Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#6956 Ας κάνουμε μια προσπάθεια να αναφέρουμε τα στραβά (ή και απλά κουσούρια) μας ως οδηγοί.

Π.χ.

- του λόγου μου υποφέρω από το σύνδρομο φωτόβολτα - στροφόβολτα. Ή το ένα θα είναι και θα με δείτε με 75 - 80χμ/ω σε εκτός εγνατίας οδικό δίκτυο και με προσπερνάν τα φορτηγά ενώ ψάχνω πού θα κλικ ή θα φροντίσω να πηγαίνω σαν χούλιγκαν σε ομολογουμένως δρόμους άδειους ξεχασμένους και να ταλαιπωρώ λάστιχα.

- ακούω λίγο πολύ τα ίδια κ τα ίδια σαν μουσική ως οδηγός. Μπορώ να βγάλω όλα μου τα οδηγικά χιλιόμετρα με ozric tentacles... και μονο

- έχω μανία όταν φεύγω ταξίδι να είναι πεντακάθαρα όλα τα τζάμια του αμαξιού εννοείται κυρίως μέσα, αλλά κ απ'έξω. ΠΟΤΕ δε λείπει άζαξ και πανί. Το ίδιο και σκατόχαρτο.

- ποτέ δεν δίνω τα κλειδιά στο βενζινά. Πάντα σβήνω μηχανή, βγαίνω, ανοίγω, τάπα κοιτάω τα λεφτά να τρέχουν και τα λίτρα να μην τρέχουν (απαιτείται για τη διαδικασία το κλειδί).

- επικρατεί ημι-χάος στο πορτ μπαγκαζ. Στα μισά στροφιλίκια, πίσω ακούγεται percussion σολο.

- κακό πράγμα, καμιά φορά μέσα στην πόλη τώρα με τους ιδρώτες και τα λοιπά κάνω μικρές αστικές αποστάσεις χωρίς να βάλω ζώνη. Πρέπει να το κόψω.

- Θέλω ο συνοδηγός να μιλάει. Αν δε μιλάει αρχίζω και τραγουδάω νευρικά ό,τι παίζει το στέρεο. Αν θέλει να κοιμηθεί γιατί είναι κουρασμένος, δεκτό. Αν κοιμάται ως συνοδηγός, καθεται πισω.

- Δε καπνίζει κανείς μέσα πλην του μπαμπά._

- Βγάζω φλας ακόμα και εκεί που δε χρειάζεται.

- Με πιάνει καμιά φορά στη μέση του πουθενά το "το πήρα αυτό;" και ψάχνω π.χ. χέρια πόδια πίσω από καθίσματα, να βρω να πιάσω τη μπανάνα αν πήρα λεφτά, να δω αν πήρα το δίπλωμα... οδηγώντας. Ξύλο

- καμιά φορά κάνω "παράτολμες" προσπεράσεις διαβάζοντας το οδηγικό στυλ του μπροστά και ξέροντας τις επιταχύνσεις μου. Αποτέλεσμα να τρομάζω "κάπως" τον προσπερασθέντα. Αν και ποτέ δεν έχει γίνει κάποια κακή εκτίμηση (οι παθόντες θα πείτε σύντομα αργά ή γρήγορα ίσως έρθει η κακή εκτίμηση)...

- αν με πιάσει το νευρικό (ιδίως κατά την οδήγησή μου στην εγνατία) αρχίζω και σκαλίζω τη μύτη μου ή τρώω τα νύχια μου αδυσώπητα...

-γενικά είμαι χρονικά αγχωμένος κ θέλω να φτάνω στον προορισμό μου σε ένα χρόνο που έχω προϋπολογίσει κ ντε κ καλά πρέπει να είναι αυτός, ακόμα κ όταν δεν υπάρχει ανάγκη να είμαι εκεί αυτήν την ώρα.

Για πείτε. (Εκτός του krom που χαρακτηριστικά θυμάμαι ότι είχε απαντήσει ότι δεν έχει κανένα κουσούρι ) :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By vasilis 1200101
#7048
JimClark έγραψε:
- του λόγου μου υποφέρω από το σύνδρομο φωτόβολτα - στροφόβολτα. Ή το ένα θα είναι και θα με δείτε με 75 - 80χμ/ω σε εκτός εγνατίας οδικό δίκτυο και με προσπερνάν τα φορτηγά ενώ ψάχνω πού θα κλικ ή θα φροντίσω να πηγαίνω σαν χούλιγκαν σε ομολογουμένως δρόμους άδειους ξεχασμένους και να ταλαιπωρώ λάστιχα.

- επικρατεί ημι-χάος στο πορτ μπαγκαζ. Στα μισά στροφιλίκια, πίσω ακούγεται percussion σολο.

- Με πιάνει καμιά φορά στη μέση του πουθενά το "το πήρα αυτό;" και ψάχνω π.χ. χέρια πόδια πίσω από καθίσματα, να βρω να πιάσω τη μπανάνα αν πήρα λεφτά, να δω αν πήρα το δίπλωμα... οδηγώντας. Ξύλο



Μαζί σου... :yahoo:

-Υπάρχουν στιγμές που βγάζω με 50 ευρώ / 500 χιλιόμετρα και μετά λέω ωραία και τώρα 50 ευρώ και 200 χιλιόμετρα... Dr. Jekyll και Mr. Hyde φάση. Όλα αυτά με το ίδιο αυτοκίνητο, @Nikos Pappas ακούει?, είμαστε και ομόχρωμοι!!

-Στο πορτ μπαγκάζ υπάρχουν μόνο, άχρηστα αντικείμενα, αυστηρά ξεχασμένα... Μια φορά μια ξεχασμένη μπαταρία άδειασε μετά από πολλά γκλιν γκλον τα υγρά της, αουτς!

-Τις τσέπες... Δηλαδή έλεος, ψάχνω τσέπες και κωλότσεπες στο τζιν και φαίνομαι σαν ηλίθιος που χοροπηδάει στο κάθισμα.

ΕΥΛΑΒΙΚΑ ο κλιματισμός, Χειμώνα - Καλοκαίρι στο ον. Παράθυρα κλειστά, γιατί με ενοχλεί ο θόρυβος απ' έξω (εντός πόλεως αυτά...)
Άβαταρ μέλους
By blinkys
#7054 +1 για το πορτ μπαγκάζ . Εμένα έχει ανοίξει πυροσβεστήρας :s_laughat
+1 και για το βενζινά. Μια φορά το έκανα να δώσω λεφτά-κλειδί και γύρισα να μαζέψω την τάπα που έπεσε από την οροφή.

Επίσης απαγορεύεται να ακουμπήσει κάποιος ηχοσύστημα ή Α/C . Αν θέλει μου λέει και πειράζω εγώ.
Μου τη σπάει όταν οι πίσω για να κουνηθούν κρέμονται από το κάθισμα του μπροστά και σε κουνάνε.
Αν βγάλει χέρι ο συνοδηγός από το παράθυρο του το έκοψα.
Τέλος θέλω όλα οι αεραγωγοί να είναι σε συγκεκριμένη θέση.
Άβαταρ μέλους
By umaga
#7082 παντα τσεκ τα παραθυρα να δω αν ειναι ολα κλειστα οταν παρκαρω... και οι πορτες τσεκ αν κλειδωσανε
ελενχος να δω αμα πηρα τα απαραιτητα
οπως ειπαν κι οι απο πανω, το κλειδι το πιανω μονον εγω
στο αυτοκινητο δεν βαζουμε μεσα οποιον κι οποιον,
ζονες απο ολους
χαρτομαντιλα η υγρα μαντιλια εχω διοτι χρειαζωνται
:s_wink
Άβαταρ μέλους
By Mad_Max_Geo
#7335 Οταν μπαινω στο αμαξι και οδηγαω το αμαξι.

Προσεχω μη λερωσω το σκαλοπατακι που υπαρχει στο πλαισιο (οι συνεπιβατες πρεπει να κανουν το ιδιο και να βαρεσουν τα ποδια τους μεταξυ τους να φυγουν οι σκονες).
Το κινητο ειναι πιασμενο ακριβως διπλα απο τον εσωτερικο καθρεπτη και μιλαω με ανοιχτη ακροαση!
Οταν παω για μπανιο, παντα παιρνω 2 πετσετες μαζι μου, και εχω φτασει σε σημειο σπαστικου που κανεις δεν ερχεται μαζι μου (εκτος απο τις κουτσουνες που αλλαζουν :inlove: )
Δε μου αρεσει να με πηγαινουν καροτσα μεσα στη πολη με 15-20χλμ. Εκει αρχιζω και αφινιαζω. :s_mad
Δε μου αρεσει γενικως η καροτσα, παντα προσπαθω να προσπερασω! :s_crazy
Στο αμαξι μου καπνιζω μονο εγω και κανεις αλλος. Ο λογος? Πρωτα απο ολα να μη γινει τεκες και δευτερον οι αλλοι μου φαινεται δε προσεχουν οσο προσεχω εγω!
Το γουφερ μου παντα βαραει επειδη γουσταρω μπασο! :s_crazy
Παντα θα προσπαθησω να φτασω να βαλω 5η και να πηγαινω κρεμασμενος (εκτος απο τις ανηφορες και σε επαρχιακους που παω απο 80 μεχρι 100).
Οταν ειμαι σε εθνικο παντα ειναι κλειστα τα παραθυρα και ανοιχτο το a/c! Εκτος αν δεν εχει κινηση, και κινουμαι με μαξιμουν 80χλμ μεχρι εκει δε με ενοχλει.
Υπαρχουν παντα μωρομαντιλα στο αμαξι χωρις υδροχλωρικο οξυ για να καθαριζονται κοτσιλιες. Την αλλη φορα παρκαρισμενος κατω απο δεντρο, γυρναω και βλεπω τη μουρη κατασπρη απο τα μ@υνοπ@ν@.Καθαριζα επι 3 τεταρτα μεχρι να φυγουν ολα.
Μια φορα στις 2-3 μερες, το αμαξι θα το βαρεσω με τη πιεση να φυγει η σκονη, και μετα καθαρισμα με πετσι.
Δε μπορω τη βρομα στο παρμπριζ και γενικως να μη βλεπω απο το παρμπριζ!
Κατα το παρκαρισμα θα το παρω χαλαρα, για να μη φαω τη ζαντα.
Παντα υπαρχει στο πορτπαγκαζ 1,5 λιτρο νερο, χαρτομαντιλα πεταμενα μεσα, και φυσικα κωλοχαρτο!
Οποιος χτυπησει τη πορτα κατα το φευγα θα ακουσει τα αναλογα γαλλικα.
Λαδια ξυδια τσεκαρω μια φορα την εβδομαδα.

