Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#39580 Υπαρχει ομως καποιο μαξιμουμ που τις κρατανε?

Εγω πχ κατεθεσε τελη του 2011.Αν παω το 16 θα πρεπει να τις εχουν?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#39584 12 μήνες
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#39587
kyr80 έγραψε:12 μήνες

Νομίζω έγινε άρση του μετρου γιατί κόστιζε η καταστροφή τους. Βέβαια ο Geof1 επειδή τις κατέθεσε ποιό πίσω παίζει και να τις έχασε.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#39594 Τον Αύγουστο που πήρα τις πινακίδες πίσω από το mx5, μου είπαν ότι είναι υποχρεωμένοι να τις κρατάνε 12 μήνες. Διότι στην εφορία κάνεις προσωρινή ακινησία. Μετά το 12μηνο, εξαρτάσαι από την διάθεση που έχουν να τις καταστρέψουν ή όχι....
Άβαταρ μέλους
By liostemi
#39890
Χρήστος Λάππας έγραψε:
liostemi έγραψε:
kyr80 έγραψε:Τις καταθέτεις ούτως ή άλλως για να γλιτώσεις την ασφάλεια. Τις παραλαμβάνεις την πρώτη εργάσιμη που θα έρθεις, πλην Παρασκευής.

Το: "τις παραλαμβάνεις", μια κουβέντα είναι...
...γιατί τις παραλαμβάνεις με την προϋπόθεση ότι ΔΕΝ τις έχουν χάσει!..
(...συμβαίνει από σήμερα στο γιό μου, που πήγε να παραλάβει την πινακίδα της μηχανής του και του είπαν - μετά από πολύυυυ ψάξιμο - ότι δεν την βρίσκουν(!) και να κάνει δήλωση ότι του την έκλεψαν να πάρει καινούργια!.. :dizzy: :x :lipsealed: ).
:help:


Δηλαδή το Ελληνικό δημόσιο του είπε να κάνει ψευδή δήλωση ότι του την έκλεψαν ενώ η πινακίδα χάθηκε στα δικά τους χέρια.

Και τι γίνεται αν κάποιος αναρωτηθεί πως μπορεί να κλάπηκε η πινακίδα από αυτόν όταν υποτίθεται ότι την είχε καταθέσει;

...ναι, αυτό του είπε η υπάλληλος που είναι υπεύθυνη για τις πινακίδες!..
Στη συνέχεια πήγε στον διευθυντή, ο οποίος - χωρίς να γίνει κάποια βαβούρα - αφού άκουσε την "ιστορία", έδωσε λύση. Δηλαδή έστειλε την υπεύθυνη υπάλληλο μαζί με τον γιό μου στην αστυνομία, όπου η υπάλληλος έκανε δήλωση (με τα προσωπικά της στοιχεία) ότι η πινακίδα χάθηκε στην ΔΟΥ... και με αυτή τη δήλωση θα πάρει καινούργια πινακίδα και μάλιστα χωρίς να πληρώσει ..."κερατιάτικα"!.. βέβαια θα μπεί στη διαδικασία... αλλά αυτό είναι το λιγότερο... μπορώ να πώ "τέλος καλό, όλα καλά"!..
(άλλωστε το ζητούμενο ήταν να μη θεωρηθεί αυτός υπαίτιος για το χάσιμο της πινακίδας... για ευνόητους λόγους...).
Άβαταρ μέλους
By 007
#40025
dimitrisB έγραψε:Τέλη κυκλοφορίας 2015 : Πληρώστε όσους μήνες θέλετε !

Αν και δεν "ακριβολογεί" ο τίτλος, αφού θα προβλέπεται μόνο 4μηνη ή 6μηνη πληρωμή, πέραν της ετήσιας με έκπτωση. Για μειώσεις, ούτε λόγος .... :hmmm:


UK για τα τελη εχεις επιλογη 6 μηνες ή 12. Εχεις επιλογη και το πληρωνεις με δοσεις για καθε μηνα (παλι 6μηνο ή 12μηνο). Μαλλον απο εδω πηρανε την ''ιδεα'΄αυτη. Επισης καταργησανε και το σημα να το κολλας στο τζαμι καθοτι πλεον ουτως ή αλλως ολα ηλεκτρονικα ειναι (ασχετο αυτο το τελευταιο).
Άβαταρ μέλους
By antonisczt
#40027
kyr80 έγραψε:Τον Αύγουστο που πήρα τις πινακίδες πίσω από το mx5, μου είπαν ότι είναι υποχρεωμένοι να τις κρατάνε 12 μήνες. Διότι στην εφορία κάνεις προσωρινή ακινησία. Μετά το 12μηνο, εξαρτάσαι από την διάθεση που έχουν να τις καταστρέψουν ή όχι....


Κυριακο ο γειτονας με το Evo 9 πηρε το Σεπτεμβρη τις πινακιδες του πισω με μηνα παραδοσης τον 11ο του 2011.
Ξερω οτι τυπικα ισχυει το 12μηνο max,οπως αναφερει και το χαρτι αλλωστε.Θυμαμαι επισης περυσι τα Χριστουγεννα να λενε οτι για οικονομικους λογους δε θα στελνουν τις πινακιδες για καταστροφη μετα το 12μηνο.Ισως τελικα ισχυει ξεχωριστα ανα εφορια αυτο που γραφεις περι διαθεσης.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#41258 Φιλαράκι που έχει καταθέσει τις πινακίδες του εδώ και 2 χρόνια περίπου αναρωτιέται τι θα γίνει αν τις πάρει τον Δεκέμβριο. Θα πληρώσει μόνο ένα μήνα για το 2014, ή ολόκληρη την χρονιά;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#41264 Ένα Μήνα.

Πλέον κατα την παραλαβή πινακίδων και άδειας κυκλοφ. απαιτείται μια φωτοτυπία της πρώτο-δεύτερης σελίδας του ασφαλιστήριου συμβόλαιου!
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#41305 Ευχαριστώ πολύ κύριοι! :)
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#43256 Τις κατέθεσα το Νοέμβριο του 2012. Τις παρέλαβα τον Αύγουστο 2014.
Κάπου το 2013 πήγα και ρώτησα αν πρέπει να κάνω κάτι για να μην τις καταστρέψουν και μου είχαν πει να μην ανησυχώ, δεν τις καταστρέφουν πλέον.
Βέβαια αυτό είπε μια υπάλληλος σε μία εφορία....
Άβαταρ μέλους
By edmond
#45816 μιας και πλεον εχω εντρυφησει πληρως στο e-banking, σκεφτομαι να πληρωσω τα τελη μεσω net.
και ερωτω εαν μεσω της φωτοτυπιας απο το σπιτι μου, θα ειμαι ok σε ενδεχομενο ελεγχο απο πολισμαν?
ειχε γινει κουβεντα περσι στο 4τφ αλλα ακρη δεν θυμαμαι να ειχε βγει...

και επισης...
το αμαξι μου ειναι 50-50 με brother.
φαινεται το 50 σ' εμενα και 50 σ' εκεινον.
εφοσον το πληρωσω ολο εγω, ποσο σιγουρο ειναι οτι δεν θα του βγαζει (απληρωτη) εκκρεμοτητα?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#45819 Η εκτύπωση απο Web αρκεί.
Το πληρώνεις είτε εσύ, είτε ο αδερφός σου. Είστε καλυμμένοι και οι 2
Άβαταρ μέλους
By edmond
#45828
kyr80 έγραψε:Η εκτύπωση απο Web αρκεί.

υποθετοντας βεβαια οτι σε ενδεχομενο ελεγχου, τα οργανα βλεπουν κατευθειαν απο το συστημα το αν ειναι πληρωμενα ή οχι.
αρα και η φωτοτυπια ειναι καθαρα για το τυπικον του πραγματος.