Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#696382 1500km το smart :s_bye (4.000 το lexus και 2.600 η Β170)
55 € το smart, 690 το lexus, 280 η Β.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#696573 Γκουχ,γκουχ......Μια ερωτηση απο εναν ασχετο......

Αν εχεις πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας (του 2021) μπορεις να δωσεις πινακιδες για καποιο διαστημα;
Θα επιστραφουν χρηματα η θα γινει συμψιφισμος με τα Τ.Κ. του 2022;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#696579
DAP έγραψε:Γκουχ,γκουχ......Μια ερωτηση απο εναν ασχετο......

Αν εχεις πληρωσει τα τελη κυκλοφοριας (του 2021) μπορεις να δωσεις πινακιδες για καποιο διαστημα;
Θα επιστραφουν χρηματα η θα γινει συμψιφισμος με τα Τ.Κ. του 2022;

άπαξ και απομακρύνθηκες απο το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται...

Το μόνο που θα μπορούσες να γλυτώσεις (αλλά νομίζω οτι καταργήθηκε πλέον) είναι (ήταν) ο φόρος πολυτελείας
Άβαταρ μέλους
By DAP
#696582 Ευχαριστω σας :s_roses
Άβαταρ μέλους
By glf
#696590 Και γω δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα δηλώνω ακινησία για 3 μήνες.

Σε τι με εξυπηρετεί αφού πληρώνω όλα τα τέλη κυκλοφορίας προκαταβολικά για ένα έτος;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#696593 Καταθέτεις στην 1/1/.... Κατά τον Μάιο βγάζουν απόφαση για δυνατότητα να τις πάρεις για μηνα, τρίμηνο εξάμηνο κλπ. Τότε λοιπόν πας και κανείς τη διαδικασία ηλεκτρονικά η με φυσική παρουσία. Εγώ φέτος πλήρωσα για τρεις μήνες όπως κάνω τόσα χρόνια αλλά ωφελήθηκα, άλλους δύο μήνες λόγω της παράτασης που έδωσαν.
Εάν πληρώσεις τα τέλη σύμφωνα με την λήξη τους, δεν μπόρεις να καταθέσεις και να σου επιστρέψουν χρήματα όποτε θέλεις

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#696602
glf έγραψε:Και γω δεν έχω καταλάβει πως ακριβώς δουλεύει το σύστημα δηλώνω ακινησία για 3 μήνες.

Σε τι με εξυπηρετεί αφού πληρώνω όλα τα τέλη κυκλοφορίας προκαταβολικά για ένα έτος;

Γλυτώνεις τεκμήρια και ενδεχόμενο φόρο πολυτελούς διαβίωσης (δεν έχουν καταργηθεί ακόμα όπως είπε ο HF, αν και το διαδίδουν εδώ και 1+ χρόνο) και δεν έχεις υποχρέωση ασφάλισης.
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#696604
DAP έγραψε:Θα επιστραφουν χρηματα η θα γινει συμψιφισμος με τα Τ.Κ. του 2022;

H μόνη περίπτωση που μπορεί κανείς να αιτηθεί τα χρήματα των τελών κυκλοφορίας είναι αν έχει (προ)πληρώσει έως 31/12 και στην περίοδο από την ημερομηνία πληρωμής έως 31/12 γίνει κάποιο συμβάν όπως: ολική καταστροφή - ανακύκλωση, κλοπή κλπ
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#697244 Καλό! Μακάρι να γίνει κάτι τέτοιο

Οριστικό: Τέλη Κυκλοφορίας ανά μήνα και on line

Σύμφωνα με τον Υπουργό Οικονομικών Χρήστο Σταϊκούρα, τα Τέλη Κυκλοφορίας θα πληρώνονται ανά μήνα και χωρίς κάποια χρηματική «ποινή» όπως ίσχυε μέχρι σήμερα, για αυτούς που κατέθεταν πινακίδες και έκαναν άρση ακινησίας στα μέσα του χρόνου.

Ο κος Σταϊκούρας σε συνέντευξή του στην τηλεόραση του ΣΚΑΪ τόνισε πως το μέτρο αυτό θα ξεκινήσει από τον Μάϊο, όπου on line -μέσω του myCAR της ΑΕΔΕΕ- θα μπορούν οι κάτοχοι των οχημάτων να ενεργοποιούν σε… κυκλοφορία τις πινακίδες, ή σε ακινησία, μήνα με μήνα.

Σύμφωνα με τις πληροφορίες του newsauto, το μέτρο εξετάζεται σοβαρά να είναι μόνιμο για όλο το χρόνο, ενώ θα υπάρξει διαφορετική τιμολογιακή πολιτική στα Τέλη Κυκλοφορίας, γι’ αυτούς που θα επιλέγουν να κυκλοφορούν όλο το χρόνο (πιο οικονομικά Τέλη), για αυτούς που θα επιλέγουν εξάμηνη χρήση, τρίμηνη ή μήνα-μήνα. Τις πινακίδες θα τις διατηρεί ο κάτοχος του ΙΧ στην κατοχή του και ανάλογα με το τι θα επιλέγει θα τις τοποθετηθεί στο όχημα.

Αν εντοπιστεί όχημα από αστυνόμο – τροχονόμο κλπ με πινακίδες τοποθετημένες, οι οποίες έχουν «on line κατατεθεί», τότε θα επιβάλλονται αυτομάτως στο ΑΦΜ οπου ανήκει το όχημα, οι βαρύτατες ποινές που προβλέπονται και οι οποίες φτάνουν και τα 30.000€ – ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΕΔΩ ΤΙΣ ΠΟΙΝΕΣ

Σημειώστε πως οι αστυνόμοι – τροχονόμοι, ή οι ελεγκτές της ΑΕΔΕΕ θα έχουν στη διάθεσή τους φορητές συσκευές συνδεδεμένες on line με το σύστημα myCAR και θα σκανάρουν με μία κίνηση τις πινακίδες, είτε το όχημα είναι σταθμευμένο, είτε εν κινήσει…

Πηγή:

https://www.newsauto.gr/news/oristiko-t ... DYumzodVuk
Άβαταρ μέλους
By bebes
#703203 Δεν αναφέρει ημερομηνία, ίσως είναι με την ψήφιση του ΦΕΚ (έλεγαν οτι θα ισχύσει απο 1/5/2021)
Δεκάδες χιλιάδες οδηγοί που έθεσαν το όχημά τους σε καθεστώς ακινησίας έχουν πλέον τη δυνατότητα να πάρουν πίσω τις πινακίδες κυκλοφορίας πληρώνοντας μάλιστα όχι ολόκληρο το ποσό των τελών κυκλοφορίας αλλά μόνο την αναλογία για τους μήνες που θα κυκλοφορήσει το όχημα.

https://www.capital.gr/oikonomia/353971 ... e-ton-mina
Άβαταρ μέλους
By 224v
#703244 Παλιά είναι όμως για μια φορά το έτος. Εγώ θα παραμεινω στο τελευταίο τριμηνο του έτους, να βάζω τις πινακίδες.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#703339 Σήμερα έχω ραντεβού στην εφορία για να παραλάβω πινακίδες και άδεια που είχαν κατατεθεί προ 5ετίας. Θα πληρώσω άραγε αναλογικά τέλη για το 2021 ή το σύνολο;

< >