Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#693035 δεν νομιζω,σχεδον ολα φτιαχνονταν μεσα στο εργοστασιο,μεχρι και η χυτευση του μπλοκ μεσα εκει γινοταν.
Οταν κατασκευαστηκε το 1970 ηταν σιγουρα το μεγαλυτερο παντως.
Στα φορτε του εβγαζε πανω απο 1 μυριο αυτοκινητα το ετος.
Κατασκευη επιβλεψη Φιατ.Πολυ μεγαλο εργο.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#693050
dimviii έγραψε:Λαντα 2107 στο Τολιατι,το μεγαλυτερο εργοστασιο αυτοκινητων στον κοσμο.
Το είχε ένας συγγενής όταν ήμουν παιδί, γύρω στο 1990, θυμάμαι με είχαν εντυπωσιάσει οι υαλοκαθαριστήρες στα φώτα ( που νομίζω είχαν και τα Sunny 1.5 sgx) και το ότι είχε κόκκινα φώτα στις πόρτες. Κάναμε εκδρομές στα Ζαγοροχώρια και την Κόνιτσα τότε και το Kadett μας ήταν το μόνο δυτικό αμάξι στην παρέα, οι υπόλοιποι είχαν εκτός από το 2107, 2 Lada 1200 στρογγυλοφαναρα και ένα GT55 Zastava.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By dimik
#693062 Είχε πάρει Lada θείος μου και για κάποιον λόγο το δανείστηκε ο πατέρας μου για ταξίδι με θερμοκρασίες πολύ υπό του μηδενός.

Εκείνο το καλοριφέρ που σου ερχόταν να βγάλεις και τις κάλτσες θα μου μείνει αξέχαστο.

Οπως και το ότι δεν καταλάβαινε τίποτα από χιόνια και πάγο.

Το πούλησε για να πάρει Fiat Tipo

< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#693064
belgarion έγραψε:
dimviii έγραψε:Λαντα 2107 στο Τολιατι,το μεγαλυτερο εργοστασιο αυτοκινητων στον κοσμο.
Το είχε ένας συγγενής όταν ήμουν παιδί, γύρω στο 1990, θυμάμαι με είχαν εντυπωσιάσει οι υαλοκαθαριστήρες στα φώτα ( που νομίζω είχαν και τα Sunny 1.5 sgx) και το ότι είχε κόκκινα φώτα στις πόρτες. Κάναμε εκδρομές στα Ζαγοροχώρια και την Κόνιτσα τότε και το Kadett μας ήταν το μόνο δυτικό αμάξι στην παρέα, οι υπόλοιποι είχαν εκτός από το 2107, 2 Lada 1200 στρογγυλοφαναρα και ένα GT55 Zastava.

< Note >


καλα το θυμασαι.Το κοκκινο φωτακι στις εμπρος πορτες οταν ανοιγαν το ειχαν απο το 1972 τα Λαντα 2103

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#693068 Κατσε να λιβανισω λιγο γιατι με την ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ σας θα μου διωξετε τον BEAMS :x

Εικόνα

Απο αυτο το τηλεφωνο σας τακτοποιουσε :whistlink: ο Νικολαι Τσαουσεσκου :inlove:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#693100
dimviii έγραψε:δεν νομιζω,σχεδον ολα φτιαχνονταν μεσα στο εργοστασιο,μεχρι και η χυτευση του μπλοκ μεσα εκει γινοταν.
Οταν κατασκευαστηκε το 1970 ηταν σιγουρα το μεγαλυτερο παντως.
Στα φορτε του εβγαζε πανω απο 1 μυριο αυτοκινητα το ετος.
Κατασκευη επιβλεψη Φιατ.Πολυ μεγαλο εργο.


Τότε ήταν σίγουρα το μεγαλύτερο. Για τώρα δεν ξέρω. Την "αγάπη" μας στην στείλαμε στον Γκορμπατσόφ σήμερα;. Δεν πεθαίνει όμως και ανησυχώ... :whistlink:


dimviii έγραψε:Εικόνα
Εικόνα


Με το Lisunov Li-2 εδώ.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#693101
g8777 έγραψε:Κατσε να λιβανισω λιγο γιατι με την ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ σας θα μου διωξετε τον BEAMS :x

Εικόνα

Απο αυτο το τηλεφωνο σας τακτοποιουσε :whistlink: ο Νικολαι Τσαουσεσκου :inlove:



Για να σου μάθω λίγη ιστορία Τζι... έτσι υποδέχονταν τα αφεντικά τους στη Ρουμανία:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#693148 Η οικογένεια αγόρασε αυτό το 1974 νούμερο τότε ΒΧ.. 1500 έχω το μανουαλ ακόμα από τον Ηλιόπουλο στην Αγ.Αννης Εικόνα

< Note >
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#693214
REALZEUS έγραψε:
g8777 έγραψε:Κατσε να λιβανισω λιγο γιατι με την ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ σας θα μου διωξετε τον BEAMS :x

Εικόνα

Απο αυτο το τηλεφωνο σας τακτοποιουσε :whistlink: ο Νικολαι Τσαουσεσκου :inlove:



Για να σου μάθω λίγη ιστορία Τζι... έτσι υποδέχονταν τα αφεντικά τους στη Ρουμανία:

Εικόνα
Το Aro ήταν για ξεκαρφωμα πριν μπουν στην 600 Pullman?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#693226
belgarion έγραψε:Το Aro ήταν για ξεκαρφωμα πριν μπουν στην 600 Pullman?


Σε κάθε περίπτωση επειδή δεν γίνονταν ο ηγέτης του Ανατολικού Μπλοκ να μπει μέσα σε Δυτικό αυτοκίνητο. Θα τον έπαιρνε και θα τον σήκωνε τον Τσαουσέσκου... Ίσως βέβαια δεν τους πούλησαν οι Σοβιετικοί Zil, οπότε δικαιολογείται η Mercedes.