Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Andreasdik
#512736 Το πρώτο αμάξι του πατέρα μου, που θυμάμαι ο ίδιος....
Γύρω στο 1985, σε πράσινο το είχε, 1.300cc
Άβαταρ μέλους
By georgex72
#512817 Είχε φέρει ένα ο θείος μου από το Βέλγιο όταν μετακόμισε μόνιμα στην Ελλάδα και θυμάμαι ότι το μοτέρ του αν και ήταν βενζίνη ο θόρυβος του (κροτάλισμα) πλησίαζε τον θόρυβο που έκαναν οι ντιζελοκινητηρες της εποχής....εμφανισιακά πάντως έδειχνε πολύ σύγχρονο σε σχέση με ότι κυκλοφορούσε τότε στην κατηγορία του.....
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#512837
georgex72 έγραψε:Είχε φέρει ένα ο θείος μου από το Βέλγιο όταν μετακόμισε μόνιμα στην Ελλάδα και θυμάμαι ότι το μοτέρ του αν και ήταν βενζίνη ο θόρυβος του (κροτάλισμα) πλησίαζε τον θόρυβο που έκαναν οι ντιζελοκινητηρες της εποχής....εμφανισιακά πάντως έδειχνε πολύ σύγχρονο σε σχέση με ότι κυκλοφορούσε τότε στην κατηγορία του.....

Αυτό το μοτέρ επιβίωσε ως αρκετά αργότερα και πάντα ο χαρακτηριστικός θόρυβος που έκανε από τα ωστήρια (αν δεν κάνω λάθος) ήταν ο λόγος ενόχλησης όλων...
Μέχρι το 1991 έμπαινε στο Peugeot 309 (που αρχικά και πριν κλείσει την Talbot η PSA προοριζόταν για τον αντικαταστάτη του Horizon). H καταγωγή του είναι από την Simca που κι αυτή είχε περάσει κάποια στιγμή στην Chrysler μέχρι να την αποκτήσει η Peugeot.
https://en.wikipedia.org/wiki/Simca_Poissy_engine
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#513160 Ψιλοέκλαψα με τις μπροσούρες, ειδικά τη τελευταία. Μόνο ότι έχει τέσσερις ρόδες δεν μας αναφέρει. :lol:

Και μερικές δεκαετίες μπροστά, γκρινιάζουμε για τις 360ο κάμερες και τις ίντσες του ινφοτέηνμεντ. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#513760 Αυτό με τις παλιές διαφημίσεις σήκωνε ξεχωριστό τοπικό...

Σε άλλα νέα
Εικόνα

pik πονάς;