Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Eliaskat
#460612 απο την εφορία όταν παίρνεις την βεβαίωση για την πληρωμή των τελών , μπορείς να δεις πόσοι ιδιοκτήτες και τα αφμ τους
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#460623 Σωστος!
Βεβαια καποιες εφοριες δινουν βεβαιωση χωρις αναλυτικη κατασταση, ενω τα ηλεκτρονικα αρχεια για τα τελη κυκλοφοριας φτανουν εως το 2004.

Sent >
Άβαταρ μέλους
By edmond
#460756 Στην άδεια δεν γράφει το πλήθος των μεταβολών; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#558737 Μεταβίβαση με εξουσιοδότηση μέσω υπεύθυνης δήλωσης του αγοραστή στον πωλητή "παίζει"; Από αυτά που έχω διαβάσει στο site του υπουργείου, ναι. Υπάρχει περίπτωση να μας κάνουν νερά στην περιφέρεια που θα πάμε;

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#559417 Η πινακίδα του Lexus πιάστηκε πριν από 2 χρόνια σε έναν φυτοφράχτη και λύγισε, και τώρα κάποιο παιδάκι μάλλον την τράβηξε και λύγισε ξανά. Απ' ό,τι βλέπω είναι έτοιμη να κοπεί, οπότε ίσως πρέπει να πάω για αντικατάσταση (εκτός κι αν περιμένω να πέσει τελείως).
Δεν είμαι σίγουρος αν έχουμε πιο κατάλληλο θέμα, αλλά μήπως γνωρίζουμε τη διαδικασία για αντικατάσταση πινακίδας; Διαβάζω πως πας στην Περιφέρεια που ανήκεις. Ισχύει; Πόσο χρόνο παίρνει η διαδικασία και... μένεις καθόλου χωρίς πινακίδες (και πόσο) ή είναι χέρι με χέρι (απίθανο);
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Alexkid
#559427 Χρειάζεται 3 μέρες και παράβολο 30 ευρώ. Στο μεσοδιάστημα δεν κυκλοφορείς.

Η διαδικασία γίνεται στο υπουργείο. Ίσως κάποιος διεκπεραιωτής μπορεί να σε βοηθήσει για να πάρεις επί τόπου νέα άδεια και νούμερα.

Το έκανα πολύ πρόσφατα στο 944.Εικόνα

< 6P >
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#559432 Πριν 2 χρόνια άλλαξα πινακίδες στο Κ11 που η μία ήταν εντελώς κατεστραμμένη. Μια αίτηση που την έχουν εκεί, πρωτότυπη άδεια κυκλοφορίας, φωτοτυπία ταυτότητας, 30€ παραβολο (μέσω του Taxisnet) και τις 2 παλιές πινακίδες θέλουν. Μου έδωσαν άλλα νούμερα, απλά με εξυπηρέτησαν όταν ζήτησα με ίδιο με τις προηγούμενες το τελευταίο νούμερο. Και τα νέα νούμερα όμως ήταν παλιά και όχι τα τρέχοντα αλλά με πινακίδες σε πολύ καλή κατάσταση. Βασικά σαν καινούριες ήταν ή ήταν πράγματι καινούριες.
Παρόλο που λένε για την Περιφέρεια του τόπου κατοικίας η δουλειά μου έγινε από το Μεταφορών στο Καλοχώρι. Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά όλων των αυτοκινήτων μου οι φάκελοι βρίσκονται εκεί παρόλο που της Θέρμης βολεύει σαν κάτοικος ανατολικής Θεσ/νίκης. Θεωρώ πως έχει να κάνει με τις αντιπροσωπίες που τα αγόραζα που ήταν όλες δυτικά. Γι' αυτό και εντέλει την διαδικασία με λίγο παραπάνω κόστος (κάπου ένα 50ρικο μου βγήκε) την έκανα μέσω σχολής οδηγών και για 4, 5 μέρες το αμάξι ήταν ακίνητο αν και ήξερα τα νέα νούμερα.
Αυτό με το που αν το γνωρίζει άλλος ας μας πει.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#559433 Ευχαριστώ πολύ cosneo, πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Άσχετο-σχετικό: Σκέφτομαι προς το παρόν να βάλω ταινία διπλής όψεως, κι όσο αντέξει, για να μην μπλέξω με υπουργεία και αναμονές.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#559435
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ πολύ cosneo, πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Άσχετο-σχετικό: Σκέφτομαι προς το παρόν να βάλω ταινία διπλής όψεως, κι όσο αντέξει, για να μην μπλέξω με υπουργεία και αναμονές.

Αν η βαση της αφαιρειται βγαλτην και πιαστην με πιρτσινια στις 4 ακρες. Δεν θα παει πουθενα!
Άβαταρ μέλους
By edmond
#559452
Νίκος Παππάς έγραψε:
Scotch έγραψε:Ευχαριστώ πολύ cosneo, πολύ χρήσιμες πληροφορίες.

Άσχετο-σχετικό: Σκέφτομαι προς το παρόν να βάλω ταινία διπλής όψεως, κι όσο αντέξει, για να μην μπλέξω με υπουργεία και αναμονές.

Αν η βαση της αφαιρειται βγαλτην και πιαστην με πιρτσινια στις 4 ακρες. Δεν θα παει πουθενα!

Απλά αν πρέπει να τις ξηλώσεις(φτου μακριά) τον ήπιες :roll: Εκτός κι αν τις δεχτούν με το πλαστικό πλαίσιο(βάση).
Θεωρητικά σε όποια διεύθυνση θες πας και βγάζεις νέες, πρακτικά στον τόπο διαμονής σου. Και σίγουρα βγαίνουν ολοκαίνουργιες, μέχρι πριν λίγα χρόνια έβγαιναν με το παλιό νούμερο με ενα Α στην μέση που υποδήλωνε αντικατάσταση. Στο λέω γιατί υπάρχουν μερικοί(μπαρμπάδες κυρίως :lol: ) που δεν αλλάζουν χούι(βλ. βολή που μια ζωή γνωρίζουν εναν αριθμό, πουουου ν' αλλάζουν τώρα).
Άβαταρ μέλους
By postruck
#559522 Βγάζεις την πινακίδα πέρνεις δυο επίπεδα ξύλα,βάζεις την πινακίδα αναμεσά τους,αφου βάλεις ενα λεπτό πανί πάνω απο τα γράμματα και με μια μικρή βαριοπούλα χτυπάς τα ξύλα στο σημείο που θές.Μετά βάζεις και απο μια μικρή λαμαρινόβιδα, σε κάθε άκρη και :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#580373 Τελικά στο τελευταίο πλύσιμο η πινακίδα κόπηκε, οπότε μόλις επιστρέψω Αθήνα πάω για αλλαγή να ξεμπερδεύω. Να υποθέσω πως αλλάζω αριθμό κυκλοφορίας (άρα και άδεια, άρα πρέπει να ενημερώσω και ασφάλεια).Εικόνα

< >