Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#466263
Deleted User 1 έγραψε:Όταν λες έκανες decline τη συναλλαγή? Κι εμένα η Alpha μου την έκανε και είχα σκοπό να τους πάρω να τους ξεχέσω λίγο.

Εννοείται αν έχω κάνει τη |λογοκρισία| να την πληρώσω αλλά όχι χωρίς την κλήση στα χέρια μου.


Άκου τι θα κάνεις.

Θα πάρεις τηλέφωνο την Alpha Bank και θα τους πεις ότι δεν δέχεσαι την εξής συναλλαγή γιατί δεν την έχεις εγκρίνει.

Είναι στάνταρ διαδικασία. Θα σου στείλουν ένα έγγραφο, θα το συμπληρώσεις και θα τους το στείλεις.

Εγώ μετά από 1-2 εβδομάδες είδα τα χρήματα να πιστώνονται. :thumbsup:
Άβαταρ μέλους
By gianik
#466278
Deleted User 1 έγραψε:Ωραίος! :metalo:

Κάτι τέτοιο είχα κι εγώ στο μυαλό μου αλλά δεν πίστευα ότι θα συνεργαζόταν η τράπεζα. Για να δούμε!




ελπίζω να μην σου έκανε κανά πλόουτσόπι εκείνη την ώρα και δεν ειδες το φλας... :innocent:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#466291 Τι πλοουτσοπι μωρε...εκτός του ότι είμασταν 2 ζεύγη (ένα ζεύγος βασικά, κι εγώ με άλλη μια κοπέλα :shifty: ) πάνω από 130χαω δεν πήγα. Κατά γράμμα πήγαινα ο κακομοίρης και πάρκινγκ μόνο σε κλειστό επί πληρωμή επειδή ήξερα ότι λόγω απειρίας θα ήταν εύκολο να τη φάω.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#466299 Μη λες χαζά! Λες να την πήρα μαζί έτσι για την ψυχή της μάνας της? :shifty:

Το τικέτο δεν το ρούφηξα ακόμα και αν συνεργαστεί η Alpha θα το ρουφήξουν οι ισπανίδες της Goldcar έτσι πουστικα που ξηγήθηκαν ως άλλοι Ναβάρρο και Ρούντι. :iconcool:

Αλλά καλά να πάθω κι εγώ που πάω και υπογράφω στα τυφλά σαν αγράμματος. Μη και μείνει κάνα φράγκο από το δώρο. :x
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#471123
Nikos! έγραψε:
Deleted User 1 έγραψε:Όταν λες έκανες decline τη συναλλαγή? Κι εμένα η Alpha μου την έκανε και είχα σκοπό να τους πάρω να τους ξεχέσω λίγο.

Εννοείται αν έχω κάνει τη |λογοκρισία| να την πληρώσω αλλά όχι χωρίς την κλήση στα χέρια μου.


Άκου τι θα κάνεις.

Θα πάρεις τηλέφωνο την Alpha Bank και θα τους πεις ότι δεν δέχεσαι την εξής συναλλαγή γιατί δεν την έχεις εγκρίνει.

Είναι στάνταρ διαδικασία. Θα σου στείλουν ένα έγγραφο, θα το συμπληρώσεις και θα τους το στείλεις.

Εγώ μετά από 1-2 εβδομάδες είδα τα χρήματα να πιστώνονται. :thumbsup:

Λοιπόν, άκου να δεις τι παίχτηκε. Παίρνω Alpha πριν κάνα 3βδόμαδο και τους λέω το και το. Όντως όπως είχες πει, μου λέει για διαδικασία αμφισβήτησης της χρέωσης ΑΛΛΑ με ταυτόχρονη υποχρεωτική ακύρωση της υπάρχουσας κάρτας και έκδοσης νέας. Είπα να μη μείνω χωρίς πιστωτική μες τις γιορτές οπότε εφόσον με διαβεβαίωσαν ότι έχω 1.5 μήνα να κινήσω τη διαδικασία τους παίρνω χθες.

Ξανά το ίδιο τροπάρι, μόνο που αυτή τη φορά ο call centerας μου αναφέρει την ακυρωση της κάρτας ως προαιρετική και ότι η επεξεργασία του αιτήματος παίρνει 30-40 μέρες.

Εσύ κράτησες την ίδια κάρτα και δεν επανήλθαν ποτέ οι άλλοι με χρεώσεις παρόλο που σου είχε πιστωθεί πίσω το ποσό? Τι σκατά να κάνω? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#487537 Υπάρχει κάποια αξιόπιστη εταιρεία για να νοικιάσω αυτοκίνητο online και να αναφέρει σαφέστατα την κάλυψη;
Πήγα να κάνω μια κράτηση μέσω της arguscarhire, επέλεξα premier ασφάλιση που έλεγε μηδενική συμμετοχή και στο τέλος μου έβγαλε υποχρέωση 600€ :dizzy: Το ακύρωσα όπως ήταν.

Στην Hertz δεν βλέπω να υπάρχει επιλογή ασφάλισης. Λέει μόνο ότι είναι CDW. Το CDW είναι μερική, σωστά;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#487972 καλημερα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με την ενοικίαση αυτοκινήτου μέσω της σελίδας της Ryanair.
αναφέρει λοιπόν στην αρχική σελίδα αυτό:
Εγγύηση χαμηλότερης τιμής
Εάν βρείτε χαμηλότερη τιμή ενοικίασης αυτοκινήτου, ενημερώστε μας και θα σας προσφέρουμε την ενοικίαση του αυτοκινήτου σας ΔΩΡΕΑΝ!

Η αλήθεια ειναι οτι κάποιες φορες που έκλεισα αυτοκινητο μεσω της ryan ήταν οντως το φτηνότερο.
Τωρα ομως που κοιταω για Λονδινο, η ryan μου εδωσε προσφορα 232€, ενω απο την αντιστοιχη σελιδα της easyjet μου προσφεραν το ιδιο αυτοκινητο, απο την ιδια εταιρια με 151€!
Επιπλέον το βρήκα και μεσω rentalcar με 110€!!!
(4 ημέρες, αυτοκίνητο Astra απο Europcar και στις 3 περιπτωσεις)

Να κανω κανα αστειο να ζητησω απο τη ryan δωρεαν την ενοικίαση;
Εχει κανει - ακούσει καποιος απο σας κατι αντίστοιχο (πχ τι διαδικασια ακολουθούμε);


Επισης, αν γνωρίζει καποιος ποσο χρεωνει η Europcar την επεκταση της ασφαλειας για 0 απαλλαγη.
Η rentalcar μου δινει τη δυνατοτητα με 36$, αλλα θα προτιμούσα απευθειας απο το γκισε για να μην εχω και δέσμευση ποσου στην πιστωτικη.
Τους εστειλα αιτημα στη σελιδα τους, εβαλα και τον αριθμο κράτησης, αλλα δεν μου απάντησαν.
Γενικα ειναι λιγο δυσκοίλιοι στα μηνυματα, πριν 10 μερες τους εστειλα μνμ για τις ωρες λειτουργιας συγκεκριμενου γραφειου και παλι δεν απαντησαν.
(και στις δυο περιπτωσεις ηρθε αμεσα το ενημερωτικο απο το συστημα τους οτι έλανβαν το αίτημα μου)


< >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#489150 Εντελώς τυχαία είδα στη σελίδα της Aegean ότι τρέχει μέχρι σήμερα το βράδυ έκπτωση 20% για ενοικίαση στη Hertz, οπότε έκλεισα εκεί :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#489220 Η Avis τι έχει ως "Family Size"; Στην autoeurope μου βγάζει A3 or similar αλλά πχ στην midsize (μια κατηγορία κάτω) βγάζει v60 or similar. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#500891 Νοίκιασα τις μερες του Πάσχα έναν χαμάλη για το χωριό. Είχα κλείσει astra Station Wagon κ πήρα Tipo Station Wagon με 5.000 χλμ.
Πολύ καλές εντυπώσεις, κατανάλωση 7,4 βενζίνη με φουλ αποσκευές.

Από την Abby Cars στη Θεσνίκη. Καλές εντυπώσεις από την εταιρία. Το μόνο αρνητικό ότι θέλουν 1500€ να δεσμεύσουν στην κάρτα που τα θεωρώ πολλά, αλλά οκ.

Εικόνα


< >