Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#766961 Το Γερμανικό δίκτυο κινητής δεν δουλεύει... :lol: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#766998
g8777 έγραψε:Πάει Ίνγκολσταντ λέει. :omg:

ΚΛΆΜΑ.


Το βλέπω:

Άβαταρ μέλους
By dimviii
#767337 παιδες λιγο χρονο να βρω,και θα γραψω τα σχετικα.
Προκαταβολικα ενα ευχαριστω στον ΒARHonda για την παρεα στο ταξιδι στη Σερβια,και στον Θωμα για τις πολυτιμες οδηγιες σχετικα με το ταξιδι.
Αναποδιες ειχαμε πολλες,τα εγγεφαλικα τα γλυτωσαμε στο παραπεντε,οτι ηταν να γ2μηθει γ@μηθηκε,οι αναποδιες δεν σταματησαν ουτε οταν φτασαμε Ευζωνους.
Τελος καλο ,ολα καλα,το αυτοκινητο πεντακαθαρο,και το ταξιδι μια πολυ ωραια εμπειρια.
Τα ξαναεκανα αυριο παλι, τα 2647 χλμ σε δυο μερες. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#767339
dimviii έγραψε:παιδες λιγο χρονο να βρω,και θα γραψω τα σχετικα.
Προκαταβολικα ενα ευχαριστω στον ΒARHonda για την παρεα στο ταξιδι στη Σερβια,και στον Θωμα για τις πολυτιμες οδηγιες σχετικα με το ταξιδι.
Αναποδιες ειχαμε πολλες,τα εγγεφαλικα τα γλυτωσαμε στο παραπεντε,οτι ηταν να γ2μηθει γ@μηθηκε,οι αναποδιες δεν σταματησαν ουτε οταν φτασαμε Ευζωνους.
Τελος καλο ,ολα καλα,το αυτοκινητο πεντακαθαρο,και το ταξιδι μια πολυ ωραια εμπειρια.
Τα ξαναεκανα αυριο παλι, τα 2647 χλμ σε δυο μερες. :metalo:

κανονιστε ταξιδι αρχες Αυγουστου να σας δείξει ο παλιος πως πανε σε ολα τα Βαλκανια :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#767352 Αν μη τι αλλο επεισοδιακο το ταξιδι για να φερουμε την κλιο απο τη Γερμανια.
προσγειωνομαστε Ντισελντορφ στην ωρα μας.
Παμε να βγαλουμε εισιτηρια για το τρενο,δεν περναγαν οι καρτες να πληρωσουμε στα αυτοματα μηχανηματα.
Οδηγιες στο μηχανημα στα Αγγλικα πουθενα.Το παραταμε και παμε σε γκισε.
Οταν μας εβγαλε τα εισιτηρια στο γκισε παμε να πληρωσουμε με καρτα,δεν περναει καμια.3 διαφρετικες καρτες δεν δεχετε καμια :s_omg Πληρωνουμε με μετρητα. Οι καρτες αργοτερα δουλευαν κανονικα παντου,απλα ειχε το συστημα τους καποιο προβλημα,και ο τριμπουρδελος μου ελεγε οτι δεν δεχεται την καρτα.
να ημουν εγω ο πρωτος που ετυχε να πεσει το συστημα? χλωμο το βλεπω,απλα κλασσικη περιπτωση τριμπουρδελομαγνητη.
Του δειχνω στο τηλεφωνο φωτο απο τον σταθμο που θελουμε να παμε,μας βγαλει ενα χαρτι που εγραφε τα 2 τρενα που πρεπει να παρουμε για να φτασουμε στο σταθμο που ηταν κοντα στην μαντρα που θελαμε να παμε.
Μας τα βγαζει λαθος,και ευτυχως το καταλαβαινω γρηγορα αλλα ηδη εχουμε μπει στο τρενο και εχουμε κανει 2-3 στασεις.Βγαινουμε απο το τρενο και ξανα πισω στον σταθμο.Ρωταμε καποιους ανθρωπους,πεφτουμε σε Ελληνα,και μας καθοδηγει σωστα.Το εισιτηριο κανει 9 ευρω για ολα τα μεσα ολο το μηνα,οποτε δεν χρειαζεται να ξαναβγαλουμε.
