Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776819
dimviii έγραψε:Τώρα για τόσο σιβικ όντως το κομμάτι στη φωτό είναι πολύ ύποπτο.
Εάν κοιτάξεις την αντίστοιχη φωτό από την απέναντι μεριά,έχουν ένα φούσκωμα στη μεσαία κολώνα,αλλά όχι έτσι όπως είναι στην αριστερή κολώνα.


Ακριβώς...

drdino έγραψε:Το φούσκωμα υπάρχει και στην άλλη μεριά, το περίεργο είναι τα μικροχτυπήματα, σαν να έχει πιαστεί εκεί πέρα η πόρπη της ζώνης πολλές φορές και να έχει κλείσει η πόρτα πάνω της.


Εμένα μου φαίνεται σαν τα χτυπήματα να είναι από μέσα προς τα έξω, καθώς είναι εξογκώματα και όχι βαθουλώματα, όπως θα περίμενε κανείς αν είχε κλειστεί η πόρπη της ζώνης στην πόρτα... :hmmm: Σαν δηλαδή κάπως να χτυπήθηκε από κάτω... Επίσης, αν ήταν κάτι σαν πιάσιμο της πόρπης νομίζω πως δεν θα είχε αυτό το "σκίσιμο" που φαίνεται... :hmmm: Τέλος πάντων, είναι ύποπτο αυτό και παίζει πολύ κάτι άσχημο να έχει παιχτεί, οπότε το απορρίπτουμε... Κρίμα, γιατί είναι κατά τ' άλλα πολύ δυνατή περίπτωση...


Zorz έγραψε:Γιατί δεν κοιτάτε και κατά Κορέα μεριά; :hmmm:


Του το έχω προτείνει καμιά 27.871 φορές, αλλά έχει μπει :adminpower: από τον κυρία προϊσταμένη της οικίας και, όπως ξέρει ο κάθε παντρεμένος άντρας που θέλει να κοιμάται στο κρεβάτι του και όχι στο μπαλκόνι, δεν παρακούς τέτοιες εντολές... :lol: Κορέα λοιπόν βγαίνει εκτός... δυστυχώς...


Εντωμεταξύ του έστειλα κάτι ενδιαφέροντα Civic SW από το mobile.de και είναι στο παρά πέντε να κάνει ένα dimvii και να πεταχτεί... :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#776822
Chris έγραψε:Τελειο το megane sw. Σε μια πολυ μικρη λιστα (αυτο και το προηγουμενο leon sw) που ευκολα τα λες και hatchback


Περσι που ψαχναμε για clio/captur ειχα δει πολλα megane σε διαφορες μαντρες. Ηταν ολα προσεγμενα και καλοεξοπλισμενα και παρ ολο που δεν ειναι κανενα αυτοκινητο φοβερο το λιγορουομουν καθε φορα.

Σε συνεχεια του περσι ψαχναμε, παρατηρω οτι captur που ψωνισαμε περσι με 14000 φετος με λιγο καλυτερα χαρακτηριστικα (150 vs 120hp που ψωνισαμε) ειναι στα 19000. Τεραστιο αλμα στις τιμες.

πχ αυτο https://autovalue.gr/car/renault-2019-5/ παιζει να εκανε 20k καινουριο
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#776908
Νίκος Παππάς έγραψε:
georgetz έγραψε:Εμένα μάρεσε πολύ το Megane SW και είναι μια δήλωση που δεν θα την έκανα με τη καμία υπο κσ

Θα ήθελα λίγο πιο δυνατό μοτέρ για τα κιλάκια του και ένα τσικ προσοχή σε καναδυό σημεία αλλά τίποτα το φοβερό.

Έγραψα μερικές εμπειρίες υπο μορφή στόρι εδώ

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Ωραίο review!! Και πολύ ωραίο αυτοκίνητο!



.


Mille mercis :s_howdy

Δεν έχω ψάξει τη γκάμα του, βγαίνει με δυνατότερο μοτέρ ? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#776912 Έβγαινε και με το 1,6d 130 ατίθασων ατιών, που πρέπει να ήταν αρκετά πιο γρήγορο, γιατί είχε αρκετή ροπούλα παραπάνω...

Το σταμάτησαν τώρα αυτό το μοτέρ όμως έχω την εντύπωση...
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#776943 Το διτούρμπινο , ναι , μου άρεσαν πολύ τα σπεκ τότε

