Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By fokion
#562912 Δεν ειναι τοσο απλό....
αν ειχες ατυχημα ( φτου φτου ) στα 40+000,001 χωρις να σου εχουν αλλαξει λαστιχα ασφαλιστικά "ειχαν θεμα" καταπατησης ορων συνβολαιου κ.λ.π κ.λ.π...... Καταλαβαινεις...............
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#568002 Μεταφέρω εδώ τη συζήτηση για ενοικίαση αυτοκινήτου στην Φρανκφούρτη.

Λόγω υψηλού κόστους εισιτηρίων των τρένων και βλέποντας ότι ένα αμάξι τύπου Corsa για 3 ημέρες με παραλαβή-παράδοση στο αεροδρόμιο έρχεται σχεδόν πιο φθηνά, λέω να το επιχειρήσω

- Δεν έχει τύχει να νοικιάσω αμάξι στο εξωτερικό.
- Μια φορά που είχα νοικιάσει στη Σαντορίνη από Hertz είχα καλή εμπειρία. Οπότε σκέφτομαι αυτήν για κύρια επιλογή συν τους miles & bonus πόντους που θα πάρω. Δεν βλέπω όμως online επιλογή για πλήρη ασφάλεια και δεν ξέρω πόσο παραπάνω θα βγει
- Αξίζει να πάρω την πλήρη ασφάλεια ή είμαι υπερβολικός;
- Και η europcar φαίνεται οκ. Η πλήρης ασφάλεια βγαίνει +88€
- Αν πάω σε πλήρη ασφάλεια, δεν δεσμεύουν από την πιστωτική κάρτα, σωστά;
- Να υποθέσω ότι με σκέτο Frankfurt airport εννοούν το Terminal 1; Γιατί βλέπω και ξεχωριστή επιλογή το Terminal 2 (εγώ στο 1 πάω).
- Να υποθέσω επίσης ότι τα χειμερινά ελαστικά θα είναι εντός τιμής (σαν υποχρεωτικά) γιατί τα βλέπω σαν έξτρα επιλογή. Στην europcar λέει included
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#568077 Έχουν αυτό το sticker που λέει ή είναι εξτρά;
https://www.hertz.com/rentacar/products ... d%20Africa

The German Ministry of the Environment has introduced environmental zones in certain German cities.

All vehicles entering these zones must now display a sticker indicating the Emission class of the vehicle. For vehicles NOT displaying such a sticker, the driver may be subject to a fine of €40.00. This ruling applies to all German licensed vehicles and also to all foreign vehicles that are licensed outside Germany.

Hertz cars outside Germany are not equipped with this sticker. The stickers are available at most gasoline stations at the border.

The restricted zones can be identified by signs which are displayed at the point of entry to a restricted zone.
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#568083 Ωραία! Τελικά βρήκα πώς γίνεται το super cover στην Hertz, και βγαίνει ελαφρώς φθηνότερα από Europcar
Θα είμαι οκ μ'αυτά ε; Ψιλοαγχώνομαι :oops:

Your Vehicle
Economy, 2-4 Door, Manual, Aircon (Group B) ECMR
(B) Opel Corsa or similar
CDP Name: : HERTZ WEB SUPER COVER,Rate Quote: BEST

Included in the rates

Winter Tyres
Total Sales Tax
Location Service Charge (LSC)
Registration fee
Collision Damage Waiver (Excess Applies)
Super Cover (Excess Waiver)*
Theft Protection (Excess Applies)
Unlimited Kilometers Included
Άβαταρ μέλους
By drdino
#568085 Πόσο σου βγαίνει το excess waiver στο σύνολο της ενοικίασης; Autoeurope κοίταξες;
Άβαταρ μέλους
By kostis20
#568094
Dimitris_P έγραψε:Ωραία! Τελικά βρήκα πώς γίνεται το super cover στην Hertz, και βγαίνει ελαφρώς φθηνότερα από Europcar
Θα είμαι οκ μ'αυτά ε; Ψιλοαγχώνομαι :oops:

Your Vehicle
Economy, 2-4 Door, Manual, Aircon (Group B) ECMR
(B) Opel Corsa or similar
CDP Name: : HERTZ WEB SUPER COVER,Rate Quote: BEST

Included in the rates

Winter Tyres
Total Sales Tax
Location Service Charge (LSC)
Registration fee
Collision Damage Waiver (Excess Applies)
Super Cover (Excess Waiver)*
Theft Protection (Excess Applies)
Unlimited Kilometers Included

Εγώ δεν είμαι σίγουρος οτι έτσι δε θα σου δεσμεύσουν ποσό από τη πιστωτική...Ρώτησε τους ή διάβασε κάπου τους όρους.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#568106 Αν εχει το full cover απο την Hertz δεν δεσμεύεται κατι.
Φυσικά η κάρτα θα περαστεί κανονικά κατά την παραλαβή.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#569591 Ερώτηξις, επειδή δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία με τις ασφάλειες:

Έχω κλεισει αυτοκίνητο για τη Γερμανία (Global rent a car) όπου θα πάω τον άλλο μηνα.

