Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#400730 πηγαινε στην αστυνομια και κανε εξουσιοδοτηση σε καποιο συγγενικο σου προσωπο να τρεξει την διαδικασια.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#400732
xenos έγραψε:Τη βεβαιωση απο την εφορια σου. Αλλιως θα στην πει ο τεμπελουπαλληλος.
Ταξις ε; καλο!

Εξουσιοδοτηση κλπ μπορεις να κανεις. Το θεμα ειναι μην γινει καμια μλκια (ελαχιστη πιθανοτητα) στο ενδιαμεσο. Δεν θα το προτιμουσα.


Οκ. Ευχαριστώ.

Η λογική είναι εξουσιοδότηση και κλειδιά για τα χρήματα στο λογαριασμό.

Μου βάζει τα λεφτά σε μια τράπεζα και παίρνει εξουσιοδότηση, άδεια και αυτοκίνητο.

Θα παίξει λες?

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#400734 Προτείνω τραπεζική επιταγή. Δηλαδή, βγάζει ο τύπος τραπεζική επιταγή στον κομιστή για το ποσό που συμφωνήσατε και μόλις γίνουν όλα τα χαρτιά την οπισθογράφει και σου την δίνει. Αυτό έκανα κι εγώ, απλά ήμασταν και οι δύο παρόντες, οπότε, με το που έγινε η μεταβίβαση απλά του έδωσα την επιταγή και αυτός τα κλειδιά. :s_yes
Άβαταρ μέλους
By edmond
#400738 Κλασική ερώτηση Νο238.562
Γίνονται οι υπογραφές και αμέσως αρχίζει η τρέλα απο αυτόν που έχει την επιταγή(ή το μετρητό). Τι γίνεται μετά οέο;
Υπ' όψιν πως ο "έξυπνος" έχει πλέον αντίγραφο μεταβίβασης στα χέρια του. Η οποία μεταβίβαση βέβαια δεν γυρίζει πίσω.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#400739 Η λογική λέει χέρι με χέρι.

Επιταγή για χαρτιά.

Για μένα καλύτερα η μεταφορά στο λογαριασμό γιατί επιταγή σημαίνει τράπεζα, αλλά οκ βλέπουμε.

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#400744 Μεταφορά; δλδ ακόμα πιο φρου-φρου η κατάσταση. Γιατί μην μου πεις πως ο αγοραστής θα δεχθεί να σου βάλει λεφτά πριν ακόμα ξεκινήσετε με τα χαρτιά.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#400790
edmond έγραψε:Μεταφορά; δλδ ακόμα πιο φρου-φρου η κατάσταση. Γιατί μην μου πεις πως ο αγοραστής θα δεχθεί να σου βάλει λεφτά πριν ακόμα ξεκινήσετε με τα χαρτιά.


Όχι δεν εννοώ αυτό.

Ετοιμάζουμε τα χαρτιά, είναι όλα οκ, πάμε τράπεζα, του τα δίνω στο χέρι όσο γίνεται η μεταφορά σε εμένα.

< >
Άβαταρ μέλους
By xenos
#400925 Εγω προσφατα εοχα τετοια συναλλαγη που ο τυπος μου ελεγε μεταφορα κ μετα μεταβιβαση κλπ. Τελικα του εκανα μεταφορα απο ebanking αφου καταθεσαμε τα χαρτια στο μηχανολογικο κ μας ειπε οτι ειναι οκ.
Γενικα ειναι λιγο μλκια στο οτι εξαρτασαι απο το τι ειναι και ο αλλος.
Οι αγοραστες θελουν πρωτα την μεταβιβαση κ οι πωλητες πρωτα την εξοφληση.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#400943 Γι' αυτό κι εγώ έβγαλα τραπεζική επιταγή. Την είχα μαζί μου, μόλις έγιναν τα χαρτιά και απομακρυνθήκαμε από το γκισέ, του την οπισθογράφησα και την ίδια στιγμή μου έδωσε τα κλειδιά / χαρτιά.

Ούτε μεταφορές, ούτε εμβάσματα, ούτε "πρώτα η μεταβίβαση", "όχι πρώτα η μεταφορά", ούτε τίποτα. :)
Άβαταρ μέλους
By edmond
#401025
markvag έγραψε:Γι' αυτό κι εγώ έβγαλα τραπεζική επιταγή. Την είχα μαζί μου, μόλις έγιναν τα χαρτιά και απομακρυνθήκαμε από το γκισέ, του την οπισθογράφησα και την ίδια στιγμή μου έδωσε τα κλειδιά / χαρτιά.

Ούτε μεταφορές, ούτε εμβάσματα, ούτε "πρώτα η μεταβίβαση", "όχι πρώτα η μεταφορά", ούτε τίποτα. :)

Sorry που επιμένω. Όχι με σένα Μάρκο, γενικά με την λογική αυτή.
Γίνεται η μεταβίβαση, τα χαρτιά όλα οκ και με την απομάκρυνση απο τον γκισέ του/της δίνεις ένα δεξί(ή και αριστερό δεν ξέρω).
Το έχεις το αμάξι στο όνομα σου κομπλέ και ΤΣΑΜΠΑ or not?
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#401038
Nikos! έγραψε:Μπορώ να του κάνω μια εξουσιοδότηση και να τα κάνει όλα αυτός?


Μπορείς, αλλά ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ! Κάνε αυτό που είπε ο bibendum

bibendum έγραψε:πηγαινε στην αστυνομια και κανε εξουσιοδοτηση σε καποιο συγγενικο σου προσωπο να τρεξει την διαδικασια.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#401051
edmond έγραψε:
markvag έγραψε:Γι' αυτό κι εγώ έβγαλα τραπεζική επιταγή. Την είχα μαζί μου, μόλις έγιναν τα χαρτιά και απομακρυνθήκαμε από το γκισέ, του την οπισθογράφησα και την ίδια στιγμή μου έδωσε τα κλειδιά / χαρτιά.

Ούτε μεταφορές, ούτε εμβάσματα, ούτε "πρώτα η μεταβίβαση", "όχι πρώτα η μεταφορά", ούτε τίποτα. :)

Sorry που επιμένω. Όχι με σένα Μάρκο, γενικά με την λογική αυτή.
Γίνεται η μεταβίβαση, τα χαρτιά όλα οκ και με την απομάκρυνση απο τον γκισέ του/της δίνεις ένα δεξί(ή και αριστερό δεν ξέρω).
Το έχεις το αμάξι στο όνομα σου κομπλέ και ΤΣΑΜΠΑ or not?


Όχι. Γιατί μιλάμε για τραπεζική* όχι προσωπική επιταγή. Επιπλέον, αν εγώ είμαι παπάρας και με το που πιάσω το χαρτί στο χέρι τρέξω να φύγω, ο άλλος αφενός μπορεί να με πιάσει άμεσα και αφεδύο μπορεί επιτόπου να πάει ξανά στο γκισέ και ν' ακυρώσει τα πάντα. Το να παιχτεί μπινιά με τραπεζική επιταγή είναι θεωρώ εξωφρενικά απίθανο.




*Για όποιον δεν γνωρίζει, για να βγει τραπεζική επιταγή, η τράπεζα δεσμεύει από τον λογαριασμό σου το ποσό της επιταγής και την επιταγή την εξοφλεί η τράπεζα. Άρα δεν τίθεται θέμα μη πληρωμής της. :rtfm: Δεν είναι προσωπική και ΦΥΣΙΚΑ δεν νοείται να είναι μεταχρονολογημένη. Επιπλέον, δεν σου έκανε τη μεταβίβαση;; Ακυρώνεις την επιταγή. Δοκίμασε να το κάνεις αυτό με έμβασμα (που μπορεί ο άλλος να εξαφανίσει τα λεφτά σε 2sec με μία μεταφορά σε άλλο λογ/μο). Αν πουλάς, δεν του δίνεις κλειδί αυτοκινήτου πριν πάρεις την επιταγή στα χέρια σου. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By edmond
#401070 Πως γίνεται να ακυρωθεί η μεταβίβαση μονομερώς; αυτό εξήγησε μου και όλα τα άλλα κουμπώνουν.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#401076 Όταν έδωσα το si πάντως έκανα το εξής.

Πήγαμε με όλα τα χαρτιά στο υπουργείο, μας είπαν ότι είναι εντάξει και μετά πήγαμε στη τράπεζα, μου πέρασε τα λεφτά και μετά ξανά στο υπουργείο και έγινε η μεταβίβαση.

Στη περίπτωση του golf τώρα, θα έκανα το ίδιο εάν ήταν στο όνομά μου και αν είχα χρόνο να χάσω όλη τη μέρα.

Τέλος πάντων, θα δω τη Πέμπτη τι θα κάνω που έχουμε το ραντεβού.

< >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#401102 Ευκολάκι δηλαδή.
Σου περνάει τα λεφτά και μετά αν θες εσυ την κάνεις(λέμε τώρα).
Χάνω κάτι;
Για να μην τα πολυλογούμε. Η μεταβίβαση στηρίζεται στην καλή πίστη και των 2 πλευρών. Αν μιλάμε για 2 ξένους φυσικά, αλλιώς μεταξύ φίλων, γνωστών είμαστε οκ.
Αν μια πλευρά θέλει να την κάνει, θα την κάνει την μπινιά.