Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#676762 Πολιτική βούληση χρειάζεται τον εξοπλισμό τον έχουν. Εάν μάλιστα το ξεκινήσουν και αρχίζουν τα κανάλια να κάνουν ρεπορτάζ λέγοντας και τα πρόστιμα θα ψαρωσουν. Σε δεύτερη φάση και στην επαρχία θα βρουν και τα ανασφαλιστα που είναι πολλά. Επίσης και από τον έλεγχο ΚΤΕΟ, εάν έχουν παλιό χρώμα στο σηματακι θα είναι μια ένδειξη για τον έλεγχο. Η τιμωρία αν είναι δυνατή θα δουλέψει. Έχω εμπιστοσύνη στον Πιερακακη ότι θα το κάνει χωρίς τρύπες το σύστημα. Τώρα μάλιστα που θα έχει και τον ΕΦΚΑ να ψηφιοποιήσει θα τον τρέμουν όλοι οι μαιμουδιαρηδες!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#676849 Κόψιμο κώλου θέλουν και όσοι καταθέσουν ηλεκτρονικά τις πινακίδες και τα παρκάρουν σε δημόσιους δρόμους. :x
Αλλά αυτούς πως να τους ελέγξεις; Μόνο καρφωτή μπορεί να πάει.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#676864 To οποίο δεν είναι απαραίτητα κακό, και στην υπόλοιπη Ευρώπη με καρφωτές λειτουργεί το σύστημα, δε γίνεται να είναι πανταχού παρούσα η αστυνομία και να επιβλέπει ποιος παρανομεί. Εκεί βέβαια όταν κάνουν καταγγελία δε τους γράφουν στα @@ τους.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#677030 Ναι αλλά είναι δύσκολο να ξέρεις αν το κάθε αμάξι που είναι παρκαρισμένο στο δρόμο και έχει πινακίδες, έχει και πληρωμένα τέλη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#677041 Όταν θα το αφήνει ακίνητο για μεγάλο διάστημα θα είναι σημάδι ότι τις έχει καταθέσει οπότε με αναφορά στον δήμο η την ΔΟΥ περί εγκαταληψης θα αναγκαστεί να το βάλει εκεί που θα έχει δηλώσει κατά την διαδικασία ακινησίας

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Govus
#677042
Bayern7 έγραψε:Ναι αλλά είναι δύσκολο να ξέρεις αν το κάθε αμάξι που είναι παρκαρισμένο στο δρόμο και έχει πινακίδες, έχει και πληρωμένα τέλη.

Και τότε πώς βλέπω συχνά υπαλλήλους του δήμου, να κολλάνε αυτοκόλλητα "εγκαταλελειμμένου" σε διάφορα χρέπια (που μετά δεν μαζεύουν ποτέ/πάνε οι ιδιοκτήτες και ξεκολλάνε το αυτοκόλλητο και η ζωή συνεχίζεται κ.ο.κ.) :oops: ...;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#677098 Έχω δει να σηκώνουν παρατημένα στην Αθήνα αλλά πόσο συχνά δεν το ξέρω

< Note >
Άβαταρ μέλους
By skous
#677220 Νομιζω τρωνε 3 ειδοποιησεις, ανα μηνα. Στο τελος του τριτου μηνα στο παιρνουμε.

Τουλαχιστον εγω όταν ασχοληθηκα με 2, σκιζοντουσαν οι ειδοποιησεις, αλλα σε 3 μηνακα ηρθε ο γερανός και πεταξε το αυτοκινητακι (με πινακιδες....)


< >
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#677480
224v έγραψε:Όταν θα το αφήνει ακίνητο για μεγάλο διάστημα θα είναι σημάδι ότι τις έχει καταθέσει οπότε με αναφορά στον δήμο η την ΔΟΥ περί εγκαταληψης θα αναγκαστεί να το βάλει εκεί που θα έχει δηλώσει κατά την διαδικασία ακινησίας

< Note >

Εκτός αν είναι κανένας πονηρός και το μετακινεί ανα τόσο ένα στενό πιο κάτω, 15 μετρα παρακάτω στον κάθετο κλπ.
Βγάλε άκρη.

Govus έγραψε:
Bayern7 έγραψε:Ναι αλλά είναι δύσκολο να ξέρεις αν το κάθε αμάξι που είναι παρκαρισμένο στο δρόμο και έχει πινακίδες, έχει και πληρωμένα τέλη.

Και τότε πώς βλέπω συχνά υπαλλήλους του δήμου, να κολλάνε αυτοκόλλητα "εγκαταλελειμμένου" σε διάφορα χρέπια (που μετά δεν μαζεύουν ποτέ/πάνε οι ιδιοκτήτες και ξεκολλάνε το αυτοκόλλητο και η ζωή συνεχίζεται κ.ο.κ.) :oops: ...;

Δεν ξέρω. Ίσως αν κάνεις αναφορά να έρχονται να το τσεκάρουν οι μπάτσοι που έχουν πρόσβαση σε τέτοια στοιχεία.
Εγώ μια φορά είχα κάνει καταγγελία για χρέπι που ήταν παρατημένο χωρίς πινακίδες στο δρόμο και ήρθαν μετά από λίγο καιρό του κόλλησαν ειδοποιητήριο και μετά από κάποιο διάστημα το μάζεψαν. Αλλά αυτό είναι άλλη περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By fokion
#677482 Δυστυχώς ειναι σιγουρο οτι θα συμβει, (οπως εξαλλου και με τα ανασφαλιστα....) και ενα βολικό μετρο αν το χρησιμοποιείς σωστά ( προπομπος ισως του "με το μηνα") καταργηθει στη πορεία.
Προς Θεου δε μπαινω στα τι και πως φτασαμε εδω, αυτα ειναι αλλο θεμα.
Αλλα σιγουρα βολευει πιο πολύ απο το πηγαινε ελα στην εφορία....
Άβαταρ μέλους
By 224v
#677492 Έχω να περάσω ΚΤΕΟ στις 15 Δεκεμβρίου αλλά θα καταθέσω όπως κάθε χρόνο τις πινακίδες είτε ηλεκτρονικά είτε στη ΔΟΥ στις 31 Δεκεμβρίου. Πιστεύω ότι θα πρέπει να πάω ΚΤΕΟ όταν θα επιτραπεί και αφού ξαναβάλω πινακίδες σωστά???

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#677500
224v έγραψε:Έχω να περάσω ΚΤΕΟ στις 15 Δεκεμβρίου αλλά θα καταθέσω όπως κάθε χρόνο τις πινακίδες είτε ηλεκτρονικά είτε στη ΔΟΥ στις 31 Δεκεμβρίου. Πιστεύω ότι θα πρέπει να πάω ΚΤΕΟ όταν θα επιτραπεί και αφού ξαναβάλω πινακίδες σωστά???

< Note >


και να μην πας και καθολου μη σου πω :lol:
https://www.newsauto.gr/news/apokalipsi ... 1606717815
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#677504
Geralt έγραψε:και να μην πας και καθολου μη σου πω :lol:
https://www.newsauto.gr/news/apokalipsi ... 1606717815


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Βασικά αν έλεγε ότι πέρασαν μόνο 15 οχήματα από τον συνολικό στόλο της χώρας, θα ήταν πιο legit.
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#677507
Giuseppe Busso έγραψε:
Geralt έγραψε:και να μην πας και καθολου μη σου πω :lol:
https://www.newsauto.gr/news/apokalipsi ... 1606717815


:s_rofl :s_rofl :s_rofl

Βασικά αν έλεγε ότι πέρασαν μόνο 15 οχήματα από τον συνολικό στόλο της χώρας, θα ήταν πιο legit.


:lol: :lol:
ΕΝΑ φορτηγο ρε φιλε, αν εχεις το θεο σου
Άβαταρ μέλους
By 224v
#677845 Διασταυρώνουν ηλεκτρονικά πόσα πέρασαν από έλεγχο?? Προσωπικά το περναω και τσεκαρω τα νούμερα που μετράνε. Με ενδιαφέρει να βλέπω τα αμορτισέρ, και τα φρένα, εάν είναι σε καλή κατάσταση και εάν συμβαδίζουν με τα χλμ που κάνω, 3000 Μαξ, κάθε χρόνο.

< Note >