Εικάζω οτι εαν το σταμάτησαν , θα ήταν επειδή θεωρητικά ακούγεται βαρύ , πολύπλοκο - ακριβό
Άβαταρ μέλους
By edmond
#776944 Το συγκεκριμένο μοτέρ έβγαινε και σε biturbo με 160ps. Δεν ξέρω αν έμπαινε σε μεγκαν-σενίκ, σίγουρα σε Talisman :inlove: και σε Espace.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#777501 Έμπαινε και σε megane - scenic, ναι... υπάρχουν πολλές αγγελίες με αυτό το μοτέρ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#778799 Είχαμε μία εξέλιξη. Ο ενδιαφερόμενος το πάγωσε λίγο αυτές τις μέρες το θέμα, αλλά σήμερα πήρε τηλέφωνο στην spotawheel για το civic που φαίνεται παρακάτω (θυμίζω με 55κ χλμ περίπου):

markvag έγραψε:
Ερώτηση: Λόγω του ότι το αμάξι θα κάνει πολλά χλμ, κοιτάμε σοβαρά το ενδεχόμενο ενός Civic και υπάρχει αγγελία από την Spotawheel. Το οποίο είναι με λίγα χλμ και φαίνεται καλό, μέχρι που στην φωτογραφία 15 βλέπεις αυτό:

Εικόνα

:help: :help:

Αν καταλαβαίνω καλά, πρόκειται είτε για χτύπημα, είτε για κάποιο φούσκωμα (από υγρασία - σκουριά πιθανότατα) σε δομικό σημείο του σασί. Κατάλαβα κάτι λάθος;


Ο τύπος που μίλησε έδειξε πραγματική έκπληξη όταν του ανέφερε το χτύπημα αυτό και του λέει "θα το δούμε και θα σας πάρουμε σε λίγο"... Όντως τον πήρανε λίγο πιο μετά και του είπαν ότι δεν το είδαν στον έλεγχο και θα το πάνε για φτιάξιμο και αν ενδιαφέρεται ακόμα... :s_rofl :s_rofl

Εντωμεταξύ συγγενής του έτυχε και πήρε ένα C4 Picasso από την Spotawheel και μέσα σε λίγες μέρες από την παράδοση νέκρωσε η οθόνη. Προς τιμή τους βέβαια την έφτιαξαν αμέσως.

Εγώ αναρωτιέμαι τώρα... Τί σκατά έλεγχο κάνουν στα αυτοκίνητα;;; :s_shout :dizzy: Δηλαδή, αυτό το χτύπημα δεν είναι μία μικρή γρατσουνιά σε μία ακρούλα... Αν δεν είδαν αυτό το πράγμα, τί σκ@τ@ έλεγχο κάνουν; :dizzy: :dizzy: ΟΚ, η οθόνη στο Picasso είναι ηλεκτρονικό, τη μία στιγμή το ελέγχεις και δουλεύει τέλεια, την άλλη χαλάει... και επαναλαμβάνω, τίμησαν την εγγύηση που δίνουν. Αλλά αυτό είναι πολύ χοντρό. Ελπίζω μόνο το συγκεκριμένο να μην πουληθεί ως ατρακάριστο μετά την επισκευή... :vava:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#779760
markvag έγραψε:
Ο τύπος που μίλησε έδειξε πραγματική έκπληξη όταν του ανέφερε το χτύπημα αυτό και του λέει "θα το δούμε και θα σας πάρουμε σε λίγο"... Όντως τον πήρανε λίγο πιο μετά και του είπαν ότι δεν το είδαν στον έλεγχο και θα το πάνε για φτιάξιμο και αν ενδιαφέρεται ακόμα... :s_rofl :s_rofl

Εγώ αναρωτιέμαι τώρα... Τί σκατά έλεγχο κάνουν στα αυτοκίνητα;;; :s_shout :dizzy: Δηλαδή, αυτό το χτύπημα δεν είναι μία μικρή γρατσουνιά σε μία ακρούλα... Αν δεν είδαν αυτό το πράγμα, τί σκ@τ@ έλεγχο κάνουν; :dizzy: :dizzy: . Αλλά αυτό είναι πολύ χοντρό. Ελπίζω μόνο το συγκεκριμένο να μην πουληθεί ως ατρακάριστο μετά την επισκευή... :vava:


πουλανε ελεγχο και καλα. Τα αυτοκινητα τους πανακριβα(στα κλιο που εβλεπα τουλαχιστον)
και οπως αποδειχτηκε και ψιλομουφαδοροι.
Εαν τετοιο τσαλακωμα σε δομικο στοιχειο του σασι βλεπουν χρηστες απο φωτο,ελεγχο δεν εχεις κανει,ή δεν δεν εχεις τις γνωσεις να κανεις ελεγχο,ή το ειδες και ειπες νταξ δεν εχει κατι σοβαρο.
κατι αλλο δεν υπαρχει σαν πιθανοτητα. :s_no
Άβαταρ μέλους
By markvag
#791082 Ένα update που το χρωστάω... Τελικά ο ενδιαφερόμενος καθυστέρησε λίγο την αγορά, για προσωπικούς λόγους. Και όταν ήταν με το χέρι στην τσέπη βρέθηκε ένα εξαιρετικής κατάστασης Tiguan Cross 1,4tsi 150ps στην Αθήνα.

Το αμάξι είχε 60Κ χλμ, του 2009, πλήρες ιστορικό στην αντιπροσωπεία (δεν είχε γίνει το παραμικρό εκτός αντιπροσωπείας) και ο πρώτος ιδιοκτήτης το είχε ιδιαίτερα προσεγμένο. Ο έλεγχος έδειξε του λόγου το αληθές και το πήρε αντί 12Κ

Θα μου πείτε... Τελικά πήρε βενζίνη; Ε... Το αρχικό budget ήταν κάπου στα 15Κ και εν τέλει κράτησε το Α3 που έχει ήδη και του έχει βάλει υγραέριο για να κάνει τα πολλά χλμ... Το Α3 έχει ήδη 260Κ χλμ χωρίς σοβαρά προβλήματα, οπότε προτίμησε να πάει στη λύση δύο οχημάτων, μέχρι να πεθάνει το Α3 (θυμίζω κάνει κάπου 50Κ χλμ / έτος μόνο για το πήγαιν' έλα στη δουλειά, απλά είναι χαλαρά χλμ σε Εγνατία με 120-130 και επαρχιακούς ευθείες με 6η και 90-100χαω, οπότε τα χλμ του Audi είναι πολύ χαλαρά). Οπότε έχει το Tiguan για τα οικογενειακά χλμ (που είναι λιγότερα από 10Κ / έτος) και το Α3 για τα πολλά που κάνει μόνος του στο πήγαιν' έλα της δουλειάς.

Ήθελε να έχει 1 αμάξι για όλα, αλλά πρακτικά του έμειναν και 3Κ από το αρχικό budget για να πληρώνει τέλη και ασφάλειες για το Α3 για αρκετό καιρό, οπότε εν τέλει είναι στα ίδια... ήταν έτοιμος να πάρει κάποιο diesel Πολυμορφικό, είδε και 1-2, αλλά βρέθηκε το συγεκριμένο VW, που πραγματικά ήταν πρόκληση σε αυτή την τιμή και το τσίμπησε. Εντωμεταξύ ο ιδιοκτήτης είχε ΜΟΛΙΣ αλλάξει ελαστικά (με σοβαρά επώνυμα, δεν θυμάμαι τώρα μάρκα) - δεν είχαν κάνει ούτε 500χλμ... :lol:


ΥΓ: Για κάποιον λόγο η VW έχει βάλει φαρδύτερα ελαστικά ΠΙΣΩ στο ΠΡΟΣΘΙΟΚΙΝΗΤΟ Tiguan :lol: :lol: Εμπρός έχουν φάρδος 225, πίσω 245 :lol: :lol: Προφανώς, όταν έρθει η ώρα της αλλαγής θα μπουν 225 παντού...
Άβαταρ μέλους
By nikos
#791086
markvag έγραψε:

ΥΓ: Για κάποιον λόγο η VW έχει βάλει φαρδύτερα ελαστικά ΠΙΣΩ στο ΠΡΟΣΘΙΟΚΙΝΗΤΟ Tiguan Εμπρός έχουν φάρδος 225, πίσω 245 Προφανώς, όταν έρθει η ώρα της αλλαγής θα μπουν 225 παντού...


Δεν έβαλε η vw. Κάποιος άλλος εβαλε
Άβαταρ μέλους
By markvag
#791096
Anonymous Founder έγραψε:Είναι προσθιοκίνητο αυτό και όχι 4κίνητο;


Το συγκεκριμένο προσθιοκίνητο. Δεν ξέρω αν έβγαινε και 4κίνητο...


nikos έγραψε:
Δεν έβαλε η vw. Κάποιος άλλος εβαλε


Επειδή γενικά είναι πολύ φροντισμένο το αμάξι και προσεγμένο, θεωρώ πως δεν έκανε τέτοιες χαζομάρες ο προηγούμενος ιδιοκτήτης... :hmmm: Επίσης, κάπου είχε πάρει το αυτί μου πως έτσι έρχονταν από το εργοστάσιο, αλλά προφανώς μπορεί να κάνω λάθος και στα δύο... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#791097 Τα πρώτα Tiguan ήταν σίγουρα τετρακίνητα. Μετά βγήκε μια πιο φθηνή προσθιοκίνητη έκδοση. Φίλος πούλησε προ 2ετίας τετρακίνητο, καλή έκδοση στα 14Κ, αλλά είχε 130Κ χλμ. Δεν το βρίσκω τόσο μεγάλη ευκαιρία πάντως στα 12Κ, το συγκεκριμένο, αλλά εκεί που έχουν φτάσει οι τιμές, τι να πω, μπορεί και να είναι.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#791099 Το Cross είναι έκδοση του Tiguan; Και εμένα πάντως τα 12 χιλιάρικα για VW 13 ετών δεν μου φαίνεται καμιά φοβερή ευκαιρία. :hmmm:

Σε κάθε περίπτωση, καλοτάξιδο και απροβλημάτιστο να του βγει του ανθρώπου, να το χαρεί!