Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#344671 Δηλαδή για να το καταλάβω, για να μη δείχνω ότι δεν είμαι ενήμερος της νομοθεσίας αν το όργανο σε έλεγχο διαπιστώσει ότι ο server του μπουρδέλου έχει πέσει και δεν μπορεί να κάνει έλεγχο, ή αν κόλλησε το δικό του μηχάνημα στο 100, θα πρέπει να υποστώ την αφαίρεση των πινακίδων, να το ακινητοποιήσω, να πάω σαν |λογοκρισία| στο σπίτι να βρώ τα κωλόχαρτα, να πάω στην τροχαία για να παραλάβω τις πινακίδες και να ξαναπάω εκεί που άφησα το ρημάδι να τις τοποθετήσω, και όλα αυτά για να μην έχω μαζί μου τα αποδεικτικά που ανα πάσα στιγμή αποδεικνύουν ότι δεν είμαι ελέφαντας.

Όποιος επιμένει σε αυτή την ανοησία είναι από τους τύπους που κυκλοφορούν στα φόρα για να τα βρωμίζουν με τέτοιου είδους εξυπνάδες, μακάρι το 2017 να απαλλαγούμε από μερικούς που είναι μόνο για χαβαλέ και βαβούρα και πουλάνε εξυπνάδες επίτηδες για να μας τεντώνουν τα νεύρα, φτάνει πια με την πολύ εξυπνάδα, μπουχτίσαμε.
Άβαταρ μέλους
By nass
#344735
21 quadra έγραψε:Δηλαδή για να το καταλάβω, για να μη δείχνω ότι δεν είμαι ενήμερος της νομοθεσίας αν το όργανο σε έλεγχο διαπιστώσει ότι ο server του μπουρδέλου έχει πέσει και δεν μπορεί να κάνει έλεγχο, ή αν κόλλησε το δικό του μηχάνημα στο 100, θα πρέπει να υποστώ την αφαίρεση των πινακίδων, να το ακινητοποιήσω, να πάω σαν |λογοκρισία| στο σπίτι να βρώ τα κωλόχαρτα, να πάω στην τροχαία για να παραλάβω τις πινακίδες και να ξαναπάω εκεί που άφησα το ρημάδι να τις τοποθετήσω, και όλα αυτά για να μην έχω μαζί μου τα αποδεικτικά που ανα πάσα στιγμή αποδεικνύουν ότι δεν είμαι ελέφαντας.


Ναι γιατί έτσι λέει ο νόμος, δεν υποχρεούσαι.
Αλλά τέλος πάντων, ποιά αποδεικτικά αποδεικνύουν τι ? Δεν έχεις ούτε ένα χαρτί με μια σφραγίδα, η σφραγίδα είναι αποδεικτικό, το χαρτί χωρίς αυτήν είναι κωλόχαρτο.
Πες μου: πλήρωσα τα τέλη κυκλοφορίας απευθείας από το e-banking της Alpha (ούτε καν μπήκα στη ΓΓΠΣ), μου έβγαλε μια επιβεβαίωση, τέλος. Ποιό "αποδεικτικό" έχω ?

21 quadra έγραψε:Όποιος επιμένει σε αυτή την ανοησία είναι από τους τύπους που κυκλοφορούν στα φόρα για να τα βρωμίζουν με τέτοιου είδους εξυπνάδες, μακάρι το 2017 να απαλλαγούμε από μερικούς που είναι μόνο για χαβαλέ και βαβούρα και πουλάνε εξυπνάδες επίτηδες για να μας τεντώνουν τα νεύρα, φτάνει πια με την πολύ εξυπνάδα, μπουχτίσαμε.


Οι προσωπικοί χαρακτηρισμοί κατά όποιου έχει διαφορετική άποψη από σένα δεν σε τιμούν πάντως. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#344759 Όσον αφορά τον νόμο τον γνωρίζω, όμως δεν θέλω να τρέχω αν βρεθώ σε έλεγχο και ο αστυνομικός πάρει στραβά την υπόδειξη μου ΄για τον νόμ για πολλούς λόγους

Γιατί θεώρησε ότι του πουλάω εξυπνάδες
Γιατί είναι άρρωστο το παιδί του και στράβωσε μαζί μου για τον παραπάνω λόγο
Γιατί τσακώθηκε με τη γυναίκα του
Γιατί έχει άρρωστο το παιδί του, τη μάνα του κλπ, κλπ, και βέβαια ο αστυνομικός είναι άνθρωπος με συναισθήματα και δεν είναι ρομπότ, οπότε αν για τους παραπάνω λόγους την δεί κάπως με τον έξυπνο που του υποδεικνύει τον νόμο, λέει ότι δεν μπορώ να επικοινωνήσω, σου πέρνω τις πινακίδες και έλα με τα χαρτιά σου να τις πάρεις.

