Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#18041
kacey έγραψε:Μπορει σε προπληρωμενη/χρεωστικη να γινει δεσμευση χρηματων απο το λογαριασμο (κατα το τροπο που γινεται χρεωση της απαλλαγης στη πιστωτικη, με χρεωση που παραμενει υπο προεγκριση μεχρι να επιστραφει το οχημα)?

Έτσι ακριβώς γίνεται, και με αυτό τον τρόπο έχω νοικιάσει από Sixt με χρεωστική Visa Debit ("ανάγλυφη")

Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#18336 Ληγμένη έβαλες ρε;;;;

Ου να μου χαθείς... :thumbsdown: :x :shifty: :innocent:
Άβαταρ μέλους
By L200
#19598
markvag έγραψε:
L200 έγραψε:
Όσο για το θέμα του εξωτερικού έχω επιφυλάξεις. Δεν ξέρω εταιρίες που επιτρέπουν τα αμάξια τους να πηγαίνουν από ένα κράτος σε άλλο, ειδικά δε χωρίς να πληρωθεί ένα σοβαρό αντίτιμο από τον ενοικιαστή.


Εγώ που είχα νοικιάσει στην Ολλανδία οι όροι έλεγαν ότι το αμάξι δεν πρέπει να βγει εκτός ΕΕ και να πάει σε χώρα της ανατολικής Ευρώπης.

Το είχα νοικιάσει στο Άμστερνταμ και πήγα Λουξεμβούργο (πατώντας και Βέλγιο - Γερμανία, ούτως ή άλλως τα σύνορα εκεί είναι απλά μία ταμπέλα).

Αυτό το 2007.



Πάσο!!! :iconcool: :lol:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#21154 Η υπάλληλος στην avis μόνο που δεν με έβρισε πριν λίγο στο τηλέφωνο, όταν της ανέφερα για χρεωστική και τι ποσό χρειάζεται να βάλω μέσα στον λογαριασμό για να δεσμεύσουν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#21540 Κάτι κανεις λάθος και κάτι κανει λάθος και η υπαλληλος.. Ποτε δεν είχα πρόβλημα τα τελευταια 5+ χρόνια σε ποικιλία χωρών και ηπείρων. Το ποσο που πρεπει να υπάρχει μέσα ισοδυναμεί με το ποσο απαλλαγής της ασφαλείας και δεσμεύεται. Τόσο απλά.
Σε ποια χώρα όλα αυτά;
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#26107 Ας γράψω τις εμπειρίες των τελευταίων 30ημερών.... Νοίκιασα 2 φορές. 1 στο εξωτερικό(Ιταλία) και μια στην Κρήτη(Χανιά)....
Στην Ιταλία νοικιάσαμε στο αεροδρόμιο από την hertz... Είχαμε κάνει λάθος με την avis και νομίσαμε ότι είχαμε κλείσει, αλλά τελικά δεν δώσαμε προκαταβολή και η κράτηση ήταν μη επιτυχής... Είμασταν 8 άτομα και χρειαζόμασταν van. ΜΟΝΟ η hertz είχε άμεσα παραδοτέο, οπότε πέσαμε στη φάκα.... 488€ για 4 ημέρες. Ολοκαίνουριο ford transit. Γεμάτο παραλάβαμε, γεμάτο παραδόθηκε, απαγορευόταν ρητά το κάπνισμα. Επειδή η πιστωτική ήταν δικιά μου, υποχρεωτικά ήμουν ο οδηγός.... Πλην της τιμής όλα ήταν ok... Avis με Opel vivaro έβγαινε στα 310€....

