Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By gianik
#580382 Αν δεν κανω λαθος ΔΕΝ αλλαζεις νουμερο...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#580385 Δεν γίνεται να παραμείνει το ίδιο νούμερο. Η δ/νση συγκοινωνιών βγάζει μόνο 2 αντίγραφα για κάθε αριθμό κυκλοφορίας. Άπαξ και χρειαστεί έκδοση νέου, μιλάμε εξ' ορισμού για άλλον αριθμό, αυτόν που τρέχει εκείνη τη στιγμή.
Άβαταρ μέλους
By Zeus
#580386 Σε περιπτωση κλοπης παντως βγαινουν καινουριες...το ξερω απο ξαδελφο που εκανε τη διαδικασια πριν 2 ή 3 χρονια. Και μαλιστα οι πινακιδες δεν βγαινουν με βαση τον τομεα που ανηκει η διευθυνση διαμονης, οπως γινοταν καποτε, αλλα με βαση την υπηρεσια που θα πας...(ηταν Αν Αττικης -Βαρκιζα- αλλα πηρε Νοτιου τομεα γιατι πηγε Καλαμακι)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#580393 Έχετε δικιο ....
Εικόνα

.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#580452 Κι εγώ όταν είχα αλλάξει πινακίδες στο ΤΤ πριν από 12 χρόνια (omg), είχα πάρει καινούργιο αριθμό.

Λίγο off topic, αλλά άμεση σχέση με την αλλαγή αυτή έχει το εξής: Παρέλαβα χθες με συστημένη επιστολή, απόσπασμα βεβαιωτικού καταλόγου του τμήματος εσόδων του Δήμου Ξάνθης, με επισυναπτόμενη κλήση της Τροχαίας Ξάνθης, που αφορά παράνομη στάθμευση σε πλατεία της Ξάνθης το 2016. Το θέμα όμως είναι ότι α) έχω πολλά χρόνια να πάω στην Ξάνθη και β) δεν έχω Peugeot γαλάζιο, όπως αναγράφεται στην κλήση, όμως ο αριθμός κυκλοφορίας της κλήσης είναι ίδιος με τον παλιό αριθμό του ΤΤ (αυτός των πινακίδων που παρέδωσα για να πάρω τις νέες το 2007!!) . Και προφανώς από εκεί πήραν και το όνομα μου και μου ήρθε το συστημένο...

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο. Εγώ πρώτη φορά το ακούω πάντως.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#580453 Έχεις π. Μ

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#580646
Scotch έγραψε:Κι εγώ όταν είχα αλλάξει πινακίδες στο ΤΤ πριν από 12 χρόνια (omg), είχα πάρει καινούργιο αριθμό.

Λίγο off topic, αλλά άμεση σχέση με την αλλαγή αυτή έχει το εξής: Παρέλαβα χθες με συστημένη επιστολή, απόσπασμα βεβαιωτικού καταλόγου του τμήματος εσόδων του Δήμου Ξάνθης, με επισυναπτόμενη κλήση της Τροχαίας Ξάνθης, που αφορά παράνομη στάθμευση σε πλατεία της Ξάνθης το 2016. Το θέμα όμως είναι ότι α) έχω πολλά χρόνια να πάω στην Ξάνθη και β) δεν έχω Peugeot γαλάζιο, όπως αναγράφεται στην κλήση, όμως ο αριθμός κυκλοφορίας της κλήσης είναι ίδιος με τον παλιό αριθμό του ΤΤ (αυτός των πινακίδων που παρέδωσα για να πάρω τις νέες το 2007!!) . Και προφανώς από εκεί πήραν και το όνομα μου και μου ήρθε το συστημένο...

Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο. Εγώ πρώτη φορά το ακούω πάντως.

< >


Τα λαμογια του υπουργειου συγκοινωνιων δεν παιζονται δεκαετιες τωρα... ευχομαι να βρεις ακρη με αυτον που του εδωσαν τα νουμερα σου εναντι αμοιβης μαυρης για να κυκλοφορει απο το 2007 και προφανως ανασφαλιστος... Μα οταν κανουν διασταυρωσεις οι ασφαλιστικες με το υπουργειο τι ακριβως κανουν??? κοροιδευουν μαλλον :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#580651
Scotch έγραψε:Έχει τύχει σε κανέναν κάτι αντίστοιχο.

Αν αποφασίσουν να βάλουν πρόστιμο θα το εισπράξουν μέσω των τελών κυκλοφορίας . Από τη στιγμή που στην εφορία και στο taxis εσύ δε φαίνεσαι κάτοχος , ούτε να τα εισπράξουν από εκεί μπορούν , ούτε και να σου κάνουν τίποτε.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#580678 Στο εξωτερικό οι πινακίδες είναι μοναδικές για το οχημα η προσωπικές. Σε περίπτωση καταστροφής η κλοπής αντικαθίστανται. Στην Ολλανδία το αντίγραφο εχει ένα μικρο νουμερο πάνω απ την παύλα που δείχνει πιο αντίγραφο είναι (2-3 κλπ).

Ερώτηση πάνω σε αυτό τώρα. Αν χαθεί η πινακίδα, είναι μανούρα η αντικατάσταση?
Γιαννικ?
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#580687 Όχι ρε, σιγά τη μανούρα. Μία αίτηση κάνεις.
Όσο για τον Σκωτσέζο, κατά πάσα πιθανότητα αυτό που έπαθες είναι αποτέλεσμα κακού γραφικού χαρακτήρα. Θα μπερδεύτηκε ένα νούμερο ή γράμμα από τον αριθμό κυκλοφορίας του γαλάζιου Peugeot που ήταν παράνομα σταθμευμένο στην Ξάνθη και έγραψε ο αστυνόμος, και έτσι θα έτυχε να είναι ίδιος με τον παλιό δικό σου. Επειδή στη δ/νση μεταφορών δεν ασχολούνται ιδιαίτερα με ιστορικό μεταβολών του αριθμού κυκλοφορίας που τους δίνεται, ο υπάλληλος που έψαξε το λανθασμένο νούμερο του Peugeot (δηλαδή το παλιό δικό σου) είδε ότι κάποια στιγμή (προφανώς πριν το 2007) το όχημα ανήκε σε εσένα και γι' αυτό το λόγο έστειλαν σε εσένα την κλήση. Πάρε τηλέφωνο και εξήγησέ τους το λάθος. Καμιά φορά αν είσαι τυχερός το σηκώνει κάποιος που καταλαβαίνει ότι οι συνάδελφοι του ΔΥ τον παίζουν και ζητάει συγγνώμη. :lol:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#580814 Και ο ασφαλιστης σου θα μπορουσε να δει αν φαινεται οχημα με τα παλια σου νουμερα σφαλισμενο.... λεμε τωρα...
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#580828 Παιδιά ευχαριστώ για τις προτάσεις.
Μίλησα σήμερα το πρωί με Δήμο Ξάνθης και μου ζήτησαν κάποιο αποδεικτικό στοιχείο για την αντικατάσταση της πινακίδας προκειμένου να ζητήσουν (και να πάρουν άμεσα, όπως μου είπε η κοπέλα στο τηλέφωνο) διαγραφή της κλήσης. Τους έστειλα αντίγραφο της άδειας κυκλοφορίας του ΤΤ όπου αναγράφεται η παλιά και η νέα πινακίδα, και αναμένω έγγραφη επιβεβαίωση της διαγραφής. Λογικά, όλα καλά. :)
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#580976 Με κάλεσαν λέγοντάς μου να αγνοήσω την κλήση και να θεωρήσω λήξαν το συμβάν, χωρίς ωστόσο να μου στείλουν κάτι γραπτώς. Ας είναι.

< >
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#619600 Για μεταβίβαση αυτοκινήτου που βρίσκεται σε ακινησία τί γίνεται; Το αμάξι έχει να κινηθεί 10 χρόνια κ ο αγοραστής το θέλει για ανταλλακτικά. Έψαξα όλο το Ίντερνετ κ δε βγάζω άκρη. Έχει κάποιος κάποια πληροφορία σχετικά ;


< >