Κατα το φευγα.
Κλεισιμο καθρεπτη που ειναι στη μερια του δρομου (νομος δε μπα να εχω παρκαρει σε γηπεδο).
Τσεκαρισμα απο μπροστα και απο πισω να υπαρχει ο χορος που νομιζω πως ειναι επαρκης.
Κλειδωμα, τσεκαρισμα και τις 4 πορτες αν εχουν κλειδωσει.

Και φυσικα ακολουθει η επομενη ερωτηση μετα απο 5 λεπτα << Ρε μ@λ@κ€ς??? Κλειδωσα το αμαξι???>>.
Άβαταρ μέλους
By Arrow
#7402
Mad_Max_Geo έγραψε:Υπαρχουν παντα μωρομαντιλα στο αμαξι χωρις υδροχλωρικο οξυ για να καθαριζονται κοτσιλιες. .


να ξερες πόσο καιρό ψάχνω και δε βρίσκω :s_yes
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#7422 κανείς δεν καπνίζει στο αυτοκίνητο...

καμία δεν μαίνει χωρίς να της πιάσω μπουτίδι σε βίαιες οφ μπαλανς αλλαγές ταχυτήτων ... :rtfm:


αυτά, είμαι απλός και προσιτός ντραιβερ :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#7436 Έχω μόνιμα αναμμένα τα φώτα μέρα-νύχτα, Χειμώνα-Καλοκαίρι, εντός-εκτός πόλης.
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#7455 - απαγορεύω το κάπνισμα εντός του αυτοκινήτου...το έκανα μέχρι και στον δ/ντη μου και μάλιστα σε αυστηρό ύφος!!! (Αν μπορούσα θα το έκανα σε όλους και εκτός αλλά αυτό είναι αδύνατο...)
- εκνευρίζομαι με τους πολύ αργούς οδηγούς και κυρίως με τις μαμάδες που πάνε το πρωί τα παιδάκια τους στο σχολείο με κόφτη στα 40 και μέχρι δευτέρα στο κιβώτιο(by the way καλή σχολική χρονιά στα παιδάκια). Αν πηγαίνουν έτσι θα τα πάνε γρηγορότερα περπατώντας! Δυστυχώς μόλις δω τα παιδάκια μέσα δεν μπορώ να τις βρίσω οπότε εκτονώνομαι στις άλλες γυναίκες οδηγούς που θα βρω στο δρόμο μου...σωρευτικά! :s_laughat Όλο και κάτι θα κάνουν με κυριότερο το ότι δεν δίνουν προτεραιότητα ποτέ ούτε καν σε ασθενοφόρο.
- εκνευρίζομαι επίσης με κείνους που οδηγούν με το ένα χέρι κρατώντας το κινητό στο αυτί με αποτέλεσμα να οδηγούν δίχως φλας και με απότομες αλλαγές πορείας και ταχύτητας. Έχω φωνάξει σε πολλούς οπότε ίσως κάποια μέρα τις φάω από κάνα λεβέντη. Αυτό το θέμα με την οδήγηση και τα κινητά έχει παραγίνει! Πάρτε bluetooth άνθρωποι μου!
- δεν ξεκινάω το αυτοκίνητο αν και οι πίσω επιβάτες δεν φορέσουν ζώνη. Στο αμάξι μου έχω ευθύνη για τους επιβάτες οπότε διαλέγουν και παίρνουν!
- Αποφεύγω να κορνάρω για να χαιρετήσω κάποιον. Προτιμώ να του "παίξω" τα φώτα! Η κόρνα ας χρησιμοποιείται σε άλλες σοβαρότερες καταστάσεις!
- Εκνευρίζομαι όταν κορνάρει ο 5ος στο φανάρι για να ξεκινήσει ο πρώτος...είμαστε νεοέλληνες! Αυτό για μένα είναι πρόκληση να τον πάω αργά ο ίδιος για τιμωρία αν και σπάνια το πραγματώνω!

