Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#13329 Στην ενοικίαση αυτοκινητου , υπαρχει ενα ποσο ως απαλλαγή της ασφαλείας .
Καποια στιγμή με την europcar "την πάτησα" , μιας κ στην επιστροφή μου είπαν οτι το αυτοκινητο ηταν γρατζουνισμενο, κ οτι θα το επισκευάζαν κ εγω έπρεπε να πληρώσω το ποσο της απαλλαγής που ηταν 500 ευρω!!! Φυσικα κ αισθάνθηκα οτι με έκλεψαν , μιας κ δε νομιζω οτι θα το επισκευάζαν , απλα πήραν τα 500.
Απο τότε ζητάω να πληρώνω ενα επιπλέον αντίτιμο ( περίπου 5 ευρω ημερησίως συνήθως ) , όπου η συμμετοχή η δική μου σε περιπτωση ατυχήματος , φθοράς κλπ ειναι μηδενική . Δεν το προτείνουν οι περισσότερες εταιρίες . Το ζητάς κ μάλιστα επίμονα .
Σε μικρές εταιρίες στη θεσσαλονικη μου ζήτησαν να υπογράψω στο συμβόλαιο μέχρι 750 ευρω απαλλαγή.
Τα μεγάλα ποσά στις απαλλαγές βοηθούν τις εταιρίες να κανουν φτηνά συμβόλαια ασφάλισης .
Εμεις πληρώνουμε ομως τη νύφη στο τελος .
Άβαταρ μέλους
By markvag
#13353 Μαζί σου 10000000%

Όταν πήγα πριν 1,5χρόνο στο UK για συνέντευξη για δουλειά έπρεπε να νοικιάσω αυτοκίνητο για να μετακινηθώ... Μου έτυχε Corsa 1,4 βενζίνη αυτόματο (το αυτόματο το ζήτησα εγώ, τα άλλα όχι... :s_biggrin ), το οποίο σε μια στιγμή υπερβολικής χαλάρωσης στο τιμόνι (... :s_dunno πολύ σφιχτό ωράριο και λίγος ύπνος) έστειλα να αγκαλιάσει μία βελανιδιά και βγήκε ολική (το θετικό της υπόθεσης φυσικά είναι ότι πλέον υπάρχει ένα corsa λιγότερο στον κόσμο... :s_biggrin ). Ευτυχώς είχα κάνει την έξτρα ασφάλεια με 0 απαλλαγή και δεν μου κόστισε κάτι... :s_wink

Το συστήνω ανεπιφύλακτα...
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#13481 Μου κακοφαίνεται να πληρώνω επιπλέον 20-30% παραπάνω την ημέρα μόνο για αυτό. Βέβαια έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Στο εξωτερικό σε ρωτάνε αν τη θέλεις την επιπλέον ασφάλεια, σχεδόν επίμονα μάλιστα! Βγάζουν κέρδος.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#13494 Καταλαβαίνεις φυσικά και ότι με το να παίρνουν μετρητά από τον καθένα για μικρογρατσουνιές και στην ουσία να μην το φτιάχνουν αλλά να τις σημειώνουν στο συμβόλαιο το επόμενου βγάζουνε ένα καλό εξτραδάκι..... Προφανώς και στραβές λαμαρίνες δεν τις αφήνουν αλλά μικροζημιές τις πληρώνονται και δεν τις φτιάχνουν. Κάποια στιγμή όταν μαζευτούν φτιάχνουν το κομμάτι. Εκτός του κέρδους στις υψηλές περιόδους κοστίζει να κλείσεις το αυτοκίνητο μέσα για μια μικρή φαναρτζοδουλειά άσε που σε κάτι νησιά κλπ πρέπει να μπει σε καράβι = και άλλα έξοδα. Τα πράγματα αλλάζουν στις μεγάλες κατηγορίες, εκεί τα αυτοκίνητα είναι συνήθως πιο προσεγμένα.

@sknipper
Θεωρώ δεδομένο ότι όταν ξεκινάς ένα ταξίδι ιδίως εξωτερικό κάνεις ταξιδιωτική ασφάλεια. Πολλές λοιπόν σου καλύπτουν και την απαλλαγή από την ενοικίαση αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#13508
Chris έγραψε:
markvag έγραψε:Το συστήνω ανεπιφύλακτα...


αυτό?

Image



Όχι, ήταν αυτό που αντικαθίσταται τώρα... :rtfm:


Και το δέντρο δεν είναι βελανιδιά! :rtfm::s_biggrin



Επιπλέον, προτείνω τη σύγκρουση με το εμπρός μέρος, έτσι ώστε να έχουμε μεγαλύτερες ζώνες παραμόρφωσης (ασφάλεια πάνω απ' όλα! :rtfm: :shifty: :s_biggrin ) και να δώσουμε ευκαιρία στην αντιπροσωπεία να αντικαταστήσει και τον αερόσακο! :rtfm::s_biggrin Προτού το πουλήσει ως ατρακάριστο σε κάποιον μπάρμπα... :shifty: :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By L200
#14263 500 ευρώ για γρατζουνιά? :s_omg
Τι γρατζουνιά ήταν αυτή, μπορείς να μας την περιγράψεις γιατί εμένα το μυαλό μου όταν ακούω γρατζουνιά φαντάζομαι κάποιο κωλόπαιδό που πέρασε και γρατζούνησε την πόρτα του οδηγού και σε καμμία περίπτωση δεν έχει τέτοιο κόστος επιδιόρθωσης.
Όπως ειπώθηκε κκαι παραπάνω καμμία εταιρία δεν θα πει όχι, ούτε θα σαστίσει για μισό δευτερόλεπτο να δώσει οποιαδήποτε έξτρα ασφάλεια. Λεφτά είναι!!! Από τις 100 ασφάλειες που θα πουλήσουν άντε οι 4-5 να έχουν ζημιά στο τέλος.

Όσο για το θέμα του εξωτερικού έχω επιφυλάξεις. Δεν ξέρω εταιρίες που επιτρέπουν τα αμάξια τους να πηγαίνουν από ένα κράτος σε άλλο, ειδικά δε χωρίς να πληρωθεί ένα σοβαρό αντίτιμο από τον ενοικιαστή.
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#17274 Aπορία:
Έχει κανονιστεί ένα ταξίδι Ιταλία και θέλουμε να νοικιάσουμε αμάξι. Το θέμα είναι ότι έχουμε μόνο χρεωστικές κάρτες, και όποια επιχείρηση rent a car έχω κοιτάξει, ζητάει να εμφανιστεί πιστωτική κάρτα κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου (κατανοητοί οι λόγοι) . Στη δικιά μας περίπτωση που δεν υπάρχει πιστωτική, τι γίνεται;
Να δεχτούν πιστωτική κάρτα με άλλο όνομα παίζει;
Άβαταρ μέλους
By pierce21
#17381 Σίγουρα; (χωρίς να θέλω να φανώ δύσπιστος)

sixt

We do not accept any prepaid cards or debit cards (Visa Electron).



Europcar

You must produce a valid credit card with an expiry date after the due check-in date or a valid Europcar charge card at pick up time. If you use a Europcar prepaid voucher as means of payment (with a specified value or the mention 'Group & Days apply'), you must also present your own credit card for those charges that have not been prepaid (such as extras, refuelling charge, excess due in the event of damage to or loss of the rented vehicle).


Αvis

TITLE CREDIT GUARANTEE: - Credit Card: Credit Card must belong to the holder of the Rental. Credit Cards (recognizable among other things for the numbers embossed on the card) must be issued by American Express, Visa, MasterCard and Diners. By way of guarantee, are not accepted debit cards or rechargeable
Άβαταρ μέλους
By markvag
#17463
L200 έγραψε:
Όσο για το θέμα του εξωτερικού έχω επιφυλάξεις. Δεν ξέρω εταιρίες που επιτρέπουν τα αμάξια τους να πηγαίνουν από ένα κράτος σε άλλο, ειδικά δε χωρίς να πληρωθεί ένα σοβαρό αντίτιμο από τον ενοικιαστή.


Εγώ που είχα νοικιάσει στην Ολλανδία οι όροι έλεγαν ότι το αμάξι δεν πρέπει να βγει εκτός ΕΕ και να πάει σε χώρα της ανατολικής Ευρώπης.

Το είχα νοικιάσει στο Άμστερνταμ και πήγα Λουξεμβούργο (πατώντας και Βέλγιο - Γερμανία, ούτως ή άλλως τα σύνορα εκεί είναι απλά μία ταμπέλα).

Αυτό το 2007.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#17753
pierce21 έγραψε:Σίγουρα; (χωρίς να θέλω να φανώ δύσπιστος)

sixt

We do not accept any prepaid cards or debit cards (Visa Electron).



Europcar

You must produce a valid credit card with an expiry date after the due check-in date or a valid Europcar charge card at pick up time. If you use a Europcar prepaid voucher as means of payment (with a specified value or the mention 'Group & Days apply'), you must also present your own credit card for those charges that have not been prepaid (such as extras, refuelling charge, excess due in the event of damage to or loss of the rented vehicle).


Αvis

TITLE CREDIT GUARANTEE: - Credit Card: Credit Card must belong to the holder of the Rental. Credit Cards (recognizable among other things for the numbers embossed on the card) must be issued by American Express, Visa, MasterCard and Diners. By way of guarantee, are not accepted debit cards or rechargeable
Σίγουρα. Αν είναι electron ή prepaid ή debit με άδειο λογαριασμο δλδ λιγότερα απο την απαλλαγή ναι δεν θα γίνει δεκτή.

Sent from Corsair's brick
Άβαταρ μέλους
By kacey
#17983
mirage έγραψε: Σίγουρα. Αν είναι electron ή prepaid ή debit με άδειο λογαριασμο δλδ λιγότερα απο την απαλλαγή ναι δεν θα γίνει δεκτή.

Sent from Corsair's brick


Χωρις να γνωριζω επι του θεματος, αυτο που λες δεν ειναι λογικο. Ο λογαριασμος με τον οποιο ειναι συνδεδεμενη η προπληρωμενη/χρεωστικη μπορει να εχει τα χρηματα οταν ελεγχθει, και μετα απο 5 λεπτα που πηρες το αυτοκινητο να πας και να τον αδειασεις. Μπορει σε προπληρωμενη/χρεωστικη να γινει δεσμευση χρηματων απο το λογαριασμο (κατα το τροπο που γινεται χρεωση της απαλλαγης στη πιστωτικη, με χρεωση που παραμενει υπο προεγκριση μεχρι να επιστραφει το οχημα)?