Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kacey
#190685 "ποτε"? εγω παντως θυμαμαι ξεκαθαρα να γραφεται στην αδεια υπερ ποιου γινοταν η παρακρατηση, τουλαχιστον εως το 2008. Το ξερω γιατι το γραφαμε και εμεις σε αυτοκινητα που πουλαγαμε με δανεια (οταν δουλευα σε σχετικη επιχειρηση).
Άβαταρ μέλους
By alexandros.K
#190691 Το δικο μου, τον Ιανουαριο του 2009 που αγοραστηκε, έγραφε σκετο " Παρακράτηση Κυριότητας"
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#190696
kacey έγραψε:"ποτε"? εγω παντως θυμαμαι ξεκαθαρα να γραφεται στην αδεια υπερ ποιου γινοταν η παρακρατηση, τουλαχιστον εως το 2008. Το ξερω γιατι το γραφαμε και εμεις σε αυτοκινητα που πουλαγαμε με δανεια (οταν δουλευα σε σχετικη επιχειρηση).


Επιμενω, δεν γραφοταν ΠΟΤΕ. Ειναι περιττο. Προφανως η κυριοτητα παρακρατειται απο τον πωλητη. Αν μιλαμε για καινουργιο, παρακρατειται απο αυτον που κανει την ταξινομηση.

sent >, γι' αυτό ίσως δεν έχω βάλει τόνους
Άβαταρ μέλους
By antonisczt
#190860 Με κομενο το αυτοκινητο απο το Κτεο μπορω να κανω μεταβιβαση? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By kacey
#190884 Αυτο ειναι τεραστια |λογοκρισία|. εχω τρακαρει το αυτοκινητο μου, δεν εχω λεφτα να το φτιαξω, περναει η ημερομηνια του ΚΤΕΟ και ενω βρισκεται ενας ανθρωπος που θελει να το αγορασει, δεν μπορει να γινει μεταβιβαση.
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#190935
kacey έγραψε:Αυτο ειναι τεραστια |λογοκρισία|. εχω τρακαρει το αυτοκινητο μου, δεν εχω λεφτα να το φτιαξω, περναει η ημερομηνια του ΚΤΕΟ και ενω βρισκεται ενας ανθρωπος που θελει να το αγορασει, δεν μπορει να γινει μεταβιβαση.


Ανεγκέφαλοι... Το κάνουν για να αναγκάσουν τον κόσμο να περάσει ΚΤΕΟ.

Σαν το άλλο ωραίο που γινόταν μέχρι πρόσφατα και νομίζω ότι επιτέλους άλλαξε. Αν χρωστούσες στο Δημόσιο και ήθελες να πουλήσεις ένα ακίνητο για να ξεχρεώσεις τις οφειλές σου, δεν σου έδιναν την φορολογική ενημερότητα μπλοκάροντας έτσι την πώληση.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#190983 Γιατί έχω την εντύπωση ότι με χαρτί ΚΤΕΟ που να λέει ότι κόβεσαι, γίνεται μεταβίβαση; Μήπως ειναι διαφορετική η αντιμετώπιση απ το να μην εχεις παραστεί καθόλου σε ΚΤΕΟ; Δεν είμαι σίγουρος, κάπου το είχα διαβάσει/ακούσει για μεταβίβαση δικύκλου το παραπάνω, το οποίο βέβαια μπορεί να είναι και ράδιο αρβύλα, οπότε ίσως μια ερώτηση στο μηχανολογικό να μας λύσει την απορία. Εκτός αν το δοκίμασε κάποιος και έφαγε άκυρο.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#191010 Αυτο δεν αλλαζει κατι στο προβλημα που αναφερω. Αν δεν κινειται το αυτοκινητο, τι θα κανεις? Θα το πας με γερανο μεχρι το ΚΤΕΟ μονο και μονο για να το κοψουν, και μετα πισω?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#191918 η διαδικασια για την μεταβιβαση απαιτει να παει καποιος 2 φορες στην Περιφερεια??. ποιος καθοριζει τα ποσα και τον λογαρισμο για να κατατεθουν . Και μετα ξαναπανε μαζυ για να καταθεσουν το χαρτομανι.....??
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#191919 2 φορές ναι, σε παράρτημα υπουργείου μεταφορών. Την πρώτη κατατίθενται τα πάντα, και την δεύτερη γίνεται η παραλαβή της μεταβιβασμένης άδειας. Το παράβολο έχει να κάνει με τα κυβικά, και πληρώνεται σε κάποια κοντινή τράπεζα. Συνήθως στην τράπεζα έχουν τον λογαριασμό για την αντίστοιχη υπηρεσία.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#191921
224v έγραψε:η διαδικασια για την μεταβιβαση απαιτει να παει καποιος 2 φορες στην Περιφερεια??. ποιος καθοριζει τα ποσα και τον λογαρισμο για να κατατεθουν . Και μετα ξαναπανε μαζυ για να καταθεσουν το χαρτομανι.....??


