Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#776780 Ακολουθεί (γ)κατάθεση ψυχής:

Το Σαββατοκύριακο που είχα το Kamiq φυσικό αέριο (https://cartalk.gr/skoda-kamiq-1-0-g-tec/), είχαμε μια βάπτιση στην Κορινθία. Την Παρασκευή είχα περάσει από το πρατήριο στο Κορωπί, για να διαπιστώσω με έκπληξη ότι είχε κλείσει. Καθώς λοιπόν περνούσα από τον Ασπρόπυργο και ξέροντας ότι το αυτοκίνητο θα επέστρεφε την Τρίτη, λέω ας βάλω ένα τάληρο για να είμαι άνετος, μην ξεμείνω με τα 9 λίτρα βενζίνης βραδιάτικα. Άλλωστε, δε θα πετύχαινα άλλο πρατήριο στο διάβα μου. Σπάνια θέλουν συμπλήρωμα καυσίμου τα μοντέλα δοκιμής, ειδικά όσα δεν κάνουν ταξιδιωτικά άρθρα κι αποστάσεις αλλά να που μου έλαχε αυτός ο κλήρος με το πρώην αγαπημένο ΦΑ!
Κουμπώνει τη μάνικα ο υπάλληλος κι αρχίζει να βάζει.
Εεεεεεεεεεεεε, δε με ρώτησες πόσο θέλω. 5 ευρώ βάλε!
Ντεν έκει τέτοια, ατό βάζει μόνο φουλ.
Τι λες τώρα; Τι κόλπα είναι αυτά; Ρωτάω κι άλλον υπάλληλο παραδίπλα, που φαινόταν να έχει σε υψηλότερη υπόληψη τον Μπαμπινιώτη και μου εξηγεί: οι αντλίες φυσικού αερίου μπορούν μόνο να γεμίσουν στο φουλ. Ούτε υπάρχει πρόβλεψη για να βάλεις συγκεκριμένο ποσό, ούτε γίνεται να διακόψουμε την πλήρωση πριν ολοκληρωθεί. Μας το απαγορεύουν.

Κάπως έτσι, ξαλαφρωμένος κατά 10.7 ευρώ (ε ρε φυσικό αέριο, σε μένα ρε; Που έχω χάσει εκατοντάδες εργατοώρες να προπαγανδίζω για πάρτη σου; ) βγαίνω με νεύρα στην Εθνική. Η βελόνα του ντεπόζιτου να χάσκει χαιρέκακα μες στα μούτρα μου, έτσι σημαδεύοντας στο φουλ του ντεπόζιτου. Έτσι μου είσαι; Τώρα θα σου δείξω. Το πλακώνω και πάω όλο τον αυτοκινητόδρομο (ήταν και Σάββατο κατά τις 18:00, ελάχιστη κίνηση στο κατέβα) με 160-180. Το χιλιαράκι είχε βελάξει. Όπου έχανε τη φόρα του, κάρφωμα 5ης μέχρι τις 6.000 σαλ και πάλι 6η. Και πάλι 5η και πάλι 6η. Το κέρατο, όσο ψοφίμι ήταν μες στην πόλη, τόσο καλά ταξίδευε.
Εν τω μεταξύ, το Kamiq ήταν γαμώ τα αμαξάκια. Άνετα μπορούσα να με φανταστώ με ένα αυτόματο τέτοιο. Ιδανικές διαστάσεις για πόλη, σούπερ χώροι. Βενζίνη ή πετρέλαιο, μάλλον το δεύτερο για λόγους κόστους κίνησης. Αλλά και με το 150άρι βενζίνης, θα ήταν πιστόλι, απλώς θα έκαιγε λίγο παραπάνω. Παρά το κυνηγητό, όταν το επέστρεψα την Τρίτη, είχε ακόμα φυσικό αέριο μέσα. Δεν κατάφερα να το καταναλώσω για να δω πώς πάει με τη βενζίνη.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#776830
Dimsabas έγραψε:Alfa Romeo 155. Η αρχική απόρριψη των Alfisti την ανάγκασε να μπει στους αγώνες. Και να τους κερδίσει!

https://cartalk.gr/alfa-romeo-summer-st ... romeo-155/


Σάμπα παρατηρώ ότι έχεις ανεβάσει την ποσόστωση αναφορών για τα πτώματα της Ιταλικής Αυτοκινητοβιομηχανίας.
Τόσο πολύ τραβάει σε κλικ η αναφορά για ιστορικά χρώματα, αντιλόπες και αγωνιστικά;
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#776848 Αν δεις στο κάτω μέρος του άρθρου, αναφέρεται ότι είναι Δελτίο Τύπου, δηλαδή το στέλνει η αντιπροσωπεία σε όλα τα μέσα. Άρα δεν είναι δική μου επιλογή.
Τώρα, γιατί ενώ όλοι είναι διακοπές, ο συγκεκριμένος Υπεύθυνος Τύπου λιώνει (ακόμα) στο γραφείο, εικάζω τα δίνουν όλα για όλα για την Tonale. Είναι με διαφορά το πιο στέλνω-πολλά-Δελτία-Τύπου μοντέλο το τελευταίο εξάμηνο.
Άβαταρ μέλους
By Chris
#777012
ένα hypercar που θα ταράξει τις ισορροπίες.


Ο ορισμος της μεγαλοστομιας κυρια μου
Άβαταρ μέλους
By Dimsabas
#777014 Χαχαχα, σωστά, αλλά την είπε Έλληνας, όχι Δανός.

Σε άλλα νέα:

Gone in 60 seconds, λέγαμε παλιά. 60 χρόνια Nissan σε 30 δευτερόλεπτα, λέμε τώρα.

https://cartalk.gr/anatrekste-60-chroni ... terolepta/