Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#477793 Εγώ ( στη θεσσαλονικη) χρησιμοποιώ την ηλεκτρονική πλατφόρμα "Βελτιώνω την πόλη μου" για οποιοδήποτε θέμα αφορά τον δήμο (από εγκαταληψη οχημάτων μέχρι παράβαση ωραρίου λαϊκής αγοράς και κατάληψη πεζοδρομίου με καρέκλες, καφάσια κτλ) και μέχρι στιγμής όλα τα αιτήματα απαντήθηκαν και τακτοποιήθηκαν.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#477795 Η καταγραφή μένει, το σημείο όμως έχει αλλάξει. Μπορεί να υπάρξει ισχυρισμός του κυρίου εξυπνίδη οτι το αμάξι που ξαφνικά...τσούλησε πιο κάτω, είναι ενά άλλο αμάξι;
Άβαταρ μέλους
By elteo
#477796 E και? Μιλάμε για ΙΧ χωρίς πινακίδες. Σήκωμα πάραυτα στον Εξυπνόπουλο.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#477800 Χμμμμ...
Απο την αρχή -λέωγω- αυτοκόλλητο, να περάσει ο μήνας και ξαναμανά απο την αρχή το θέατρο του παραλόγου. Περνάνε οι μήνες και το σαπάκι βολοδέρνει απ' άκρη σ' άκρη του δρόμου που μένω. True story of course στην οποία (υποθέτω) οτι παίζεται το παραπάνω σενάριο.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#477803 Ε τότε ή κοιμούνται όρθιοι στον Δήμο σου ή κάνουν τα στραβά μάτια.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#477867 o υπάλληλος του Δήμου που κάνει αυτη τη δουλειά, γράφει αρχικά την ακριβή θέση του αυτοκινήτου και το βγάζει και φωτογραφία.
Οταν ξαναπεράσει μετά απο ενα "Χ" χρονικό διάστημα και το βρεί στην ίδια θέση, του βάζει το αυτοκόλλητο.
Μτά ξαναπερνάει κι αν το αυτοκίνητο είναι ακόμα εκεί, απομακρύνεται με γερανό.

Τώρα, αν το μεταφέρει ο ιδιοκτήτης σε διπλανο στενό (κι οχι 4-5 μετρα μπροστά πισω) δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί ο Δήμος να το μαζέψει...
Άβαταρ μέλους
By JasonLouk
#477889 Στην γειτονιά μου αυτό ακριβώς γίνεται με μια 156. Αισίως είναι στην 3η αλλαγή θέσης parking.

Δήμος Θεσσαλονίκης.



< >
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#477895
bebes έγραψε:o υπάλληλος του Δήμου που κάνει αυτη τη δουλειά, γράφει αρχικά την ακριβή θέση του αυτοκινήτου και το βγάζει και φωτογραφία.
Οταν ξαναπεράσει μετά απο ενα "Χ" χρονικό διάστημα και το βρεί στην ίδια θέση, του βάζει το αυτοκόλλητο.
Μτά ξαναπερνάει κι αν το αυτοκίνητο είναι ακόμα εκεί, απομακρύνεται με γερανό.

Τώρα, αν το μεταφέρει ο ιδιοκτήτης σε διπλανο στενό (κι οχι 4-5 μετρα μπροστά πισω) δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί ο Δήμος να το μαζέψει...


Στην Eλευσίνα τα 2 πρώτα βήματα γίνονται σε 1. Με τη πάροδο του μήνα το αμάξι τον πούλο.
Άβαταρ μέλους
By Bayern7
#478157
saxon_747 έγραψε:Εγώ ( στη θεσσαλονικη) χρησιμοποιώ την ηλεκτρονική πλατφόρμα "Βελτιώνω την πόλη μου" για οποιοδήποτε θέμα αφορά τον δήμο (από εγκαταληψη οχημάτων μέχρι παράβαση ωραρίου λαϊκής αγοράς και κατάληψη πεζοδρομίου με καρέκλες, καφάσια κτλ) και μέχρι στιγμής όλα τα αιτήματα απαντήθηκαν και τακτοποιήθηκαν.

Thanx. την έριξα. :lipsealed:
Έχει και ειδική υποκατηγορία για εγκαταλελειμμένα οχήματα. Άντε να δούμε αν θα γίνει τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#478165
Eliaskat έγραψε:Ο δημος Αθηναιων σε ενα αμαξι στην περιοχη μου το σηκωσε , παρολο που ο ιδιοκτητης ειχε βαλει πινακιδα που ελεγε της εχω καταθεσει στην εφορια... (το νουμερο)


Όταν καταθέτεις πινακίδες υποβάλλεις και υπεύθυνη δήλωση ότι το όχημα βρίσκεται σε ιδιωτικό χώρο... απαγορεύεται να μείνει έστω και παρκαρισμένο στο δρόμο, οπότε τυπικά καλώς έκαναν.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#507249 Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#507250 Ακριβώς, "ίσως". Γιατί το "όντως" πιο δίκαιο μέτρο είναι η ενσωμάτωσή τους στα καύσιμα. Αλλά αυτή η κουβέντα είχε ξαναγίνει εδώ μέσα (ίσως και δίπλα, δε θυμάμαι) με οδυνηρά αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#507258 Αλεξιαάδης-Παπανάτσιου- τώρα αυτός ο Μαυραγάνης και δεν ξέρω αν ξέχασα κάποιον.
Καλά, δε βαρέθηκαν (δε λέω να λένε ψέματα, δουλειά τους είναι) να ξεφτιλίζονται κάθε χρόνο; Την Άνοιξη δημιουργούνται οι επιτροπές για το νέο τύπο υπολογισμού των Τ.Κ. και τον Οκτώβρη ανακαλύπτουν οτι "δεν τους φτάνει ο χρόνος"...
...
...
Φέτος βέβαια η διάψευση ήρθε σε μόλις μερικές ωρες απο το Υπ. Οικονομικών
Πάγο" στις προσδοκίες που δημιούργησαν οι πρωινές δηλώσεις του υφυπουργού Μεταφορών κ. Νίκου Μαυραγάνη περί αλλαγών στα τέλη κυκλοφορίας βάζει το υπουργείο Οικονομικών.
Πηγές του υπουργείου έλεγαν στο Capital.gr ότι "δεν εξετάζονται αλλαγές στα τέλη κυκλοφορίας αυτή τη στιγμή". Μάλιστα σύμφωνα με πληροφορίες τα όποια σενάρια για αλλαγές που εξετάστηκαν στο παρελθόν προσέκρουσαν στο γεγονός ότι απαιτούσαν "δημοσιονομικό χώρο" ο οποίος όμως "δεν υπάρχει". Με άλλα λόγια οι αλλαγές θα προκαλούσαν μείωση των φορολογικών εσόδων η οποία θα έπρεπε να καλυφθεί από αλλού.
Έτσι φέτος οι φορολογούμενοι θα πληρώσουν για το 2019 τα ίδια τέλη κυκλοφορίας που πλήρωσαν τα τελευταία δυο χρόνια. Υπενθυμίζεται ότι μιλώντας σε πρωινή τηλεοπτική εκπομπή ο κ. Μαυραγάνης είχε αφήσει ανοικτό το ενδεχόμενο για αλλαγές στα τέλη ακόμη και από το 2019 μιλώντας για εισήγηση που προβλέπει την σύνδεση των τελών με την αξία του οχήματος καθώς και περιβαλλοντικούς όρους.