Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776691
Dimsabas έγραψε:Δε βάζει κάνα τάληρο να πάει σε καινούριο να έχει το κεφάλι του ήσυχο;


Αν βρεις καινούριο μικρομεσαίο - μεσαίο με χώρο αποσκευών 450+ λίτρα σε diesel με 20Κ πες μου να το πάρω κι εγώ... :lol:

mirage έγραψε:Γιατι δεν κοιτάει Auris hybrid SW;


Δεν βρίσκεις μεταχειρισμένα στην Ελλάδα πολλά... Χώρια το ότι νομίζω σε αυτοκινητόδρομο που κατά βάση θα κινείται δεν θα είναι τόσο οικονομικό όσο ένα καλό diesel. Και κατά βάση τα Auris diesel είναι με τον 1,4d... Είπαμε, δεν μας νοιάζουν οι επιδόσεις, αλλά να μπορεί να κινηθεί χωρίς σπρώξιμο... :lol:


panos2171 έγραψε:Volvo V60 Diesel

:iconcool:


Έχω ακούσει κάτι ιστορίες τρόμου με καμμένες φλάντζες για το 1,6d... :help:

2λιτρο δεν παίζει.

edmond έγραψε:Το μεγκάν που έβαλες, το 4-->μοτέρ μπετόν τι να λέμε.


Εννοείς φαντάζομαι πολύ αξιόπιστο;

edmond έγραψε:Τα διπλοσύμπλεκτα ρενό είχα ξαναγράψει πως ακολουθούν σε αξιοπιστία αυτά του βαγγ άντε λίγο πιο πίσω.


:omg: :help: Άρα μακρυά κι αγαπημένοι! :lol:


Ευχαριστώ παιδιά για τη βοήθεια!
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#776700 Στα χρήματα αυτά μπορεί να βρει Μέγκαν 1.5 dci.
Οικονομικό,αλεξίσφαιρο μοτέρ/ μετάδοση,χώρους υπεραρκετους,αναλώσιμα φθηνά.
Αυτή θα ήταν η επιλογή μου.
Άβαταρ μέλους
By elvet
#776703
markvag έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Δε βάζει κάνα τάληρο να πάει σε καινούριο να έχει το κεφάλι του ήσυχο;


Αν βρεις καινούριο μικρομεσαίο - μεσαίο με χώρο αποσκευών 450+ λίτρα σε diesel με 20Κ πες μου να το πάρω κι εγώ... :lol:


To Fiat Tipo SW 1,3 diesel, πληροί όλα αυτά που ψάχνει (και δεν προσφέρει αυτά που δεν ζητάει, π.χ. επιδόσεις) και σίγουρα είναι καλύτερο ένα καινούργιο για τόσα χιλιόμετρα το έτος. Δεν ξέρω πόσο έχει, αλλά εκεί κοντά στα 20000 κυμαίνεται, έχει και φθηνά πακέτα για ταξί. Με τα χιλιόμετρα που θα κάνει το όποιο μεταχειρισμένο (και εκτός εγγύησης) μάλλον θα του βγει ακριβότερο.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#776707 23Κ θα βγει το 1.3 με 95 άλογα...


Ένα ωραίο megane:
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... ult-megane

Επίσης, η πιθανότητα για μπαγκαζιερα όταν χρειάζεται , εξετάστηκε;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#776714 Και ένα προγράμματακι για 135 άλογα και 32 κιλά ροπη και είσαι ταμαμ
Αυτό που έχει και 6 Άρι σασμάν,με 130 χλμ θα είναι κάτω από 5 λίτρα τα 100
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#776718
markvag έγραψε:
Dimsabas έγραψε:Δε βάζει κάνα τάληρο να πάει σε καινούριο να έχει το κεφάλι του ήσυχο;


Αν βρεις καινούριο μικρομεσαίο - μεσαίο με χώρο αποσκευών 450+ λίτρα σε diesel με 20Κ πες μου να το πάρω κι εγώ...


Σιγά βάζεις ακόμη ένα ταληρο στο προηγούμενο ταληρο, άλλωστε τι είναι να βρεθεί ένα πεντοχιλιαρο.



markvag έγραψε:
panos2171 έγραψε:Volvo V60 Diesel

:iconcool:


Έχω ακούσει κάτι ιστορίες τρόμου με καμμένες φλάντζες για το 1,6d... :help:

2λιτρο δεν παίζει.
[/quote]

Καλά επειδή σε κάποιον κάπου κάποτε κάηκε η φλάντζα δε σημαίνει ότι είναι πρόβλημα.

