Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#691237 Δεν δουλεύουν χωρίς ραντεβού, όπως όλες τις υπηρεσίες του δημοσίου.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#691241 Ραντεβού; Ενδιαφέρον. Σαν τα κουρεία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#691251 Ο διεκπεραιωτής είναι φίλος του, απ' ό,τι κατάλαβα, οπότε και αυτό στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα μου εξασφαλίσει ότι δεν θα φύγει με το αυτοκίνητο μόλις ανταλλάξουμε τα χαρτιά (και τα βρίσκουν αυτοί μετά). Είναι μια έξτρα διασφάλιση ωστόσο, μαζί με την αναγραφή ημερομηνίας και ώρας στις υπεύθυνες δηλώσεις.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#691268 Παίρνεις τα λεφτά πρίν την μεταβίβαση; :omg:
Οκ δεν το έχω ξανακούσει :lol: εκτός κι αν είναι της εμπιστοσύνης σου.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#691290 Αλλά για σκέψου και να γίνει η μεταβίβαση και να μη σου δίνει τα λεφτά :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#691304 Το αιώνιο "κενό" στην συγκεκριμένη συναλλαγή.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#691424
edmond έγραψε:Το αιώνιο "κενό" στην συγκεκριμένη συναλλαγή.



Τραπεζική επιταγή! Πάει ο αγοραστής στην τράπεζά του, βγάζει μία ΤΡΑΠΕΖΙΚΗ επιταγή με το συμφωνηθέν ποσό σε διαταγή του ή του πωλητή αν έχει τα στοιχεία του, την παίρνει μαζί του, γίνεται όλο το πανηγύρι και όταν είναι όλα έτοιμα ο ένας δίνει την επιταγή (οπισθογραφημένη αν είναι σε διαταγή του) και ο άλλος τα κλειδιά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην πληρωθεί, δεν υπάρχει κενό μεταξύ της πληρωμής και της παραλαβής του οχήματος, κτλ. Εάν χαλάσει η δουλειά, ο αγοραστής απλά ακυρώνει την επιταγή. Επίσης, εάν ο πωλητής είναι επιτηδευματίας, ενδέχεται να τον ενδιαφέρει να μεταβιβάσει την επιταγή για να καλύψει υποχρεώσεις του.


Έτσι αγόρασα την μπεμπέκα και ο πωλητής το βρήκε εξαιρετικά βολικό, μάλιστα μου ζήτησε 2 επιταγές των 4500 αντί για μία των 9000, γιατί ήθελε να καλύψει κάποιες υποχρεώσεις του (ήταν ΕΕ), μεταβιβάζοντάς τες σε προμηθευτές του.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#691425
markvag έγραψε:Τραπεζική επιταγή!

Εν μέσω πανδημίας, μόνο αν μου τη στείλουν σπίτι :lol:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#691484 Έλα όμως που είθισται να γίνεται πρώτα η χαρτούρα και μετά τα οικονομικά.
Άπαξ και γίνει η μεταβίβαση, αν(αααααν, νταξ δεν λέω) θέλει ο αγοραστής, χαιρετάει.
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#691488 Πατε πρωι πρωι, αγοραστης και πωλητης σε εναν διεκπεραιωτη , του δινετε τα χαρτια και του λετε να κανει την μεταβιβαση . Μετα πατε σε μια τραπεζα ή μεσω ebanking και σου μεταφερει τα λεφτα.Αν δεν στα δωσει παιρνεις τηλ τον διεκπεραιωτη να ακυρωσει . Αν πανε ολα καλα, γυρνατε στον διεκπεραιωτη παιρνετε την καινουρια αδεια και τελος.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#691563 Διεκπαιρεωτης τι κάνει,??? Είναι ο νταβαντζης που περίμενε εκεί στο υπουργείο μεταφορών να σε βοηθησει για να προχωρησουν τα χαρτιά σου στους γκισεδες???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#696702 Και έφτασε η ημέρα της μεταβίβασης. Με ποιον κωδικό sms θα μεταβώ από ΒΑ Αττική στο υπουργείο συγκοινωνιών στον Άλιμο;