Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#619601 Δεν υπάρχει μεταβίβαση για αυτοκίνητο σε ακινησία. Οι περιπτώσεις είναι τρεις:
Α. Πληρώνει τέλη κυκλοφορίας, πάει για ΚΤΕΟ (ακόμα και αν κοπεί) και μεταβιβάζεται ως αυτοκίνητο. Κόστος: ΤΚ + ΚΤΕΟ + ΜΤΒ
Β. Ο αγοραστής το παίρνει όπως είναι, σε ακινησία και θα παραμείνει σε ακινησία για πάντα χωρίς να υπάρχει το αυτοκίνητο στην πραγματικότητα. Κόστος: 0
Γ. Το αυτοκίνητο πάει για διαγραφή σε ανακυκλωτήριο αυτοκινήτων, διαγραφή από μητρώα εφορίας & υπουργείου μεταφορών και μετά το παίρνει ο αγοραστής. Είναι η πιο σωστή λύση, αλλά έχει το κακό ότι στο ανακυκλωτήριο θα πρέπει να "κοπεί" το αμάξι, χάνοντας κάποια ανταλλακτικά. Αν είναι παρών ο αγοραστής, μπορεί να πει ποια ανταλλακτικά χρειάζεται περισσότερο, ώστε να κοπεί αναλόγως και μετά να φορτωθεί σε τρέιλερ.
Κόστος: περίπου 150€

Sent >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#622497 Online οι μεταβιβάσεις ΙΧ, «Big Brother» σε point system, εξεταστές και Ταξί!

bonus: Για την καλύτερη εξυπηρέτηση των πολιτών δημιουργείται πλατφόρμα καταγγελιών όπως για οδηγούς ταξί, αλλά και εκπαιδευτές υποψηφίων οδηγών όπου θα γίνεται ηλεκτρονική καταγραφή / καταχώρηση επώνυμων καταγγελιών (μέσω κωδικών Taxis) και υποχρέωση feedback από πλευράς διαχειριστή (ενημέρωση πορεία της καταγγελίας, συστάσεις, πειθαρχικές ποινές). Στόχος είναι η βελτίωση της ποιότητας αλλά και διαφάνειας των παρεχόμενων υπηρεσιών με την πάταξη των φαινομένων αισχροκέρδειας αλλά και του χρηματισμού.
:lipsealed:


https://www.newsauto.gr/news/online-i-m ... s-ke-taxi/
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#622505 Αν δω και φορολογική ακινησία να γίνεται μέσω taxisnet, πάει, τα έχω δει όλα σε αυτή τη ζωή.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#656221 Καλημερα, σας ομιλει ο ασχετος που δεν εχει αγορασει ποτε μεταχειρισμενο.
Τι παιζεται με αδεια, πληρωμη, ασφαλεια κλπ?
Πχ θυμαμαι με το Markvag περιμεναμε κανα 2ωρο για να βγαλει νεα ασφαλεια... η ασφαλεια του πωλητη δεν μας κανει για να το παρω και να φυγω πχ?

Παω στο υπουργειο και κανουμε χαρτια, κλπ, ποτε γινεται η σκαντζα ακριβως? Παιρνω αδεια και δινω λεφτα στο χερι? Κανω μεταφορα με ιντερνετ?

Τα xenon φωτα σας και για οτι αλλο δεν εχω σκεφτει!!!
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#656237 Εγώ για τη μηχανή έδωσα τα λεφτά, στο χέρι γιατί ήταν λίγα, μόλις κάναμε τα χαρτιά.
Η ασφάλεια του προηγούμενου δεν σου κάνει γιατί δεν ισχύει πλέον.
Έβγαλα εκείνη τη στιγμή μέσω Internet και σε 1 λεπτό είχε έρθει και το ασφαλιστήριο.
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#656240 Πληρωμή καλύτερα μέσω τράπεζας με δικαιολογία την αγορά του οχήματος. Αλλιώς και στο χέρι αλλά πάντα με προσοχή.
Μεταβίβαση στα ΚΕΠ σε 15 λεπτά είσαι έτοιμος. Παίρνεις το αμάξι και φεύγεις μετά. Η άδεια στο όνομα σου θα κάνει καμιά βδομάδα με 10 μέρες να σου έρθει.
Ασφάλεια κάνεις καινούργια online και ξεμπερδεύεις άμεσα
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#656241 Ποιο ΚΕΠ κανει 10 μερες να στείλει άδεια να πηγαίνω κ εγώ εκει;

