Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#46043 Από όσο κατάλαβα, χρειαζεται χώρο οσο το να βγεις μετά με μια κίνηση. Δηλαδή να ξεπαρκαρεις στρίβοντας τέρμα το τιμόνι, και βαζοντας πρωτη. Δεν μανουβραρεις. Εκτός αν μπει άλλο αυτοκίνητο στη θέση που ήταν ο μπροστινός σου, και αφήσει λιγότερο χώρο. Δεν πρέπει να βιάζεσαι πάντως.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#46098
Chris έγραψε:Θέλω να δω τέτοιο σύστημα σε ελληνική θέση παρκαρίσματος, 10cm μπρος και πίσω κοτσαδόρο, αν στρίψεις πολύ να ακουμπάς τον απέναντι, η μισή θέση να έχει τοίχο αντί για πεζοδρόμιο κλπ :lol:



Πέρα από αυτό έχουμε και την Ελληνική μαλακισμένη πατέντα με τα αλάρμ. Άντε να καταλάβει ο πίσω ότι το δεξί ή αριστερό φλας το ανάβεις για να παρκάρεις.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#89654 (εψαξα "μισθωση", "εκμισθωση" και δεν βρηκα κατι. Επισης το εβαλα εδω γιατι αφορα δουλεια/επιχειρηση).

Συμφωνα με το Μεσοπροθεσμο Πλαισιο που ψηφιστηκε το 2012 νομιζω, και μια ΚΥΑ που βγηκε αργοτερα μεσα στο 2012, τα τουριστικα γραφεια, οι εταιριες ενοικιασεως αυτοκινητων αλλα και συνεταιρισμοι οδηγων ταξι κλπ εχουν τη δυνατοτητα να εκμισθωνουν Επιβατικο Ιδιωτικης Χρησης κομπλε με οδηγο, με προσυμφωνημενη τιμη (χωρις πληρωμη κομιστρου στον οδηγο) και με ελαχιστη χρονικη διαρκεια τις 12 ωρες. Το concept προφανως ειναι ειτε για λιμουζινες/πολυτελη αυτοκινητα για μεταφορα (αληθινων ή οσων νιωθουν) υψηλων προσωπων, ειτε για βανακια που κανουν τουρ/ξεναγησεις κλπ.

Την ΚΥΑ την εχω βρει και εχω διαβασει τις προυποθεσεις (που φαινονται απλες και λογικες). Ξερει κανεις τα των αδειοδοτηεσων και καθημερινης λειτουργιας στη πραξη. Επισης, ακουω αποψεις οσον αφορα το επιχειρηματικο του πραγματος.

ΥΓ Προσοχη, ΔΕΝ αναφερομαι στα "ειδικης μισθωσης" βανακια (ΕΙΔΜΙΣΘ) που ειναι ΕΔΧ, σαν μεγαλα ταξι, ουτε στα βανακια που (μπορουν πλεον να) χρησιμοποιουν τα ξενοδοχεια για να μεταφερουν στους πελατες τους, αλλα ΕΙΧ μαζι με οδηγο που μπορουν να προσφερουν τα τουριστικα γραφεια και οι rent-a-car στους πελατες τους.
Τελευταία επεξεργασία από JasonLouk και 16 Μαρ 2015, 17:54, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά Αιτία: Κι όμως υπάρχει. καλύτερα εδώ. :)
Άβαταρ μέλους
By kacey
#89657 Και συμπληρωματικες ερωτησεις:

α) απο το νομο και τη ΚΥΑ δεν προκυπτει πουθενα οτι το εν λογω ΕΙΧ πρεπει να ειναι ιδιοκτησιας της εταιριας που το εκμισθωνει (πχ του τουριστικου γραφειου).

Μεταφραση: μπορω εγω να βαλω τον οδηγο και το ΕΙΧ, και ο κολλητος μου που ειναι τουριστικο γραφειο να βαλει την υπαρξη του τουριστικου γραφειου και να "με" προσφερει ως την παραπανω υπηρεσια?

β) στο νομο λεει για αυτοκινητα "μεχρι 7 ετων απο τη πρωτη αδεια τους". Υποθετω οτι αυτο σημαινει οτι αν εχεις και χρησιμοποιεις ενα τετοιο αυτοκινητο για αυτη τη χρηση, με το που θα συμπληρωσει 7 ετη πρεπει να "αποσυρθει" απο αυτη τη χρηση?
Άβαταρ μέλους
By kacey
#92365 Ειμαστε απιστευτοι ρε πστ μου...Ψαχνοντας λιγο παραπανω για την απαντηση στο α) απο πανω, βρηκα ενα εγγραφο απο

Υπουργειο Τουρισμου
Γενικη διευθυνση τουριστικης πολιτικης και οργανωσης
Διευθυνση τουριστικης πολιτικης και συντονισμου
Τμημα νομοθετικου συντονισμου

προς το συνδεσμο τουριστικων γραφειων.

Αυτο το εγγραφο λεει:

"παρολο που δεν γινεται σχετικη ρητη αναφορα στο νομο ή στις ανωτερω υπουργικες αποφασεις.....επιχειρημα του κωλου (δικη μου αποψη, αλλα ειναι)....συνεπως δεν επιτρεπονται τετοιου τυπου μισθωσεις".

Δηλαδη ενω ο νομος δεν λεει τιποτα επ'αυτου, και φυσικα δεν το απαγορευει (αφου δεν αναφερεται καν σε αυτο το θεμα και δεν κανει καμμια διακριση), μια υπηρεσια του υπουργειου αποφασιζει - βασει δικης της ερμηνειας και επιχειρηματολογιας (και με τι ισχυ? αφου δεν το λεει ο νομος?) - οτι το ταδε απαγορευεται.
Άβαταρ μέλους
By kacey
#92372 σωστο και αυτο, γιατι τα "οχηματα θα πρεπει να εχουν δηλωθει στην οικεια περιφερειακη υπηρεσια τουρισμου και να εχει προσκομισθει για καθ'ενα εξ'αυτων πιστοποιητικο ταξινομησης και φωτοαντιγραφο της αδειας κυκλοφοριας", τα οποια προφανως καποιος υπαλληλος πρεπει να τα δεχτει...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#110215 Αν μπορεί κάποιος να δει το viewtopic.php?f=9&t=426&p=110212#p110212 και να δώσει την όποια βοήθεια, θα το εκτιμήσω!
Άβαταρ μέλους
By gianik
#110644 Σαν τον Σωκρατη κ εγω , σκοπευω να ενοικιασω αυτ/το στο διαστημα της παραμονης μας στο Μοναχο.
Ερωτησεις προς σχετικους:
1. Ποιες εταιρειες εμπιστευομαστε; τις γνωστες HERTZ , AVIS ?
2. Τελικα η εξοδος απο την χωρα ενοικιασης κοστιζει extra ?
3. Τα ροζ διπλωματα τα χαρτινα που εχουμε ισχυουν για οδηγηση στην Ευρωπη;
4. Συνηθως ενα αυτ/το σου ερχεται πιο φτηνα αν το νοικιασεις για 3 μερες κ οχι π.χ μονο για 1?
5. Τι παιζει με την ασφαλεια; καπου πηρε το ματι μου (στην europecar) χρεωση 49€ ανα ενοικιαση για ασφαλιση οδηγου , συνοδηγου κ.λ.π
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#110679 1/ http://www.arguscarhire.com Εχω μισθώσει 4 φορές απο Βρυξέλλες-Μιλάνο και ήταν ΟΚ, με παραλαβή-παράδοση στο Α/Δ. Με είχε "παραπέμψει" σε οχήματα απο τις εταιρείες Budjet και Europcar, ανάλογα τις τιμές που εξασφάλιζε.
2/ Οχι
3/ Ναι
4/ Ναι
5/ Εξτρα ασφάλεια κλπ "ειδικές περιπτώσεις", δές στο λινκ το "οροι μίσθωσης" και αποφασίζεις.
:)
Άβαταρ μέλους
By gianik
#110683 Δημητρη μπηκα τωρα κ χαζευα.. :oops:
Μεχρι κ εξτρα χρεωση στα χειμερινα λαστιχα εχουν (απο 1η Δεκεμβρη κ μετα..)..
Ευχαριστω παντως , θα το κοιταξω κ το site που προτεινεις.. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#110691 Νομίζω κάνεις λάθος. Απο το λινκ , με αναζήτηση για την περίοδο απο 14-18/12/2015 :

Πχ: Οpel Corsa
€ 128.96
για 4 ημέρες (€ 32.18 ανά ημέρα
Περιλαμβάνονται σε αυτήν την τιμή

Ασφάλιση τρίτων μερών
Ασφάλιση κλοπής
Ασφάλιση έναντι ζημίας λόγω ατυχήματος
Τέλη χιλιομέτρων
Σετ χιονολάστιχων
Φ.Π.Α.
Τέλος αεροδρομίου
Τέλη βοήθειας σε περίπτωση βλάβης

:oops: