Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#581659 100 στην Κηφισίας σε χαλαρές ωρες να είναι πολλά. Μαλλον όχι. Πόσο ειναι το όριο απο περιέργεια;
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581660 Λογικά 80
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#581663
224v έγραψε:
Arrow,ναι καλυτερα να συνεχισεις να ρουφας το αυγο σου... μαλλον δεν σε εχει παει καποιος 65+αρης petrolhead βολτα με αμαξι σπορ, η γενια που καποτε ετρεχε στο Τατοι να δει αγωνες το 60- 70 ακομα οδηγει σωστα γιατι αυτο εμαθε.... τωρα πλεον μαθαινουν NFS.. στις οθονες... :iconcool:


Κοίτα γενικά δεν είμαι δειλός αλλά αυτό πάει πολύ. Προτιμώ να διαβάσω 1000 ποστς στο φόρουμ, δηλαδή περίπου το 10% των καθημερινών ποστς του hifi παρά να συμμετέχω σε τέτοιο όργιο παραλογισμού. Η έπαρση είναι κακός σύμβουλος και οδηγεί στην εκκλησία.
Και μπάλα στη λεωφόρο έβλεπαν αλλά μπάλα δε μαθανε ποτέ.
Για να μη παρεξηγηθω τα ίδια θα λέω και για μένα, σπίτι σουπερμάρκετ και στη μπάντα να περνάνε οι νεότεροι. Και κλείνω τη παρένθεση μου. :)



don't blame the marketing
Άβαταρ μέλους
By mirage
#581666
Asimov έγραψε:Λογικά 80
Αν και μη Αθηναίος έψαξα και απο όσο διαβάζω ειναι 70. Το οποίο είναι βασικα αστείο για δρόμο που διασχίζει πυκνοκατοικημένες περιοχές οχι μονο απο άποψη ατυχημάτων αλλα και όχλησης και ρύπων. Τεσπα 100 μεσα στην πόλη ειναι μια νορμάλ ταχύτητα άλλωστε στην Συγγρού ειναι 90. Όλα καλά.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#581669 Έχεις δίκιο, είναι 70.
Κατά τη γνώμη μου πολύ υψηλό για δρόμο με τα χαρακτηριστικά της Κηφισίας, όπως και τα άλλα που είδα με την ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#581674 Ηρεμησες, δόξα τω θεώ. Φοβήθηκα όταν σε άκουσα πρίν, νόμιζα ότι θα πάθεις καμιά ανακοπή :(

Ελπίζω να προλάβουμε τέτοιο επίπεδο αυτόνομης οδήγησης που να βγαίνει ένα χέρι μέσα από το ταμπλό και να ρίχνει κατακεφαλα. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#581678 Για δείτε τον καθρέφτη σας όταν λέτε ότι πάτε με τα όρια σε άδειο σχετικά δρόμο... Εγώ πάντως δεν έχω αυταπάτες σαν τον Αλέξη μας, λέω αυτό που κάνω όταν μπορώ .... Εσείς μάλλον έχετε το ναβιγκετορ και σας λέει πόσα να πάτε, Οκ μην σκίσουμε και κανένα καλσόν

.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#581679
g8777 έγραψε:Ομιλούμε για 100 Χλμ ΚΑΤΆ ΜΈΣΟ ΌΡΟ.

ΓΙΑ ΌΝΟΜΑ ΕΔΏ ΜΈΣΑ.






Αυτά μου είπε ο Ασιμοβ να γράψω. :s_dunno
Εσύ το λες αυτό, μέσο όρο οποίος βγει από το σπίτι του μέχρι τον προορισμό του θα είναι 45...

.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#581853
mirage έγραψε:
Asimov έγραψε:Λογικά 80
Αν και μη Αθηναίος έψαξα και απο όσο διαβάζω ειναι 70. Το οποίο είναι βασικα αστείο για δρόμο που διασχίζει πυκνοκατοικημένες περιοχές οχι μονο απο άποψη ατυχημάτων αλλα και όχλησης και ρύπων. Τεσπα 100 μεσα στην πόλη ειναι μια νορμάλ ταχύτητα άλλωστε στην Συγγρού ειναι 90. Όλα καλά.

Η Λ Κηφισιας ειναι δρομος με φαναρια και διαβασεις απο την αρχη της μεχρι τα φαναρια στα "σιδερα" Χαλανδριου. Απο εκει και μεχρι τα πρωτα φαναρια του Αμαρουσιου μπορεις να πας με 100 σε χαλαρη κινηση με αρκετη ασφαλεια. Πιο πανω επισης εχει πολλα φαναρια και διαβασεις.
Το οριο υποψιαζομαι οτι ειναι επιτηδες χαμηλο στα 70 γιατι αν ηταν 90 πχ θα ειχε την απαιτηση ο καθε ενας να πηγαινει με τοσα στην αριστερη.

ΥΓ. Το οτι και εγω οπως και πολλοι αλλοι παμε με 100 η και 100+ στην Κηφισιας, Συγγρου και αλλου καποιες φορες. δεν σημαινει οτι ειμαστε σωστοι. Αν συμβει τιποτα θα φταιω πρωτα εγω που ετρεχα πανω απο το οριο και μετα οποιοσδηποτε αλλος. Δεν μπορεις να κατηγορησεις τον αλλο επειδη δεν υπολογισε εσενα που ερχοσουν με οσα.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#581863
Νίκος Παππάς έγραψε:Η Λ Κηφισιας ειναι δρομος με φαναρια και διαβασεις απο την αρχη της μεχρι τα φαναρια στα "σιδερα" Χαλανδριου. Απο εκει και μεχρι τα πρωτα φαναρια του Αμαρουσιου μπορεις να πας με 100 σε χαλαρη κινηση με αρκετη ασφαλεια. Πιο πανω επισης εχει πολλα φαναρια και διαβασεις.
Το οριο υποψιαζομαι οτι ειναι επιτηδες χαμηλο στα 70 γιατι αν ηταν 90 πχ θα ειχε την απαιτηση ο καθε ενας να πηγαινει με τοσα στην αριστερη.

ΥΓ. Το οτι και εγω οπως και πολλοι αλλοι παμε με 100 η και 100+ στην Κηφισιας, Συγγρου και αλλου καποιες φορες. δεν σημαινει οτι ειμαστε σωστοι. Αν συμβει τιποτα θα φταιω πρωτα εγω που ετρεχα πανω απο το οριο και μετα οποιοσδηποτε αλλος. Δεν μπορεις να κατηγορησεις τον αλλο επειδη δεν υπολογισε εσενα που ερχοσουν με οσα.


Σωστα ολα τα παραπανω, ειδικα δε στην Κηφησιας, στο υψος της κατω διαβασης με την Σπυρου Λουη, οποιος περναει συχνα απο εκει στο ανεβασμα, εχει η ασφαλτος ενα σημαντικο σε μηκος και βαθος βαθουλωμα που αν περνας με πολλα ανυποψιαστος σε "πεταει" ψηλα και τρομαζει καποιον που δεν το εχει υπολογισει, ειδικα δε στην αριστερη λωριδα. Απορω δε γιατι τοσα χρονια (ζω και την ανεβοκατεβαινω πανω απο 25 χρονια) δεν το διορθωνουν...

Εαν δε παρατηρησετε στην εισοδο της βουτας πριν τον παραδεισο (εχει λουλουδια συχνα) εχουν γινει ατυχηματα ενω ειναι ευθεια και προσωπικα πιστευω οτι φταιει αυτη η ανωμαλια στον ταπητα..
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#583711 Θελω να οδηγησω στο εξωτερικο (Ευρωπη) και εχω διπλωμα του 1999 που γραφει απ' εξω
- GR,
- υποδειγμα ευρωπαικων κοινοτητων
- τη λεξη ,"αδεια οδηγησης" σε 10-11 γλωσσες

Μεσα τα στοιχεια μου ειναι στα Ελληνικα.

Διαβαζω για διεκπαιραιωση απο Κεπ, απο diekpairaioseis.gr, απο ΚΤΕΟ κλπ , ολα με καποιο κοστος... υπαρχει και η ΕΛΠΑ που λεει τι κανει αυθημερον με 50€ αλλα ισχυει για 1 χρονο ή με 90€ για 3 χρονια.
Τα αλλα ειναι το ιδιο?

Ταξιδευω στις 15 Ιουνιου... τον ηπια?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#583714 Δεν χρειάζεσαι τίποτα. Πας όπως είσαι κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#583722
mirage έγραψε:Δεν χρειάζεσαι τίποτα. Πας όπως είσαι κανένα πρόβλημα.


Τα τυπονια εκει που εκλεισα αυτοκινητο γραφουν για international licence... :hmmm:

Αντιστοιχια Ελληνικων στο διπλωμα και το διαβατηριο παιζει, αλλα θα το δεχτουν οι μαλακες οι Ιταλιάνοι?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#583733 Έχμ δεν ξέρω που έκλεισες αλλα δεν χρειάζεται International licence σχεδόν πουθενά στον κόσμο ποσο μαλλον εντός ΕΕ.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#583734
mirage έγραψε:Έχμ δεν ξέρω που έκλεισες αλλα δεν χρειάζεται International licence σχεδόν πουθενά στον κόσμο ποσο μαλλον εντός ΕΕ.
Πολλοί πλέον λένε (στα μικρά γραμματάκια) ότι δεν δέχονται δίπλωμα χωρίς λατινικούς χαρακτήρες. Το πιθανότερο είναι να το δεχτούν αλλά....