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#656243 Α) Για την πληρωμή πας πιο πριν στην τράπεζα και βγάζεις ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ επιταγή για το ποσό που έχετε συμφωνήσει. Του την δίνεις εκεί μπροστά στο γκισέ της διεύθυνσης συγκοινωνιών ή στο ΚΕΠ που θα κάνετε την μεταβίβαση. Αν σου κάνει καμιά |λογοκρισία|, ένα τηλέφωνο στην τράπεζα και την ακυρώνεις. Βγάζεις μία φωτογραφία με το κινητό όταν την πάρεις, για να έχεις τα στοιχεία της και, αν χρειαστεί να την ακυρώσεις, το κάνεις άμεσα. Για όποιον έχει απορία, η τραπεζική επιταγή είναι επιταγή (προφανώς ημέρας) που εκδίδει Η ΤΡΑΠΕΖΑ και φυσικά δεν παίζει ούτε για πλάκα το να μην πληρωθεί. Η τράπεζα τη στιγμή που ζητάς να την εκδώσει, δεσμεύει το ποσό από τον λογαριασμό σου. Απλά ρώτα μία μέρα πριν πχ αν μπορείς να την βγάλεις (πρέπει να είσαι ΟΚ με τα χαρτιά που ζητάει η τράπεζα, εκκαθαριστικά, ταυτότητες, κτλ). Εάν κατατεθεί προς είσπραξη σε υποκατάστημα της ίδιας τράπεζας εισπράττεις το ποσό χωρίς προμήθειες, αν πάει σε άλλη τράπεζα προφανώς υπάρχει κάποια προμήθεια. Όταν είχα αγοράσει εγώ την μπεμπέκα, ο πωλητής μου είπε πως τον βόλεψε πάρα πολύ, καθώς τη χρησιμοποίησε για να εξοφλήσει κάποιον προμηθευτή του (ήταν ελεύθερος επαγγελματίας). Επίσης, αποφεύγεις το ρίσκο να πάτε να του μεταφέρεις τα λεφτά και μετά να εξαφανιστεί και να πρέπει να ακυρώσεις τη μεταφορά (που είναι πιο δύσκολο από το να ακυρώσεις μία επιταγή).

Β) Ασφάλεια, αν κάνεις μέσω internet, σου βγαίνει κατευθείαν (απ' ότι ακούω). Εγώ επειδή έχω έναν συγκεκριμένο ασφαλιστή που δεν τον αλλάζω, έκανα τη δουλειά τηλεφωνικά και καθυστέρησε λίγο παραπάνω (έγινε και ένα ψιλο-μπέρδεμα που δεν έφταιγε ο ασφαλιστής), απλά θέλει να στείλεις την άδεια στο όνομά σου (ή το χαρτί της μεταβίβασης). Σημειώνω πως αν έχει εκδοθεί - πληρωθεί η ασφάλεια ισχύει κανονικά, ακόμα και αν δεν την έχεις πάνω σου.

Γ) Γιατί να κάνεις τη μεταβίβαση στο ΚΕΠ; :hmmm: Πας στη διεύθυνση συγκοινωνιών και γίνεται η ίδια δουλειά άμεσα. ΟΚ, αν βολεύει περισσότερο το ΚΕΠ, πας εκεί... Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το να πάρεις τη νέα άδεια στο όνομά σου θέλει καιρό, αν και παίρνεις κατευθείαν κάποιο χαρτί. Απλά νομίζω πως το ΚΕΠ είναι ένα επιπλέον στάδιο που ενδέχεται κάτι να καθυστερήσει. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#656244
markvag έγραψε:Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το να πάρεις τη νέα άδεια στο όνομά σου θέλει καιρό, αν και παίρνεις κατευθείαν κάποιο χαρτί.

To "κάποιο χαρτί" είναι η αίτηση για μεταβίβαση που έχει γίνει, με αριθμό πρωτοκόλλου. Η οποία αίτηση αναγράφει ξεκάθαρα ότι "ΔΕΝ ΕΠΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ".
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#656250 Thanks guys
Απο οτι θυμαμαι η hellas direct εχει ενα "βαλερ", την κανεις τωρα, ισχυει απο την αλλη ή παρααλλη μερα στις 12. :hmmm:
EDIT: Τους πήρα, οντως παιζει απο την επομενη ημερα, αλλα τους παιρνεις λεει τηλ. και τους στελνεις την φωτοτυπια αδειας και το πειραζουν και ισχυει απο την ιδια ημερα.





rocsta έγραψε:
markvag έγραψε:Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το να πάρεις τη νέα άδεια στο όνομά σου θέλει καιρό, αν και παίρνεις κατευθείαν κάποιο χαρτί.

To "κάποιο χαρτί" είναι η αίτηση για μεταβίβαση που έχει γίνει, με αριθμό πρωτοκόλλου. Η οποία αίτηση αναγράφει ξεκάθαρα ότι "ΔΕΝ ΕΠΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ".


Κοινως πούλο, το πληρωσα και καθομαι και το κοιταω... :protest:

Σε ποια δνση συγκοινωνιων πρεπει να παμε για να γινει αυθημερον η φαση? Στου πωλητη ή του αγοραστη?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#656267 Στου πωλητή θα γίνει η μεταβίβαση!
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#656522
markvag έγραψε:Στου πωλητή θα γίνει η μεταβίβαση!


Αυτο θυμομουν και εγω. Πηρε τηλ σημερα στο 1539, με περασαν στους αυτοκινηταδες, ο τυπος ειπε οτι η μεταβιβαση μποει να γινει σε οποιαδηποτε Δνση Συγκοινωνιων. Ας ελπισουμε οτι ειναι ετσι.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#656614
rocsta έγραψε:
markvag έγραψε:Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το να πάρεις τη νέα άδεια στο όνομά σου θέλει καιρό, αν και παίρνεις κατευθείαν κάποιο χαρτί.

To "κάποιο χαρτί" είναι η αίτηση για μεταβίβαση που έχει γίνει, με αριθμό πρωτοκόλλου. Η οποία αίτηση αναγράφει ξεκάθαρα ότι "ΔΕΝ ΕΠΕΧΕΙ ΘΕΣΗ ΑΔΕΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ".


Δεν εχεις και την "μιση αδεια" μαζι η οποια ειναι έγκυρη?
και ναι η αδεια εκανε πανω απο μηνα να μου ερθει. Για την ακριβεια ηρθε στο ΚΕΠ οπου και καναμε τη μεταβιβαση.

Α! και ΚΤΕΟ εν ισχυ! Απλά το λεω....