Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#685912 Στην Αθήνα τα ΚΕΠ δεν κάνουν μεταβιβάσεις (τα ΚΕΠ που απευθύνθηκα εγώ τουλάχιστον, για να πουλήσω το Focus, γεια Focus)
Αναγκαστικά πρέπει να πας στην τοπική Δ/νση μεταφορών που σου κλείνουν ραντεβού μετά από 2-3 βδομάδες, αν είσαι τυχερός.
Οπότε κάνουν χρυσές δουλειές διάφοροι διεκπεραιωτές με κόστος κάνα 40αρι :help: που σου φέρνουν την καινούργια άδεια τυπωμένη, κολλαριστή σε 2 ωρίτσες :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#685924 Ακριβώς απέναντι από τη Δ/νση μεταφορών στο Μπραχάμι έχει 2 τέτοια γραφεία (γραφεια, τεσπα, ευφημισμος, το ενα ειναι υπόγειο και το αλλο μια τρύπα με κατι βελάκια να αναβοσβήνουν δεξια αριστερα, μην το χάσεις :lol: ) με κάτι φάτσες μέσα που παραφυλάνε να αρπαξουν τους απελπισμενους που πανε στην Περιφερεια και τρώνε άκυρο (όπως ο Κωνσταντίνου τα ναυτάκια τα ζουμπουρλούδικα στο Καλωσήρθε το δολάριο :lol: ). Τάχαμου φωτοτυπάδικα αλλά κλάιν.
Που κανονικά θελει κι εξουσιοδότηση απο αγοραστη-πωλητη για να αναλάβουν τη διαδικασία, αλλα επειδή ο άλλος ηταν αλλοδαπός και απο gov.gr δεν του θα έβγαζε εξουσιοδότηση και έπρεπε να τραβιέται σε ΚΕΠ κλπ, μου λεει η τύπισσα που έτρεχε την φάση, νταξ εξουσιοδοτησεις και |λογοκρισία|, θα τα κάνουμε ετσι :omg:
Και όντως αφήσαμε τα χαρτιά και το παραδάκι και σε 2 ωρίτσες έφυγε με το Focus και την καινούργια του άδεια :omg:
Άβαταρ μέλους
By Chris
#685925 Νερακι διαβαστηκε η περιγραφη σου, θυμισε ταξιδι στο Νεο Δελχι. Αλλα μιλουσες για Μπραχαμι :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685931 Εγώ πάντως τους παλιούς καλούς καιρούς προ Covid, δεν είχα ταλαιπωρηθεί ιδιαίτερα στις μεταβιβάσεις, και είχαν γίνει όλες εκτός ΚΕΠ. Σε 2 ώρες που λες είχαν γινει τα πάντα. Και μάλιστα επειδή όλα τα δικά μου έχουν διεύθυνση Ιωαννίνων, με εξυπηρετούσαν κατά προτεραιότητα με την έκδοση της νέας άδειας "για να μην κατεβαίνω Αθήνα και να φύγω ήσυχος".
:shifty:

Τέλος, επιτρέψτε μου να καταγγείλω την υποβάθμιση ενός αξιοπρόσεκτου προαστίου των Νοτίων Προαστίων με παλαιολιθικά ονόματα. Θα έπρεπε να ντρέπεστε. Άκου εκεί Μπραχάμι!
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#685935 Μπραχαμι, αλλοδαπός, κοράκι, αυτά είναι τα νότια προάστια που τόσο καιρό έλεγες;







Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#685939 Μη μπερδεύεστε παιδιά, το Μπραχάμι είναι ο βόρειος τομέας των νοτίων προαστείων. Μπραχάμι, Χασάνι..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#685947
Dodger έγραψε:Μη μπερδεύεστε παιδιά, το Μπραχάμι είναι ο βόρειος τομέας των νοτίων προαστείων. Μπραχάμι, Χασάνι..

Ο (προς το παρόν) Βόρειος τομέας των Νοτίων Προαστίων είναι ο Νέος Κόσμος (στα δυτικά), ενώ πιο βόρεια ο Καρέας, και φυσικά περικλείει και Βύρωνα, Υμηττό κλπ. Όλα αυτά είναι Νότια προάστια. Αμέ!
Τώρα, επειδή είναι παλαϊκή απαίτηση, αίτηση ένταξης έχει γίνει και μέχρι το Γαλάτσι, και ίσως να πάμε και λίγο παραπάνω. Υπάρχει μια αντίδραση από Χαλάνδρι και Μαρούσι που θεωρούν πως είναι Βόρεια Προάστια και δεν θέλουν να γειτονεύουν άμεσα με Νότια.
Αλλά το δουλεύουμε.

