Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#586355 Σχετικά με το δίπλωμα με πείσατε, δεν το δείχνω στην Ελλάδα.Και έλεγα μήπως να έδειχνα το ελληνικό στους ξένους, να εγώ τουρίστας είμαι μη με γράψετε αλλά πλέον δίπλωμα στα ελληνικά δεν θα το δεχτούν. Οπότε βάζω το ελληνικό στο συρτάρι με τα σουβενίρ. Ευχαριστώ.

Για τον kilomeater μήπως καλό είναι να το δηλώσει στην είσοδο και έξοδο από τη χώρα ώστε να μπορούν να μετρήσουν μέρες ότι δεν είναι πάνω από 6 μήνες το χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#586362 Μιλάμε για τρελό overkill ολο αυτο που σκέφτεται ο kilomeater. Τα ξένα αυτοκίνητα στην Ελλαδα εχουν πολλαπλασιαστεί σε απίστευτο βαθμό το καλοκαίρι. Δε νομιζω να ασχοληθεί κάποιος με το αν μένει ή όχι Ελλάδα εκτος αν καταφέρει να το τσατισει το όργανο με την συμπεριφορά του.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#597047 Ωχωχ.......Εχω ιδιαν πειρα γιατι λογω ηλικιας περασα γιατρους και εξεταση στο δρομο......Μαζι μου δωσανε εκεινη τη μερα καμια 50ρια μεταξυ των οποιων ησαν και καναδυο υποβασταζομενοι απο τις γυναικες τους και τους δασκαλους...Ειχανε βλεπεις περασει απο γιατρους και τους βρηκαν ικανους να πιασουν τουφε...τιμονι ηθελα να πω στα χερια τους.....Απο τη δοκιμασια δεν ξερω τι κανανε γιατι ειχα μικρο νουμερο και τελειωσα νωρις....Τωρα θα περιμενω καποιους μηνες να παρω το νεο διπλωμα στο χερι....
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#597097 Καταλαβαίνω ότι δεν μπορείς να τους κόψεις όλους, όμως πιστεύω ότι το μέτρο το βγάλανε ακριβώς γι'αυτους. Για το 5-10-20% που πραγματικά είναι επικίνδυνοι και μέχρι τώρα οδηγούσαν.
Εγώ βέβαια την πάτησα γιατί εκεί που προσπαθούσα να πεισω τη μάνα μου να σταματήσει να οδηγάει γιατί είχανε συμβεί κάνα δυο συμβάντα, μου το είχανε σφυρίξει και κάνα δυο γνωστοί που την είχανε πετύχει στο δρομο ότι πρέπει να σταματήσει, πήγε έδωσε εξετάσεις, πέρασε για πλάκα και τώρα σε κάθε τέτοια νύξη μου τρίβει το δίπλωμα στη μαπα. :twisted: Και αυτό που φοβάμαι είναι οι καθημερινές μέσα στην πόλη μετακινήσεις. Σούπερ μάρκετ, σινεμά, επισκέψεις. Εκεί είναι χαλαρή, νομίζει ότι έχει τον έλεγχο, νοιώθει σιγουριά. Άμα ξέρω γω πάει ταξίδι στο χωριό έχω μικρότερη ανησυχία. Γιατί ξέρω ότι είναι πιο αγχωμένη, συγκεντρωμενη και αφοσιωμένη.
Και πιστεψτε με είναι πολύ δύσκολο να πείσεις έναν άνθρωπο να σταματήσει να οδηγάει ειδικά άμα ζεις σχετικά μακριά.
Γενικώς έχω την αίσθηση ότι το πρόβλημα των περισσότερων ηλικιωμένων είναι η έλλειψη συγκέντρωσης σε κάποιες στιγμές, διάφορα ψιλό μπλακ άουτ μικρής διαρκειας που πιθανόν να συμβαίνουν στο μυαλό τους, σκέψεις που περνάνε και τα οποία δεν φαίνονται κατά τη διάρκεια της δοκιμασιας ούτε μπορεί να τα διαγνώσει ένας γιατρός με μια τυπική εξέταση.
Τελωσπαντων ακόμα και αυτούς τους λίγους να κοβανε που κάνουνε μπαμ από χιλιόμετρα πιστεύω είναι μεγάλο πράγμα αφού οδηγανε ανάμεσα μας, περνάνε δίπλα από τα παιδιά μας.
Από την άλλη υπάρχουνε ηλικιωμένοι που οδηγανε τέλεια, δεν έχουνε επηρεαστεί σχεδόν καθόλου από την ηλικία τους και είναι πιο ακίνδυνο και από τους νεότερους.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#597100
DAP έγραψε:Μαζι μου δωσανε εκεινη τη μερα καμια 50ρια μεταξυ των οποιων ησαν και καναδυο υποβασταζομενοι απο τις γυναικες τους και τους δασκαλους...Ειχανε βλεπεις περασει απο γιατρους και τους βρηκαν ικανους να πιασουν τουφε...τιμονι ηθελα να πω στα χερια τους.....


:help: :help: :help:

Δηλαδή δεν μπορούσαν οι άνθρωποι καν να περπατήσουν και θέλανε να οδηγάνε κιόλας;;; :help: ΓΙΑΤΙ;;; :help:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#597127 Και μετά θα κάνουμε υπομονή να περάσει ο καιρός για να πεθάνουμε. :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#597143 Θανατος απο φυσικα αιτια. Σοκαριστικο!!!!1!111!11111!1ενα!1!111
Άβαταρ μέλους
By DAP
#597154
markvag έγραψε:............................................................

Δηλαδή δεν μπορούσαν οι άνθρωποι καν να περπατήσουν και θέλανε να οδηγάνε κιόλας;;; :help: ΓΙΑΤΙ;;; :help:


Γιατι Μαρκο αγορι μου να βγει εξω για κανα Σ/Μ η στο γαλαταδικο της γειτονιας δεν τον αφηνουν,να παει στο καφενειο μονος δεν μπορει,να συζητησει πρεπει να βρει ενα αργοσχολο σαν και αυτον, τι του μενει για οσο χρονο του μενει ; Η χαρα (;) της οδηγησης.... Οτι ειναι ενεργος ακομη.....
Εισαι μικρος ακομη για να καταλαβεις τα παπουδια....
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#597157
KiloMeater έγραψε:Άντε να έρθει η αυτόνομη οδήγηση να ηρεμήσουμε όλοι

Μονο που θελει καμια 20ρια χρονια να γενικευθει σε ολα τα αμαξια και αλλα 10-15 για να τα αγορασουν οι σημερινοι 55ρηδες στην χωρα μας.

θα αργησουμε να ηρεμησουμε δηλαδη. :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#597160
DAP έγραψε:
markvag έγραψε:............................................................

Δηλαδή δεν μπορούσαν οι άνθρωποι καν να περπατήσουν και θέλανε να οδηγάνε κιόλας;;; :help: ΓΙΑΤΙ;;; :help:


Γιατι Μαρκο αγορι μου να βγει εξω για κανα Σ/Μ η στο γαλαταδικο της γειτονιας δεν τον αφηνουν,να παει στο καφενειο μονος δεν μπορει,να συζητησει πρεπει να βρει ενα αργοσχολο σαν και αυτον, τι του μενει για οσο χρονο του μενει ; Η χαρα (;) της οδηγησης.... Οτι ειναι ενεργος ακομη.....
Εισαι μικρος ακομη για να καταλαβεις τα παπουδια....



:lol: :inlove:

Πάτερ, πίστεψέ με σε καταλαβαίνω. Αλλά μιλάω για τους ανθρώπους που είπες πως με το ζόρι περπατούσαν... Καταλαβαίνω απολύτως το ότι δεν θέλει ο άνθρωπος να παραδεχτεί ότι πλέον δεν μπορεί να κάνει πράγματα που τα είχε δεδομένα, αλλά αφενός σε τέτοιες περιπτώσεις, που υπάρχει εμφανέστατο πρόβλημα θα πρέπει να επεμβαίνουν τόσο οι συγγενείς (οι "βαστάζοι") όσο και το κράτος (δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω πως είναι δυνατό να έβαλε γιατρός την υπογραφή του να οδηγάει άνθρωπος που δεν μπορεί)...

Μακάρι να ήταν όλοι οι άνθρωποι γεροί μέχρι τα 150 τους και να οδηγούσαν καλύτερα από 30χρονους, αλλά δυστυχώς αυτό δεν συμβαίνει. Και έχω τόσο πρόβλημα γιατί τίθεται σοβαρό ζήτημα ασφάλειας, τόσο για τους ίδιους, όσο και για τους υπόλοιπους... Σίγουρα ατύχημα μπορεί να προκαλέσει ο καθένας, αλλά εδώ πλέον μιλάμε για σχεδόν βεβαιότητα, όχι κίνδυνο...

Ξαναλέω, δεν είναι θέμα ηλικίας, είναι καθαρά θέμα ικανοτήτων. Ο καθένας μπορεί να πάθει κάτι που θα τον φέρει σε πολύ άσχημη κατάσταση και τα ίδια θα πρέπει να ισχύουν για όλους. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By gakost
#597196 Κι εδώ παραλογισμός σε αυτή την χώρα. Κάποιος επαγγελματίας οδηγός μέχρι τα 68 που είναι η ηλικία συνταξιοδότησης που μπορεί να οδηγάει σχολικό λεωφορείο η να κατεβαίνει το Σαρανταπορο με 10 τόνους υπέρβαρο δεν μας πειράζει.

Το καταλαβαίνω αυτό για τους ηλικιωμένους αλλά τι υποδομές υπάρχουν για να εξυπηρετούνται αν δεν οδηγούν; Από το να πας στον γιατρό να γράψεις τα φάρμακα μέχρι τα καθημερινά ψωνια.; Καμία.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#597208 Ε τότε επειδή η αστυνομία δεν είναι και πολύ αποτελεσματικη, να πάρουμε από ένα όπλο ο καθένας μπας και προστατευθουμε από τους κλέφτες.
Και μη μου πείτε υπερβολικό. Το αυτοκίνητο στο δρόμο πιστεύω είναι χειρότερο όπλο. Παραλογισμός σε αυτή τη χώρα είναι να μην μπορεί να περπατήσει καλά καλα ο άλλος όπως είπε ο DAP και να θέλει να οδηγάει ανάμεσα μας.
Δεν είπε κανένας ότι μόλις ο άλλος φτάσει τα 74 ειναι ντε φακτο ανίκανος να οδηγήσει. Αλλά πρέπει να οριοθετηθει μια ηλικία μετά την οποία πρέπει να το αποδεικνύει.
Στους περισσότερους ηλικιωμένους το ότι τους εξυπηρετεί το αυτοκίνητο είναι μόνο η ιδέα τους. Πολύ πιο οικονομικά και άνετα θα τους ερχότανε να διαχειριζοντουσαν αλλιώς τις ανάγκες τους.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#597221 Θα συμφωνησω με junior gt. Αν βαλεις το κοστος κατοχης, συντηρησης, καυσιμων και τα δινεις για ταξι οταν και οποτε θες να μετακινηθεις μαλλον κερδος θα εχεις απο καποια ηλικια και μετα που οι μετακινησεις δεν ειναι μακρινες και καθημερινες.
Ο πατερας μου σταματησε μονος του να οδηγει νυχτα στα 73 και να κανει ταξιδια στα 75 γιατι κουραζοταν. Σταματησε δε να οδηγει εντελως κανα χρονο μετα

Σημερα το πρωι στην οδο Βριλησσου πριν την κατηφορικη φουρκετα που πηγαινει για Τσαλδαρη ηλικιωμενος κυριος κατεβαινε με 30 χαω και ηταν στο αντιθετο ρευμα μαλλον δεν γιατι ξεχωριζε την διπλη διαχωριστικη η τον ειχε απορροφησει η συζητηση με την συνεπιβατιδα του. Ευτυχως επεστρεψε στην λωριδα του και εστριψε με 20.