Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#668069
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#668438 Το έχω ξαναγράψει και πει πολλές φορές (ο drdino σίγουρα κάνει ακόμα εμετό στη σκέψη) ότι τα Όπελ διαχρονικά είχαν αρκετά καλές ιδέες σχεδιαστικά.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#668440
funkyreverend έγραψε:Το έχω ξαναγράψει και πει πολλές φορές (ο drdino σίγουρα κάνει ακόμα εμετό στη σκέψη) ότι τα Όπελ διαχρονικά είχαν αρκετά καλές ιδέες σχεδιαστικά.


Η Opel ανέκαθεν, πέρα από το γεγονός ότι ήταν και πολύ παλαιά εταιρία και ίσως η αγαπημένη μάρκα των Ελλήνων (πάνω από VW), είχε εξαιρετικά αυτοκίνητα και προσιτά σε τιμή. Και σπορ εκδόσεις είχε αλλά και σπορ κατασκευές. Το γιατί έφτασε στο σημείο που είναι σήμερα, είναι άλλο θέμα.

Να θυμίσω μερικά Opel:

-Calibra
-Manta
-Ascona 400
-GT το παλαιό
-Speedster
-Lotus Carlton

Ένα και ένα...Το πρώτο μου αμάξι ήταν ένα Opel Astra G 1.6 Elegance σε μπλε μεταλλικό. Το αμέσως προηγούμενο την οικογένειας ήταν το Astra F 1.4 σε γκρι μεταλλικό σπορ έκδοση (έμοιαζε με GSi). Την είχα σε μεγάλη εκτίμηση την εταιρία. Για ένα πολύ μεγάλο διάστημα, όποιο αντίστοιχο VW μου έβαζες δίπλα, διάλεγα Opel με κλειστά μάτια. Έπειτα άρχισε να έχει πτωτική πορεία και ανοδική η VW.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#668807 Με 15.000€ παίρνεις ένα καινούργιο μικρής κατηγορίας ή κάνεις μια ωραία συλλογή από SLK, MX5, Alfa Spider ή παίρνεις μια Boxster. Θα είχα τεράστιο δίλλημα για τις δύο τελευταίες επιλογές...