Βλέπω ότι περιλαμβάνονται:

Included Free
Collision Damage Waiver (CDW)
Third-Party Liability (TPL)
Theft Protection (TP)
Personal Accident Insurance (PAI)

Καιβλέπω ότι μου προτείνεται για 15 ευρώ τη μέρα το εξής:

Add Full Protection and you're covered for:
Repairs to any exterior or mechanical part of the car
The car's Theft Protection excess
Charges for key loss, roadside assistance or immobilisation, as well as admin fees

Επι της ουσίας το στάνταρ πακέτο είναι μια μικτή ασφάλεια με excess 1000 ευρω, ενώ αν πάρω την πλήρη δεν πληρώνω τίποτα; Αυτό που επίσης δεν καταλαβαίνω καλά είναι αν στην απλή ασφάλεια έχω κάποια επιβάρυνση για ατύχημα που ΔΕΝ προκαλέσω εγώ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#569605 Για γκρατζουνιές, ζάντες, λάστιχα, καθρέφτες, τζάμια, αν μείνεις από καύσιμο πληρώνεις όσο χρεώνουν συν έξοδα διεκπεραίωσης (όσα λένε στα μικρά γραμματάκια). Το μέγιστο που θα πληρώσεις είναι το excess (περί τα 500-1500 ανάλογα με το αυτοκίνητο τα οποία είναι και δεσμευμένα μέχρι λίγες μέρες μετά τη λήξη της ενοικίασης).
Επίσης για τυχόν πρόστιμα θα σε χρεώσουν και επιπλέον έξοδα διεκπεραίωσης.
Προσοχή όμως αν είσαι μεθυσμένος, αν οδηγούσες εκτός δρόμου ή αν έχεις χάσει τα κλειδιά τότε δεν ισχύει η ασφάλεια και μπορεί να χρεωθείς όλο το αυτοκίνητο. :lipsealed:

Αν πάρεις επιπλέον ασφάλιση από αλλού τότε πληρώνεις για το αυτοκίνητο κανονικά και τα ζητάς από την ασφάλεια. Επειδή το κάνω εγώ τώρα έχει λίγη χαρτούρα και πάρε δώσε ενώ αλλιώς δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα. Η διαφορά όμως ήταν σημαντική. Θα δούμε αν τελικά θα τα πάρω πίσω...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#569618 Μεθυσμένος, εκτός δρόμου η να χάσω κλειδιά δεν παιζει - εμένα θα με ανησυχούσε το να χρειαστεί να πληρώσω χωρίς να φταίω.

Συνεπώς, αν τρακάρω χωρίς να φταίω δεν χρεώνομαι κάτι, αν τρακάρω και φταίω πληρώνω μέχρι το excess των 1.000 ευρω όπως το αντιλαμβάνομαι.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#569620 Απο ποια εταιρία νοίκιασες;
Νοίκιασες απευθείας απο υην εταιρία, ή απο μεσίτη;
Αν ισχύει το 2ο, στελνεις ενα μαιιλ στην εταιρία (στο γραφείο που θα παραλάβεις αν ειναι δυνατό) και γραφοντας τους τον τυπο του αυτοκινητου, ρωτας το επιπλέον κόστος για "full cover".

Δεν ξέρω αν άλλαξε κάτι τα τελευταία 2-3 χρόνια, ή αν τυχαίνει να νοικιαζω απο χωρες με υψηλα ασφάλιστρα, αλλά θυμαμαι πριν 4 χρονια στο Παρισι πλήρωσα 11-12€ επιπλέον τη μερα (ευτυχώς που το πλήρωσα γιατι εφαγα την πισω πλευρα σε πάρκινκ :oops: ), στην Αγγλία το καλοκαίρι ζητούσαν 25 Λίρες, ενω στο Βελγιο μου ζητάνε για τον άλλο μηνα 25€/ημέρα.
Αντίστοιχα η Axa ασφαλίζει την απαλλαγή της τυπικής ασφάλειας πρός 6,25€/ημέρα και για πρωτη φορα λέω να το κανω ετσι μιας και η διαφορά είναι σημαντική.
Απλά στην απευκτέα περίπτωση που συμβεί κάτι, πληρώνεις και περιμένεις να σου στείλουν τα χρήματα απο την (όποια) Axa
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#569642 Νοικιασα μεσω booking (rentalcars.com), από την global rent a car.

Η φουλ ασφάλιση στοιχίζει περίπου 15 ευρώ τη μέρα, και δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο.