Απο οτι εχω μάθει πλέον λόγω κορωνοιού αναγκαστικά θα πας σε γραφείο μεταβιβάσεων που εχουν φροντίσει :whistlink: να κλείσουν όλα τα ραντεβού γιατί αν πας μόνο σου να κλείσεις ραντεβού θα αργήσεις ...πολύ.

Γενικά αισθάνομαι μια ασφάλεια σε σχέση με παλιότερες εποχές στις αγοραπωλησίες αυτοκινήτου μεταξύ ιδιωτών , λίγο οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες που μπορείς να διασταυρώνεις στοιχεία όπως η παραπάνω, λίγο τα χαρτιά απο τα ΚΤΕΟ που γράφουν τα χλμ απο προηγούμενους ελέγχους εεε δίνεις και ενα 50άρι για έλεγχο στην αντιπροσωπεία και είσαι καλυμμένος, απο πολλές πλευρές γιατί δεν νομίζω κάποιος που σκέφτεται να κάνει απάτη να εμφανιστεί και να δώσει τα πλήρη στοιχεία του και να δουν την φάτσα του μάρτυρες.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#684588 Θέλω να αγοράσω μια μοτοσυλέτα απο Αθήνα και να τη φερω στη Λάρισα.
Τι θα μπορούσα να κάνω για την μεταβίβαση;

α) Μου κανει εξουσιοδότηση ο πωλητης (νομιζω γινεται και ηλεκτρονική πλέον) και κάνω τη μεταβίβαση μόνος μου;
Σ'αυτη την περίπτωση επιστρέφω με την άδεια στο ονομα του παλιου ιδιοκτητη, αλλά θα φτιαξω μια ασφάλεια που να φαινεται το ονομα μου σαν οδηγου.

β) Κλεινουμε ραντεβου σε ΚΕΠ εκει και κανουμε τη διαδικασία; (ειναι λιγο δύσκολο λογω πολλών ραντεβου)
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#684642 To α) αλλά προϋποθέτει ότι ο πωλητής θα σε εμπιστευτεί να κάνεις τη μεταβίβαση. Δες αν μπορείτε να κλείσετε ραντεβού σε δ/νση μεταφορών Αττικής.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#684652 Μάλλον δεν θα πάω καν στην Αθήνα.
Ο πωλητής πηγε τη μηχανη σε γνωστό-έμπιστο μάστορα, την είδε, μου εξήγησε, αποφάσισα να την πάρω.

Το πιο πιθανο είναι να του βαλω τα χρήματα σε λογαριασμό και να μου στείλει μηχανη και χαρτια* με φορτωτική

Θεωρώ οτι θα πανε ολα καλά

*αδεια κυκλοφορίας,
ΚΤΕΟ
φωτοτυπια ταυτοτητας
ηλεκτρονικά (πλέον) εξουσιοδότηση για να κανω εγω τη μεταβίβαση
Άβαταρ μέλους
By bebes
#684669
rocsta έγραψε:Και μια βεβαιωση τελων κυκλοφοριας χρειάζεται

< >

σωστα, ξεχασα να το γραψω

Ευτυχώς βγαίνει κι αυτό ηλεκτρονικά
Άβαταρ μέλους
By bebes
#685901 Η μεταβίβαση ολοκληρώθηκε στο ΚΕΠ

Εξουσιοδότηση του πωλητή σε μενα (ηλεκτρονική μέσω gov.gr :s_thumbsup )
Φωτοτυπία την ταυτοτητα του
Αδεια κυκλοφορίας πρωτότυπη
ΚΤΕΟ
Βεβαιωση απο τη ΔΟΥ οτι δεν χρωστάει ΤΚ (πλήρωσε και τα φετινά :s_thumbsup )

Ταυτότητα μου
ενα παράβολο 54€

Μου εδωσαν ενα φωτοαντίγραφο της παλιας άδειας με τα στοιχεία μου (χειρόγραφα) για να κυκλοφορώ και να φτιάξω ασφαλιστήριο.

Τελικά η μηχανή ήρθε με φορτωτική, 50€

Ολα καλά μέχρι στιγμής
Άβαταρ μέλους
By bebes
#685905 Ένα V-strom 650
Μεγάλη ιστορία η επιλογή...
Θα γράψω ένα κειμενάκι στο σωστό τοπικό μαζί με καμία φωτό της προκοπής όταν την πλύνω λίγο :oops:
Εικόνα


< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685908 Καλοτάξιδη και πάντα όρθιος. Γράψε εδώ λίγα λόγια και για τα κριτήρια επιλογής.
viewtopic.php?f=15&t=223&start=540
Όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο πολύ την συμπαθώ την συγκεκριμένη V-strom. Ναι, είχε τα κουσούρια της (όπως όλες), αλλά εν τέλει, είναι ένα μηχανάκι ταμάμ για τις ελληνικές συνθήκες και δεν είναι τυχαίο που ξεσκίστηκε να πουλάει.
Την θεωρούσα άσχημη πάντα, αλλά τώρα που γερνάει μου φαίνεται πιο συμπαθητική και σαφώς καλύτερη από αυτές που την αντικατέστησαν. Αρκεί να μην την έχουν φορτώσει με κιγκαλερία οι ιδιοκτήτες που δεν τους φτάναν τα λεφτά για GS Adventure.