Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#775868
saxon_747 έγραψε:
g8777 έγραψε:"Δεν ειναι δυνατη η εκδοση ψηφιακου διπλωματος οδηγησης"

:thumbsdown:
14. Δεν μπορώ να εκδώσω την ψηφιακή άδεια οδήγησης μου και λαμβάνω μηνύματα αποτυχίας ή τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν είναι ακριβή. Τι πρέπει να κάνω;

Εάν δεν μπορείτε να εκδώσετε την ψηφιακή άδεια οδήγησης και λαμβάνετε συνεχώς μηνύματα αποτυχίας έκδοσης, κατά πάσα πιθανότητα, δεν έχει ενημερωθεί η άδεια οδήγησής σας με το ΑΦΜ σας. Για να πραγματοποιήσετε την ενημέρωση του ΑΦΜ παρακαλούμε επισκεφθείτε την υπηρεσία drivers-vehicles.services.gov.gr και ακολουθήστε τα σχετικά βήματα. Μόλις ενημερωθεί η άδεια οδήγησης με το ΑΦΜ σας, θα μπορείτε να εκδώσετε και την ψηφιακή άδεια οδήγησης.

Εάν δεν έχετε εκδώσει δελτίο ταυτότητας ή εάν το δελτίο ταυτότητάς έχει δηλωθεί ως απολεσθέν, τότε δεν μπορείτε να εκδώσετε ψηφιακή άδεια οδήγησης έως ότου εκδοθεί το νέο δελτίο.

https://drivers-vehicles.services.gov.g ... urnUrl=%2F


Έχω κάνει την διαδικασία από την Τρίτη και ακόμη περιμένω... :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#775869 Λογικο , πρεπει να ενημερωθει το ΑΦΜ σου με την αδεια μεσω της τοπικης υπηρεσιας του Υπυργειου Μεταφορων.

Σιγα, και το 2032 εδω θα ειμαστε.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#775885 Εννοείς από την Διεύθυνση Μεταφορών της Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας; Αυτής που κάνει 6 μήνες να εκδώσει δίπλωμα; :lol:
Καλά είμαστε!
Άβαταρ μέλους
By edmond
#776025
scrat έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Παρατήρησα το εξής στο δίπλωμα οδήγησης τώρα που το πέρασα στο wallet.

Για το αυτοκίνητο κατηγορίας Β με έναρξη 2000 μου δίνει λήξη το 2046.
Για μηχανή κατηγορίας Α με έναρξη 2019, μου δίνει λήξη το 2034. Έχουν άλλο όριο της Α;

Ναι, για το αυτοκίνητο έχει όριο με την ηλικία, νομίζω 65 ετών. Για μηχανή, είναι 15ετία.


Εικόνα
Δεν μου έχει όριο 15ετίας στην μηχανή. :hmmm:
Δεν ξέρω βέβαια με την ανανέωση που έρχεται τον επόμενο μήνα, μήπως βγει κανάς...λαγός από τα συστήματα του υπουργείου! :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By glf
#776054 Για να σέρνω τρέϊλορ (το συνηθισμέο το μικρό για μικροκουβαλήματα) χρειάζεται επέκταση; Έχω το σκέτο Β
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#776056
edmond έγραψε:
scrat έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:Παρατήρησα το εξής στο δίπλωμα οδήγησης τώρα που το πέρασα στο wallet.

Για το αυτοκίνητο κατηγορίας Β με έναρξη 2000 μου δίνει λήξη το 2046.
Για μηχανή κατηγορίας Α με έναρξη 2019, μου δίνει λήξη το 2034. Έχουν άλλο όριο της Α;

Ναι, για το αυτοκίνητο έχει όριο με την ηλικία, νομίζω 65 ετών. Για μηχανή, είναι 15ετία.


Εικόνα
Δεν μου έχει όριο 15ετίας στην μηχανή. :hmmm:
Δεν ξέρω βέβαια με την ανανέωση που έρχεται τον επόμενο μήνα, μήπως βγει κανάς...λαγός από τα συστήματα του υπουργείου! :s_dunno

Για πες κόστος ανανέωσης για τις 4 κατηγορίες;
Άβαταρ μέλους
By edmond
#776076 Ήταν 150€ το '18.
Το ίδιο και το ΠΕΙ που λήγει σε 1 μήνα. Κανονικά πρέπει να τα συμψηφίσω μιας και γλιτώνω κανά 50άρικο, όσο είναι ένα συγκεκριμένο παράβολο κοινό και για τις 2 περιπτώσεις. Όλο λέω δεβαριέσαι όμως και περνά μια 4ετία ακόμα.

Serf, πρακτικά τα έχω όλα, ότι λείπει :lol: πρέπει να είναι υποπεριπτώσεις που δεν γνωρίζω τι και πως.

glf θα σου έλεγα ότι χρειάζεται το Ε για να κουμπώσει στο Β(ΙΧ) ωστόσο μου φαίνεται λιγάκι κουλό να βγάλεις το Ε(ρυμουλκούμενο, νταλίκα) για ένα τρέιλερ
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#776099 Η 15ετια ισχύει για όσους έχουν βγάλει δίπλωμα από το 2013 και μετά είτε μηχανής είτε αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#776125
NickTG έγραψε:Η 15ετια ισχύει για όσους έχουν βγάλει δίπλωμα από το 2013 και μετά είτε μηχανής είτε αυτοκινήτου.



Γιατί αυτό;
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#776132
Giuseppe Busso έγραψε:
NickTG έγραψε:Η 15ετια ισχύει για όσους έχουν βγάλει δίπλωμα από το 2013 και μετά είτε μηχανής είτε αυτοκινήτου.



Γιατί αυτό;


Άλλαξε η νομοθεσία. Υποθέτω λόγω ΕΕ.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#776191
glf έγραψε:Για να σέρνω τρέϊλορ (το συνηθισμέο το μικρό για μικροκουβαλήματα) χρειάζεται επέκταση; Έχω το σκέτο Β

Β+Ε=ανω των 3500kg μικτό οχήματος+το μικτό του τρειλερ. Με σκέτο Β μπορείς να έχεις τρειλερ μέχρι 750kg,εφόσον έχεις τον κωδικό 96 στο διπλωμά σου.
edmond,το ίδιο δίπλωμα έχουμε,οι κατηγορίες που σου λείπουν,απλά έκαναν οικονομία στο μελάνι οταν το τύπωσαν,μιας και είναι υποκατηγορίες.Στο δικό μου πάντως τις έχουν όλες τυπωμένες,θα δούμε το 2026 αν θα τις τυπώσουν πάλι...!!
Άβαταρ μέλους
By glf
#776196 Απλά μου φαίνεται... περίεργο που ΔΕΝ κάνουν μαθήματα με τρέιλερ στις σχολές οδήγησης ΑΝ με το απλό δίπλωμα έχεις δικαίωμα για τρέιλερ μέχρι 750 κιλά.
Άβαταρ μέλους
By postruck
#776226 Υπάρχουν σχολές που έχουν τρειλερ για μαθήματα,αλλα ειναι μετρημένες στα δάχτυλα...Δικαίωμα για ελαφρύ τρειλερ έχεις αν υπάρχει, ο κωδικός 96 στο διπλωμά σου...