Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776579 Καλημέρα σας.

Υπάρχει ανάγκη, όχι από εμένα, αλλά από φίλο, για αυτοκίνητο με τα εξής χαρακτηριστικά:

- Οικογενειακό με ευρύχωρο πίσω κάθισμα + μεγάλο χώρο αποσκευών (για να χωράει καροτσάκια, ποδηλατάκια, κτλ)
- Οικονομικό (μιλάμε αποκλειστικά για diesel), καθώς κάνει καθημερινά 200χλμ πήγαιν' έλα στη δουλειά, περίπου 50Κ χλμ / έτος μόνο για τη δουλειά.
- Αξιόπιστο (αν είναι να σκορπίσει σε λίγο καιρό, κρατάει το Α3 που έχει τώρα :lol: )
- Άνετο σε αυτοκινητόδρομο.
- Πάτσετ γύρω στα 15Κ. Μπορεί να πάει λίγο πάνω, για κάτι καλό, αλλά δεν θα το ήθελε.
- Επιδόσεις παντελώς αδιάφορες.

Γλυκοκοιτάμε κανένα Megane SW, όπως αυτό για παράδειγμα.

Τί ξέρουμε από αξιοπιστία για τη συγκεκριμένη γενιά; Ξέρω πως το αυτόματο της Renault (διπλοσύμπλεκτο) είναι να το κοιτάς από πολύ μακρυά, ενώ από την άλλη το 1,5dci μοτέρ είναι πολύ αξιόπιστο. Ισχύουν αυτά; Το υπόλοιπο αυτοκίνητο, ξέρουμε κάτι;

Το αντίστοιχο μοτέρ των έτερων Γάλλων, το 1,6d της (πάλαι ποτέ) PSA είναι αξιόπιστο; Κοιτάμε δηλαδή και κανένα 308 ή κανένα Ford με αυτό το μοτέρ; Το 1,5d της Ford είναι αξιόπιστο; (κυκλοφορούν μερικά focus SW και C-Max με αυτά τα μοτέρ που φαίνονται ενδιαφέροντα).

Γενικά το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στα παρακάτω:

Renault Megane SW
Ford Focus SW
Ford C-Max
Renault Scenic
Honda Civic SW
Nissan QQ
Renault Kadjar

Επίσης, δεκτές προτάσεις. Δεν μας ενδιαφέρει κατηγορία, κινούμαστε μεταξύ μικρομεσαίων (πάντα SW), μεσαίων, SUV, πολυμορφικών, κτλ. Οι απαιτήσεις είναι χώροι, οικονομία καυσίμου, αξιοπιστία και άνεση.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#776583 1.6HDi της PSA μόνο αν είναι σίγουρος για το πώς συντηρούνταν.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#776591
drdino έγραψε:1.6HDi της PSA μόνο αν είναι σίγουρος για το πώς συντηρούνταν.

Έχει κάποιο συγκεκριμένο θέμα?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#776592 Ναι, βρωμίζει σχετικά εύκολα με αραιές αλλαγές λαδιών, μπουκώνει η σίτα της αντλίας και οι διάφοροι αγωγοί και παίρνεις τουρμπίνα κλπ στο χέρι.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#776598 :s_wink
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776610 Ευχαριστώ παιδιά!

Σημειώνονται όλα και θα ενημερωθεί ο ενδιαφερόμενος.

Σε ότι αφορά το Golf δεν ξέρω... φοβάμαι τα VW... Από την άλλη τόσοι ταξιτζήδες με Octavia... :s_dunno Πάντως το Golf SW του αρέσει, αν αντέχει κιόλας θα το δει σοβαρά.


Για το Megane γνωρίζουμε κάτι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776625 Δεν ξέρω, απλά έχω ακούσει ότι είναι ζημιάρικο. Μακάρι να μην είναι σωστό αυτό που ξέρω...
Άβαταρ μέλους
By edmond
#776634 Octavia sw
Golf sw, δύσκολα το φτάνει.
Leon sw :s_dunno
Το μεγκάν που έβαλες, το 4-->μοτέρ μπετόν τι να λέμε.
308 sw με τον 1.5 που βγήκε κάπου μετά το '17.

Για σενίκ της προκοπής ανεβαίνεις σε 18κ+€

Καλό χρυσό το αυτόματο, αν είναι για καθημερινές αποστάσεις πορείας βέβαια μειώνεται λιγάκι η σημαντότητα του αλλά και πάλι περί ορέξεως.

Τα διπλοσύμπλεκτα ρενό είχα ξαναγράψει πως ακολουθούν σε αξιοπιστία αυτά του βαγγ άντε λίγο πιο πίσω. Στα πολλά κυβικά, 2λιτρο+ δλδ μπαίνει άλλο σαζμάν σαφώς καλύτερο από τα μικρά.
Άβαταρ μέλους
By edmond
#776639 Σκέφτηκα και αυτό αλλά είναι πολλά τα χλμ που ζητάει να διανύει και δεν νομίζω να φτουρίσουν οι μπαταρίες. Μπετόν σαζμάν βέβαια :roll: