Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#422717
belgarion έγραψε:1.6 turbo δεν υπήρξε, το turbo ήταν 2.3 και μάλλον εξαιρετικά σπάνιο.
http://www.classiccars4sale.net/classic ... a-kallista

< >


Αυτο ειναι το Kallista,,,, Υπηρχε και απλο με τον κινητηρα Isuzu απο το Λοτους Ελαν ΙΙ.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#439894 Γνωστός μου πήγε το καλοκαίρι Κρήτη για διακοπές και νοίκιασε αυτοκίνητο στο νησί. Όταν πήγε να το παραλάβει πρόσεξε ότι τα μπροστά λάστιχα ήταν καινούργια, όχι όμως τα πίσω. Παρόλα αυτά δεν το έψαξε παραπάνω μιας και φαινόταν ότι είχαν ακόμη αρκετό πέλμα.

Την μέρα που έφευγε από το αεροδρόμιο και πριν ακόμη επιστρέψει το αμάξι, άκουσε έναν θόρυβο από το πίσω μέρος, οπότε στο βενζινάδικο που πήγε να βάλει βενζίνη πριν την παράδοση, έσκυψε να δει κάτω από το αμάξι.

Τα πίσω λάστιχα λοιπόν που φορούσε το αυτοκίνητο ήταν κατασκευής 2005! Δηλαδή 12 ετών!!!
Το χειρότερο ήταν ότι από την μέσα πλευρά, τα λάστιχα είχαν φθαρεί σε τέτοιο βαθμό που φαινόταν τα λινά, σχεδόν σε όλη την περίμετρο του ελαστικού! :lipsealed:

Οι τύποι απλά απαράδεκτοι! Ήταν πολύ τυχεροί που επειδή το παιδί θα έχανε το αεροπλάνο, δεν μπήκε στην διαδικασία να καλέσει αστυνομία. :rant:
Άβαταρ μέλους
By vagmag
#441403 Γνωρίζει κάποιος τι συμβαίνει για την περίπτωση μίσθωσης μακροχρόνιας απο εταιρία εξωτερικού ; πχ Γερμανία ;
Γνωρίζω οτι κάποιοι ενοικιάζουν απο βουλγαρια πχ ....
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#446266 Σαλονίκη έχω δοκιμάσει Avis και Hertz επειδή είχα εκπτωτικά και στις δύο. Ευχαριστημένος γενικά. Το Clio 1.2TCe της Avis ήταν λίγο χάρχαλο βέβαια αλλά από το να μου καθόταν κάνα Polo ή κάνα i20 χίλιες φορές καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#446274 Γενικά και οι δύο ακριβές είναι, γι' αυτό είπα για εκπτωτικό. Αλλιώς νομίζω μπορείς να βρεις και αρκετά φθηνότερα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#446277 Δοκιμασε autoeurope για καλυτερες τιμες. Λογικα η enterprise θα σου δωσει πολυ καλη τιμη σε αυτο. Δεν ειναι μεσα στο αεροδρόμιο αλλα διπλα καο ερχονται και σε παραλαμβανουν. Σε περιμενει με καρτελακι. Αυτα.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#466161 Πως στον πέοντα έγινε αυτό πάλι? :rant: :rant:

Goldcar Main Offices, 20/12/2017 Dear Customer, Thank you for having relied on Goldcar when you hired a vehicle under contract No. 12 between 19/10/2017 and 22/10/2017.
We are hereby informing you that the vehicle you hired was ticketed 1 time during said rental period.
The law requires us to give your details to the appropriate authorities. They will send you fine that is in your name, together with payment instructions, in the next few weeks. You may pay the fine or make any appeals against it that you deem appropriate. We further inform you that we will charge a 55,00 € fine management fee to your account (based on the 55,00 € cost for the ticket) in the next few days, as stipulated in the terms and conditions in the contract you signed with Goldcar on 19/10/2017.
The fee is only for the expense incurred by Goldcar as a result of the administrative proceedings carried out to identify the vehicle's driver for the authorities. This is a mandatory procedure. It is not to be considered a partial or full payment of the fine, for which you are solely liable, as stipulated in the rental contract's terms and conditions.
On this occasion Goldcar has received the fine notification via Internet. Therefore, we are unable to send you a copy of the fine. The traffic authorities will send you the fine information and payment instructions by mail.
Please do not reply to this notification. If you believe that the content herein is a mistake, you may express your disagreement by clicking on the Customer Services tab on the Goldcar website (www.goldcar.es). Yours faithfully, Goldcar rental


Παίζει όντως να αναφέρεται στο συμβόλαιο ότι μπορούν να με χρεώσουν με fine management fee και μάλιστα εν αγνοία μου και χωρίς επίσημα τα στοιχεία της κλίσης? :hmmm: Μπορεί να τους ρίξει κάνα άκυρο η τράπεζα ή δεν παίζει?
Άβαταρ μέλους
By drdino
#466185 Παίζει, ψιλοστανταρ όρος είναι αυτός. Δες τι υπέγραψες.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#466187 Διαβασε το συμβολαιο. Αν βαριέσαι θα σου απαντήσω εγώ. Ολα τα συμβολαιια ενοικιασης αυτοκινητου το γραφουν.

< >
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#466223 Εννοείται και μπορούν!

Την έχω πατήσει έτσι μια φορά στο Μιλάνο με τη hertz.

Έκανα decline τη συναλλαγή με την Alpha και το θέμα έληξε. Τελικά δε χρεώθηκα.

Ο λόγος που το έκανα ήταν επειδή κανένας στη hertz δε με ενημέρωσε ότι το αυτοκίνητο δε μπορούσε να μπει στο κέντρο του Μιλάνο και ήρθε κλήση.

Στη δε Βουδαπέστη, έχω φάει 3-4 κλήσεις για ταχύτητα τα τελευταία 4 χρόνια που πάω καθε μήνα και τραβάνε λεφτά από τη κάρτα. Απίστευτα strict τα πράγματα, για 10κμ πάνω από το όριο όπου κι αν είσαι τρως κλήση.

< >
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#466258 Όταν λες έκανες decline τη συναλλαγή? Κι εμένα η Alpha μου την έκανε και είχα σκοπό να τους πάρω να τους ξεχέσω λίγο.

Εννοείται αν έχω κάνει τη |λογοκρισία| να την πληρώσω αλλά όχι χωρίς την κλήση στα χέρια μου.