Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By mirage
#797070 Δεν ξερω, δεν εχω κάνει υπάλληλος σε εταιρεία ενοικίασης για να σου πω ακριβώς αλλα υπάρχει κάποιο κόστος. Απο το να παει το γραμμα με την κλήση σου στο σωστό γράφειο, να μπει κάποιος στο internet και να το πληρώσει, να καταχωρησει την πληρωμή, να βρει ποιος οδηγούσε το αμαξι εκείνη την μέρα, να ετοιμάσει το γράμμα email δεν ξερω τι σου ηρθε και να στο στείλει. Αλλα και αυτόματα να γινόταν ολα αυτά παλι υπάρχει κάποιο κόστος για να γίνουν όλα αυτά αυτόματα.Οποτε ολα αυτα κοστίζουν και φυσικα η εταιρεια θα στα χρεωσει και θα βαλει και κάποιο κέρδος για την υπηρεσία που σου προσφερει. Ακριβο ή φτηνό υπέγραψες το συμβόλαιο οποτε δεν βλεπω τι ακριβως συζητάμε.
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#797076 Συζητάμε αν είναι κοινή πρακτική σε όλες τις εταιρείες αυτό ή αν εχει ξανασυμβεί σε κάποιον πχ.Γιατι εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει.
Επίσης και να το γράφει στο συμβόλαιο,αν το γράφει, δε λεει κάτι γιατί υπάρχουν και καταχρηστικοί όροι.
:roll:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#797077 Ναι ειναι κοινή πρακτική και όλες οι εταιρείες το κάνουν εκτος αν λενε κατι αλλο στους όρους.
Άβαταρ μέλους
By bujinkan
#797373
kostis20 έγραψε:Τι κόστος έχει δηλαδή να το πληρώσει από το internet ?Ή θα κάνει ταξίδι Αυστρία να σταθεί στην ουρά σε κανένα ταχυδρομιο?
Να χρεωναν κανένα λογικό πόσο να το δεχτώ αλλά 40 euro τα θεωρώ πολλά.

κλασικη τακτικη εταιριων ενοικιασεων να τα παιρνουν απο παντου . Τους ερχεται η κληση ψαχνουν τα αρχεια ποιος ειχε ενοικιασει αθτο το αμαξι τοτε και σου στελνουν μειλ την κληση συν ενα ποσο για τον κοπο τους :lol:
Απατεωνες οπως οι ασφαλιστικες
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#797387 Οκ παιδιά .Θα τους ρωτήσω αν θα τα τραβήξουν από τη κάρτα ή θα πρέπει να τα στείλω σε λογαριασμό.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Δε μου είχε ξανατυχει.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#798649 Οι εταιρίες ενοικίασης χρεώνουν τον "κόπο" που κάνουν για να σου στείλουν ενα email με την κλήση, ή να διαβιβάσουν τα στοιχεία σου στην αρμόδια αρχή.
Θυμαμαι, ειχα κανει κι εγω κουβέντα στο φόρουμ για αντίστοιχη περίπτωση στην Ολλανδία.
Νομιζω ειχα νοικιασει απο Budget στο Βέλγιο. Έστειλαν τα στοιχεία μου στους Ολλανδούς, οι οποίοι μου έστειλαν την κλήση και την πλήρωσα απευθείας στον λογαριασμό του Δήμου (ή οτι ήταν).
Η Budget τράβηξε 20€ απο την κάρτα (απ'οτι είδα εκ των υστέρων, αναφερόταν στο συμβόλαιο)

Στην Ελβετία το προηγούμενο καλοκαίρι, μου αφησαν κληση στο παρπρίζ για παρανομο παρκάρισμα (σε αυλή, αλλά εκτός διαγράμμισης).
Δίπλα μου είχε παρκάρει ενας Ολλανδός, τον έγραψαν κι αυτόν.
Παρατήρησα οταν πήρα το αυτοκίνητο οτι είχαν βάλει τις κλήσεις ανάποδα. Του ολλανδού σε μενα (νοικιάρικο με Ιταλικά νούμερα) και τη δική μου στον ολλανδό.
Τα αφησα ετσι κι εφυγα.
Εχουν περάσει 16 μήνες και δεν ήρθε κάποια ειδοποίηση απο την εταιρία ενοικιάσεων, ελπίζω να τη γλύτωσα :oops:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#798658 Πριν κάποια καλοκαίρια στην Κω είχα νοικιάσει από Hertz, έφαγα κλήση για παρκάρισμα, την πλήρωσα την επόμενη μέρα σε ΕΛΤΑ και δεν ξαναενοχλήθηκα

Η αλήθεια όμως είναι ότι δεν έχω κάτσει να διαβάσω τους όρους του συμβολαίου να δω τι γίνεται σε περίπτωση που την αφήσεις απλήρωτη (για Ελλάδα αυτά, για έξω είναι γνωστή η ιστορία)

Και ακόμα θυμάμαι σφόδρα σκηνικό εικοσαετίας. Έχουμε πάει Βουδαπέστη 2002 να δούμε F1. Νοικιάζουμε αυτοκίνητο (δεν θυμάμαι εταιρεία), ένα Passat. Όταν ο τύπος σημείωνε τα σημάδια πριν μας το παραδώσει, είχε μία κυκλική μαυρίλα πίσω αριστερά στον προφυλακτήρα, διαμέτρου 5-6 εκ. Του το δείχνει η κοπελιά του αδερφού μου, εκείνος έκανε τον Κινέζο. Και τότε δεν μπορούσες να βγάλεις iphone να τραβήξεις φωτό

Ε μαντέψτε τι έγινε στην επιστροφή του αυτοκινήτου

Νοοτροπία φτωχομπινέδων
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#805599 Ποια εταιρεία ενοικιάσεων προτείνουμε για Ηράκλειο Κρήτης; Θα κατέβουμε για ένα ΠΣΚ (με καράβι) και σκέφτομαι να μην πάρω αμάξι αλλά να νοικιάσω. Υπάρχει καμία ελπίδα να μπορώ να το παραλάβω μόλις βγω από το καράβι; Κάθε πρόταση/συμβουλή και ως προς το τι να προσέξω κατά την παραλαβή (οκ, πλην από γρατζουνιές που θα μου χρεώσουν στην επιστροφή), ευπρόσδεκτη.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805602 παρε ενα τηλ και στην εταιρια ''beep it''.
Άβαταρ μέλους
By Scotch
#805629
dimviii έγραψε:παρε ενα τηλ και στην εταιρια ''beep it''.

Μίλησα με μια ευγενέστατη κοπελίτσα η οποία μου έδωσε δύο επιλογές: α) 30€/ημέρα για clio :shifty: , i20 ή corsa, με 300€ απαλλαγή ή β) 25€/ημέρα για τα ίδια οχήματα με 700€ απαλλαγή. Την έχεις δοκιμάσει την εταιρεία Δημήτρη;
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#805631
Scotch έγραψε:
dimviii έγραψε:παρε ενα τηλ και στην εταιρια ''beep it''.

Μίλησα με μια ευγενέστατη κοπελίτσα η οποία μου έδωσε δύο επιλογές: α) 30€/ημέρα για clio :shifty: , i20 ή corsa, με 300€ απαλλαγή ή β) 25€/ημέρα για τα ίδια οχήματα με 700€ απαλλαγή. Την έχεις δοκιμάσει την εταιρεία Δημήτρη;

εδω και 2-3 χρονια αυτη χρησιμοποιω.Μια χαρα ολα τα παιδια εκει,πολυ ευχαριστημενος,και δεν εχω βρει και φθηνοτερους εδω που τα λεμε.
Παλια ημουν στην sixt,αλλα εκαναν πολυ μεγαλη αυξηση και χαιρετησα.