Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#584262 Εγώ "έχασα" το παλιό και έβγαλα καινούργιο το οποίο άλλαξα με ξένο. Έτσι έχω το παλιό ελληνικό (το χαμένο) και φρέσκο ξένο.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#584287 Φυσικά, αν βρεθείτε σε τυχόν έλεγχο με το "χαμένο" δεν θα χαρεί καθόλου το όργανο... :lol:
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#585957
markvag έγραψε:Φυσικά, αν βρεθείτε σε τυχόν έλεγχο με το "χαμένο" δεν θα χαρεί καθόλου το όργανο... :lol:
Θα το καταλάβει ότι είναι το χαμένο; Και πειράζει, ναι το βρήκα.
Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να δείχνω το χαμένο ελληνικό ή το εγγλέζικο, το παίζω παιδί της ξενιτιάς που ήρθα να γνωρίσω την χώρα των προγόνων μου.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#585960
mirage έγραψε:Λες να μην το καταλάβει;
Πώς να το καταλάβει, δεν λέει χαμένο. Το κοιτάει έχει τα μούτρα μου και τα ίδια στοιχεία με την ταυτότητά μου/ Νόμιμο και δεν έχει λήξει. Έχει λόγο να πάει να ψάξει αν είναι εν ισχύ και αν είναι χαμένο;
Το να κοιτάξει αν έχω πληρώσει το ετήσιο σήμα ή αν έχω ασφάλεια το καταλαβαίνω αλλά δεν νομίζω να ψάχνουν τα διπλώματα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#585961 Σωστά. ΟΚ τότε. Μια στις 1000, λεμε τωρα , να το τσεκάρει βεβαια την πάτησες.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#585965
mirage έγραψε:Σωστά. ΟΚ τότε. Μια στις 1000, λεμε τωρα , να το τσεκάρει βεβαια την πάτησες.
Να δείχνε το αγγλικό ή το ελληνικό στην Ελλάδα; Αυτή είναι η απορία.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#585973 Διακοπές στην Ελλάδα - αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες , τι έγγραφα δείχνουμε σε πιθανό έλεγχο για να μη θεωρηθεί μαϊμού εξωτερικού το αμάξι, φάση πινακίδες Βουλγαρία κτλ ;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#585985
sknipper έγραψε:
mirage έγραψε:Λες να μην το καταλάβει;
Πώς να το καταλάβει, δεν λέει χαμένο. Το κοιτάει έχει τα μούτρα μου και τα ίδια στοιχεία με την ταυτότητά μου/ Νόμιμο και δεν έχει λήξει. Έχει λόγο να πάει να ψάξει αν είναι εν ισχύ και αν είναι χαμένο;
Το να κοιτάξει αν έχω πληρώσει το ετήσιο σήμα ή αν έχω ασφάλεια το καταλαβαίνω αλλά δεν νομίζω να ψάχνουν τα διπλώματα.

Σε απλο ελεγχο μαλλον οχι. Αν ομως εχει προηγηθει παραβαση και ελεγξει αν εκρεμει αφαιρεση διπλωματος για αλλο λογο................την πατησες και μαλιστα ασχημα.

Δεν θα το ρισκαρα.
Καταλαβαινω να κρατησει καποιος το παλιο για ενθυμιο αλλα αυτο σημαινει οτι ειναι σπιτι σε ενα συρταρι με αλλα ενθυμια μαζι και οχι πανω σου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#585986
sknipper έγραψε:
markvag έγραψε:Φυσικά, αν βρεθείτε σε τυχόν έλεγχο με το "χαμένο" δεν θα χαρεί καθόλου το όργανο... :lol:
Θα το καταλάβει ότι είναι το χαμένο; Και πειράζει, ναι το βρήκα.
Και δεν ξέρω τι είναι καλύτερο να δείχνω το χαμένο ελληνικό ή το εγγλέζικο, το παίζω παιδί της ξενιτιάς που ήρθα να γνωρίσω την χώρα των προγόνων μου.


Φυσικά και θα το ελέγξει και φυσικά και θα το καταλάβει. Αν το βρήκες πρέπει να το πας στην αστυνομία. Δεν μπορεί να κυκλοφορεί "χαμένο" έγγραφο... :rtfm: Φυσικά και πειράζει, μιλάμε για κρατικό έγγραφο. Εγώ πχ θα υποπτευόμουν κάποια απάτη...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#585993
KiloMeater έγραψε:Διακοπές στην Ελλάδα - αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες , τι έγγραφα δείχνουμε σε πιθανό έλεγχο για να μη θεωρηθεί μαϊμού εξωτερικού το αμάξι, φάση πινακίδες Βουλγαρία κτλ ;
Το Αυστριακό δίπλωμα νομιζω ειναι αρκετό.
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#585994
KiloMeater έγραψε:Διακοπές στην Ελλάδα - αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες , τι έγγραφα δείχνουμε σε πιθανό έλεγχο για να μη θεωρηθεί μαϊμού εξωτερικού το αμάξι, φάση πινακίδες Βουλγαρία κτλ ;


KiloMeater έγραψε:Διακοπές στην Ελλάδα - αυτοκίνητο με ξένες πινακίδες , τι έγγραφα δείχνουμε σε πιθανό έλεγχο για να μη θεωρηθεί μαϊμού εξωτερικού το αμάξι, φάση πινακίδες Βουλγαρία κτλ ;


Αυτόν τον έλεγχο τον κάνει η Εφορία με το ΑΦΜ και όχι η Αστυνομία.
Τσεκαρουν αν είσαι φορολογικος κάτοικος εξωτερικού κλπ.