Λοιπόν, επειδή το έκανα 2 φορές τελευταία, η διαδικασία έχει ως εξής:

1) Μαζεύεις τα δικαιολογητικά (μπορείς να τα βρεις εδώ)
α) Ο αγοραστής: 1) Ταυτότητα, 2)αποδεικτικό πληρωμής τελών μεταβίβασης + τέλους έκδοσης άδειας (τσέκαρε μήπως έχει αλλάξει κάτι με τη διεύθυνση συκοινωνιών, αν και συνήθως μπορείς να τα πληρώσεις επι τόπου, οι τιμές υπάρχουν εδώ) 3) ΑΦΜ (να το θυμάσαι όχι σε επίσημο έγγραφο)
β) Ο πωλητής: 1) άδεια κυκλοφορίας οχήματος, 2) αίτηση μεταβίβασης (στη δίνουν επί τόπου), 3) Ταυτότητα, 4) ΚΤΕΟ, 5) Βεβαίωση από την εφορία ότι το αυτοκίνητο δεν χρωστάει τέλη κυκλοφορίας 6) Άρση παρακράτησης (αν υπάρχει παρακράτηση) και επιπλέον οι σχετικές εξουσιοδοτήσεις αν οι αγοραστής και πωλητής δεν πάνε οι ίδιοι...
γ) Έχε και φωτοτυπίες από το κάθε έγγραφο... Στη Θεσσαλονίκη μου τα ζήτησαν, στον Πειραιά όχι... :hmmm:

2) Πάτε μαζί στη διεύθυνση συγκοινωνιών που υπάγεται το αμάξι και η διαδικασία κρατάει 5 λεπτάκια.

3) Με γεια! :yahoo:


99,99% δεν θα πάρεις την άδεια στο όνομα του αγοραστή, άρα πρέπει να ξαναπάς...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#191924 Ευχαριστω παιδια για την αμμεση ενημερωση. Θελω να παρω της κορης μου το Aygo ωστε να παρει το 500ακι μετα εκεινη. με το που το πουλαει πρεπει να αλλαξει και η ασφαλεια πιστευω....?? στο δικο μου ονομα.... εκεινη φυσικα θα το οδηγει μεχρι να παρει το νεο.... θελει συνεννοηση με τον ασφαλιστη μαλλον.
Άβαταρ μέλους
By koubeast
#191927
kacey έγραψε:Αυτο δεν αλλαζει κατι στο προβλημα που αναφερω. Αν δεν κινειται το αυτοκινητο, τι θα κανεις? Θα το πας με γερανο μεχρι το ΚΤΕΟ μονο και μονο για να το κοψουν, και μετα πισω?

Ναι σε αυτό έχεις δίκιο και μάλλον μόνο έτσι γίνεται, πετσμενα χρήματα δυστυχώς.