Γιατί να τρέχω χωρίς λόγο ? Γιατί να θέλω να αποδείξω ότι είμαι γνώστης του νόμου αλλά το παίζω έξυπνος ? Τι μου κοστίζει να τα έχω στο ντουλαπάκι μου όταν και τα ίδια τα χαρτιά μου το γράφουν ?

Όσο για τους χαρακτηρισμούς δεν διαφωνώ, έπρεπε όμως να δείξω κάπως την δυσαρέσκεια μου γιατί υπάρχουν οι ίδιες ειρωνικές ατάκες, απαντήσεις, εξυπναδίστικες κουβέντες χωρίς λόγο και αιτία από 2-3 ίδια άτομα επί χρόνια, κάπου κουράζει όλο αυτό, η εξυπνάδα, οι γνώσεις και το λαμπρό πνεύμα που αναμφισβήτητα υπάρχει κουράζει όταν κινείται στο ίδιο κουραστικό στύλ ειρωνευόμενο άπαντες, αν όμως γενικά εδώ το στύλ είναι μόνο για χαβαλέ ΟΚ, να το αποδεχθώ εν τέλει για να μην είμαι σαν τη μύγα μέσ΄το γάλα άσχετα αν δεν μου είναι αρεστό, επίσης το ίδιο που με κατηγορείς ότι όσοι έχουν αντίθετη γνώμη από εμένα δεν το δέχομαι, το ίδιο εισπράττω και εγώ γενικώς όταν όλες οι απαντήσεις τους προς πάντες είναι μόνο ειρωνικές και της πλάκας με γρίφους και ακαταλαβίστικες ατάκες.

Μάλλον περπατάω σε άλλο δρόμο και είμαι το ξένο σώμα εδώ.

Καλή Χρονιά Νάσσο και σε όλους εδώ και πάντα με υγεία.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#344760 Ναςς για μένα το γράφει, δεν απευθύνεται σε σένα. Αλλά εντάξει, συνηθισμένος πλέον :s_cry :s_cry :s_cry.
Εγώ παρ όλα αυτά νομίζω ότι έγινε ένας πολιτισμενος διάλογος με χρήσιμα συμπεράσματα για όλους μας. :s_thumbsup

Edit

Αν δεν μπορεί να αποδείξει ο κύριος Γιαννικ ότι δεν έχεις ςξοφλησει τα τέλη (λόγω τεχνικού προβλήματος) - - - - - >ΚΑΛΌ ΒΡΆΔΥ ΓΙΑΝΝΙΚ, ΤΑ ΦΙΛΙΆ ΜΟΥ ΣΤΟ ΌΜΟΡΦΟ ΕΛΛΗΝΙΚΌ. :s_bye :s_bye
Άβαταρ μέλους
By gianik
#344778 Παρακαλώ να μην παραφραζεται το nickname μου...
Gianik , με ένα ν όπως ο Βαρουφάκης...

Υ.γ
Ελληνικό μένει η πλεμπα (HF , Χ.Λ) ,Μπραχαμ city παρακαλώ...
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#344792
«Το Υπουργείο Οικονομικών, ύστερα από αιτήματα πολιτών και κοινωνικών φορέων, προχωρά στην παράταση της πληρωμής τελών κυκλοφορίας για το 2017, μέχρι και τη Δευτέρα 9 Ιανουαρίου 2017. Η παράταση αφορά στα τέλη κυκλοφορίας, καθώς και στην κατάθεση πινακίδων. Με δεδομένο ότι η μεγαλύτερη μερίδα των πολιτών έχει ήδη τακτοποιήσει την σχετική υποχρέωση, δεν θα υπάρξει περαιτέρω παράταση».
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#344795 ποια 49 μοντελα αυτοκίνητων δεν πληρωνουν τελη κυκλοφοριας.

Alfa Romeo MiTo 1.3 JTDM-2 90 g/km
Audi A3 g-tron 1.4 TFSI 89 g/km
Αudi A3 e-tron 1,4 TFSI 35 g/km
BMW i3 REX 13 g/km
BMW i3 0 g/km
BMW i8 49 g/km
BMW 116d EfficientDynamics 89 g/km
BMW 740Le 48 g/km
Citroen C1 1,0 VTi 68 S/S 88 g/km
Citroen C3 1,6 BlueHDI 75 PS S&S 83 g/km
Citroen C4 1,6 BlueHDI 100 S/S 86 g/km
Citroen C4 Cactus 1,6 BlueHDi 100 SST 87 g/km
DS 3 1.6 BlueHDi 87 g/km
DS 5 2,0 HYBRID4 90 g/km
Fiat 500 1,3 MTJ 89 g/km
Fiat 500 0,9 TwinAir
Fiat Panda 0.9 TwinAir Natural Power 86 g/km
Fiat Punto 1,3 MTJ 95ps 89 gr/km
Ford Fiesta 1.5 diesel ECOnetic 82 g/km
Ford Focus 1,5 ECOnetic 105 PS 88 g/km
Lexus CT 200h 82 g/km
Mercedes B 250e 0 g/km
Mercedes C 350e 48-54 g/km
Mercedes E 350e 49 g/km
Mercedes GLE- 500e 4MATIC 80 g/km
Mercedes S500e Long 65 g/km
MINI One D 89 g/km
Opel Astra  1,6 CDTi 110 PS 90 g/km
Opel Corsa 1,3 CDTi 87 g/km
Peugoet 108 1,0 VTi 68 PS 88 g/km
Peugeot 2008 1,6 BlueHDI 100 S&S 90 g/km
Peugeot 208 1,6 BlueHDI 100 PS 79 g/km
Peugeot 208 1,6 BlueHDI 75 PS 90 g/km
Renault Clio 1,5 dCi 75 & 90 PS 85 g/km
Renault Clio 1,5 dCi 110 PS 90 g/km
Renault Clio Sport Tourer 1,5 dCi 90 Ps 90 g/km
Skoda Citigo CNG 82 g/km
Toyota Auris 1,4 D-4D 89 g/km
Toyota Auris HSD 79 g/km
Toyota Corolla 1,4 D-4D 89 g/km
Toyota Prius 89 g/km
Toyota Yaris HSD 75 g/km
VW Polo 1,4 TDI BlueMotion 82 g/km
VW e-Golf 0 g/km
VW Golf GTE 35 g/km
VW eco up! 82 g/km
VW e-up! 0 g/km
Volvo V60 Hybrid 48 g/km
Volvo XC 90 T8 Hybrid 59 g/km

http://www.newsauto.gr/45-montela-pou-d ... kloforias/
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#344800 Μια 740 le ή μια S500e long νομίζω ότι θα βγάζει ωραιες αναλογίες €/ίππο...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#344832
sargus έγραψε:Σωστά όλα αυτά που λες. Αλλά επειδή ακούγεται πολύ τελευταία (το έγραψε και ένας φίλος λίγο πίσω) ότι πλέον ελέγχονται ηλεκτρονικά, λέω μήπως μπορούμε να μην τα έχουμε μαζί.
(Το όλο θέμα είναι για τον πατέρα μου που τα πλήρωσε μέσω winbank και δεν κατάφερε να εκτυπώσει απόδειξη ή και τα ίδια τα τέλη όπως στην εικόνα σου. Πρέπει λοιπόν να πάω εκεί, στον υπολογιστή του, να μπω στη winbank και να βρω την πληρωμή και να τα κάνω εκ των υστέρων (υποθέτω ότι γίνεται). Έλεγα μήπως το αποφύγω αν δε χρειάζεται).
εντιτ: τώρα είδα το ποστάρισμα του nass και μου φαίνεται πολύ λογικό αυτό που λέει.
Κι εγώ πλήρωσα μέσω winbank, τα βρήκε μόνο του όλα ωραία και μου έστειλε και e-mail επιβεβαίωσης. Αυτό θα τυπώσω, δε χρειάζεται να πας στο winbank και να ψάχνεις, βρεις το email επιβεβαίωσης.
615 ευρουλάκια και δεν σας κρύβω ότι νιώθω μια μικρή χαρά που πληρώνω λιγότερο από άλλους δίλιτρους...
Εννοείται ότι η αναλογία ίππων ανά ευρώ τα δίλιτρα αδικούνται πολύ.

Αυτό με τις πολυτελείς 4-5λίτρων λιμουζίνες που δεν πληρώνουν τέλη κυκλοφορίας όντως βγάζει μάτι.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#344871 ΚΑΙ αύξηση στα καύσιμα. ΚΑΙ διατήρηση των ΤΚ. ΚΑΙ διατήρηση του ΦΠ.

Σύριζα λέμε και κλαίμε....
Άβαταρ μέλους
By markvag
#344893
sknipper έγραψε:Εννοείται ότι η αναλογία ίππων ανά ευρώ τα δίλιτρα αδικούνται πολύ.


Είπαμε, το evo συμφέρει! :lol: :inlove: :inlove:


kyr80 έγραψε:ΚΑΙ αύξηση στα καύσιμα. ΚΑΙ διατήρηση των ΤΚ. ΚΑΙ διατήρηση του ΦΠ.

Σύριζα λέμε και κλαίμε....


Περίμενες κάτι άλλο;;; :lol: