Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#779880
citastak έγραψε:
NickTG έγραψε:
Dimitris_P έγραψε:"κανονίστε" ένα μπλόκο όταν είναι να το ξαναπάρει για να της αφαιρέσουν το δίπλωμα

Και μη λυπηθείς. Σκέψου ότι μπορεί να προκαλέσει δυστύχημα χωρίς να το αντιληφθεί


Πως θα τα κανονίσουν?
Έχει ξεκινήσει υπηρεσία ενοικίασης τροχαίας? :hmmm:


Nα το κανονίσω, αλλά πώς;
Επίσης πώς να της το πάρουν, αν δεν κάνει κάποια παράβαση/παρανομία;
Σε ισχύ το δίπλωμα...
H μονη λυση μεχρι την ανανεωση του διπλωματος που οταν περασει απο γιατρους δεν θα της δωσουν την αδεια να οδηγει, την εγραψα πριν.

Ομως ο γιατρος δεν ακυρωνει το διπλωμα οδηγησης, δεν μπορει να της το παρει. Απλα θα της εξηγησει οτι δεν μπορει να οδηγει πια, οτι ενημερωσε την καρτελα υγειας της στον ΕΦΚΑ και οτι αν συμβει οτιδηποτε στον δρομο θα φταιει αφου η αστυνομια θα το δει.

Απο εκει και περα, αν δεν θελει να το παραδεχθει η ιδια οτι δεν πρεπει να οδηγει η λυση ειναι μια. Εξαφανιση κλειδιων αυτοκινητου και αστε την να λεει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#779883
Νίκος Παππάς έγραψε:Απο εκει και περα, αν δεν θελει να το παραδεχθει η ιδια οτι δεν πρεπει να οδηγει η λυση ειναι μια. Εξαφανιση κλειδιων αυτοκινητου και αστε την να λεει.


Αυτο σκεφτομαι κι εγω τοσες μερες που το συζητατε. Σε ορισμενες περιπτωσεις οταν εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ για το σωστο, πρεπει να το κανεις ακομα κι αν θα στεναχωρηθει καποιος. Στην προκειμενη καλυτερα να στεναχωρηθει μια γηραια κυρια, παρα να ειναι υπευθυνη για θανατους αλλων ή ακομα και του ιδιου της του εαυτου.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#779887 Η μονη λυση ειναι να της παρετε τα κλειδια, θελει δεν θελει, αφου προσπαθησετε να την πεισετε οτι εισαστε πεπεισμενοι οτι η οδηγηση της ειναι πλεον επικινδυνη και δεν ειστε διατεθειμενοι επ ουδενι να διακινδυνεψετε την ζωη της ιδιας ή αλλων.

Αυτα περι ΕΟΠΥΥ, αφαιρεσης ή ακυρωσης διπλωματος κλπ ειναι επικινδυνα αν εξακολουθει να εχει τα κλειδια.
Θα γινει τιποτα σοβαρο και θα χρεωθουν μεχρι το λαιμο η ιδια και οι κληρονομοι της αφου δεν θα την καλυπτει καμια ασφαλεια για το συμβαν
Άβαταρ μέλους
By citastak
#779985 H ασφάλεια δυστυχώς την καλύπτει 100% εφόσον έχει δίπλωμα σε ισχύ. Μίλησα με την ασφαλιστική εταιρεία.
Επίσης μίλησα με τους γιατρούς. Δεν παίζει αυτό με την καρτέλα υγείας και την ακαταλληλότητα οδήγησης.
Προς το παρόν έχουμε πάρει τα κλειδιά και το αμάξι, αλλά γενικά θα βόλευε να υπήρχε ένα ανώτατο όριο ηλικίας π.χ. 75 ή 80 πάνω από τα οποία, τα μάτια του αετού να έχεις, ΔΕΝ οδηγείς...
Άβαταρ μέλους
By Morx
#779990 Το προβλημα ειναι πως θα επρεπε να γινονται πολλα περισσοτερα τεστ που ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ με την οδηγηση.
Ακομα και ετσι να ηταν ομως, μιλαμε για ενα "ΚΤΕΟ" ανθρωπων.
Ο γιατρος σου εβαλε την υπογραφη πως εισαι ΟΚ και ας μην εισαι.

Η πιο λογικη κινηση, ειναι το να παρεις τα κλειδια. Καποτε οι πατεραδες μας, οι μαναδες φοβοντουσαν οταν επροκειτο να οδηγησουμε ή να κανουμε οτιδηποτε θεωρουσαν επικινδυνο.
Οσο μεγαλωνουμε, οι ρολοι αντιστρεφονται. Το σκεφτομαι ολο και πιο πολυ, γιατι πλησιαζει η ωρα που θα εχω τα ιδια σκηνικα και με τον πατερα μου. Πλεον φοβαμαι περισσοτερο εγω για εκεινον και το ολο νοημα ειναι να του δωσω να το καταλαβει και να θυμηθει πως ηταν οι ρολοι μας πριν απο 20-25 χρονια!
Άβαταρ μέλους
By 224v
#780062
citastak έγραψε:H ασφάλεια δυστυχώς την καλύπτει 100% εφόσον έχει δίπλωμα σε ισχύ. Μίλησα με την ασφαλιστική εταιρεία.
Επίσης μίλησα με τους γιατρούς. Δεν παίζει αυτό με την καρτέλα υγείας και την ακαταλληλότητα οδήγησης.
Προς το παρόν έχουμε πάρει τα κλειδιά και το αμάξι, αλλά γενικά θα βόλευε να υπήρχε ένα ανώτατο όριο ηλικίας π.χ. 75 ή 80 πάνω από τα οποία, τα μάτια του αετού να έχεις, ΔΕΝ οδηγείς...
Τα νούμερα που έβαλες είναι υπερβολικά. Το να περνάει εξετάσεις επιτροπων, σε συνδυασμό με τα φάρμακα που δείχνει πλέον ο εοπυυ είναι κάτι που έχει νόημα ως κριτήριο και ίσως τεστ οδήγησης στο δρόμο. Για μένα ακόμα και το πως κάθεται κάποιος στο τιμόνι δείχνει εάν οδηγεί αξιόπιστα. Τώρα στη Κρήτη που είμαι γελάω όταν ε ω κάποιον μπροστά μου που το πάει λαου λαου και όταν το προσπερνώ τον βλέπω να είναι αγκιστρομενος-η, στο τιμόνι και δεν τολμαει να κοιτάξει δεξιά αριστερά. Κάνω τη διαδρομή Μακρυγιαλο Σητεία 35 χλμ καλού επαρχιακού δρόμου με ωραίες στροφές και φουρκέτες συχνά, και κακούς οδηγούς δεν βλέπω αλλά επικίνδυνους ηλικιωμένους σίγουρα ναι.

.
Άβαταρ μέλους
By citastak
#784445 Τα νούμερα δεν ξέρω αν είναι υπερβολικά - για να καταλήξει κάπου ο νομοθέτης πρέπει να δει τα στατιστικά ατυχημάτων και παραβάσεων και πως αυτά αλλάζουν με την ηλικία.
Μετά ή κάνεις τις εξετάσεις πολύ πιο ενδελεχείς σε μεγάλες ηλικίες, ή κάτι άλλο.
Το να αφήνεις τη λύση στο χέρι του παιδιού για να βγάλει το φίδι από την τρύπα και ο κάθε ένας να λέει "α καλός είναι ο πατέρας μου" δεν δίνει λύση.

Προς το παρόν το καταφέραμε και δεν οδηγεί. Μας έκανε κανά μήνα ψηστήρι με διάφορους τρόπους (καλούς κακούς κτλ) αλλά προς τοπαρόν είμαστε σε καλή φάση.
Βέβαια μιλήσαμε και με τους γιατρούς της και της είπαν και οι 3 το ίδιο σε διάστημα 15 ημερών. Βέβαια, "αυτοί δεν ξέρουν" ...
:)