Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#35125
kyr80 έγραψε:Νοίκιασα από dollar ένα Toyota avensis or similar, και μου έδωσαν skoda rapid. Για 16 ημέρες το Δεκέμβρη.
2 ερωτήσεις
Είναι αντίστοιχα αυτοκίνητα ή να διαμαρτυρηθώ στην παραλαβή;
Αν είναι, έχει οδηγήσει κανείς rapid; Θα γράψω 5κ.χλμ τουλάχιστον


Εχω οδηγήσει το station στη Βουδαπέστη για καμία 1000αρα χιλιόμετρα στη πόλη και εκτός.

Πολυ καλο, πολυ ικανοποιημένος έμεινα. Ήσυχο και οικονομικό.


Sent from a mobile device
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#35275
kyr80 έγραψε:Νοίκιασα από dollar ένα Toyota avensis or similar, και μου έδωσαν skoda rapid. Για 16 ημέρες το Δεκέμβρη.
2 ερωτήσεις
Είναι αντίστοιχα αυτοκίνητα ή να διαμαρτυρηθώ στην παραλαβή;
Αν είναι, έχει οδηγήσει κανείς rapid; Θα γράψω 5κ.χλμ τουλάχιστον



Όχι.
Βασισμένο στο Polo είναι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#35281
kyr80 έγραψε:Νοίκιασα από dollar ένα Toyota avensis or similar, και μου έδωσαν skoda rapid. Για 16 ημέρες το Δεκέμβρη.
2 ερωτήσεις
Είναι αντίστοιχα αυτοκίνητα ή να διαμαρτυρηθώ στην παραλαβή;
Αν είναι, έχει οδηγήσει κανείς rapid; Θα γράψω 5κ.χλμ τουλάχιστον
Μιεχ. Downgrade είναι σαφεστατα.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#35287 Δε με καίει ιδιαίτερα, αλλά μπορώ να κάνω κάτι πριν φτάσω στο αεροδρόμιο;

π.χ. email που να λέει ότι δεν είναι της ίδιας κατηγορίας; Πάντως αυτό που είδα σαν κριτήριο, είναι αριθμός επιβατών + βαλίτσες. Δε βγάζω άκρη :help:
Άβαταρ μέλους
By L200
#35992 Παιδιά ας μην μπερδευόμαστε. Το σωστό δεν είναι πάντα αυτό που λέει ο εκάστοτε πελάτης. Οι εταιρίες δεν παίρνουν μέτρα και αλφάδια να μετράνε τα αυτοκίνητα και να τα βαφτίζουν similar.
Avensis Vs Rapid είναι άνετα similar γιατί είναι 2 αυτοκίνητα που μπορούν να χωρέσουν πανεύκολα 5 ενήλικες με τις αποσκευές τους.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ζητήσεις με όποιο τρόπο κρίνεις εσύ σωστό, να σου το αλλάξουν την επόμενη μέρα.
Ή, μπορείς να πάρεις το αυτοκίνητο όσο διαρκεί η ενοικίαση και στο τέλος να κάνεις, πάλι με όποιο τρόπο μπορεις, ένα επίσημο παράπονο, ελπίζοντας σε κάποια επιστροφή χρημάτων.
Όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Ανάλογα την εταιρία. Μπορεί να σταθείς τυχερός μπορεί και όχι. Προσωπικά το Rapid είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατο οικογενειακό αυτοκίνητο με χαώδες χώρο αποσκευών. :s_smile


edit υπάρχει βέβαια και η πιο σκληρή "γραμμή". Αρνείσαι να παραλάβεις το αυτοκίνητο για τους λόγους που λες και στέλεις και σε αυτή τη περίπτωση παράπονο στο γραφείο. :s_smile
Τελευταία επεξεργασία από L200 και 10 Νοέμ 2014, 03:40, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#35994 Όσο similar είναι το Avensis με μια 520.
Δεν νομίζω να χρειάζεται μεζούρα να δουν τη διαφορά.
Άβαταρ μέλους
By L200
#35995
NickTG έγραψε:Όσο similar είναι το Avensis με μια 520.
Δεν νομίζω να χρειάζεται μεζούρα να δουν τη διαφορά.



Εμείς μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε και να έχουμε όλα τα δίκια του κόσμου. Το τι λέει το γραφείο μπορεί να είναι διαφορετικό.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#36000 Το τι λέει το γραφείο δεν σημαίνει πως είναι το σωστό ούτε πως πρέπει να το δεχόμαστε έτσι.
Η ερώτηση ήταν αν είναι similar τα 2 αυτά αυτοκίνητα. Όχι τι θεωρεί η εταιρεία πως είναι.
Η απάντηση είναι απλή. Δεν είναι similar. 500 μέτρα να κάνεις με το καθένα φαίνεται.

Καταλαβαίνω βέβαια τι λες αλλά δεν σημαίνει αυτό πως πρέπει ο kyr80 να το αφήσει έτσι.
Άβαταρ μέλους
By Marios
#36031 Απ' ότι έχω καταλάβει οι εταιρείες ενοικίασης τα κατατάσσουν μόνο βάση διαθέσιμων χώρων; οπότε τα avensis και rapid θεωρούνται similar, δεν τους ενδιαφέρει αν έχουν διαφορά σε κύλιση ή αν το rapid βασίζεται σε αυτοκίνητο 2 κατηγοριών κάτω από το avensis. Εννοείται όμως πως πρέπει να παραπονεθείς.
Άβαταρ μέλους
By L200
#36630
Marios έγραψε:Απ' ότι έχω καταλάβει οι εταιρείες ενοικίασης τα κατατάσσουν μόνο βάση διαθέσιμων χώρων; οπότε τα avensis και rapid θεωρούνται similar, δεν τους ενδιαφέρει αν έχουν διαφορά σε κύλιση ή αν το rapid βασίζεται σε αυτοκίνητο 2 κατηγοριών κάτω από το avensis. Εννοείται όμως πως πρέπει να παραπονεθείς.


Έτσι που το λες ακριβώς προσωπικά δεν μου έχει τύχει. Αλλά συνέβαινε δεν θα με παραξένευε. Τι εννοώ? Στην περίπτωση μας δηλαδή αντί για Avensis να του έδιναν κανένα Linea. Το rapid από αυτά που βλέπω στους 4τρ έχουν μεγαλύτερο χώρο αποσκευών, όμοιες επιδόσεις 0-100 και τελική ενώ χάνει στην ιπποδύναμη και στις διαστάσεις.
Συμβουλή δικιά μου είναι όταν κλείνεται ένα αμάξι να μην το θεωρείτε δεδομένο. Eταιρίες και και ιντερνετικά site συνεργάζονται περισσότερο από όσο νομίζουμε. Σε πάρα πολλές περιπτώσεις υπάρχει η ένδειξη "or similar".
Για να μην βρεθείτε προ εκπλήξεως, μικρής ή μεγάλης, ένα τηλέφωνο στο "παροχό" του αυτοκινήτου δεν βλάπτει ποτέ. Θα σας πουν τι να περιμένετε και επομένως μπορείτε να τους πείτε κι εσείς άμεσα τι σας αρέσει ή δεν σας αρέσει. Αν δεν γίνεται να αλλάξει κάτι είπαμε τι κάνουμε!!!
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#36956 Τεσπα, απλά θα το αναφέρω στην παραλαβή. Αν το αμάξι είναι σε καλή κατάσταση, καθαρό και μη χτυπημένο δε θα ζητήσω κάτι. Αλλιώς θα πατήσω πάνω σε αυτό για αλλαγή.
Ούτως ή άλλως δε με πειράζει και να χάσω λίγο χρόνο. Δεν είναι όπως όταν πας διακοπές, ή καίγεσαι στη δουλειά. Η πολυτέλεια του χρόνου θα μου επιτρέψει να μανουριάσω αβασάνιστα :twisted:
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#45977 Τελικά και σε συνεννόηση μου έδωσαν ένα σχεδόν ολοκαίνουριο focus με εξοπλισμό τα πάντα όλα.
Navi, αυτόματο παρκάρισμα, camera, δερμάτινα, ζάντες κλπ. Μας είδαν 2 άτομα, και ρώτησε αν θέλαμε το rapid με 80000χλμ ή το φικο με 2500χλμ. Εχθές έπαιζα με το αυτόματο παρκάρισμα. Το έβαζα στο ένα μέρος, ξεπαρκαρα και πήγαινα αλλού. Το έκανα για κανένα μισάωρο. Αν κάποιος παρακολουθουσε από κανένα παράθυρο, σίγουρα με πέρασε για ηλιθιο. Τρελό πράγμα. Η γυναίκα μου με ρώτησε αν μπαίνει έξτρα στο δικό μας.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#45978 Θέλω να δω τέτοιο σύστημα σε ελληνική θέση παρκαρίσματος, 10cm μπρος και πίσω κοτσαδόρο, αν στρίψεις πολύ να ακουμπάς τον απέναντι, η μισή θέση να έχει τοίχο αντί για πεζοδρόμιο κλπ :lol: