Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#6798 Μεταφέρω εμπειρία φίλου με εταιρεία ενοικίασης αυτοκινήτων. Δεν ήταν από τα τοπ ονόματα που σας έρχονται στο μυαλό, αλλά έχει ενδιαφέρον.

Το παιδί είχε κλεισει από Θεσ/νίκη Κρήτη και πίσω κ στα αεροπορικά διαμονή είχαν και στο πακέτο χρήση ενοικίαση αυτοκινήτου από μια εταιρεία που προσωπικά δεν την είχα ακούσει πιο πριν.

Στην παραλαβή του αμαξιού καταβάλει την εγγύηση 300 ευρώ για μια βδομάδα. Ο υπάλληλος που το παραδίνει του τονίζει "κοιτα φιλαράκι, είναι φουλαρισμένο, απλά όταν γυρίσεις κάνε ενα γεμισμα λίγο πριν μου το επιστρέψεις" . συμφώνησε ο φιλος, έφυγε.

Skoda fabia mk1 2005 1.4 βενζινη, την τρίτη μέρα διακοπών μετά απο 190 χλμ διανυθεντα σε νορμαλ επαρχιακούς ρυθμους κ στο κατέβα απο Χανιά προς Σφακιά (θυμαρίσιο καπνιστό σύγγλινο <3) μπιιιιιπ. Το ρεζερβουαρ αδειο, λαμπάκι. Αγχωτική οδήγηση, απορία, φουλάρισμα απο το παιδι, παιρνει ξερω γω 40 λιτρα. 40 λιτρα με 190 χλμ βγαίνει 20+ λτ/100χλμ. Απλά δεν παίζει...

Από εκεί και πέρα βλέπει το κατέβασμα του δείκτη κ στα πρώτα 250 300 χλμ ο δεικτης κολλημένος στο φουλ.

Τυχαίο ή πειραγμένος δείκτης - αισθητήρας, "κοιτα φιλαράκι γύρνα το φουλαρισμένο πίσω κτλ.... Στην επιστροφή του αμαξιού ο φίλος πήγε σε βενζιναδικο, έκανε γέμισμα 5 5 ευρώ, και μολις στα 17 ευρώ "φουλαρε" έβαλε άλλα 3 και το γύρισε πίσω. :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By gakost
#7904 Το απόγεμάτο σε γεμάτο είναι πάγια τακτική όλων των εταιρειών του κλάδου. Ο φίλος σου ειδοποίησε για το πρόβλημα την εταιρεια όταν το επέστρεψε;
Άβαταρ μέλους
By JimClark
#7907 Κακώς, νομίζω όχι... Πιστεύω θα έπαιρνε μια απαντηση του στυλ ευχαριστούμε , θα το ερευνήσουμε κτλ
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#8002 Δεν πρέπει να φταίνε. Θυμάμαι τον συντάκτη του Drive Στρατή Πετρουνέα να αναφέρει σε μηνιαία αναφορά για το μακράς διαρκείας Ibiza 1.4 που είχαν τότε (πάνε αρκετά χρόνια, οπότε μάλλον πρόκειται για την ίδια γενιά με το Fabia) ότι πέρασαν 250+ χλμ μέχρι να κουνηθεί ο δείκτης από το φουλ. Το θυμάμαι γιατί το είχε αναφέρει για θετικό, κάτι που μου είχε κάνει πολύ κακή εντύπωση. Πώς δηλαδή ένας συντάκτης έγκριτου περιοδικού (και μάλιστα μηχανικός, αν θυμάμαι καλά) αναφέρει ως θετική την τελείως μη γραμμική λειτουργία ενός οργάνου που οφείλει να είναι γραμμικό.
Άβαταρ μέλους
By gakost
#8880
JimClark έγραψε:Κακώς, νομίζω όχι... Πιστεύω θα έπαιρνε μια απαντηση του στυλ ευχαριστούμε , θα το ερευνήσουμε κτλ


Μπορεί, αλλά από την άλλη αν δεν ενημερώσεις το γραφείο που να ξέρει να το φτιάξει; :s_no

Στην τελική πιστεύεις ότι αν το πάρει κάποιος το αυτοκίνητο και δει ότι με 20€ δε'ιχνει γεμάτο θα το γεμίσει όταν το πάει πίσω και γεμάτο να το έχει πάει ή θα κάνει την πάπια με τιμές 1,7 /λίτρο σε τουριστικά μέρη;
Άβαταρ μέλους
By Focusman91
#11497 Φτάνω σήμερα αεροδρομιο Αλεξανδρουπολης και επειδη βαριομουν απίστευτα να παρω ταξι και μετα κτελ για Κομοτηνή (+να παω σχολή χωρις να στριμοχνωμαι σε λεωφορεία) λεω ας ρωτησω για ενοικιαση αυτοκινητου. Παω Evros car rental. Ενοικιαση για 24 ωρες 30 €. Αλλα επειδη θα το αφηνα Κομοτηνή ηθελαν άλλα 30 ευρω. 60 ευρω δλδ.
Κάποια αλλη στιγμή...
Άβαταρ μέλους
By L200
#12567
gakost έγραψε:Το απόγεμάτο σε γεμάτο είναι πάγια τακτική όλων των εταιρειών του κλάδου. Ο φίλος σου ειδοποίησε για το πρόβλημα την εταιρεια όταν το επέστρεψε;


Ε όχι και όλων!!! Υπάρχουν διάφορες πολιτικές, ανάλογα την εταιρεία. :s_wink
Άβαταρ μέλους
By elteo
#12577
L200 έγραψε:
gakost έγραψε:Το απόγεμάτο σε γεμάτο είναι πάγια τακτική όλων των εταιρειών του κλάδου. Ο φίλος σου ειδοποίησε για το πρόβλημα την εταιρεια όταν το επέστρεψε;


Ε όχι και όλων!!! Υπάρχουν διάφορες πολιτικές, ανάλογα την εταιρεία. :s_wink


πχ όσο το πήρες , φέρτο πίσω.

στην Sixt ήταν στην μέση και μου λένε φέρτο στην μέση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#12596
rx8_drifter έγραψε:Εμπειρία για ενοικίαση με το παλιό τρίπτυχο σε ευρώπη έχει κάποιος?

Κανενα απολύτως πρόβλημα
Άβαταρ μέλους
By gakost
#12634
elteo έγραψε:
L200 έγραψε:
gakost έγραψε:Το απόγεμάτο σε γεμάτο είναι πάγια τακτική όλων των εταιρειών του κλάδου. Ο φίλος σου ειδοποίησε για το πρόβλημα την εταιρεια όταν το επέστρεψε;


Ε όχι και όλων!!! Υπάρχουν διάφορες πολιτικές, ανάλογα την εταιρεία. :s_wink


πχ όσο το πήρες , φέρτο πίσω.

στην Sixt ήταν στην μέση και μου λένε φέρτο στην μέση.


Για να το λες δεν σε αμφισβητώ αλλά εγώ όσες φορές έχω νοικιάσει πάντα γεμάτο το παίρνω και το επιστρέφω γεμάτο (που στην ουσία είναι αυτό που λες το επιστρέφεις με όσο καύσιμο το πήρες) Στο εξωτερικό μάλιστα σε χρεώνουν και αρκετά παραπάνω ανά λίτρο αν λείπει βενζίνη, το γράφει στο συμβόλαιο.
rx8_drifter έγραψε:Μαλιστα.


Πες οτι νοικιαζω ενα αμαξι πορτογαλλια, μπορω να περασω ισπανια?


Πρέπει να πάρεις χαρτί από την εταιρία ότι σου επιτρέπει να το βγάλεις εκτός χώρας και προφανώς να σου δώσουνε και πράσινη κάρτα ασφάλειας.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#12658 Μπορεί να στο δώσουν γεμάτο και πρέπει να το φέρεις γεμάτο, μπορεί να στο δώσουν μισό και πρέπει να το φέρεις μισό. Αν δεν το φέρεις στο επίπεδο που σου ζήτησαν τότε σε χρεώνουν αρκετά παραπάνω, όμως κάποιες φορές έχουν ορισμένες προσφορές και ανάλογα με το πόση χρήση κάνεις ενδέχεται να σε συμφέρει να το επιστρέψεις άδειο.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#13047
rx8_drifter έγραψε:Μαλιστα.

Πες οτι νοικιαζω ενα αμαξι πορτογαλλια, μπορω να περασω ισπανια?

Γίνεται αλλά πρέπει να ενημερώσεις για να έχεις την άδεια κυκλοφορίας ή κάποιο χαρτί που να γράφει πως σου επιτρέπουν να βγείς απο την χώρα αν δεν έχουν την original άδεια μέσα.