Είναι και άλλα αλλά τα συγκεκριμένα μου ήρθαν τώρα στο μυαλό! Είμαι άσχημα γιατρέ;
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#7456 Δεν θα πω κάτι καινούργιο...

- Δεν καπνίζει ΚΑΝΕΙΣ στο αυτοκίνητο .&-

- Δεν ακουμπάμε ράδια, a/c ή γενικότερα οποιονδήποτε διακόπτη...

- Είμαι κι εγώ ocd με τους αεραγωγούς

- Ζώνες όλοι, μπρος πίσω και με βοηθάει ιδιαίτερα το ταπεR σ' αυτό... :inlove:

- Προσοχή στις ζάντες κατά το παρκάρισμα. Ας κάνω και μισή ώρα...

- Λάδια κλπ. κοιτάζω στον μήνα+ αν το θυμηθώ... :s_crazy

- Σε ανάμεικτη παρέα, πάντα οι κουτσούνες μπροστά και πιο συγκεκριμένα η ομορφότερη/ελεύθερη... :s_cool

- Κόρνα μόνο ως έσχατη λύση
Άβαταρ μέλους
By gianik
#7458 - Εδώ και 20 χρόνια που οδηγάω , ουδείς έχει καπνίσει στο αμάξι μου..
-Εδώ και 3 1/2 χρόνια έμαθα να φοράω ζώνη (απ 'οταν μπήκε ο μικρός στο αμάξι).
- Εκνευρίζομαι τρελλά όταν από το αντίθετο ρεύμα κυκλοφορίας έρχεται μηχανόβιος , ο οποίος επειδή στο ρεύμα του έχει ανάσχεση , έχει μπει στο δικό μου ρεύμα κυκλοφορίας τουλάχιστον 1 μέτρο μέσα και συνεχίζει ακάθεκτος..Λυπάμαι που το κάνω , όμως συνεχίζω κ εγώ ακάθεκτος προς τα πάνω του σε σημείο που τελικά το καταλαβαίνει και μπαίνει στο ρεύμα του.. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By spyros.s
#7461
MIXOStsi έγραψε:- Ζώνες όλοι, μπρος πίσω και με βοηθάει ιδιαίτερα το ταπεR σ' αυτό... :inlove:

-

Είδες πόσο χρήσιμη είναι η σχετική ένδειξη στα fk/fn;
(By the way γιατί mixos tsi και όχι mixosivtec, mixos k20a ή κάτι τέτοιο; :s_biggrin )
Άβαταρ μέλους
By vasilis
#7462 - ο καθένας κάνει ότι θέλει αρκεί να με αφήνει να οδηγάω όπως θέλω
- το αμάξι είναι συνήθως μέσα στη βρώμα :s_dunno ... μέσα έξω
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#7475 - Πάντα ευθυγραμμίζω το κάθισμα του συνοδηγού με αυτό του οδηγου.
- Μου αρέσει να είναι ευθυγραμμισμένοι και οι αεραγωγοι, περιστροφικοί διακόπτες κτλ
- Δεν οδηγάω χωρίς μουσική. Ποτέ.
- Η ένταση του στερεογωνικού πάντα σε ζυγό αριθμό.
- Δεν παρκάρω με μουσική. Ποτέ.
- Πάντα έχω το παράθυρο (έστω και λιγο) ανοιχτό
- Πάντα παρκάρω ευθυγραμμισμένα με το πεζοδρόμιο.
- Ντουλαπάκι παντα τακτοποιημένο και σχεδό άδειο. Μόνο τα απαραίτητα.
- Το ιδιο και το πορτ-μπαγκαζ
- Λοιπες θήκες πάντα άδειες, δε μου αρέσει να πηγαινοέρχεται τιποτα μέσα στο αμάξι
- Εννοείται έχω πάντα τζάμια λαμπίκο.
- Δεν κλείνω ποτε καθρέπτες.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#7476
spyros.s έγραψε:Είδες πόσο χρήσιμη είναι η σχετική ένδειξη στα fk/fn;
(By the way γιατί mixos tsi και όχι mixosivtec, mixos k20a ή κάτι τέτοιο; :s_biggrin )


Ισχύει... Πολύ βολική. Μέχρι τώρα κοιτούσα καθρέπτες, γύριζα κεφάλι κλπ για να τσεκάρω...

Σε όλα ακούω... :rtfm:
Απλά αυτό ειναι το καλλιτεχνικό μου στον internetικό χώρο...