Και πάμε στην περιπέτεια της Κρήτης.... Νοικιάζω μέσω cartrawler. Γνωρίζοντας ότι συνεργάζονται με τοπικούς επαγγελματίες, γιατί σε όλα τα νησιά που έχω πάει νοικιάσαμε από εκεί.... Αυτοκίνητα απλά αξιοπρεπή μέχρι τώρα. Με αρκετά χλμ αλλά προσεγμένα...
Για 8 ημέρες Fiat Punto or simillar 145€. Τζάμπα πράμα δηλαδή...... Φτάνουμε στο αεροδρόμιο, όπου μας περίμενε κλασικά ο υπάλληλος με το ταμπελάκι. Με πάει σε ένα χώρο και μου δείχνει ένα Kia rio. Καθαρό όσο γινόταν με έντονη μυρωδιά καπνού. Το ελέγχω και φεύγω.... Στη διαδρομή ακούω ένα θόρυβο σαν να έχει κολλημένο χαρτί στο λάστιχο. Σταματάω 2-3 χλμ μετά στο βενζινάδικο και αφού βάζω 50€ αρχίζω και κοιτάω τα λάστιχα. Το πίσω του οδηγού είχε ξεκολλημένο κομμάτι και ήταν έξω τα λινά!!! Στο πάρκινγκ ήταν παρκαρισμένο με τέτοιο τρόπο, που δε φαινόταν(ακουμπούσε στο έδαφος το φθαρμένο κομμάτι). Παίρνω τηλέφωνο στην εταιρεία, και μου ζητάν να το πάω πίσω. Τους λέω ότι έτσι δεν κάνω ούτε μέτρο. Έρχονται μετά από 1 ώρα και αφού αναγνωρίζουν τη μλκία τους, μου δίνουν ένα huyndai elantra βρώμικο, γιατί δεν πρόλαβαν να το καθαρίσουν.... Τους λέω ότι έβαλα και 50€ βενζίνη, και μου λένε φέρε το άλλο άδειο. Αφού κοιτάζω τα λάστιχα, φεύγω βιαστικά, γιατί είχα και 4 ώρες δρόμο(Ιεράπετρα)..... Το αμάξι να πατινάρει τρελά. Σε κάθε αλλαγή να ανεβαίνουν οι στροφές, και μετά να πέφτουν, και μετά να επιταχύνει.... Περιόρισα όσο γινόταν τις αλλαγές και έφτασα τελικά. Το άλλο πρωί τους ξαναπαίρνω τηλέφωνο. Μου λέει ότι το παρατήρησε ότι η σύμπλεξη γίνεται ψηλά, αλλά να μην ανησυχώ, γιατί έτσι είναι εδώ και 2 μήνες. Αν έχω πρόβλημα να το πάω Ηράκλειο!!!! Αρχίζω ψάχνω τα χαρτιά και βλέπω ότι έχει ληγμένη ασφάλεια από τις 4/10....
Έχω τραβήξει φωτογραφίες, και έχω ήδη στείλει στην cartrawler το τι έχει συμβεί... Αναμένω απάντηση εντός λίγων ημερών όπως μου έστειλαν στο email...
Το όνομα της ελληνικής εταιρείας surprice.... Surprise έπρεπε να την πουν.....
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#26245 Αν ενδιαφέρεται κάποιος για ενοικίαση αυτοκινήτου στο εξωτερικό , ας ρίξει μιά ματιά κι εδώ :
http://www.arguscarhire.com
4 φορές έχω επιλέξει αυτοκίνητα για Ευρώπη (Βέλγιο-Ιταλία), με έγκαιρη κράτηση σε τιμές πολύ χαμηλές (130-140 € για 8 ημέρες, οικονομικό μοντέλο πχ Corsa-Polo κλπ) και όλα τα αυτοκίνητα πεντακάθαρα, με 18 (μιάς ημέρας) έως 11.000 χλμ max παλαιότητα!
Δεν νομίζω να ήταν τυχαίο .
Άβαταρ μέλους
By gakost
#26261 Έχω νοικιάσει κι εγώ από το παραπάνω, πολύ οικονομικά μου είχε βγει, από αυτοκίνητο βέβαια έτσι κι έτσι. Από την άλλη καμιά φορά με ένα τηλέφωνο στην εταιρία κατευθείαν βρίσκεις καλύτερες τιμές. Πήρα φέτος κατακαλόκαιρο από Ελ Βενιζέλος για 32 μέρες την πιο μικρή κατηγορία, ένα alto, 612 € με απεριόριστα χιλιόμετρα και 2 οδηγούς. Στο ιντερνετ έβρισκα παντού γύρω στα 1000€.
Άβαταρ μέλους
By L200
#27382
kyr80 έγραψε:Ας γράψω τις εμπειρίες των τελευταίων 30ημερών.... Νοίκιασα 2 φορές. 1 στο εξωτερικό(Ιταλία) και μια στην Κρήτη(Χανιά)....
Στην Ιταλία νοικιάσαμε στο αεροδρόμιο από την hertz... Είχαμε κάνει λάθος με την avis και νομίσαμε ότι είχαμε κλείσει, αλλά τελικά δεν δώσαμε προκαταβολή και η κράτηση ήταν μη επιτυχής... Είμασταν 8 άτομα και χρειαζόμασταν van. ΜΟΝΟ η hertz είχε άμεσα παραδοτέο, οπότε πέσαμε στη φάκα.... 488€ για 4 ημέρες. Ολοκαίνουριο ford transit. Γεμάτο παραλάβαμε, γεμάτο παραδόθηκε, απαγορευόταν ρητά το κάπνισμα. Επειδή η πιστωτική ήταν δικιά μου, υποχρεωτικά ήμουν ο οδηγός.... Πλην της τιμής όλα ήταν ok... Avis με Opel vivaro έβγαινε στα 310€....

