Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#678155 Εδω τα γράφουν σαν να ισχύει ήδη ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων.

Ακούστηκε τιποτα για την ψήφισή της;
Θα προλάβουμε φέτος;

[quote][/quote]
https://www.newsauto.gr/news/prostima-s ... kloforias/
Άβαταρ μέλους
By bill33
#678192 Κατι για πρόστιμο 10.000€ διάβασα αν κυκλοφορείς με κατατεθειμένες πινακίδες.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#678198
bill33 έγραψε:Κατι για πρόστιμο 10.000€ διάβασα αν κυκλοφορείς με κατατεθειμένες πινακίδες.


Σωστός. x3 αν σε ξαναπιάσουν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#679133
224v έγραψε:Όμορφα!!! Κερδίζω 2 μήνες!!!? Τσάμπα!!!

< Note >


δεν θα ημουν σιγουρος οτι ισχυει αυτο.
Παραταση οπως το καταλαβαινω εγω,ειναι για αυτους που θα πληρωσουν τα τελη για το 2021.
Τις προηγουμενες χρονιες που εδιναν παραταση 1 εβδομαδα πχ, ησουν εμπροθεσμος εαν παρεδιδες πινακιδες στις 5 Ιανουαριου,και δεν πληρωνες τα τελη για τη χρονια?
Ψαξτο μην βρεθεις προ εκπληξεων
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#679138 Δεν έχει πάει καν η διαταγή ακόμα στις εφορίες, για να μπορέσει να διευκρινιστεί αυτό με όσους πλήρωσαν αναλογικά τέλη. Το λογικό είναι να μην ισχύει, αλλά περιμένουμε. Προς το παρόν έχει δοθεί μόνο σαν δελτίο τύπου.

dimviii έγραψε:δεν θα ημουν σιγουρος οτι ισχυει αυτο.
Παραταση οπως το καταλαβαινω εγω,ειναι για αυτους που θα πληρωσουν τα τελη για το 2021.

Αναφέρεται ξεκάθαρα πάντως ότι η παράταση ισχύει και για τις καταθέσεις πινακίδων. Επίσης το ότι πληρώθηκαν αναλογικά τα τέλη κυκλοφορίας για κάποιους μήνες, δεν σημαίνει ότι απαραίτητα πρέπει να ξαναπαραδωθούν οι πινακίδες. Κάλλιστα μπορουν να πληρωθούν τα τέλη κυκλοφορίας της υπόλοιπης χρονιάς (αν δεν περιέχεται ο Δεκέμβριος στους αναλογικούς μήνες) ή τα τέλη κυκλοφορίας της επόμενης χρονιάς (αν περιέχεται ο Δεκέμβριος) και να μην γίνει ακινησία στο τέλος της αναλογικής περιόδου.
Τελευταία επεξεργασία από rocsta και 07 Δεκ 2020, 19:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#679140 τωρα το ειδα και εγω.

Επίσης, με απόφαση του Υφυπουργού Οικονομικών κ. Απόστολου Βεσυρόπουλου, θα παραταθεί η προθεσμία και για τη θέση των οχημάτων σε εκούσια ακινησία, έως τις 26 Φεβρουαρίου 2021.

https://www.newsit.gr/oikonomia/teli-ky ... n/3176688/
Άβαταρ μέλους
By GTS
#680555 Aν καταθεσω πινακιδες τι παιζει με την ασφαλεια; Την ακυρωνω και περνω επιστροφη;
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#680579
GTS έγραψε:Aν καταθεσω πινακιδες τι παιζει με την ασφαλεια; Την ακυρωνω και περνω επιστροφη;


Πόσο υπόλοιπο (μήνες( έχεις;

*παίρνω
Άβαταρ μέλους
By GTS
#680630 Aν το κλεψουν ενω εχω καταθεσει πινακιδες προφανως δεν παιρνω αποζημιωση; Η παιζει καποια ασφαλεια ξεχωριστη μονο για κλοπη; Δηλ. αν εχω ακριβο αμαξι τυπου πχ Πορσε αξιας 40 χιλ αλλα 20 χρονων με κατατεθημενες πινακιδες λογω κυβικων και το παρουν χανω τα χρηματα μου;
Άβαταρ μέλους
By bill33
#680633
GTS έγραψε:Aν το κλεψουν ενω εχω καταθεσει πινακιδες προφανως δεν παιρνω αποζημιωση; Η παιζει καποια ασφαλεια ξεχωριστη μονο για κλοπη; Δηλ. αν εχω ακριβο αμαξι τυπου πχ Πορσε αξιας 40 χιλ αλλα 20 χρονων με κατατεθημενες πινακιδες λογω κυβικων και το παρουν χανω τα χρηματα μου;

Αν εχεις ακριβό αμάξι δεν καταθετεις πινακίδες
Δεν μπορείς να συνεχίζεις να το ασφαλίζεις αν παραδώσεις πινακίδες;
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#680637
GTS έγραψε: Δηλ. αν εχω ακριβο αμαξι τυπου πχ Πορσε αξιας 40 χιλ αλλα 20 χρονων με κατατεθημενες πινακιδες λογω κυβικων και το παρουν χανω τα χρηματα μου;


Παλιά θυμάμαι ίσχυε ασφάλεια για τέτοιες περιπτώσεις αλλά σαν αντικείμενο αξίας και όχι σαν αυτοκίνητο και σε κλειστό γκαράζ. Για φωτιά, κλοπή, πλημμύρα κλπ.
Κάτι σαν ασφάλεια σπιτιού με το περιεχόμενο του μέσα.
Δεν ξέρω όμως για τώρα.