Το λαθος αυτο μας στοιχησε μιαμιση ωρα ,οποτε βιαζομαστε γιατι εχουμε ραντεβου στο υπουργειο συγκοινωνιων στις 14,30
μεσα σε ολα αυτα με χεζει περιστερι στην πλατη,και κανει το φλις μνι καπελο.Μιλαμε οτι δεν εχετε δει τετοια κουτσουλια απο περιστερι.Επιασε ολη τη πλατη γτχτ.Βγαλσιμο το μοναδικο φλις που ειχα μαζι,και με κοντομανικο,ενω εχει ψιλοβροχο.
Η παναγια και το χριστοκαντηλο παει ηδη κορομηλο.
Φοβερη καθαριοτητα παντως οι Γερμανοι στον κεντρικο σταθμο στο Ντισελντορφ με τις 7 γραμμες και τα 300 δρομολογια ημερησιως.
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα

Συνεχιζεται
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#767363 Φτανουμε στην μαντρα 2 παρα πεντε.Μπαινουμε μεσα,παω στα γραφεια,καλημερα σας,ειμαι ο Ντιμβης απο Ελλαδα και ηρθα να παραλαβω ενα γκρι κλιο,και να παμε στο ραντεβου που εχουμε στο υπουργειο συγκοινωνιων στις 14,30 για να βγαλουμε τις εξπορτ πινακιδες,ωστε να ταξιδεψω Ελλαδα.
Αρχιζει και κοιταει ο ενας τον αλλον με απορια.
Τους ξαναεξηγω,τους δειχνω τα μειλ,αρχιζουν να νιωθουν.
Αρχιζει και νιωθω και εγω οτι αυτοι ειναι μακραν χειροτεροι απο τους προηγουμενους Γερμανους και Γαλλους.
Για να πληρωθει ο φορος μεταβιβασης στο υπουργειο ,πρεπει να εισαι Γερμανος πολιτης,με Γερμανικο αφμ και να γινει μονο μεσω τραπεζης.
Αρα πρεπει να ερθει καποιος απο αυτους μαζι μας,για να γινει αυτο,και θα του εδινα τα χρηματα στο χερι.
Εκει δουλευαν Τυνησιοι,Γερμανοι,Ουκρανοι και Τσεχοι.
Ο υπευθυνος του καταστηματος ρωταγε ποιος Γερμανος θελει να παει μαζι μου για να γινει αυτο,αλλα δεν ειχε κανεις καρτα.Ολοι οι Γερμναοι την ειχαν ξεχασει σπιτι τους εκεινη την ημερα.
Να τσακωνονται μπροστα μου με τον υπευθυνο.
Η ωρα περναει και καποιος αλλος παει να φερει το αυτοκινητο.Η μαντρα τεραστια ,διπλα στον Ρηνο,πρεπει να εχει ισα με 200-300 αυτοκινητα μεσα.
Ενας αλλος φευγει παει να φερει το χαρτια που ηταν καπου αλλου.
Μαζι με εμας θα ερχοταν τελικα δυο πιτσιρικαδες γυρω στα 23-25 ετων,ενας Ουκρανος με το ονομα Ρομαν,και ενας Τσεχος ο Καρελ.
Φερνουν το κλιο,βγαζουμε τα χειμερινα ζαντολαστιχα που ειχε στα πισω καθισματα/μπαγκαζ(ολοκαινουρια firestone σε γκρι αγρατζουνιστες rial ζαντες) μπαινουμε μεσα και φευγουμε.
μετα απο 2-3 χλμ ξαναγυρναμε πισω γιατι ξεχασε το διαβατηριο του ο Ουκρανος. :s_inlove
Φτανουμε στο υπουργειο 3 παρα εικοσι(το ραντεβου ηταν 14,30-14,45)
Φευγουμε εγω και ο Ουκρανος στον πανω οροφο να βγαλουμε ασφαλεια,γιατι πρεπει να γινει αυτο πρωτα για να βγαλεις πινακιδες εξπορτ.Η γυναικα μου και ο Τσεχος κατω για την μεταβιβαση.
Βγαζουμε την ασφαλεια(απλη δεν ειχε ουτε κλοπη),πληρωνω και τις πινακιδες,135 ευρω ολα,και σφαιρα κατω.
Τι εγινε με το ραντεβου ρωταω?
Μαλλον δεν εχει ερθει η σειρα μας μου λεει ο Τσεχος.
Κοιταγαμε σε μια οθονη δεν ειχε το νουμερο μας,αρα μαλλον ειμαστε κομπλαν.
Περναει η ωρα δεν βλεπω το νουμερο μας,δεν πας να ρωτησεις του λεω?
Παει ρωταει,του λεει το ραντεβου σας χαθηκε γιατι αργησατε. :lipsealed: :omg:
ξερετε ο κυριος και η κυρια εχουν αγορασει ενα αυτοκινητο,πεταξαν απο Ελλαδα σημερα το πρωι,ειχαν κλεισει το ραντεβου,και μολις θα εβγαιναν οι πινακιδες θα εφευγαν οδικως για Ελλαδα.
Δεν με νοιαζει κυριε μου,το ραντεβου χαθηκε. :s_yes
Τι μπορουμε να κανουμε?
να βγαλετε καινουριο ραντεβου.
Λεω δεν γαμεις,θα ερθουμε αυριο το πρωι,εχουμε χρονικο περιθωριο.
Παμε σε ενα μηχανημα με οθονη που εβγαζες ραντεβου,το γρηγοροτερο ραντεβου την Δευτερα το πρωι. :s_omg
μεσα στην αναμπουμπουλα,μας εβλεπε ενας σεκιουριτας εκει που εκανε και χρεη κλητηρα(εμοιαζε πολυ για Ελληνας αλλα δεν ηταν),του εξηγει ο Ουκρανος(γεννημενος στην Γερμανια) τι και πως.
Περιμενε του λεει ο σεκιουριτας/κλητηρας.
Παει βρισκει καποιον διευθυντη/προισταμενο εκει του εξηγει,ερχετε αυτος,παει μιλαει σε καποια κοπελα μεσα,βγαινει μετα απο λιγο,θα σας φωναξουν σε λιγο να πατε τα χαρτια.
Ετσι και εγινε,μετα απο 15 λεπτα μας φωναζει παμε και κανουμε την μεταβιβαση και ολο το χαρτομανι,τελειωνουμε,ξαναπαμε στον πανω οροφο,μας δινουν τις πινακιδες,και ειμαστε κομπλαν.
Εδω να πω οτι η Γερμανιδα που μας ειπε οτι λυπαμαι χασατε το ραντεβου,δεν ειχε καποια αλλη δουλεια,η αλλο ραντεβου(οπως και οι αλλες επτα που δουλευαν εκει),εξυνε κανονικα παπαρι,γιατι την βλεπαμε για πανω απο 2 ωρες που ημασταν εκει.
Εκει ειχε 4 γραφεια δεξια και 4 αριστερα.Κοσμο δεν ειχε να περιμενει,ουτε ουρα ουτε τιποτα.Ερχοταν καποια ραντεβου αραια και που,δλδ πελατη ειχαν ταυτοχρονα τα 2-3 απο τα 8 γραφεια.
Απλα δεν ηθελε να εξυπηρετησει.
Ανακουφισμενοι αφου την γλυτωσαμε και δεν πηραμε το αεροπλανο επιστροφης απραγοι και χωρις αυτοκινητο,φευγουμε για την μαντρα παλι.
Τα παιδια και τα δυο(Ρομαν και Καρελ) πολυ φιλοτιμα και πολυ φιλικα,εκανα το παν για να γινει η δουλεια.
Σε καποια φαση εχει παρει τηλ τον μανατζερ του,εξηγει το προβλημα και ο μανατζερ του λεει κοψε τον λαιμο σου βρες τροπο να τελειωσετε σημερα.Αγορασε το ραντεβου καποιου αλλου,παρε ενα μπουκαλι κρασι και κατι τετοιες σαχλες του ελεγε.
Τι να τελειωσουν ρε τριμουρδελε που τα κεντρικα σας δεν ειχαν ενημερωσει κανεναν στο Ντισελντορφ?
Τα κανατε μπουρδελο εσεις,και τωρα βρες λυση στο πιτσιρικο?Τριμπουρδελε...

συνεχιζεται..
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#767366 παμε στην μαντρα,τωρα εχει μεινει να βγει το τιμολογιο,και να παρουμε πουλους.
Παω ριχνω τα καθισματα παλι για να βαλω ξανα τα χειμερινα μεσα να ειμαστε ετοιμοι,εχει βρεξει και εχουν γινει οι σακουλες που τα ειχαν φυλαγμενα μουσκεμα,αφου τα ειχαν αφησει εξω.
Τα χριστοκαντηλα συνεχοζονται κανονικα απο το πρωι,δεν εχω σταματησει λεπτο.Πρεπει να εσπασα το προσωπικο μου ρεκορ εκεινη την μερα.
Καθομαι στεγνωνω τις σακουλες με κατι πανια μικροινων,τα ξαναβαζω μεσα.
Ερχονται ετοιμο το τιμολογιο μου λενε.
Κοιταω παπαρια ετοιμο.Δεν γραφει ουτε τα χλμ,ουτε οτι το αυτοκινητο εχει πληρωσει φορο στη Γερμανια.
Του λεω να το ξαναβγαλει γιατι λειπουν αυτα και αυτα.
Δεν γινεται μου λεει.
Θα μπορεσεις του λεω γιατι στην προφορμα τα εγραφε.
Δεν γινεται στο τιμολογιο μου ξαναλει.
Ωραια στειλε στο λογαριασμο μου το 24% απο τα 12000 που κανει το αυτοκινητο(γιατι τοσο θα πληρωσω στην Ελλαδα φπα επι της αξιας) και μην το γραφεις,νο προμπλεμ.
Με κοιταγε.
Αρχιζω και αγριευω,του δειχνω την προφορμα που ολα αυτα τα εγραφε,του λεω οτι αυτο ειναι ποινικο αδικημα κλπ.
Μετα απο πολλα τηλ στα κεντρικα στο Μοναχο(εκει κοβονται τα τιμολογια) και μετα απο καμια ωρα περιπου,μου λενε ενταξει θα κοπει και θα στο στειλουμε στο μειλ.
Δεν υπαρχει κανα μειλ,το κοβουν ΤΩΡΑ μου το δινεις στο χερι ετσι οπως ειχαμε συμφωνησει,μου το στελνεις και σε pdf στο μειλ μου,αλλιως δεν φευγω απο εδω,και δεν θα φυγεις ουτε και εσυ.Ετσι ακριβως του ειπα.Αυτος ηταν ο Τυνησιος.
Να φυγω και να μην μου απαντατε στα μειλ,και να μην σηκωνεται τηλεφωνα.
Ασε σας μαθαμε.
Ξανα μανα τηλεφωνα,μετα απο μιση ωρα το ειχα στο μειλ μου και σε χαρτι στα χερια μου.
φευγω και παω να ετοιμαστω για να ειμαι ετοιμος για τα αυριανα 1250 χλμ.
συνεχιζεται...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#767370 η ωρα εχει παει καπου 18,30
δεν εχουμε φαει τιποτα απο το πρωι,ενα σαντουιτς η γυναικα,και ενα ρυζογαλο 50μλ εγω που μας εδωσαν στη πτηση.
Δεν ειχαμε κουραγιο για ψαξιμο,κοντα στη μαντρα ηταν ενα burger king τα ειχα ακουσει,λεω δεν γαμεις παμε να φαμε εκει.
Εικόνα
το φαγητο για τον πεοντα.
Δεν πτοουμαστε προχωραμε.

ειχα ψαξει στο γκουγκλ για βενζιναδικα εκει κοντα ωστε να ειμαι ετοιμος.
δεν μπορω να βρω ευκολα ενισχυτικο πετρελαιου σε βενζιναδικα.τελικα στο 3ο βενζιναδικο βρηκα το αγοραζω,και παω και φουλαρω με Τοταλ εξελιουμ μαζουτ. :inlove: (2,150 το λιτρο + 14,99 το ιδιο liqui moly που αγοραζω στην Ελλαδα 5 ευρω :omg: )
Τσεκαρω πιεσεις στα λαστιχα,τσεκαρω λαδια,παραφλου,υγρα φρενων ολα κομπλαν.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι στη Γερμανια(και Αυστρια Ουγγαρια,Σερβια) δεν υπαρχουν υπαλληλοι να σου γεμιζουν το ρεζερβουαρ.Το κανεις μονος σου,εχουν και γαντια μιας χρησης για να μην λερωθεις απο τα πολυ βρωμικα πιστολια των αντλιων. :thumbsdown: Μονο στα Σκοπια ειχε στην πιστα υπαλληλους που εξυπηρετουσαν τους πελατες.
Πας ταμειο,λες το νουμερο της αντλιας και πληρωνεις.
Κλεινουμε επιτοπου ξενοδοχειο μεσα απο το booking,παμε να βγαλουμε λιγο τα παπουτσια,να ξεκουρασουμε λιγο το κορμι,γιατι απο το πρωι και με ολο αυτο αγχος ειμαστε κουρελια.
καλο και τιμιο το ξενοδοχειο για τα 62 ευρω συν 10 το παρκινγκ,και κοντα στο κεντρο.
παμε ξεκουραζομαστε λιγακι κανα μισαωρο,κανουμε ενα μπανιο,και βγαινουμε για προμηθειες για το 2ημερο ταξιδι.
Νερα πολλα,κρουσαν,κατι πολυ νοστιμα μαφιν σε μπουκιτσες,μπισκοτα κλπ.