Και πάμε στην περιπέτεια της Κρήτης.... Νοικιάζω μέσω cartrawler. Γνωρίζοντας ότι συνεργάζονται με τοπικούς επαγγελματίες, γιατί σε όλα τα νησιά που έχω πάει νοικιάσαμε από εκεί.... Αυτοκίνητα απλά αξιοπρεπή μέχρι τώρα. Με αρκετά χλμ αλλά προσεγμένα...
Για 8 ημέρες Fiat Punto or simillar 145€. Τζάμπα πράμα δηλαδή...... Φτάνουμε στο αεροδρόμιο, όπου μας περίμενε κλασικά ο υπάλληλος με το ταμπελάκι. Με πάει σε ένα χώρο και μου δείχνει ένα Kia rio. Καθαρό όσο γινόταν με έντονη μυρωδιά καπνού. Το ελέγχω και φεύγω.... Στη διαδρομή ακούω ένα θόρυβο σαν να έχει κολλημένο χαρτί στο λάστιχο. Σταματάω 2-3 χλμ μετά στο βενζινάδικο και αφού βάζω 50€ αρχίζω και κοιτάω τα λάστιχα. Το πίσω του οδηγού είχε ξεκολλημένο κομμάτι και ήταν έξω τα λινά!!! Στο πάρκινγκ ήταν παρκαρισμένο με τέτοιο τρόπο, που δε φαινόταν(ακουμπούσε στο έδαφος το φθαρμένο κομμάτι). Παίρνω τηλέφωνο στην εταιρεία, και μου ζητάν να το πάω πίσω. Τους λέω ότι έτσι δεν κάνω ούτε μέτρο. Έρχονται μετά από 1 ώρα και αφού αναγνωρίζουν τη μλκία τους, μου δίνουν ένα huyndai elantra βρώμικο, γιατί δεν πρόλαβαν να το καθαρίσουν.... Τους λέω ότι έβαλα και 50€ βενζίνη, και μου λένε φέρε το άλλο άδειο. Αφού κοιτάζω τα λάστιχα, φεύγω βιαστικά, γιατί είχα και 4 ώρες δρόμο(Ιεράπετρα)..... Το αμάξι να πατινάρει τρελά. Σε κάθε αλλαγή να ανεβαίνουν οι στροφές, και μετά να πέφτουν, και μετά να επιταχύνει.... Περιόρισα όσο γινόταν τις αλλαγές και έφτασα τελικά. Το άλλο πρωί τους ξαναπαίρνω τηλέφωνο. Μου λέει ότι το παρατήρησε ότι η σύμπλεξη γίνεται ψηλά, αλλά να μην ανησυχώ, γιατί έτσι είναι εδώ και 2 μήνες. Αν έχω πρόβλημα να το πάω Ηράκλειο!!!! Αρχίζω ψάχνω τα χαρτιά και βλέπω ότι έχει ληγμένη ασφάλεια από τις 4/10....
Έχω τραβήξει φωτογραφίες, και έχω ήδη στείλει στην cartrawler το τι έχει συμβεί... Αναμένω απάντηση εντός λίγων ημερών όπως μου έστειλαν στο email...
Το όνομα της ελληνικής εταιρείας surprice.... Surprise έπρεπε να την πουν.....



Δεν κατάλαβα αυτό με τη Hertz. Νομίζατε ότι είχατε κλείσει με την Avis αλλά τελικά είχατε κλείσει με τη Hertz?

Όσα για τα υπόλοιπα, δεν μπορώ να πω ότι είναι κάτι περίεργο. Συμβαίνει συχνά να πάρεις ένα αυτοκίνητο και να ανακαλύψεις ότι έχει κάποιο ελλάτωμα. Ακόμα και με τη Hertz θα μπορούσες να το είχες πάθει. Η Surprice, τυχαίνει να τους ξέρω, έχουν στο στόλο τους Κια και Hyundai. Το Elantra που πήρες θα πρέπει να τα είχε τα χρονάκια του. Είναι λογικό αν δεν είχαν άλλο και καθαρό να σου το έδωσαν. Καλύτερα με το χάρχαλο να κάνεις τη δουλειά σου παρά χωρίς αμάξι, είναι η λογική.
Το θέμα με την ασφάλεια μην σε πανικοβάλει. Πάρα πολλές εταιρίες δεν βάζουν ή δεν σκοτώνονται να βάλουν μέσα στο αμάξι ασφαλιστήρια. Πολύς κόσμος και ειδικά τουρίστες τα παίρνουν μαζί τους ή ακόμα τα πετάνε. Γι αυτό οι εταιρίες τα κρατάνε στα γραφεία τους. Προς Θεού δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και λαμόγια που νοικιάζουν αμάξια ανασφάλιστα. Υπάρχουν και μάλιστα πρόσφατα πιάστηκαν κάποιοι και τους επιβλήθηκαν μεγάλα πρόστιμα.
Το θέμα Cartrawler είναι μεγάλο. Υπάρχουν άπειροι συνεργάτες στην Ελληνική επικράτεια και όχι μόνο. Είναι ένας μικρός τζόγος. Να περιμένεις το καλύτερο αλλά και το χειρότερο.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#27586 Το αυτοκίνητο ήταν ασφαλισμένο στην Ιντερσαλονικα.... Εχω γνωστό μέσα και τον ρώτησα. Το αμάξι ηταν ανασφάλιστο.
Μπορεί να μην είχαν άλλο, και να μου έδωσαν αυτό. Θα έπρεπε την άλλη μέρα να μου το άλλαζαν.
2 μήνες να πατιναρει, και να μην τα διορθώνουν;
Άβαταρ μέλους
By L200
#29332
kyr80 έγραψε:Το αυτοκίνητο ήταν ασφαλισμένο στην Ιντερσαλονικα.... Εχω γνωστό μέσα και τον ρώτησα. Το αμάξι ηταν ανασφάλιστο.
Μπορεί να μην είχαν άλλο, και να μου έδωσαν αυτό. Θα έπρεπε την άλλη μέρα να μου το άλλαζαν.
2 μήνες να πατιναρει, και να μην τα διορθώνουν;


Με καθυστέρηση. :oops:
Αν μπορείς να αποδείξεις ότι ήταν ανασφάλιστο, τότε σε καμμία περίπτωση μην το αφήσεις έτσι. :iconcool:
Όπως επίσης, εαν είχε πρόβλημα όπως λες προφανώς και έπρεπε να σου το άλλαζαν. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#29420
mirage έγραψε:Κάτι κανεις λάθος και κάτι κανει λάθος και η υπαλληλος.. Ποτε δεν είχα πρόβλημα τα τελευταια 5+ χρόνια σε ποικιλία χωρών και ηπείρων. Το ποσο που πρεπει να υπάρχει μέσα ισοδυναμεί με το ποσο απαλλαγής της ασφαλείας και δεσμεύεται. Τόσο απλά.
Σε ποια χώρα όλα αυτά;

Ωπ sorry, τώρα το είδα :oops:

Για Ιταλία αναφερόμουν, ωστόσο επειδή την κράτηση την έκανα από το ελληνικό site της avis, ήρθα σε επικοινωνία με την εδώ, αφού και στο email επιβεβαίωσεις μου έδιναν (και) τα εδώ στοιχεία τους. Όπου όταν της είπα τι ποσό χρειάζεται ακριβώς να έχει μέσα η χρεωστική για να την δεχτούν αντί πιστωτικής για την συγκεκριμένη κατηγορία αυτοκινήτου, μου είπε ότι δεν γίνεται αυτό το πράγμα και ότι δεν μπορεί να το εγγυηθεί ότι θα την δεχτούν (όταν της ανέφερα ότι ξέρω πως γίνεται ).
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#35118 Νοίκιασα από dollar ένα Toyota avensis or similar, και μου έδωσαν skoda rapid. Για 16 ημέρες το Δεκέμβρη.
2 ερωτήσεις
Είναι αντίστοιχα αυτοκίνητα ή να διαμαρτυρηθώ στην παραλαβή;
Αν είναι, έχει οδηγήσει κανείς rapid; Θα γράψω 5κ.χλμ τουλάχιστον