Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By skous
#770133 Σημερινή εμπειρία απο Κηφισίας 20.
7:40 ήμουν εκεί αλλά κάποιος -μπίπ- μου είπε οτι στις 8 ανοίγει (μάλλον πρέπει να μην ήταν υπάλληλος). Οπότε περίμενα έξω.
Μπήκα μέσα στις 8 και είχε μπροστά μου 6 άτομα ουρά (διότι ναι μεν μάλλον στις 8 ανοίγει, αλλά μπαίνουν μέσα και παίρνουν σειρά).

ΑΤΜ στο τέλος της ουράς για να πληρωθεί το παράβολο (έχει χαρτί στον τοίχο αναλογά με τα κυβικά).
Όλα ωραία και καλά, αλλά δεν είχαμε πάρει αίτηση, οπότε μόλις έφτασε η σειρά μας, μας σέρβιραν την αίτηση και βγήκαμε εκτός σειράς......
Ευτυχώς θέλει ΚΑΙ φωτοτυπία ταυτότητας (για εμάς ευτυχώς), οπότε όσοι μας προσπέρασαν πήραν πούλο και φύλλο πορείας για το διπλανό φωτοτυπάδικο :)

Άρα για όποιον ενδιαφέρεται καλό θα είναι να έχει σε φωτοτυπία όλα τα χαρτιά (ακόμα και ταυτότητες), και με το που σκάσει στην υπηρεσία να πάρει αίτηση την οποία μπορεί να συμπληρώσει καθώς θα περιμένει.. Και ταυτόχρονα παίρνει και το παράβολο.

8:30 είχα τελειώσει, εάν είχα τα παραπάνω θα ήταν 8:15
bye bye Yaris :)
Άβαταρ μέλους
By GTS
#832031 Υπαρχει εαν Κορολλα του 92-94 παρατημενο σε εναν κηπο. Πως γινεται να το ξεφορτωθουμε; Μεταβιβαση μπορει να γινει; Λογικα εχουν κατατεθει πινακιδες εδω και χρονια. Αυτα τα αυτοκινητα κυκλοφορουν ακομα στον δρομο αλλα δεν ξερω τι χρειαζεται αυτο και αν μπορει να κινηθει παλι. Καμμια ιδεα?
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#832033 Αν έχουν κατατεθεί κανονικά και δεν χρωστάει τέλη μπορείς να πάρεις πίσω τις πινακίδες, πληρώνοντας τα τρέχοντα τέλη και τις καινούριες πινακίδες, να περάσει ΚΤΕΟ και να γίνει μεταβίβαση.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#832036 Πως περναει ΚΤΕΟ απο την στιγμη που ειναι παρατημενο χρονια; ΑΠο την αλλη Τογιοτα ειναι δεν σπαει δεν χαλαει οποτε μπορει να παρει μπρος με την πρωτη.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#832053 Στο ελλάντα θα σε περάσουν εκτός κι αν είναι κραυγαλέα περίπτωση που δεν πατάει καν στον δρόμο.
Που και πάλι... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#832173 Μου έλεγε ένα συνάδελφος μια ιστορία για ένα αντίστοιχο παρατημένο που έπεσε στα χέρια του.

Πήγε στο ΚΤΕΟ μ ένα σαπάκι του κερατά και του ειπε έχω αυτά και αυτά τα θέματα. Δες και στο κάθισμα ένα άλλο θέμα που έχει (είχε αφημένο ένα 20ικο) και δες αν μπορούμε να το περάσουμε.

Όλα καλα.

Όποτε Ελλάδα και Toyota από το τηλέφωνο περναει.


< >
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#849627 Επειδή ενδιαφέρομαι να πουλήσω το αμάξι, αν η πώληση γίνει μετά την 1/1 θα πρέπει να πληρώσω και τα τέλη κυκλοφορίας για το 2024;
Αν γίνει πριν την Πρωτοχρονιά πληρώνει κάτι επιπλέον ο αγοραστής;

Προφανώς τα τέλη του 2023 τα έχω πληρωμένα!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#849628
axel12p έγραψε:Επειδή ενδιαφέρομαι να πουλήσω το αμάξι, αν η πώληση γίνει μετά την 1/1 θα πρέπει να πληρώσω και τα τέλη κυκλοφορίας για το 2024;
Αν γίνει πριν την Πρωτοχρονιά πληρώνει κάτι επιπλέον ο αγοραστής;

Προφανώς τα τέλη του 2023 τα έχω πληρωμένα!

Ναι πρεπει να ειναι πληρωμενα, στις μεταβιβασεις δεν ισχυουν οι παρατασεις.

Αν γινει πριν λογικα θα πρεπει ο αγοραστης να πληρωσει τα ΤΚ, επειδη ομως δεν προλαβαινει να βγει στο ονομα του η ειδοποιηση θα πρεπει να τα πληρωσεις εσυ και να σου δωσει τα χρηματα
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#849629 Αυτό εξαρτάται από τι θα σου πει στο γραφείο συγκοινωνιών ο υπάλληλος. Αν σου πει ότι πρέπει το 24 να είναι πληρωμένο, τότε αναγκαστικά τα πληρώνεις
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#849641
axel12p έγραψε:αν η πώληση γίνει μετά την 1/1 θα πρέπει να πληρώσω και τα τέλη κυκλοφορίας για το 2024;

ΝΑΙ . _
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#849651 Σας ευχαριστώ πολύ!
Αν δεν προλάβω να το πουλήσω μέχρι τέλος του έτους, καταθέτω απλά πινακίδες και απλά ο αγοραστής πληρώνει αυτός τα τέλη κυκλοφορίας του 2024 κατά την αγορά;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#849653 Αν και μπορεί να είναι μέρος συμφωνίας, τα τέλη πρέπει να είναι πληρωμένα από τον πωλητή, γιατί διαφορετικά μεταβίβαση δεν γίνεται.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#849654
axel12p έγραψε:Σας ευχαριστώ πολύ!
Αν δεν προλάβω να το πουλήσω μέχρι τέλος του έτους, καταθέτω απλά πινακίδες και απλά ο αγοραστής πληρώνει αυτός τα τέλη κυκλοφορίας του 2024 κατά την αγορά;

Αν πάτε αύριο για μεταβίβαση μάλλον προλαβαίνετε οριακά διότι χρειάζονται 3 εργάσιμες τουλάχιστον στη διεύθυνση μεταφορών ( για να έρθει η σειρά σου και να την ξεκινήσουν).
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#849655 Για να γινει η μεταβιβαση πρεπει να ειναι πληρωμενα, να υπαρχει ΚΤΕΟ και βεβαιωση μη οφειλης προηγουμενων ΤΚ απο την εφορια. Αν δεν τα πληρωσεις εσυ θα πρεπει να τα πληρωσει ο νεος κατοχος πριν πατε για την μεταβιβαση που σημαινει οτι θα χρησιμοποιησει την δικη σου ταυτοτητα οφειλης στην εφορια.

Ακομα και αν παραδωσεις πινακιδες εσυ θα τις παρεις πισω για να μεταβιβασεις το οχημα αρα εσυ θα πληρωσεις τα ΤΚ.

Βασικα ειναι θεμα συμφωνιας με τον αγοραστη να σου δωσει τα χρηματα ή να του τα κανεις δωρο σαν κινητρο πωλησης.

ΥΓ. Στην Αθηνα θελει ραντεβου για να κανεις μεταβιβαση, συνηθως 4-5 μερες μετα σου κλεινουν. Βγαινει σε μια βδομαδα η νεα αδεια ή αν εχεις λογο να την βιαζεσαι και την ιδια μερα χωρις λαδι κλπ
Τα παραβολα τα πληρωνεις με μετρητα σε ΑΤΜ που υπαρχει στον χωρο