Ο hdi της psa είναι


.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776723
elvet έγραψε:To Fiat Tipo SW 1,3 diesel, πληροί όλα αυτά που ψάχνει (και δεν προσφέρει αυτά που δεν ζητάει, π.χ. επιδόσεις) και σίγουρα είναι καλύτερο ένα καινούργιο για τόσα χιλιόμετρα το έτος. Δεν ξέρω πόσο έχει, αλλά εκεί κοντά στα 20000 κυμαίνεται, έχει και φθηνά πακέτα για ταξί. Με τα χιλιόμετρα που θα κάνει το όποιο μεταχειρισμένο (και εκτός εγγύησης) μάλλον θα του βγει ακριβότερο.


Σύμφωνα με το fiat.gr η πιο βασική έκδοση (βενζίνη κιόλας) ξεκινάει από 21Κ, άρα φεύγουμε πολύ πάνω από το budget... Καλή πρόταση το καινούριο, και η fiat έχει και έξτρα εγγύηση για 5 χρόνια / 200Κ χλμ, αλλά φεύγει πολύ...

saxon_747 έγραψε:Ένα ωραίο megane:
https://www.car.gr/classifieds/cars/vie ... ult-megane

Επίσης, η πιθανότητα για μπαγκαζιερα όταν χρειάζεται , εξετάστηκε;


Όντως ωραίο αυτό... Θα προωθηθεί αρμοδίως.


dimviii έγραψε:Και ένα προγράμματακι για 135 άλογα και 32 κιλά ροπη και είσαι ταμαμ
Αυτό που έχει και 6 Άρι σασμάν,με 130 χλμ θα είναι κάτω από 5 λίτρα τα 100


:lol: :lol: :lol:

Δεν παίζει πρόγραμμα με την καμία... :lol:

Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες για το megane, η αλήθεια είναι πως είναι από τους πιο ισχυρούς υποψήφιους

Και λόγω εμφάνισης, γιατί η κυρία προϊσταμένη του σπιτιού έχει πάντα τον τελικό λόγο... :lol:


panos2171 έγραψε:
Καλά επειδή σε κάποιον κάπου κάποτε κάηκε η φλάντζα δε σημαίνει ότι είναι πρόβλημα.

Ο hdi της psa είναι


.


Το ξέρω... για τον Hdi της PSA έχω ακούσει αυτές τις ιστορίες τρόμου για πολλά αμάξια και τον φοβάμαι λίγο... Είπε και ο Ντίνος πιο πάνω ότι αν δεν έχει συντηρηθεί σωστά είναι πολύ επίφοβος...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#776736 Ford focus sw (αν active ακόμα καλύτερα, αν και πρέπει να είναι υπερσπανιο)
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776738
Asimov έγραψε:Ford focus sw (αν active ακόμα καλύτερα, αν και πρέπει να είναι υπερσπανιο)


Είναι και το focus στους υποψήφιους. Καλά, το active δεν νομίζω να βρεθεί σε μεταχειρισμένο σε αυτά τα λεφτά...
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#776742 Απίστευτη ακρίβεια! Πριν κάνα χρόνο, σε αυτά τα χρήματα αγόραζες το Grand Espace στην αυτόματη έκδοση 1.6 με τα 160. Πετρέλαιο πάντα!
Κι όχι από σεσημασμένους κακοποιούς.
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#776745 Τον HDi τον έχουμε σε δύο γαλλικά και στο v40. Μιλάμε για 240-280.000χλμ τα δύο και 500.000χλμ το άλλο, συντήρηση κάθε 15-20.000χλμ. Ποίο μοτέρ με κακή συντήρηση δεν έχει θέμα; Επίσης ποιος θα πάρει αυτοκίνητο με κακή συντήρηση;
Δηλαδή μην αρχίσουμε τα έχει θέματα επειδή άκουσα το γαμπρό του κουμπάρου του μπατζανακη για ένα από τα πιο αλεξίσφαιρα μοτέρ των 10-15 χρόνων.

.