Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By citastak
#779145 Παιδιά συγνώμη αν το βάζω σε λάθος σημείο αλλά έχουμε σκάσει.
Η πεθερά μου, με την οποία μένουμε μαζί, ετών 88 οδηγεί... ύστερα από μεγάλη προσπάθεια και πολλούς καυγάδες και με αφορμή κόβιντ, νοσηλεία και παρολίγο ταξίδι για τον άλλο κόσμο της πήραμε το αυτοκίνητο. Ωστόσο έχει ενεργό δίπλωμα και τώρα που ανέκαμψε μας πρήζει για να ξαναοδηγήσει.
Το διπλωμα το ανανέωσε τον Φεβρουάριου του 2022, οπότε είναι σε ισχύ ως το 2024...
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πάψει να ισχύει; Θέλω κάποιον νόμιμο τρόπο να μπορέσω να την καταστήσω ανίκανη να οδηγεί. Εννοείται ότι έχουμε διαθέσιμο ταξί ανα πάσα ώρα και στιγμή (και εμάς) για τις μετακινήσεις της, που φυσικά δεν θέλει...
Καμιά ιδέα;
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#779151 Sorry, αλλά το μυαλό μου πήγε σε αυτό :lol:

Άβαταρ μέλους
By Serf
#779161 Έχει κάποιο συγκεκριμένο ιατρικό θέμα; Πού περιμένεις να βασιστεί η αφαίρεση του διπλώματος; Η ανανέωση έγινε με κανονική εξέταση από γιατρό; Ή με "λαδάκι";
Άβαταρ μέλους
By citastak
#779165 οι μετρήσεις οξυγόνου δείχνουν ότι κάνει κάτι στιγμιαίες πτώσεις ο κορεσμός και αυτό μάλλον είναι χρόνιο.
Μάτια, αυτιά ΟΚ δεδομένων των συνθηκών. Γενικά κρατιέται.
Ωστόσο αντανακλαστικά είναι άθλια, ενώ δεν οδηγάει και σωστά (προτεραιότητες, στοπ κτλ). Δεν πρέπει να οδηγάει.

Από όσο ξέρω, δεν λαδώνει, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#779166
citastak έγραψε:οι μετρήσεις οξυγόνου δείχνουν ότι κάνει κάτι στιγμιαίες πτώσεις ο κορεσμός και αυτό μάλλον είναι χρόνιο.
Μάτια, αυτιά ΟΚ δεδομένων των συνθηκών. Γενικά κρατιέται.
Ωστόσο αντανακλαστικά είναι άθλια, ενώ δεν οδηγάει και σωστά (προτεραιότητες, στοπ κτλ). Δεν πρέπει να οδηγάει.

Από όσο ξέρω, δεν λαδώνει, αλλά δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτό.

Οταν λες "της πηραμε το αυτοκινητο" τι εννοεις; Γιατι αν δεν εχει αυτοκινητο πως θα οδηγησει;

Για να μην οδηγησει ενας υπερηλικας που δεν παραδεχεται οτι δεν πρεπει να οδηγει μιληστε με τον /τους γιατρους που την κουραρουν. Αν δεν πρεπει να οδηγει το γραφουν στο ιστορικο της και φαινεται μεσω του ΑΜΚΑ παντου. Ουσιαστικα ακυρωνει το διπλωμα οδηγησης μιας και αν συμβει ατυχημα θα το δουν και θα υπαρχουν συνεπειες.
Πλεον ολες οι εξετασεις, τα φαρμακα, οι γνωματευσεις υπαρχουν ηλεκτρονικα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#779219 Ήρθε η στιγμή να ανανεώσει η συμβία το δίπλωμα λόγω ηλικίας,κάνει την ηλεκτρονική αίτηση αλλα δεν ήρθε πιν για να κάνει τις ιατρικές εξετάσεις κλπ.εδω και 15 μέρες. Ψάχνοντας καταλαβαίνουμε ότι κάτι τρέχει με τα στοιχεία της. Πάμε σε κεπ και βγαίνει ότι το πλαστικό δίπλωμα οταν το εβγαλε δεν είχαν οι γυναίκες δικό τους ΑΦΜ!!!. Τώρα όμως έχουν και τώρα που έδωσε το δικό της το σύστημα έβλεπε το δικό μου και δεν έστελνε πιν!!!είμαστε κρητη οπότε πρέπει να πάει στο υπουργείο για να αλλάξει τα στοιχεία της.
Το καταλάβαμε γιατί όταν πήγε να βγάλει ηλεκτρονική ταυτότητα δεν βγήκε το ηλεκτρονικό δίπλωμα οδήγησης!!! Να το έχετε υπό ψιν όσοι έχουν βγάλει το δίπλωμα και είχαν ένα ΑΦΜ τότε...

.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#779223
citastak έγραψε:Παιδιά συγνώμη αν το βάζω σε λάθος σημείο αλλά έχουμε σκάσει.
Η πεθερά μου, με την οποία μένουμε μαζί, ετών 88 οδηγεί... ύστερα από μεγάλη προσπάθεια και πολλούς καυγάδες και με αφορμή κόβιντ, νοσηλεία και παρολίγο ταξίδι για τον άλλο κόσμο της πήραμε το αυτοκίνητο. Ωστόσο έχει ενεργό δίπλωμα και τώρα που ανέκαμψε μας πρήζει για να ξαναοδηγήσει.
Το διπλωμα το ανανέωσε τον Φεβρουάριου του 2022, οπότε είναι σε ισχύ ως το 2024...
Ξέρει κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να πάψει να ισχύει; Θέλω κάποιον νόμιμο τρόπο να μπορέσω να την καταστήσω ανίκανη να οδηγεί. Εννοείται ότι έχουμε διαθέσιμο ταξί ανα πάσα ώρα και στιγμή (και εμάς) για τις μετακινήσεις της, που φυσικά δεν θέλει...
Καμιά ιδέα;
Ε αφού μπορέσατε να της πάρετε το αμάξι εξαφανίστε της και το δίπλωμα.
Και ξεκαθαρίστε το, σε αγαπάμε πολύ και δεν οδηγάς και τέρμα.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#779464 Το δίπλωμα το ανανέωσε πρόσφατα. Μας κάνει τρελό πόλεμο νεύρων - δεν είναι τόσο απλό.
Της πήραμε το αμάξι - ουσιαστικά το αμάξι είναι στο γκαραζ και το χρησιμοποιούμε εμείς (είναι δική μας "ιδιοκτησία").
Αυτό που λέει ο φίλος με τους γιατρούς, δεν το ήξερα. 3 γιατροί της είπαν ότι δεν πρέπει να οδηγάει. Ευχαριστώ πολύ, θα μιλήσω μαζί τους να δω αν ισχύει και θα επανέλθω..
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#779472
224v έγραψε:Ήρθε η στιγμή να ανανεώσει η συμβία το δίπλωμα λόγω ηλικίας,κάνει την ηλεκτρονική αίτηση αλλα δεν ήρθε πιν για να κάνει τις ιατρικές εξετάσεις κλπ.εδω και 15 μέρες. Ψάχνοντας καταλαβαίνουμε ότι κάτι τρέχει με τα στοιχεία της. Πάμε σε κεπ και βγαίνει ότι το πλαστικό δίπλωμα οταν το εβγαλε δεν είχαν οι γυναίκες δικό τους ΑΦΜ!!!. Τώρα όμως έχουν και τώρα που έδωσε το δικό της το σύστημα έβλεπε το δικό μου και δεν έστελνε πιν!!!είμαστε κρητη οπότε πρέπει να πάει στο υπουργείο για να αλλάξει τα στοιχεία της.
Το καταλάβαμε γιατί όταν πήγε να βγάλει ηλεκτρονική ταυτότητα δεν βγήκε το ηλεκτρονικό δίπλωμα οδήγησης!!! Να το έχετε υπό ψιν όσοι έχουν βγάλει το δίπλωμα και είχαν ένα ΑΦΜ τότε...

Αν και έχω την εντύπωση ότι είμαστε off topic, γιατί χρειάζεται να πάει στο Υπουργείο;
Δεν μπορεί να κάνει την παρακάτω διαδικασία που αναφέρθηκε στο σχετικό topic; Εγώ την έκανα και περιμένω να ενημερώσουν τα στοιχεία για να προσθέσω το δίπλωμα ηλεκτρονικά

14. Δεν μπορώ να εκδώσω την ψηφιακή άδεια οδήγησης μου και λαμβάνω μηνύματα αποτυχίας ή τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν είναι ακριβή. Τι πρέπει να κάνω;

Εάν δεν μπορείτε να εκδώσετε την ψηφιακή άδεια οδήγησης και λαμβάνετε συνεχώς μηνύματα αποτυχίας έκδοσης, κατά πάσα πιθανότητα, δεν έχει ενημερωθεί η άδεια οδήγησής σας με το ΑΦΜ σας. Για να πραγματοποιήσετε την ενημέρωση του ΑΦΜ παρακαλούμε επισκεφθείτε την υπηρεσία drivers-vehicles.services.gov.gr και ακολουθήστε τα σχετικά βήματα. Μόλις ενημερωθεί η άδεια οδήγησης με το ΑΦΜ σας, θα μπορείτε να εκδώσετε και την ψηφιακή άδεια οδήγησης.

Εάν δεν έχετε εκδώσει δελτίο ταυτότητας ή εάν το δελτίο ταυτότητάς έχει δηλωθεί ως απολεσθέν, τότε δεν μπορείτε να εκδώσετε ψηφιακή άδεια οδήγησης έως ότου εκδοθεί το νέο δελτίο.

https://drivers-vehicles.services.gov.gr/login?returnUrl=%2F
Άβαταρ μέλους
By 224v
#779482 Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, από το ΚΕΠ μς είπαν να πάει εκεί στο υπουργείο... θα το κάνει σήμερα το απόγευμα.

.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#779493
citastak έγραψε:Το δίπλωμα το ανανέωσε πρόσφατα. Μας κάνει τρελό πόλεμο νεύρων - δεν είναι τόσο απλό.
Της πήραμε το αμάξι - ουσιαστικά το αμάξι είναι στο γκαραζ και το χρησιμοποιούμε εμείς (είναι δική μας "ιδιοκτησία").
Αυτό που λέει ο φίλος με τους γιατρούς, δεν το ήξερα. 3 γιατροί της είπαν ότι δεν πρέπει να οδηγάει. Ευχαριστώ πολύ, θα μιλήσω μαζί τους να δω αν ισχύει και θα επανέλθω..
"κανονίστε" ένα μπλόκο όταν είναι να το ξαναπάρει για να της αφαιρέσουν το δίπλωμα

Και μη λυπηθείς. Σκέψου ότι μπορεί να προκαλέσει δυστύχημα χωρίς να το αντιληφθεί
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#779513
Dimitris_P έγραψε:"κανονίστε" ένα μπλόκο όταν είναι να το ξαναπάρει για να της αφαιρέσουν το δίπλωμα

Και μη λυπηθείς. Σκέψου ότι μπορεί να προκαλέσει δυστύχημα χωρίς να το αντιληφθεί


Πως θα τα κανονίσουν?
Έχει ξεκινήσει υπηρεσία ενοικίασης τροχαίας? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#779708
axel12p έγραψε:
224v έγραψε:Ήρθε η στιγμή να ανανεώσει η συμβία το δίπλωμα λόγω ηλικίας,κάνει την ηλεκτρονική αίτηση αλλα δεν ήρθε πιν για να κάνει τις ιατρικές εξετάσεις κλπ.εδω και 15 μέρες. Ψάχνοντας καταλαβαίνουμε ότι κάτι τρέχει με τα στοιχεία της. Πάμε σε κεπ και βγαίνει ότι το πλαστικό δίπλωμα οταν το εβγαλε δεν είχαν οι γυναίκες δικό τους ΑΦΜ!!!. Τώρα όμως έχουν και τώρα που έδωσε το δικό της το σύστημα έβλεπε το δικό μου και δεν έστελνε πιν!!!είμαστε κρητη οπότε πρέπει να πάει στο υπουργείο για να αλλάξει τα στοιχεία της.
Το καταλάβαμε γιατί όταν πήγε να βγάλει ηλεκτρονική ταυτότητα δεν βγήκε το ηλεκτρονικό δίπλωμα οδήγησης!!! Να το έχετε υπό ψιν όσοι έχουν βγάλει το δίπλωμα και είχαν ένα ΑΦΜ τότε...

Αν και έχω την εντύπωση ότι είμαστε off topic, γιατί χρειάζεται να πάει στο Υπουργείο;
Δεν μπορεί να κάνει την παρακάτω διαδικασία που αναφέρθηκε στο σχετικό topic; Εγώ την έκανα και περιμένω να ενημερώσουν τα στοιχεία για να προσθέσω το δίπλωμα ηλεκτρονικά

14. Δεν μπορώ να εκδώσω την ψηφιακή άδεια οδήγησης μου και λαμβάνω μηνύματα αποτυχίας ή τα στοιχεία που παρουσιάζονται δεν είναι ακριβή. Τι πρέπει να κάνω;

Εάν δεν μπορείτε να εκδώσετε την ψηφιακή άδεια οδήγησης και λαμβάνετε συνεχώς μηνύματα αποτυχίας έκδοσης, κατά πάσα πιθανότητα, δεν έχει ενημερωθεί η άδεια οδήγησής σας με το ΑΦΜ σας. Για να πραγματοποιήσετε την ενημέρωση του ΑΦΜ παρακαλούμε επισκεφθείτε την υπηρεσία drivers-vehicles.services.gov.gr και ακολουθήστε τα σχετικά βήματα. Μόλις ενημερωθεί η άδεια οδήγησης με το ΑΦΜ σας, θα μπορείτε να εκδώσετε και την ψηφιακή άδεια οδήγησης.

Εάν δεν έχετε εκδώσει δελτίο ταυτότητας ή εάν το δελτίο ταυτότητάς έχει δηλωθεί ως απολεσθέν, τότε δεν μπορείτε να εκδώσετε ψηφιακή άδεια οδήγησης έως ότου εκδοθεί το νέο δελτίο.

https://drivers-vehicles.services.gov.gr/login?returnUrl=%2F
Σήμερα έκανε τη διαδικασία ώστε να αλλάξει το αφμ στο δικό της και άμεσα της ήρθε το πιν για την υποβολή των χαρτιών κλπ. Επίσης και φωτογραφία του ληγμένου διπλωματος, όπου όμως έχει το σωστό αφμ της!!! Πιερακακης για πάντα. Βέβαια θα μπορούσαν να έχουν στείλει κάτι σαν ειδοποίηση ότι η αρχική διαδικασία για το πιν δεν ολοκληρώθηκε γιατί θέλει ενημέρωση των στοιχείων, και να μην περιμένουμε 10 μέρες...

.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#779836
NickTG έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:"κανονίστε" ένα μπλόκο όταν είναι να το ξαναπάρει για να της αφαιρέσουν το δίπλωμα

Και μη λυπηθείς. Σκέψου ότι μπορεί να προκαλέσει δυστύχημα χωρίς να το αντιληφθεί


Πως θα τα κανονίσουν?
Έχει ξεκινήσει υπηρεσία ενοικίασης τροχαίας? :hmmm:


Nα το κανονίσω, αλλά πώς;
Επίσης πώς να της το πάρουν, αν δεν κάνει κάποια παράβαση/παρανομία;
Σε ισχύ το δίπλωμα...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#779855 Πηγαινε στην τροχαια και εξηγησε τους ευγενικα την κατασταση, μηπως και φιλοτιμηθουν επειτα απο καταγγελια σου να συνδραμουν ωστε να της βεβαιωσουν 1-2 παραβασεις καλες που ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ! Διπλη διαχωριστικη.. το πιο κλασσικο που κανουν ολοι, αριστερες, με το μισο οχημα στο αντιθετο, πουτσα τους ολα.
5 αυτοκινητα αν ακολουθησεις θα την κανουν την παπαρια.
Κυρια μου σας φευγει το αμαξι εκτος λωριδας δωστε λιγο την αδεια και το ασφαλιστηριο. Φααααπ 20 μερες αντιο διπλωμα.

Αν η τυπισσα ειναι δημοσιος κινδυνος και το αμαξι δικο της, βαλε ζαχαρη στα λαδια και παρτο μυστικο στον ταφο σου LOL