Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#412188 Δυστυχώς , υπάρχει η απόλυτη πραγματικότητα την οποία, δε δέχεστε να "υπηρετήσετε" , με αποτέλεσμα να τρέχετε διπλά και τριπλά.
Το κάνουν και τα παιδιά μου μερικες φορές και βέβαια στη συνέχεια, για κάποιες απ΄ αυτές .... την τρώνε. :lipsealed:
Το αν δεν την παλεύετε με το γελοίο Δημόσιο, δεν επιλύει το όποιο πρόβλημα θα σας προκύψει επειδή εσείς ρισκάρατε να επιλέξετε κάποιο διαφορετικό απ΄τον απόλυτα τυπικό τρόπο για να τακτοποιήσετε την όποια δουλειά σας.
Εν προκειμένω : "Αδεια Κυκλοφορίας" -> πάω μόνο στο Υπ. Συγκοινωνιών.

Ουδέποτε διανοήθηκα να κάνω τέτοιες δουλειές μέσω ΚΕΠ, παρά μόνο να εκδώσω κάποια απλά πιστοποιητικά (πχ: γέννησης-οικ. κατάστασης κλπ). Θέματα για τα οποία εμπλέκονται και άλλοι Δημ. φορείς (πχ: για τα ΙΧ και το Υπ. Οικονομικών, πιστοποιητικά για κληρονομιές και το Υπ . Δικαιοσύνης, άρα μόνο απ΄ευθείας σε Πρωτοδικεία κλπ κλπ- κλπ).
Μα (σας κατανοώ) χαμένος χρόνος, δουλεύουμε κλπ.
Αυτά όσο κι αν σας φαίνονται ως υψηλές θεωρίες, ....έτσι είναι δυστυχώς και η αποφυγη τους γεννάει νέα προβλήματα.
Κάτι σαν το .. δεν κρατάω αποδείξεις! ΠΧ : Για τα 6 ΙΧ που πέρασαν απ΄τα χέρια μου, έχω άδειες κυκλοφορίας και παραστατικά μεταβίβασης-πώλησης, καθώς και τις πληρωμές των τελών κυκλοφορίας. Το πρόβλημα που απέκτησε αδίκως, αλλά είναι υπαρκτό, ο ΗF με τα πρόστιμα για κάτι που δεν έχει >20 χρόνια και δεν μπορεί να το αποδείξει, τα λέει όλα.
Είναι εντελώς άδικο να καταλήγεις "κερατάς και ζημιωμένος" επειδή προτίμησες να είσαι ... "άνετος"!

Όλα τα παραπάνω, είναι εν μέρει και off topic, αλλά παραμένουν ως συμβουλές και για το τρέχον θέμα!
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#412191 Παντως Δημητρη, οταν το 2012 πουλησα το Clio, και παροτι η μεταβιβαση εγινε στο συγκοινωνιων, η αδεια δεν εκδοθηκε αμεσα, αλλα μετα απο μερικους μηνες, γιατι οπως μας ειχαν πει δεν υπηρχε χαρτι! Βεβαια επειδη δεν γινοταν ο ελεγχος των ασφαλιστηριων οπως γινετε τωρα δεν ειχα προβλημα να διακοψω την ασφαλεια.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#412193 Άλλη περίπτωση η δικιά σου, άλλη του Νίκου. Λογικά το χαρτί Α4 θα βγήκε σχεδόν αμέσως, η κλασσική πράσινη τρίπτυχη άδεια κυκλοφορίας θα ήταν αυτό που εκδόθηκε μετά από μερικούς μήνες. Η διαφορά είναι τεράστια γιατί το Α4 που έδωσαν σχεδόν αμέσως ΗΤΑΝ άδεια κυκλοφορίας και το έγραφε επάνω "επέχει θέση άδειας κυκλοφορίας".
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#412197 Το ΚΕΠ δεν εκδιδει καποιο τετοιο χαρτι? Πως εξασφαλιζεται αλλιως ο νεος κατοχος σε περιπτωση ελεγχου της τροχαιας?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#412201 To χαρτί που εκδίδει το ΚΕΠ είναι ότι θα γνωστοποιήσει το αίτημα για μεταβίβαση ΕΙΧ στην αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου μεταφορών. Καμία σχέση με άδεια κυκλοφορίας.
Το πως εξασφαλίζεται ο νέος κάτοχος σε περίπτωση ελέγχου είναι ένα μυστήριο. Το σωστό είναι ότι το αυτοκίνητο δεν πρέπει να κινηθεί εφ' όσον δεν υπάρχει άδεια. Αυτό που γίνεται συνήθως στην πράξη είναι το να κυκλοφορεί με φωτοτυπία της άδειας στο όνομα του ΠΩΛΗΤΗ όμως!!! Άρα και ασφάλεια στο όνομα του πωλητή.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#412204
rocsta έγραψε: Λογικά το χαρτί Α4 θα βγήκε σχεδόν αμέσως, η κλασσική πράσινη τρίπτυχη άδεια κυκλοφορίας θα ήταν αυτό που εκδόθηκε μετά από μερικούς μήνες....

Tα πράγματα είναι ακριβώς έτσι, μαζί με όλα τα υπόλοιπα που είπε ο rocsta στο συγκεκριμέμο ποστ.
Φίλε Κωνσταντινε, πήρες(ατε) ΑΔΕΙΑ ΑΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ σε Α4, άλλο αν δεν ήταν η πράσινη που ξέραμε όταν "λεφτά υπήρχαν".
Παιδιά, ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ, διότι ... : <<ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ>>! :oops:
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#412214 Μαλιστα...παντως σιγουρα δεν φταιει αμεσα ο πολιτης. Απο τη στιγμη που ισχυουν τα παραπανω, θα επρεπε απο καπου (ΚΕΠ, συγκοινωνιων?) να μπορει να λαβει τη σωστη ενημερωση.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#412216 Παιδιά, τη τελευταία φορά που πούλησα αυτοκίνητο ήταν η BMW και το έκανα στο υπουργείο. Προφανώς ήταν πρώτη επιλογή.

Αυτή τη φορά ήμουν κάτω από απίστευτη πίεση χρόνου γιατί έπρεπε να προλάβω το αεροπλάνο για εξωτερικό που θα έλειπα και μια εβδομάδα και αφού μου διαβεβαίωσε το ΚΕΠ ότι το αυτοκίνητο ασφαλίζεται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα το έκανα.

Είναι δουλειά τους να ενημερώνουν το κοινό, δεν είναι δική μου να ψαχνω. Υποτίθεται ότι προσφέρουν κάποιες υπηρεσίες στους πολίτες.

Το αυτοκίνητο Κωνσταντίνε ασφαλίζεται με το χαρτί που δίνει το ΚΕΠ. Μίλησα με τον αγοραστή και είπε ότι το έχει ήδη ασφαλίσει χωρίς κανένα πρόβλημα στο όνομά του, θα μου στείλει το ασφαλιστηριο να το στείλω στην ασφαλιστική μου.

Οπότε τι έχουμε εδώ...
Υπάρχει ένα αρχικό λάθος, όπου κακώς δεν ενημέρωσε το ΚΕΠ για το τυπικό της διαδικασίας
Η ασφάλεια με το χαρτί αυτό, το οποίο απλά λέει ότι έχουν κατατεθεί τα χαρτιά για μεταβίβαση, ασφάλισε το αυτοκίνητο στον αγοραστή
Η άλλη ασφαλιστική όμως μου λέει ότι μπορεί να φάω πρόστιμο γιατί το αυτοκίνητο είναι πρακτικά ανασφαλιστο στο όνομα του πωλητή.

Κι εγώ είμαι στη μέση.

Ας πει το ΚΕΠ, δε κάνουμε μεταβιβάσεις κύριοι, δε προσφέρεται η υπηρεσία. Να φύγετε, να πάτε αλλού.

Οπότε Δημήτρη δε συμφωνώ με αυτό που γράφεις. Είναι δουλειά τους να ενημερώνουν και είναι δική μου να αποφασίζω. :)

Οπότε τι κάνω τώρα? Ρισκάρω το πρόστιμο μάλλον...

< >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#412217 Δες στο ασφαλιστήριο που σου έστειλε ο νέος ιδιοκτήτης, ποιο ΑΦΜ αναγράφεται ως ασφαλισμένο. Το δικό του ή της συζύγου σου; Αν είναι το δικό του, σε αυτοκίνητο που ακόμα δεν του ανήκει δε θέλω να ξέρω τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος.
Όσον αφορά το πρόστιμο για ανασφάλιστο τώρα, υπάρχει περίπτωση να μην έχεις θέμα αν κοιτάζουν μόνο το αν είναι ασφαλισμένος ο αριθμός κυκλοφορίας ανεξαρτήτως του σε ποιο ΑΦΜ ανήκει το αυτοκίνητο.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#412218
rocsta έγραψε:Δες στο ασφαλιστήριο που σου έστειλε ο νέος ιδιοκτήτης, ποιο ΑΦΜ αναγράφεται ως ασφαλισμένο. Το δικό του ή της συζύγου σου; Αν είναι το δικό του, σε αυτοκίνητο που ακόμα δεν του ανήκει δε θέλω να ξέρω τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος.
Όσον αφορά το πρόστιμο για ανασφάλιστο τώρα, υπάρχει περίπτωση να μην έχεις θέμα αν κοιτάζουν μόνο το αν είναι ασφαλισμένος ο αριθμός κυκλοφορίας ανεξαρτήτως του σε ποιο ΑΦΜ ανήκει το αυτοκίνητο.


Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ τώρα.

Θα του πω να προσθέσει και τη σύζυγό μου.

Γίνεται αυτό ε?

< >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#412220
Nikos! έγραψε:
rocsta έγραψε:Δες στο ασφαλιστήριο που σου έστειλε ο νέος ιδιοκτήτης, ποιο ΑΦΜ αναγράφεται ως ασφαλισμένο. Το δικό του ή της συζύγου σου; Αν είναι το δικό του, σε αυτοκίνητο που ακόμα δεν του ανήκει δε θέλω να ξέρω τι θα γίνει σε περίπτωση ατυχήματος.
Όσον αφορά το πρόστιμο για ανασφάλιστο τώρα, υπάρχει περίπτωση να μην έχεις θέμα αν κοιτάζουν μόνο το αν είναι ασφαλισμένος ο αριθμός κυκλοφορίας ανεξαρτήτως του σε ποιο ΑΦΜ ανήκει το αυτοκίνητο.


Αυτό ακριβώς σκέφτηκα και εγώ τώρα.

Θα του πω να προσθέσει και τη σύζυγό μου.

Γίνεται αυτό ε?

< >


Λογικα ναι.
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#412232
Nikos! έγραψε:Είναι δουλειά τους να ενημερώνουν το κοινό, δεν είναι δική μου να ψαχνω. Υποτίθεται ότι προσφέρουν κάποιες υπηρεσίες στους πολίτες.

Οπότε τι έχουμε εδώ...
Υπάρχει ένα αρχικό λάθος, όπου κακώς δεν ενημέρωσε το ΚΕΠ για το τυπικό της διαδικασίας
Η ασφάλεια με το χαρτί αυτό, το οποίο απλά λέει ότι έχουν κατατεθεί τα χαρτιά για μεταβίβαση, ασφάλισε το αυτοκίνητο στον αγοραστή
Η άλλη ασφαλιστική όμως μου λέει ότι μπορεί να φάω πρόστιμο γιατί το αυτοκίνητο είναι πρακτικά ανασφαλιστο στο όνομα του πωλητή.

Κι εγώ είμαι στη μέση.

Ας πει το ΚΕΠ, δε κάνουμε μεταβιβάσεις κύριοι, δε προσφέρεται η υπηρεσία. Να φύγετε, να πάτε αλλού.

Οπότε Δημήτρη δε συμφωνώ με αυτό που γράφεις. Είναι δουλειά τους να ενημερώνουν και είναι δική μου να αποφασίζω. :)


Aφησα επίτηδες αυτά στο πόστ, για να σου επισημάνω άλλο ένα , που μόνος σου γράφεις:
Διαφορετική αντιμετώπιση , απο 2 ασφαλιστικές για το ίδιο θέμα.
ΑΡΑ : Τι δημόσιο, τι ιδιωτικός τομέας, ξαναλέω: <<ΟΥ ΜΠΛΕΞΕΙΣ>>.
Και επειδή, ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΦΤΑΕΙ, το πρόβλημα καταλήγει προς επίλυση σε σένα, πάς με τις παραδοσιακές διαδικασίες, γιατί οι "νεωτερισμοί", έχουν ακόμα ... δρόμο!

Αυτά επισημαίνω, ξαναλέω-> συμβουλευτικά, και δεν κατακρίνω κανέναν! :)
Να το πώ κι αλλιώς : Δεν τα αντέχω τα μπλεξίματα ρε γμτ και τα αποφεύγω, παρά το χρονο-ψυχοφθόρο κόστος , όπως "ο διάολος το λιβάνι"! :oops:
Και να σκεφτείς ότι , παρά τις προσπάθειές μου να είμαι καλυμμένος απο παντού και στα πάντα, 1-2 φορές την "έφαγα" αλλά καθάρισα λόγω ... αρχείου.
Που και να μην τό΄χα! :omg:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#460517 Όταν κάποιος αγοράζει αυτοκίνητο φαίνεται πουθενά από πόσα χέρια έχει περάσει; Δηλαδή το λέει στην άδεια (όπως στην Αγγλία) ή υπάρχει κάποιος επίσημος ή ανεπίσημος τρόπος να το μάθει κανείς;
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#460520 Μόνο με κονέ σε εφορία ή μηχανολογικο.
Το μονο που φαινεται ειναι αν ειναι 1ο χερι και δεν εχει καμια μεταβολη η αδεια.

Sent >