Εννοείται, στηρίζω με όλες μου τις δυνάμεις τα παραπάνω αιτήματα. Κάτι αστειότητες πως Νότια ίσον γειτνίαση με την θάλασσα, τα περνάω βερεσέ και ντούκου. Γιατί η Ηλιούπουλη καλύτερη είναι;
:s_biggrin
Βασικό είναι να μείνουν έξω από τον χορό τα Δυτικά προάστια, γιατί αυτούς δεν τους θέλουμε. Είναι φτωχοί. :s_cry
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#686001
Anonymous Founder έγραψε:Βασικό είναι να μείνουν έξω από τον χορό τα Δυτικά προάστια, γιατί αυτούς δεν τους θέλουμε. Είναι φτωχοί. :s_cry



Φτωχοί και με κορονοϊο! :omg:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#686034
NickTG έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βασικό είναι να μείνουν έξω από τον χορό τα Δυτικά προάστια, γιατί αυτούς δεν τους θέλουμε. Είναι φτωχοί. :s_cry



Φτωχοί και με κορονοϊο! :omg:


:( αυτο ειναι μπουλινγκ.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#686087
dimviii έγραψε:
NickTG έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Βασικό είναι να μείνουν έξω από τον χορό τα Δυτικά προάστια, γιατί αυτούς δεν τους θέλουμε. Είναι φτωχοί. :s_cry



Φτωχοί και με κορονοϊο! :omg:


:( αυτο ειναι μπουλινγκ.


Δεν φταίω εγώ! Αυτοί είναι άρρωστοι! :svivhaha:
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#691222 Παίζει σήμερα να δώσω το smartάκι... σε ιδιώτη.

Πάμε στο συνεργείο λοιπόν, το βλέπει, του αρέσει (δεν υπάρχει περίπτωση να μην).... μετά; Μου βάζει τα χρήματα στον λογαριασμό, περιμένω να τα δω στο e-banking, ανταλλάσσουμε υπεύθυνες δηλώσεις, του δίνω κλειδιά και χαρτιά και εξουσιοδότηση να πάει να κάνει τη μεταβίβαση. Αυτός μετά κάνει τις εξουσιοδοτήσεις του στον διεκπεραιωτή και αναμένει την άδεια. Στο καπάκι παίρνω τηλέφωνο την ασφαλιστική και ενημερώνω για τα παραπάνω.

Είμαι καλυμμένος όμως; Αν αυτός, αφού του δώσω το αυτοκίνητο και πριν γίνει η μεταβίβαση, σκοτώσει κανέναν άνθρωπο στο δρόμο και τον παρατήσει μαζί με το αυτοκίνητο, δεν μπλέκω; Ή αν κάνει τη μεταβίβαση 1 μήνα μετά; Θα κυκλοφορεί με την άδεια στο όνομά μου;
Τι άλλο μπορώ να κάνω για να εξασφαλιστώ περισσότερο, δεδομένου ότι καμία πλευρά δεν θέλει/μπορεί να περιμένει μέρες για ραντεβού στη διεύθυνση μεταφορών και στα ΚΕΠ μεταβιβάσεις δεν γίνονται (?) ; Σκέφτομαι να κρατήσω υπογεγραμμένο από αυτόν αντίγραφο της ανωτέρω εξουσιοδότησης, με ημερομηνία και ώρα παράδοσης.

Το καλύτερο/ασφαλέστερο είναι να παραμείνουμε στο συνεργείο, όπου θα γίνει η συμφωνία, μέχρι να έρθει ο διεκπεραιωτής, ώστε να μην κινηθεί το αυτοκίνητο. Αλλά έτσι θα χάσουμε όλη μας τη μέρα.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#691227 χωρις να ειμαι δικηγόρος, αλλα αν στην υπευθυνη δηλωση βαζατε συγκεκριμενα ημερα και ωρα παράδοσης?
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#691229 Και γιατί δεν πάτε παρέα τα χαρτιά στον διεκπεραιωτή;
Εγώ αυτό έκανα πολύ πρόσφατα. Μόλις του δώσαμε τα χαρτιά, ο αγοραστής μου μετέφερε τα χρήματα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted User 2
#691230 Στο παράρτημα του Υπουργείου Μεταφορών της Νομαρχίας στο Μαρούσι μέσα στο χώρο μεταβιβάσεων, απέναντι από το γκισέ, έχει μηχάνημα που βγάζει και παράβολα και κάνει μεταφορές χρημάτων σαν ΑΤΜ. Ίσως να υπάρχει τέτοιο μηχάνημα και στα υπόλοιπα παραρτήματα.

Άρα συνεργείο και μετά απ'ευθείας στο παράρτημα και επιτόπου μεταβίβαση. Τα μόνα που χρειάζεται είναι η άδεια κυκλοφορίας, χαρτί ΚΤΕΟ, βεβαίωση πληρωμής τελών και οι βεβαιώσεις αγοράς/πώλησης για την εφορία αν χρειαστούν.

Το μόνο πρόβλημα είναι το lock down και αν "δουλεύουν" αυτά τα παραρτήματα για τους απλούς πολίτες.