Γενικά αυτοκινητιστικά θέματα
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808335 οχι δεν μου ζητησαν κατι.Μονο ταυτοτητα.
αυτο που ειχα φερει απο Γαλλια μου ειχαν ζητησει μεχρι λογαριασμους ρευματος για ταυτοποιηση κατοικιας.

εδιτ απο Αθηνα εισαι? Εαν δεν εχεις εκτελωνιστη να σου συστησω τον δικο μου.Σοβαρος και γρηγορος στην διαδικασια,και φθηνος.
Εχεις ρωτησει ποσο θα κοστισει ο εκτελωνισμος?
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808338 Τhanks -- είμαι απο Αλεξανδρούπολη αλλα φανταζομαι δεν παιζει για τον εκτελωνιστη αφου τα περισσοτερα γινονται ηλεκτρικα. Ειχα μια τηλεφωνικη επικοινωνια με έναν αλλά δεν είναι κλειδωμένο και ούτε τον έχω ρωτήσει για τον κόστος παροχής των υπηρεσιών του. Δώσε σε μου σε παρακαλώ μια ιδέα για το πόσο να περιμένω.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#808341 καλυτερα να βρεις καποιον απο Αλεξανδρουπολη.Χρειαζεται να παει ο εκτελωνιστης στο τελωνειο για καποια διαδικαστικα.Δεν ειναι μονο οι φορμες που συμπληρωνει ηλεκτρονικα.
Εγω πληρωσα 150 ευρω για την αμοιβη του.

για το συγκεκριμενο αυτοκινητο εχεις ρωτησει καποιον εκτελωνιστη ποσο τελωνειο εχει?
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808368
dimviii έγραψε:καλυτερα να βρεις καποιον απο Αλεξανδρουπολη.Χρειαζεται να παει ο εκτελωνιστης στο τελωνειο για καποια διαδικαστικα.Δεν ειναι μονο οι φορμες που συμπληρωνει ηλεκτρονικα.
Εγω πληρωσα 150 ευρω για την αμοιβη του.


Υποθετω ο εκτελωνιστης μπορει να παει σε οποιοδηποτε τελωνειο στην Ελλαδα?

dimviii έγραψε:για το συγκεκριμενο αυτοκινητο εχεις ρωτησει καποιον εκτελωνιστη ποσο τελωνειο εχει?


Απο εκει ξεκινησα τα παντα. Πρωτα εμαθα οτι αν φερεις diesel/petrol εχεις τελωνειο να πληρωσεις ενα Χ ποσο στο 100% του. Αντιθετως αν φερεις electric/plug in εισαι σε μικροτερο %. Εγω δεν ηθελα full electric οποτε αποφασισα να παω με plug in. Για το συγκεριμενο μοντελο μου ειπαν να περιμενω 2500-3000Ε.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808471 Καλημερα σε ολους,

Έχω ένα νέο και δυο απορίες να μοιραστώ.

Δεν χρειάζεται να είσαι παρών για να σου βγαλουν exporting plates/insurance. Μόλις μου το ξεκαθαρισε ο dealer -- ισως για αυτο με χρεωνει 300ευρω.

Του ζήτησα service book και την προηγούμενη άδεια. Μου έστειλε την άδεια όπου βλέπω το προηγούμενο ιδιοκτήτη αλλά για το service book μου λεει οτι η mercedes does not have any longer service booklets. Το αμαξι το βρηκα απο το modile.de οπου στην διαφήμιση ελεγε ξεκαθαρα full service history. Δεν γινεται να μην υπάρχει κατι να μου δειξει.

Μόλις ανακάλυψα οτι ο προηγούμενος ιδιοκτήτης ειναι εργαζόμενος στην εταιρία τους. Σαν να με χαλάει η ιδεα οτι το οδηγουσε καποιος που δεν τον ενδιάφερε να το προσέχει. Ανησυχώ άδικα; Δεν έπρεπε να μου το ειχε αναφερει οτι ειναι company car?

Πολλα νευρα ο dear βεβαια -- ναι ρωταω πολλα γιατι ειναι πολλα τα χρηματα και δεν εχω προηγουμενη εμπειρια αλλα και αυτος.......
Άβαταρ μέλους
By bill33
#808484 Εχεις το vin ,σωστά;
Για ψάξε στο https://www.mercedes-benz.de/?group=all ... w=BODYTYPE
κάτω κάτω που λεει services με το vin
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808803 Ευχαριστώ σε ολους για τις απαντησεις στο προηγουμενο ερωτημα.

Εχει κανει την διαδρομη Γερμανια-Αυστρια-Ουγγαρια-Σερβια-Σκοπια-Ελλαδα καποιος προσφατα. Διαβαζω οτι υπαρχει νεος νομος στην Σερβια που σε αναγκαζει να πληρωσεις 250ευρω στην εισοδο για αυτοκινητο με κοκκινες πινακιδες και επισης μπορει να εχεις και ¨παρεα¨ μεχρι την εξοδο για να σιγουρεψουν οτι εφυγες απο την χωρα. Μου ακουγεται εως και γελοιο αλλα φαινεται να ειναι η πραγματικοτητα.

Ευχαριστω.
Άβαταρ μέλους
By Goga
#808931
Anonymous Founder έγραψε:Εναλλακτική διαδρομή δεν παίζει; Πχ Κροατία, Μαυροβούνιο, Αλβανία;


δεν ειμαι σιγουρος αλλα ακουσα οτι οπως στην Σερβια ετσι και στην Κροατια.

Επισης επειδη παω Θρακη ισως βολευει περισσοτερο Ρουμανια και Βουλγαρια -- αν δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι καλη ιδεα. Αλλιως Ιταλια και πλοιο απο Ανκονα ή Μπάρι ή Βrindisi.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#808934
Goga έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εναλλακτική διαδρομή δεν παίζει; Πχ Κροατία, Μαυροβούνιο, Αλβανία;


δεν ειμαι σιγουρος αλλα ακουσα οτι οπως στην Σερβια ετσι και στην Κροατια.

Επισης επειδη παω Θρακη ισως βολευει περισσοτερο Ρουμανια και Βουλγαρια -- αν δεν ειμαι σιγουρος κατα ποσο ειναι καλη ιδεα. Αλλιως Ιταλια και πλοιο απο Ανκονα ή Μπάρι ή Βrindisi.

Κροατία είναι ΕΕ και Σεγκεν πλέον. Ρουμανία και Βουλγαρία γιατί όχι;Δεν νομίζω ότι έχεις κάτι να φοβάσαι
Άβαταρ μέλους
By panos4tw
#814598 Προσφατα ακουσα για καποια που αγορασε FiaT 500 2014 σε πολυ καλη τιμη απο Πολωνια και το εφερε οδικως Ελλαδα. Ψαχνοντας τα λιγο παραπανω, φαινεται οτι οντως Πολωνια οι τιμες ειναι καλυτερες απο Γερμανια, αν και ισως οχι τοσο καλες οσο βρηκε στη συγκεκριμενη περιπτωση.

Εχει κανεις εμπειρια αν οντως ισχυει αυτο? Εχει και η Πολωνια προσωρινες πινακιδες?
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#814770
panos4tw έγραψε:Προσφατα ακουσα για καποια που αγορασε FiaT 500 2014 σε πολυ καλη τιμη απο Πολωνια και το εφερε οδικως Ελλαδα. Ψαχνοντας τα λιγο παραπανω, φαινεται οτι οντως Πολωνια οι τιμες ειναι καλυτερες απο Γερμανια, αν και ισως οχι τοσο καλες οσο βρηκε στη συγκεκριμενη περιπτωση.


9 βορειοευρωπαϊκοί χειμώνες με αλάτια... :ninja:
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#814878 Ελλάδα 2023: Έμπορος μεταχειρισμένων «τράβηξε» πιστόλι μέσα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο - Δεν δεχόταν έλεγχο χιλιομέτρων

https://www.zougla.gr/automoto/news/art ... kinito-tou
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#814881
dimviii έγραψε:Ελλάδα 2023: Έμπορος μεταχειρισμένων «τράβηξε» πιστόλι μέσα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο - Δεν δεχόταν έλεγχο χιλιομέτρων

https://www.zougla.gr/automoto/news/art ... kinito-tou


Δεν πουλάει ούτε με σφαίρες. :lol: