Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#720799 Εδώ Αυστρία ξέρω πως παίζει . Επίσης πολύ τα κυνηγάνε αυτά τα αμάξια από κάτι ανατολικές γειτονικές χώρες, ίσως εχουνε κάποια ευνοϊκή ρύθμιση στη νομοθεσία τους
Για Ελλάδα δεν ξέρω και ρωτάω
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#721094 Θα σου πω πως το κάναμε εμείς, πέρασαν 5 χρόνια.

Αγοράσαμε αμάξι στο όνομα της συζύγου, μετά παρέδωσε πινακίδες και το πούλησε στον πεθερό μου, αυτός έβγαλε πινακίδες για πχ 2 εβδομάδες, το αμάξι κατέβηκε Ελλάδα, στα σύνορα ο ίδιος δήλωσε ΔΑΟ και κατευθύνθηκε στο σπιτι. Μετά έδωσε τα χαρτιά στον εκτελωνιστή και το αμάξι πλήρωσε φόρο ταξινόμησης κανονικά ανάλογα με euro class κτλ.

Το ΦΠΑ στις ιδιωτικές αγοραπωλησίες δεν παίζει ρόλο νομίζω.

Το συμβόλαιο αγοραπωλησίας το είχαμε εκτυπώσει από το mobile.de και αν θυμάμαι καλά η όλη διαδικασία έγινε στο προξενείο, εκεί έπεσαν οι υπογραφές.


ΥΓ: να ευχαριστήσω τον elvet για τον μεταφορέα που μου συνέστησε, άψογη δουλειά, το πήραν με καρότσα από το γκαράζ στη Γερμανία και το έφεραν στην Ελλάδα ως την πόρτα. Με ασφάλεια, χαρτιά και όλα όπως πρέπει. Ευγενικοί και συνεπέστατοι.

ΥΓ 2: Είδα στην Ελλάδα να κυκλοφορεί κάθε καρυδιάς καρύδι με ξένες πινακίδες. Σε ένα αμάξι μάλιστα οι ξένες πινακίδες πρέπει να ήταν ξεδηλωμένες στη Γερμανία, δλδ το κρατίδιο είχε σβηστεί ως ένα βαθμό, όπως γίνεται όταν καταργείς τις πινακίδες. Δεν υπάρχει κανένας έλεγχος δυστυχώς. Άλλος περνούσε μπροστά από αστυνομικό χωρίς πινακίδες, ο αστυνομικός τίποτα…

< >
Άβαταρ μέλους
By Chris
#721099 Εβλεπα τις προαλλες εδω στο νησι να κυκλοφορει bmw 5 series sw στα χρωματα ασημι/κιτρινο φωσφοριζε, το 112 με μεγαλους χαρακτηρες, και κατι αλλα που δεν προλαβα να διαβασω. Γερμανικο ασθενοφορο? Περιπολικο? Και κανει διακοπες στην Αιγινα??? Μας εχουν παρει τοσο χαμπαρι οτι ειμαστε μπανανια και δεν ελεγχουμε τιποτα? Ο υπαλληλος που το εχει χρεωμενο το παιρνει και στις διακοπες του και βγαινει απο τη χωρα?? :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#721369 Πήρα σήμερα τα χαρτιά από τον εκτελωνιστή και πλέον επόμενο βήμα είναι να πάω υπουργείο να αιτηθώ για πινακίδες

Ερώτηση 1: Υποθέτω πρέπει να έχω περάσει ΚΤΕΟ πιο πριν, σωστά?
Ερώτηση 2: Πρέπει να το ασφαλίσω ή μπορώ να περιμένω με το που πάρω τις πινακίδες στο χέρι?
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#721376 Μου έφερε τα χαρτιά και μου λέει πας υπουργείο! ΚΤΕΟ τον ρωτάω? :lol:

Λίγο που το έψαξα πάντως το ΚΤΕΟ είναι must, η ασφάλεια λογικά αφού πάρεις πινακίδες στο χέρι. Ένα παραστατικό τράπεζας τέλους 75€ για την έκδοση άδειας, αυτό γίνεται online? Κάπου είδα ότι μπορεί να γίνει μεταφορά στο IBAN της Περιφέρειας Αττικής. Βλέπω τζάμπα τρέξιμο τις επόμενες ημέρες, το μόνο παρήγορο ότι το υπουργείο είναι δίπλα
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#721394 Στη δική μας περίπτωση ναι πρώτα πέρασε ΚΤΕΟ, αλλά μίλα μαζί τους και ρώτα τους τι χαρτιά θα χρειαστούνε που λογικά θα πρέπει να σου δώσει ο εκτελωνιστής ή να τα πάρεις από την υπηρεσία συγκοινωνιών.

Για ασφάλεια δε γνωρίζω, ξέρω σίγουρα ότι μόλις εκτελωνίστηκε βγήκε αλλά για τη μετακίνηση ίσχυε η προηγούμενη με τα ξένα νούμερα. Διευκρίνισέ το μη βρεθείς να το μετακινείς σε δημόσιο δρόμο ανασφάλιστο.
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#721419 Αυτή τη στιγμή έχω στα χέρια μου την Τσέχικη άδεια κυκλοφορίας οπότε θεωρώ ότι είμαι νόμιμος. Αυτό που έχει ολοκληρωθεί μέχρι στιγμής είναι ο εκτελωνισμός του οχήματος, δεν νομίζω μόνο του αυτό να ακυρώνει την Τσέχικη άδεια/ασφάλεια

Από τα χαρτιά που μου έδωσε, θεωρώ ότι τα έχω όλα, πρέπει να το περάσω ΚΤΕΟ και μετά υπουργείο όπου θα μου πουν εάν μου λείπει κάτι


< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#721665 Επειδή ψάχνω ψάχνω αλλά δεν βρίσκω, γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να κλείσω ραντεβού με το αρμόδιο τμήμα για να καταθέσω τα χαρτιά για την άδεια κυκλοφορίας/πινακίδες?

Πήγα στο Χολαργό σήμερα να τσεκάρω ότι τα έχω όλα, η φύλακας στην είσοδο με ρώτησε εάν έχω κλείσει ραντεβού (που δεν είχα), ένας άνθρωπος με εξυπηρέτησε ωραιότατα αλλά μου είπε ότι πρέπει να πάω Κηφισίας 20 στο Μαρούσι και επειδή δεν θέλω να φάω άκυρο τη Δευτέρα, έχω φάει το σάιτ της Περιφέρειας Αττικής, έχω βρει σύνδεσμο για ψηφιακό ραντεβού, αλλά δεν βρίσκω αυτό που θέλω


< >
Άβαταρ μέλους
By BARHonda
#721669
GTS έγραψε:Κηφισίας 20 κανουν μεταβιβασεις;


Δεν έχω ιδέα. Εκεί βρίσκεται απ'ότι μου είπαν ο φάκελος του αυτοκινήτου οπότε πρέπει να πάω εκεί

mirage έγραψε: Τον εκτελωνιστη τον πλήρωσες;


Ναι
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#721685 Και εμένα πέρασε το τελωνείο χθες, τώρα θα μας στείλει τα χαρτιά και θα περάσει ΚΤΕΟ και μετά έχουμε κάνει εξουσιοδότηση για τις πινακίδες.

Και εμένα έχει γερμανικές πινακίδες και τη γερμανική άδεια, αλλά το αμάξι έχει διαγραφεί στη Γερμανία. Δλδ ασφάλεια δεν υπάρχει. Πολύ γκρίζα ζώνη το θέμα, ίσως επιτρέπεται η μετακίνηση έως το κτεο. Θα ρωτήσω, αλλιώς χρειάζεται καρότσα.

Αλλά αφού δεν έχει πινακίδες, πότε θα κολλήσουν το αυτοκόλλητο στην πινακίδα; Κανονικά πρώτα θα έπρεπε να πάρει πινακίδες και μετά κτεο, λογικά σκεπτόμενος.

< >