Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By bebes
#569644 15€/ημερα ειναι καλα αν ειναι λίγες οι μέρες.
Στη Γερμανια τα πραγματα ειναι ελεγχόμενα, οι συνθηκες οδήγησης καλές, αλλά δεν ξέρεις ποτε τι γίνεται.
Μιλαμε για μικροζημια, γρατζουνια, λάστιχο, τζάμι κλπ. (μπορει να το βρεις ακομα και χτπημενο εκει που πάρκαρες)
Πριν ενα χρόνο νοικιασε ο αδερφος μου στη Γερμανια και οταν το επεστρεψε είδαν σημαδι απο πετραδακι στο παρπρίζ --->600€.

Προσωπικα, μετα το καζο που επαθα στο Παρισι πληρωνω παντα το επιπλέον και ας είναι αχρείαστο.

Το πλεονέκτημα αν πληρωσεις στο γκισε ειναι οτι δεν κοιτανε καθολου το αυτοκίνητο οταν το επιστρέψεις. Μονο το κλειδι θελουν και το ρεζεβουάρ γεματο. Επίσης δεν δεσμεύουν χρήματα στην καρτα (αν εχεις χαμηλο πιστωτικο όριο ενοχλεί)

Επίσης τσέκαρε αν στη φόρμα ενοικίασης έβαλες οτι εισαι κάτοικος Ελλάδας. Είναι βασικό είδικα με αμερικάνικες εταιρίες όπως η rentalcars. Θα την πατούσα εγω το καλοκαίρι, με βοηθησαν τα παιδια εδω στο φόρουμ, θα πήγαινα ανασφάλιστος.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#569649 Ευχαριστώ πολύ!

Να σου πω την αλήθεια δεν είμαι 100% σίγουρος αν μου ζητηθηκαν στοιχεια διευθυνσης, πάντως επειδη εχω ζητήσει τιμολόγιο, σίγουρα εκεί προκύπτει ότι είμαι κάτοικος Ελλάδας :P

Στην επιβεβαίωση της κράτησης προκύπτει σαφώς ότι υπάρχουν καλύψεις, απλά η απορία μου ήταν για το αν αξίζει να δώσω τα 72 ευρώ για να έχω την πλήρη κάλυψη - απ' όσο καταλαβαίνω θα ήταν καλό να το πράξω. Και απ΄όσο λες, να τα δώσω στο γκισέ αντί για να τα πληρώσω τωρα online?

Ευχαριστώ και πάλι!
Άβαταρ μέλους
By bebes
#569651
Hellenic tifosi έγραψε: Και απ΄όσο λες, να τα δώσω στο γκισέ αντί για να τα πληρώσω τωρα online?

ανάλογα με το ποσό
Σε μενα ειναι 125€ vs 32€. Θα προτιμήσω τα 32 κι ας δεσμευσω χρηματα στην καρτα.

Συνήθως και η σελίδα που νοικιαζεις (ο μεσίτης) εχει κάποια πρόταση για να καλύψεις την απαλλαγή.
Δες κι εκει

Εδω είμαστε για να βοηθάμε και να μας βοηθάνε
Άβαταρ μέλους
By markvag
#569657
Hellenic tifosi έγραψε:Νοικιασα μεσω booking (rentalcars.com), από την global rent a car.

Η φουλ ασφάλιση στοιχίζει περίπου 15 ευρώ τη μέρα, και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.


Εννοείται, μην το συζητάς καν! :rtfm: Το 2013 όταν πήγα να δω τη βασίλισσα στο Κόβεντρυ, κατάφερα να βγάλω ολική ένα Corsa. :s_blush Δεν φταίω εγώ αν η βελανιδιά φυτρώνει εκεί που δεν την σπέρνουν! :rtfm:

Κόστος; 0 :metalo:

Κέρδος; Ένα λιγότερο Corsa να ταλαιπωρεί τον κόσμο... :s_blush

Από τότε το κάνω πάντα.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#569659 Η δέσμευση στην κάρτα δε με νοιάζει καθόλου, ο σκοπός είναι να πληρώσουμε γενικά λιγότερα :P

72 ευρώ ζητάει για πλήρη ασφάλιση.

edit: Ρισπεκτ μάρκο :metalo:
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#569670 Και εγώ την πρώτη φορά Κρήτη , είχα ένα Φιέστα, παρκάρω νόμιμα στο Ρέθυμνο και όταν γύρισα το βρήκα με τον καθρέφτη να κρέμεται. Παίρνω τηλέφωνο στο γραφείο, " πρέπει να το φέρετε Χανιά να το δούμε, να δούμε πόσο κάνει κλπ", τους λέω ότι έχω μηδενική απαλλαγή, "α, τότε άμα οδηγείται μην σας απασχολεί καθόλου", το μονταρα με μονωτική, ούτε καν το κοίταξαν όταν το επέστρεψα, από τότε πάντα κάνω φουλ ασφάλεια.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#569791
Hellenic tifosi έγραψε: Και απ΄όσο λες, να τα δώσω στο γκισέ αντί για να τα πληρώσω τωρα online?

Στην hertz μου είπαν ότι πιο φθηνά μου βγαίνει online παρά στο γκισέ
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#571127 Όλα καλά με την Hertz. Πήρα κορσάκι σχεδόν καινούριο :metalo: (περισσότερα στο report του ταξιδιού που ακολουθεί)

Επίσης να σημειώσω ότι το super excess cover ΔΕΝ καλύπτει flat tyre & broken glass, είναι επιπλέον 11€ την ημέρα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#571132
Dimitris_P έγραψε:Επίσης να σημειώσω ότι το super excess cover ΔΕΝ καλύπτει flat tyre & broken glass, είναι επιπλέον 11€ την ημέρα.

με ανησύχησες και κοίταξα ξανα τι έδωσαν σε μενα:
 Roof of the vehicle  €600
 Windows, windscreen or glass in sunroof  €800
 Tyres  €100 / tyre for replacement or €50 repair

σε ποιά εταιρία έκανες την έξτρα ασφάλιση;
Άβαταρ μέλους
By bebes
#571142
Dimitris_P έγραψε:Τι εννοείς; Όλα κατευθείαν στην Hertz

επειδή κάναμε ολη την κουβέντα παραπάνω για την έξτρα ασφάλιση, μπερδευτηκα και νόμιζα οτι εγόρασες "απο αλλου"

Μάλλον και η hertz δεν σου έδωσε την πλήρη, στην πλήρη καλύπτουν τα πάντα
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#571997
Dimitris_P έγραψε:Όλα καλά με την Hertz. Πήρα κορσάκι σχεδόν καινούριο :metalo: (περισσότερα στο report του ταξιδιού που ακολουθεί)

Επίσης να σημειώσω ότι το super excess cover ΔΕΝ καλύπτει flat tyre & broken glass, είναι επιπλέον 11€ την ημέρα.

Τελικά κράτησαν εγγύηση από τη κάρτα?