Τα αφηνουμε στο αυτοκινητο,και βγαινουμε βολτα ποδαρατη.
Καταληγουμε διπλα στο Ρηνο σε καποια κλαμπ/καφετεριες και πηνουμε μπυρες.
Πολυ ομορφο το τοπιο,αργει πολυ να νυχτωσει,δλδ 22,30 ηταν σαν 20,30 σε εμας,οπως και ξημερωνει πολυ νωρις.
μεσα η πολη ειναι πανεμορφη,καθαρη,ωραιοι δρομοι με διατηρητεα κτιρια,πολυ δενδρο μεσα σε ολη την πολη,πουθενα μηχανακια,μονο παρατημενα πατινια, ωραια και πριποιημενα παρκα παντου.
Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι η αναλογια Γερμανων Ξενων.Ετσι οπως το ειδα μαλλον οι ξενοι ειναι περισσοτεροι απο τους Γερμανους.Πραγματικη Βαβελ η πολη,μου θυμισε εντονα Λονδινο παλια που ειχε παει.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#767375 Παμε για υπνο κατα τις 12,30
Ξυπναει η γυναικα κατα τις 5,30 ενω εχουμε βαλει ξυπνητηρι στις 7.Δεν εχει ποτε ξανα αυτο τα τελευταια 22 χρονια.
Ξυπναω απο τη φασρια και εγω, φτιαχνω φραπεδαρα (νεσκαφε και ζαχαρη σε φακελακια απο Ελλαδα) ανοιγω παραθυρα,ντουμανιαζω και 2-3 μαλμποΥρο,μαζευουμε ,πληρωνουμε, φευγουμε.
Βαζουμε στο gps προορισμο Passau κατα τις εντολες του Θωμα,οπου θα αγοραζαμε και τις βινιετες για Αυστροουγγαριες.
Στο δρομο,ολα καλα,ο ρυθμος καποιες φορες στα 140-160 και καποιες στα 60-80 γιατι ειχε πολυ συχνα εργα.
Απιστευτη παιδεια οδηγικη οι Γερμανοι,φλας παντου και παντα,δεν κολλανε απο πισω για να προσπερασουν,πανε γοργα.Ολη τη Γερμανια διασχισαμε ματσολια δεν ειδα(την πρωτη την ειδα στην Ουγγαρια)
Ολοι οδηγουν σωστα,χωρις να εκβιαζουν κατι.
Πολυ ομως κινηση στις εθνικες τους οδους.Τα φορτηγα κονβοι σε ολες τις εθνικες.Δεν τελειωνουν ποτε,δεν υπαρχει χλμ χωρις νταλικες μεταφορων,αυτοκινηταμαξες κλπ.Παντα δεξια φυσικα.
Αλλα και απο ιχ τιγκα,μεχρι σε σημειο που να μην μπορεσεις να τρεξεις οσο ηθελες.Η ταχυτητες που πηγαιναν ολοι ηταν απο 130-160 ακομα και εκει που ηταν χωρις οριο.Δυσκολα θα εβρισκες χωρο για να πας 200+ και αυτο για λιγο μιας και πιο κατω παλι θα εβρισκες αρκετα αυτοκινητα σε ολες τις λωριδες κυκλοφοριας.
Να επεσα στη μερα? Μπορει,αλλα αυτο ειδα.
Aρκετα καλα και ακριβα αυτοκινητα,μεγαλα θηριωδη suv,rolls royce,bentley,911 εβλεπες καθε λιγο.
ξεχασα να γραψω για την προηγουμενη μερα που ειχαμε βγει βολτ α στο Ντισελντορφ για μια Λαμπο χουρακαν πρασινη μαυρη.Να την σκιζει ο τυπος σε 2 3 φαναρια που τον επιασαν σερι κοκκινο,ο ηχος ηταν απο αλλο πλανητη.Μεσα στην ησυχια,και ο αντιλαλος στα ψηλα κτιρια ηταν απιστευτος.
Δρομοι χαλι,δεν υπηρχε λακουβα ουτε για δειγμα,μαλλον ειχε μια που επεσα μεσα, σε μια παρακαμψη για εργα.
Φτανουμε Passau αγοραζω βινιετες,φευγουμε για Αυστρια.
Μια απο τα ιδια σε οδηγικη παιδεια,ποιοτητα δρομων.Χαιλαιτ UAZ σε κοκκινο ασπρο,σαν καινουριο,με αυτοκολλητα στην πορτα made in russia.