Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#682841 Προσπαθώ να δω πως μπορώ να ακινητοποιήσω το αυτοκίνητο. Δεν βρίσκω κάτι σχετικό στο gov.gr ούτε αλλού. Βρίσκω πως να πληρώσω τα τέλη αλλά όχι πως να μην πληρώσω....
Ποια είναι η ηλεκτρονική διεύθυνση για κατάθεση πινακίδων;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#682842 μαλλον δεν εχει ανεβει η πλατφορμα ακομα ,μιας και εχει δοθει παραταση για τα τελη μεχρι τελος Φεβρουαριου

Οι κάτοχοι οχημάτων που θέλουν να αποφύγουν την πληρωμή των τελών κυκλοφορίας θα έχουν τη δυνατότητα να καταθέσουν ηλεκτρονικά σε ειδική πλατφόρμα αίτηση ακινησίας του ΙΧ τους, μέσω της ψηφιακής πλατφόρμας της Ανεξάρτητης Αρχής Δημοσίων Εσόδων (ΑΑΔΕ), με το όνομα, myCAR που θα τεθεί σε λειτουργία πριν το τέλος του έτους.

https://www.cnn.gr/oikonomia/story/2479 ... ykloforias
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#682846 Σε αρκετά μέρη έχουν μέχρι και επιγραφή ΑΑΔΕ mycar που όμως δεν κάνει λινκ πουθενά. Στην ΑΑΔΕ δεν υπάρχει mycar.
Οπότε μάλλον στην αναμονή, τελευταία στιγμή...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#682858 Kατά δήλωση γνωστού μου εφοριακού, φτιάχνουν την πλατφόρμα αυτές τις μέρες για την ηλεκτρονική κατάθεση πινακίδων και γι' αυτό το όλο κόλλημα. Είναι θέμα ημερών δλδ όπως ανήρτησε πιο πάνω ο ντίμβις.
Επειδή όμως ελλαδιστάν κτλ. μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Έτσι, διάφορες παράπλευρες υπηρεσίες δεν λειτουργούν neither. Προσπάθησα όλη την Πέμπτη να βγάλω πιστοποιητικό μη χρωστούμενων ΤΚ για το ρενό και τελευταία στιγμή με εξυπηρέτησε ένας ευγενέστατος κυριούλης στην εφορία, εφόσον φυσικά έπρεπε να πάω από εκεί αντί να το κάνω -πιοεύκολαπεθαίνεις- από το σπίτι μου. Όπως είπε, η συγκεκριμένη διαδικασία γίνεται μόνο ηλεκτρονικά. :hmmm: Τεσπα...
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#682901
sknipper έγραψε:Οπότε μάλλον στην αναμονή, τελευταία στιγμή...

Αφού έχουν πάρει παράταση και οι ακινησίες έως 26/2.


< >
Άβαταρ μέλους
By 224v
#682964 Πόσο σίγουρο είναι αυτές την παράταση των καταθέσεων??? Με ενδιαφέρει άμεσα η 31η πλησιάζει,!!!!

< Note >
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#682966 Για το biturbo εγω θα πηγαινα Δευτερα να τις καταθεσω. Έχω ρωτήσει για περιπτωσεις σαν τη δικη σου, αλλα απαντηση δεν πηρα. Οποτε αναγκαστικα θα επραττα εκ του ασφαλους.

< >
Άβαταρ μέλους
By Obelix
#683167 https://www.e-nomothesia.gr/kat-aytokinita/tele-kuklophorias/upourgike-apophase-a1266-2020-phek-5501b-14-12-2020.html

1.Η προθεσμία για την εμπρόθεσμη καταβολή των τελών κυκλοφορίας έτους 2021, που λήγει την 31-12-2020, καθώς και για τη θέση των οχημάτων σε εκούσια ακινησία, παρατείνεται έως και την τελευταία εργάσιμη μέρα του μηνός Φεβρουαρίου 2021.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#683168 Η οποία είναι η 26η Φλεβάρη καθώς είναι Παρασκευή.
Απορώ γιατί δεν είναι η 28η Φλεβάρη όμως. Δεν είναι εργάσιμη η Κυριακή πια;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#683175 Είναι ανοιχτά υπηρεσίες και τράπεζες τη Κυριακή?
Άβαταρ μέλους
By 224v
#683459 Πήγα και από την ΔΟΥ και σιγουρεύτικα.. μου είπαν ότι τότε θα τις καταθέσω ηλεκτρονικά μάλλον!!!?

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#683462
224v έγραψε:Πήγα και από την ΔΟΥ και σιγουρεύτικα.. μου είπαν ότι τότε θα τις καταθέσω ηλεκτρονικά μάλλον!!!?

< Note >


https://techblog.gr/internet/mycar-onli ... tokinitoy/
Άβαταρ μέλους
By rocsta
#684348
224v έγραψε:Πήγα και από την ΔΟΥ και σιγουρεύτικα.. μου είπαν ότι τότε θα τις καταθέσω ηλεκτρονικά μάλλον!!!

Δοκίμασες τελικά στο mycar αν σε αφήνει να το κάνεις ακινησία παρ' όλο που είχες πληρώσει τμήμα των ΤΚ2020 και όχι ολόκληρα;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#684505 Το ρώτησα στο εφοριακό που μίλησα
Επίσης έκανα και πρόσθετη ασφάλιση 2 μηνών.
Η πληρωμή που είχα κάνει ήταν μέχρι τις 31/12/20. Εάν έληγε πριν από τις 31 ίσως να μην γινόταν. Θα δούμε βέβαια εάν με χρεώσουν στο τέλος Φεβρουαρίου.. τους έχω ικανούς!!!!

< Note >